Beslenme

Mercimek Çorbası Kilo Yapar mı?

Reklamlar

Özellikle kış aylarında dumanı tüten ve yanında mis gibi limon kokusuyla servis edilen mercimek çorbası; ülkemizde en sık tüketilen ve en çok sevilen çorbalar arasındadır. Evlerde sık sık yapıldığı gibi, restoranlarda da en çok yapılan geleneksel yemeklerden biridir.

Mercimek çorbasının yemek kültürümüzde iki temel türü bulunur: kırmızı mercimek ve yeşil mercimek çorbası. Yazımızda daha yaygın yapılan kırmızı mercimek çorbasının ayrıntılarına değineceğiz. Şimdi detaylıca bakalım: mercimek çorbası kilo yapar mı?

Mercimek Çorbası Kilo Aldırır mı?

Mercimek çorbası; içerisinde pek çok faydalı malzeme bulunan özel bir çorba. Ayrıca mercimeğin içinde kullanılan malzemelere bakarak kilo alma veya verme özelliğinin olup olmadığı da anlaşılabilir.

Reklamlar

Öncelikle bu çorbanın ana malzemesi olan kırmızı mercimeğin içinde yer alan maddelere bakalım: 100 gr kadar kırmızı mercimekte; 116 kalori bulunur. Ayrıca magnezyum, demir, kalsiyum, C vitamini, potasyum, protein, A, D ve B vitamini gibi çok sayıda faydalı içerik bulunur. İçerisinde bulunan antioksidanlar ile çok faydalıdır.

Bunun yanı sıra bu çorba içinde yer alan diğer tüm malzemelerle; kan yapıcı özelliği bulunan, enerji sağlayan, kemiklere faydalı, tok tutma özelliği olan ve şifa deposu harika bir çorba haline gelir.

Mercimek Çorbası Kalorisi Ne Kadar?

Mercimek Çorbası Kalorisi Ne Kadar?

Kırmızı mercimek çorbası kalori olarak bakıldığında 100 gr’lık bir porsiyonda, 55.9 kcal barındırır. Bu haliyle oldukça faydalı olmasının yanında; kalori oranı da düşük bir besindir. İçerisinde mercimekten başka; soğan, un, tuz, tereyağı, kırmızıbiber, karabiber gibi malzemeler bulunan çorba; patates, kereviz ve havuç da eklenerek yapılabilir.
Bir porsiyonda kalori oranı düşük olmakla beraber; posalı yapısı ve içinde barındırdığı tüm malzemelerin etkisiyle, tok tutucu özelliği de bulunan çorba; kararında tüketildiğinde kilo aldırma özelliği bulunmayan; hatta kilo vermeye bile yardımcı olabilen bir çorbadır. Çünkü içinde çok sayıda yağ yakıcı baharat ve yine çok faydalı ve düşük kalorili olan mercimeği barındırır.

Mercimek Çorbası Kilo Aldırır mı?
Kırmızı Mercimek Çorbası Kilo Aldırır mı?

Kırmızı Mercimek Çorbası Kilo Aldırır mı?

Bu çorba; lezzetiyle ünlü olduğu kadar insan sağlığına faydalarıyla da göz dolduran geleneksel bir yemeğimizdir. Şimdi bu çorbanın faydalarına göz atalım:

Reklamlar
  • İçindeki antioksidanlar sayesinde; tüm sağlığa ve cilde çok iyi gelir. Yaraların iyileşmesinden cildin yenilenmesine kadar pek çok alanda faydalıdır.
  • Yoğun olan lifli yapısı sayesinde; uzun süre tokluk hissi verir ve diyet yapanların gönül rahatlığıyla tüketebileceği yiyecekler arasındadır. 
  • Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.
  • Sindirim sistemi açısından çok faydalıdır.
  • Mineral, vitamin ve protein içeriğiyle bağışıklık için kuvvetlendirici etkisi bulunur.
  • Kolesterol düzenleme etkisiyle bilinen çorba; kalp sağlığına da destek olur.

Mercimek Çorbası İçinde Neler Var?

Çorba kilo aldırır mı diye soranlar için rahatlıkla tavsiye edilebilecek ve kilo kontrolüne yardımcı çorba; kalori bakımından da porsiyon başına gayet makul bir miktardadır ve diyet yapanların da, sağlıklı bir şekilde kilosunu korumak isteyenlerin de rahatlıkla tercih edebileceği bir besindir. Kilo alma etkisi düşük bir besin olmasının yanı sıra; içerisine eklenen bazı malzemeler ile kilo verme özelliği bile bulunmaktadır. Bunu özellikle çorbaya eklenen yağ yakıcı baharatlar sağlamaktadır.

Mercimek çorbası; içine beğen ve damak tadına göre farklı malzemeler eklenebilen bir çorbadır. Bu nedenle kilo vermek isteyenler ayrı; kilo almak isteyenler ayrı malzemeler ekleyerek bu çorbayı kendine özel bir şekilde hazırlayabilir. Özellikle yanında limon eşliğinde servis edilen çorba; kış aylarında bağışıklık arttırıcı etkisiyle de çok faydalı besinlerden biridir. Her mevsim sıklıkla tercih edilen bir çorba çeşididir.

Bu yazımızı beğendiyseniz Mandalina Kilo Yapar Mı? Kalorisi Ne Kadar? isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx