Makyaj

Kontür ve Aydınlatma Nasıl Yapılır? – Yeni Başlayanlar İçin Merve Özkaynak

Merve Özkaynak Kontür ve Aydınlatma

Reklamlar

Merve Özkaynak, makyaj alanında en önemli kontür ve aydınlatma uygulamaları ile ilgili harika teknikler öğrettiği bir video çekmiş. Bu yazımızda, Merve Özkaynak’ın kontürü nasıl yaptığına dair ve yüzü aydınlatmayı nasıl yaptığına dair tüm detayları bulabilirsiniz.

Herkese merhaba, ben Merve Özkaynak. Kadınlarbilir.com’a özel hazırladığım kontürleme ve aydınlatma videoma hoşgeldiniz. Siz de öğrenmek, paylaşmak ve kazanmak için buraya üye olmayı unutmayın. Bu videomda bugün sizlere son zamanların en bilinen trendi, kontürleme ve aydınlatmadan bahsedeceğim. Bildiğiniz gibi kontürleme işlemini, yüzümüzde boyutlandırmak istediğimiz bölgelere uyguluyoruz. Kontürleme işleminde en çok kullanılan en bilineni de, toz pudralar, toz ve bronz rengindeki pudralar.

Kontür ve Aydınlatma Nasıl Yapılır?
Kontür ve Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Pudra seçimi yaparken, mutlaka, eğer kontürleme işlemi yapacaksak içerisinde böyle kızıllık ve böyle turunculuk tonlarını barındırmayan daha soğuk alt ton, küllü renkleri tercih etmek lazım. Eğer çok fazla kızıllık barındıran bir bronz pudra tercih edersek o zaman yüzünüzde çok fazla leke leke duracaktır ve doğal bir görüntü olmayacaktır.

Reklamlar

Bununla beraber, eğer toz ürünlerden ziyade, daha ıslak ve cilt ile bütünleşen bir kontür istiyorsanız o zaman daha likit ya da, krem formdaki ürünleri tercih edebilirsiniz. Son zamanlarda biliyorsunuz fazlasıyla bu trend oldu bu. Ayrıca çok meşhur olduğu için, bu tarz ürünler de çok fazla üretilmeye başlandı. Bu tarz bir tarafı koyu kontürleme işlemini yapacağınız, bir tarafta da aydınlatma işlemini yapacağınız kalem şeklinde ürünler var. Veya isterseniz, krem formunda ürünler var yine ikili şekilde… Ama ben bu ürünlerin hiçbirini almak istemiyorum şu anda, evdeki kendi malzemelerimle de bu kontür işlemini yapamam mı derseniz, tabii yapabilirsiniz.

Eğer cildinize koyu gelen, daha önce aldığınız ama koyu geldiği için kullanamadığınız bir koyu tonlarda fondöteniniz var ise ve başta da bahsettiğim gibi, içerisinde çok fazla, kızıllık ve böyle turunculuk barındırmıyorsa, koyu renk fondöteninizle de çok rahat bir şekilde kontür yapabilirsiniz. 

Şimdi işin diğer bence en önemli kısmı olan fırça kısmına geçelim. Kontür yapabilmeniz için, aslında bu işlem için üretilmiş olan özel fırçalar var. Gördüğünüz gibi, hepsinin ne kadar dar ve düz. Özellikle yanak bölgesine uygulayacağınız kontürleme işlemlerinde, bu tarz fırçalar son derece kullanışlı oluyor ama benim size önerim eğer, hani, yine bu tarz, sırf bunun için özel olarak üretilmiş kontür fırçaları almak istemiyorsanız, evde kendinizin de, var olan her zaman pudra, ya da işte allık için kullandığınız fırçaları da kullanabilirsiniz. Ama buradaki en can alıcı nokta, eğer yüzünüz küçükse büyük fırça kullanmamanız lazım. Büyük bir fırçayla kontürleme işlemi yapmaya kalkarsanız, o zaman bütün o bronzer, istemediğimiz yerlerde kalır.

Kontür ve Aydınlatma
Kontür ve Aydınlatma

Bronzerı şurada kesmek istediğimiz için ve sizin de küçük bir yüzünüz varsa büyük bir fırça kullanırsanız, bu sefer o bronzer, bütün yanağınızda kalmış olacak ve kontürleme işlemi olmamış olacak. Sonrasında bütün yanaklarınız bronzera bulanmış olacak. Böyle bir şey istemiyoruz, o yüzden mutlaka yüzünüzün boyutuna göre  bir fırça seçmeniz lazım. Kontür işleminde bronzerı doğru uygulayabilmeniz için mutlaka fırçanın yüz yapınıza ve şekline uygun olması gerekir.

Reklamlar

Eğer yüzünüz küçük ise belki bu fırçalar size çok çok büyük gelecektir. Sadece bir karıştırma fırçasıyla bile bronzer’ınızı sürebilirsiniz. Mesela bu far uygulamalarında kullandığımız bir karıştırma fırçası. Bu fırçayla bile, gayet net ve kolay bir şekilde istediğiniz o kontür işlemini, yüzünüzün her bölgesinde yapabilirsiniz. Ben şimdi bununla cildime bronzer uygulayarak fırçayı nasıl kullanabileceğinizi göstereceğim.

 Şimdi gördüğünüz gibi, şu bölüme sürdüm. Bunu yaparken şu hareketi yapıyoruz ve buralara kadar inmemize hiç gerek yok. Şu kadar, şu bölümlerde bırakmamız yeterli olacaktır. Elmacık kemiklerinizi bulmanın farklı yöntemleri de var başta gösterdiğim gibi, isterseniz “balık hareketi”ni yapabilirsiniz. Veya, şu saçınızın bittiği bölümden çekerek de elmacık kemiklerinizin alt bölümlerini bulabilirsiniz. Ya da eliniz ile şöyle dokunduğunuzda şu bölüm de yine elmacık kemiklerinizin olduğu kısımdır.

Şimdi bu şekilde uyguluyorum. Ürünü cildime iyice oturttuktan sonra, yukarı doğru hareketlerle dağıtmaya başlıyorum. Aşağıya dağıtmak istemiyorum çünkü bu bölümün daha temiz kalması gerekiyor. Bronz pudrayı uygularken yukarıya doğru dağıtıyorum.  Gördüğünüz gibi, sol yanağıma bronz bir pudra uyguladım ve hemen diğer yanağım dümdüzken bu bölüm otomatik olarak, boyutlandırılmış oldu.

Ayrıca bknz: Merve Özkaynak Kimdir?

Kontür ve Aydınlatma Uygulaması
Kontür ve Aydınlatma Uygulaması

Eğer alnınızın çok açık olduğunu düşünüyorsanız fırçada kalan kısımla, hiç ekstradan bronz pudra almanıza gerek yok fırçada kalan kısımla, saç diplerinize de birazcık uygulayıp, bu bölümü hafifçe birleştirebilirsiniz. Burnunuzun büyük olduğunu düşünüyorsanız, o zaman yine bronz pudramızdan biraz alalım daha ufak bir fırça da kullanabilirsiniz burada isterseniz. Yine şunun gibi bir far fırçası son derece uygun olacaktır.

Yüzümde daraltmak istediğim bölüme burada gördüğünüz gibi şu anda uyguladım ve çok yoğun duruyor. Bu nedenle yine aynı şekilde dağıtma işlemi yapacağız. Yine yukarı doğru dağıtacağız. Aynı fırçayla veya daha büyük bir fırçayla  veya süngerle, makyaj süngeriyle bile dağıtabilirsiniz isterseniz. Şimdi de biraz makyaj süngeriyle dağıtalım. Burnunuzun birazcık daha kalkık görünmesini istiyorsanız o zaman yine çok az fırçanızın ucuna alıp bu uç bölüme şöyle hafif tampon hareketlerle bronzer uygulayabilirsiniz.

Son olarak, birazcık daha gıdınızın olduğunu düşünüyorsanız daha büyük bir fırça alıp önce gösterdiğim gibi bronzerın ucundaki fazlasını atıp yine geri plana atmak istediğiniz gıdı bölümüne de, bronz pudra uygulayabilirsiniz.

Ben şimdi size stick formunda olan bir aydınlatıcıyla yüzümde aydınlatmak istediğim bölgeleri nasıl aydınlatacağımı göstereceğim. Kontür yaptığınız kısmın üst kısmındaki tam elmacık kemiklerimizin üst bölümüne uygulayacağız. Bunu da hafif nemli bir süngerle cildime adapte edeceğim, yani uygulayacağım. Burnumuzun tam şu orta bölümüne süreceğiz, çünkü kenarlara bronzer sürdük. Bu bölümün de aydınlık olması gerekiyor. Dudağımızın üst kısmına da uygulayabiliriz. Normal şartlarda, bu kontürleme ve aydınlatmada aslında yüzümüzü bir kalp gibi düşünebiliriz. Bir kalp gibi düşünün yüzünüzü ve çerçevesinin koyu iç bölümlere doğru daha açık olması gerekiyor yüzünüzün ki, daha aydınlık olsun.  O yüzden nasıl şu saç diplerimize hafif bir bronz pudrayla kontür yaptıysak, o bölümleri daralttıysak bu alın bölgemizin de daha aydınlık olması lazım.

Tabi ki göz altlarımızın da bu şekilde kalmaması gerek, aydınlatılması gerek. O yüzden her zaman kullandığınız göz altı kapatıcınızla da bu bölgenizi nemli bir sünger yardımıyla aydınlatabilirsiniz. O bölüme bu tarz ışıltılı aydınlatıcılar sürmek çok doğru olmaz, o nedenle alın bölgenizi göz altı kapatıcınızla aydınlatıyorsunuz, geriye kalan ışıldamasını istediğiniz bölümleri de aydınlatıcınız ile yine aydınlatıyorsunuz. Göz altlarınıza da, burada şöyle bir “V” çizelim. Son olarak, eğer isterseniz kaşınızın bu üst kısımlarına ve kaş altınıza da yine, aydınlatıcı uygulayabilirsiniz. Öğrenen, paylaşan ve kazanan kadınların adresi kadınlarbilir.com’a üye olmayı unutmayın. Çünkü ailesi ve kendisi için, her şeyin en iyisini kadınlar bilir.

Kontür ve Aydınlatma Nasıl Yapılır? adlı yazımızı beğendiyseniz, Merve Özkaynak | Okul Makyajı adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx