Pratik Bilgiler

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar ve Nasıl Temizlenir?

Reklamlar

Kıyafetten, pantolondan, masadan, koltuktan çikolata lekesi nasıl çıkar sorusu birçok insan tarafından sorulan sorulardan bir tanesidir. Düşük sıcaklıklarda kolaylıkla eriyen çikolata, pek çok alanda leke bırakmakta olup insanların zor durumlarda kalmasına neden olmaktadır.

Koltuk, halı ve kıyafetlerin yüzeylerine bulaşan ve istenmeyen bir görüntü yaratan çikolatanın, uygun temizlik yöntemleri ile çıkarılması gerekmektedir. Çikolata lekesini temizleme çalışmaları esnasında kişinin, lekenin hangi yüzeyde bulunduğuna dikkat etmesi gerekmekte olup yüzeye uygun bir temizleme yöntemine başvurması gerekmektedir. Halıdaki çikolata lekesi nasıl çıkar sorusu ile koltuktan nasıl çıktığına dair sorunun cevabı aynı olmayacaktır. Bu bağlamda doğru ve sistemli bir şekilde çıkarılabilmesi adına mutlaka ilgili zemine uygun bir temizlik yönteminin uygulanması gerekmektedir.

Çikolata Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?
Çikolata Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Çikolata Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Çikolata lekesinin kıyafetten çıkabilmesi için ilk önce lekenin kuruması için bir süre bekleyin. Ardından bıçak yardımı ile lekeyi kazıyarak lekenin alanın arka kısmından ılık su dökerek kıyafet üzerinde kalan çikolata lekesini çıkarın. Bu işlemlere rağmen kıyafet üzerinde çikolata lekesinin bulunması durumunda bir kap içerisine karbonat ile ılık su koyun. Kıyafeti kabın içerisine koyun ve yaklaşık 15 dakika olacak şekilde bekleyin. 15 dakika sonra kıyafeti durulayın. Gerekli işlemlerin yapılması sonrasında kıyafetten çikolata lekesinin çıkmış olacağını göreceksiniz.

Reklamlar
Çikolata Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar?
Çikolata Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar?

Çikolata Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar?

Pantolondan çikolata lekesinin çıkması noktasında, giysideki yöntemlerin denenmesi gerekmekte olup bu sayede lekenin hızlı ve sorunsuz bir şekilde çıktığı görülecektir. Bu bağlamda ilgi alanındaki çikolata lekesinin bir bıçak yardımı ile kazınması, ardından lekenin arka tarafından ılık su dökerek kalan çikolata lekesinin de çıkması sağlanmalıdır.

Koltuktan Çikolata Lekesi Çıkarma
Koltuktan Çikolata Lekesi Çıkarma

Çikolata Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Koltuktan çikolata lekesi nasıl çıkar sorusu, özellikle açık renk koltuklara sahip olan insanların sorduğu sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Koltukta bulunan lekenin çıkabilmesi adına aşağıdaki adımların uygulanması gerekmektedir:

  • Lekenin iyice kuruması adına bir süre bekleyin.
  • Lekenin kuruduğuna emin olduktan sonra bıçak ya da ona yakın bir alet ile lekeyi kazıyın.
  • Kazıma işleminin bitmesi sonrasında, karbonatlı su hazırlayarak bir bezi bu suya batırın.
  • Karbonatlı bez ile lekeli alanı güzelce silin.

Yukarıdaki adımların sırası ile uygulanması, koltukta bulunan lekenin hızlı ve kolay bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır.

Halıdan Çikolata Lekesi Çıkarma
Halıdan Çikolata Lekesi Çıkarma

Çikolata Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Halıda bulunan çikolata lekesinin kuruması için bir süre beklemeniz gerekmektedir. Leke kurumadan işlem yapılması, lekenin çok daha geniş bir alana yayılmasına neden olacağından ötürü işlemlerin hepsi, lekenin kuruması sonrasında gerçekleştirilmektedir. Halıdaki çikolata lekesi nasıl çıkar sorusu kapsamında bir diğer adım, lekenin bıçak aracılığı ile kazınması olacaktır. Kazıma işleminin gerçekleştirilmesi sonrasında karbonatlı bez ya da sıvı deterjan yardımı ile ilgili lekeli bölgenin silinmesi gerekmektedir. Bu işlemler sonrasında halıdaki çikolata lekesinin hızlı ve sorunsuz bir şekilde çıktığı fark edilecektir.

Reklamlar

Çikolata Lekesi Masadan Nasıl Çıkar?

Masada bulunan çikolata lekesini temizlemek çok kolay olduğu için birçok insan, masadaki çikolatanın çıkarılması konusunda herhangi bir zorluk yaşamamaktadır. Deterjanlı bez yardımı ile ilgili alanın derinlemesine temizlenmesi sonrasında masadaki lekenin hızlı bir şekilde çıkarılmış olacaktır.

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar ve Nasıl Temizlenir?

Çikolata Lekesi Gömlekten Nasıl Çıkar?

Koltuktan çikolata lekesi nasıl çıkar sorusu ile gömlekten nasıl çıkar arasında temelde bir farklılık bulunmaz. Bu bağlamda çikolata lekeleri için yapılacak ilk işlem her zaman lekenin kurumasını beklemek olacaktır. Lekenin kuruması sonrasında, bıçak yardımı ile lekenin kazınması gerekmekte olup kazıma işleminin ardından silme işleminin gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Karbonatlı bir bez yardımı ile ilgili alanda bulunan çikolata lekeleri temizlenerek lekenin çıkarılması sağlanmaktadır. Belirtilen adımların sırası ile uygulanması, çikolata lekesinin geniş bir alana yayılmadan çıkarılmasını olanaklı hale getirdiği için adımların belirtilen sıra ile uygulanması çok önemlidir. Bu yöntem ile halı, koltuk ve kıyafetlerdeki çikolata lekeleri, ilgili yüzeye zarar gelmeden çıkarılmış olacaktır.

Çikolata Lekelerinin Nasıl Çıkartılacağı hakkındaki yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca pratik bilgiler kategorimizi de ziyaret edebilirsiniz. YouTube kanalımızı takip ederek yeni videolarımızı kaçırmayın.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx