Şifalı Bitkiler

Isırgan Otu Tüketmek İçin 11 Neden! İşte Isırgan Otu Faydaları

Reklamlar

Isırgan otu faydaları arasında, kas ağrılarını tedavi etmek, kalp sağlığını iyileştirmek, böbrek sağlığını korumak, sindirimi iyileştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, cilt sağlığını güçlendirmek ve solunum yolları rahatsızlıklarını tedavi etmek yer alır.

Diğer ısırgan otu faydaları arasında kemik sağlığının desteklenmesi, vücudu detoks etmesi, iltihaplanmanın önlenmesi ve adet kramplarının tedavisi ve ağrıların hafifletilmesi yer almaktadır.

Isırgan otu genel olarak çay olarak demlenir ve tüketilir. Isırgan otu çayının faydaları sıralamak ile bitmez. Sadece bir fincan ısırgan otu çayı tüketmek, iltihaplanma, mevsimsel alerjiler, zayıf bağışıklık sistemi, hazımsızlık, cilt tahrişi vb. gibi sağlık sorunlarını gidermeye yardımcı olur. Isırgan otu çayı, vücudumuzun enerjisini korumak için gerekli olan tüm bileşenlere sahiptir. Bu nedenle beslenme uzmanları günde en az bir kez ısırgan otu çayı tüketmeyi tavsiye ediyor.

Isırgan Otu Nedir?
Isırgan Otu Nedir?

Isırgan Otu Nedir?

Bilimsel olarak ısırgan otu Urtica dioica olarak bilinir. Isırgan otu yıllarca bitkisel tıbbın bir parçası olarak kullanılmıştır, ancak şimdi zamanda yaygın olarak çay şeklinde tüketiliyor. Isırgan otu, yalnızca bitkinin suya batırılması ile nötralize edilebilen sert bir kimyasal içerir. Bu sebepten bitki halinde iken ellerseniz yakma özelliği vardır. İsminin neden ısırgan olduğunu tahmin etmek zor değildir. Bunun dışında bitkinin çiçekleri ısırgan otu çayı yapımında da kullanılmaktadır.

Reklamlar

Isırgan Otunun İçinde Bulunan Vitamin ve Mineraller

 • Antioksidanlar
 • Kalsiyum
 • Karotenoidler
 • Lif
 • Flavonoidler
 • Magnezyum
 • Fosfor
 • Protein
 • Potasyum
 • A vitamini
 • B vitamini kompleksi
 • C vitamini
 • D vitamini
Isırgan Otu Faydaları Nelerdir?
Isırgan Otu Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Faydaları Nelerdir?

1. Isırgan Otu Kas Ağrılarını Hafifletir

Isırgan otu faydaları arasında, kas ağrılarını tedavi etmek için yaygın olarak tüketilmektedir. Bitki, analjezik bileşiklerle yüklüdür ve düzenli olarak tüketilirse kronik kas ağrısını etkili bir şekilde giderilebilir. Ayrıca, ısırganda bulunan bileşiklerin şişlik ve morlukları yatıştırdığı bilinmektedir. Etkilenen bölgeye sıcak suda 15 dk bekletilmiş ısırgan otu uygulayabilirsiniz. Ayrıca, sadece bir bardak sıcak ısırgan otu çayı tüketerek baş ağrısını ve sırt ağrısını tedavi edebilirsiniz.

2. Kalp Damar Sağlığı İçin Isırgan Otu Kullanın

Yüksek tansiyon, çeşitli kalp sorunlarına davetiye çıkarır, ısırgan otu çayı yardımıyla tansiyon seviyenizi koruyabilirsiniz. Bitki, kan damarlarındaki ve arterlerdeki gerilimi azaltabilen potasyum ve anti-inflamatuar bileşiklerin bir güç merkezidir. Isırgan çayının vücudunuzdaki uygun kan dolaşımını da desteklediği söylenir. Bu şekilde, felç ve kalp krizi gibi kalple ilişkili riskleri uzak tutabilirsiniz.

3. Isırgan Otu Böbrekleri Korur

Isırgan otu çayı ile böbrek sağlığını iyileştirebilirsiniz. Isırgan otu doğal idrar söktürücüdür ve idrara çıkmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Isırgan otu çayı, sık idrara çıkma da dahil olmak üzere böbrek sorunlarına katkıda bulunan, prostat bezi büyümesinden muzdarip insanlar için etkilidir. Çaydaki bileşikler, bu belirtileri ortadan kaldırır ve vücuttaki testosteron seviyelerini artırmaya yarar. Düzenli ısırgan otu çayı tüketerek böbrek taşı oluşumu önlenmiş olur. Sağlıklı dahi olsanız hergün bir bardak ısırgan otu çayı tüketmelisiniz.

4. Isırgan Otu Sindirimi İyileştirir

Isırgan otu faydaları içinde bulunan antioksidanlar da gizlidir. Isırgan otu, düzenli mide krampları, ishal, bağırsak iltihabı ve kabızlık gibi hazımsızlığa katkıda bulunan faktörleri önleme potansiyeli göstermiştir. Hazımsızlık genellikle bağırsaklarımızdaki bakteri dengesizlikleri nedeniyle oluşur. Isırgan otu çayı bileşikleri, iyi bakterilerin gelişmesine izin vererek gastrointestinal sağlığınızı iyileştiren bağırsak parazitlerini ve solucanları etkili bir şekilde öldürebilir.

Reklamlar
Isırgan Otu Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Isırgan Otu Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

5. Isırgan Otu Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumak söz konusu olduğunda, ısırgan otu şiddetle tavsiye edilir. Isırgan otu, C vitamini, karotenoidler ve flavonoid içeriği en yüksek bitkiler arasında yer alır. Bu özellikler, serbest radikalleri ve kronik hastalıklara ve hücresel bozulmaya neden olan hücresel metabolizmanın olumsuz etkilerini önleyebilir. Ayrıca ısırgan otu çayı, oksidatif stresle savaşarak bağışıklık sistemini düzene sokmak için doğal bir kaynaktır.

6. Cilt Sağlığı İçin Isırgan Otu Çayı

Isırgan otu faydaları arasında cilt bakımı da yer alır. Cildinizi parlak ve kusursuz tutmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan şey ısırgan otu çayıdır. Tahriş, akne, egzama, leke gibi cilt problemlerinden ancak ısırgan otu çayı yudumlayarak kurtulabilirsiniz.

Ayrıca çayda bulunan antioksidanlar tahriş olmuş cildin iyileşme sürecini hızlandırarak, cildinizde yara izi oluşmasını engeller. Isırgan otu çayını, yara izlerine pamuğu ıslatarak uygulayabilirsiniz.

7. Isırgan Otu Solunum Yolu Problemlerini Tedavi Eder

Isırgan otu faydalarına bakacak olursak, astım, saman nezlesi, mevsimsel alerjiler vb. dahil olmak üzere çeşitli solunum rahatsızlıkları üzerinde olumlu bir etki göstermiştir. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, çaydaki besinlerin kombinasyonu alerjik reaksiyonları etkili bir şekilde önleyebilir. Ayrıca, astım gibi solunum sorunlarını, ısırgan otu çayı yardımıyla tedavi edebilirsiniz.

8. Isırgan Otu Kemik Sağlığını Destekler

Kalsiyum içeriğini korumak için kemiklerinizin bora ihtiyacı vardır. Yeterince bor alınmaz ise osteoporoz gibi birçok kemik sorunu gelişebilir. Bu nedenle uzmanlar ısırgan otunu öneriyor ve onu nadir bulunan bir mineral olan bor ile yüklü olduğunu bildiriyorlar. Ayrıca, kronik kemik hastalığınız varsa kullanmadan önce doktora danışmak önemlidir.

Isırgan Otu Vücudu Detoks Eder
Isırgan Otu Vücudu Detoks Eder

9. Isırgan Otu Vücudu Detoks Eder

Isırgan otu çayının detoksifiye edici olarak faydalarını gördüğünüzde, diğer ürünleri kullanmayı hemen bırakacaksınız. Organları olumsuz yönde etkilemeden toksinleri, kimyasalları, serbest radikalleri, aşırı tuzu vb. vücudumuzdan uzaklaştırmak için, ısırgan otu güvenli bir kaynaktır.

Bunun dışında, ısırgan otu çayı, bağırsakları etkileyen toksinleri etkili bir şekilde savuşturur ve bağırsakların sorunsuz şekilde çalışmasına olanak tanır. Isırgan otu çayı böbrek hücrelerine zarar verdiği söylenen fazla toksinleri ortadan kaldırabilme yeteneğine de sahiptir.

10. Isırgan Otu İltihap Önleyicidir

Isırgan otu çayının faydaları arasında, iltihap önleme özellikleri belkide ilk sırada gelir. Kronik kas ağrısı ve artrit gibi çeşitli iltihapları önlemek için ısırgan otu çayı tüketmek şiddetle tavsiye edilir. Birçok çalışma, ısırgan otu çayı gibi bitki çaylarının düzenli olarak tüketilmesinin gut tedavisinde, artrit semptomlarını ortadan kaldırdığını ve sağlığınızı olumsuz etkilemeden kas ağrısını azalttığını göstermiştir.

11. Isırgan Otu Adet Ağrılarını Hafifletir

Ağrı tedavisi söz konusu olduğunda, ısırgan otu tavsiye edilir. Bitkisel tedavide, adet kramplarını ve adetle ilişkili rahatsızlıkları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Ancak, her zaman olduğu gibi ciddi durumlarda önce doktora danışmanız önerilir.

Isırgan Otu Zayıflatır Mı?

Isırgan otu çayı, mucizelerle dolu bir içecektir ve birçok sağlıklı bileşiğin ana kaynağıdır. Düzenli olarak tüketildiğinde, detoks etme özelliği devreye girer. Aynı zamanda idrar söktürücü özelliği ile zayıflamaya yardımcı olur. Yağ yakıcı özellikleri olmasada zayıflamaya çalışıyorsanız size yardımcı olacaktır.

Isırgan Otunun Zararları

Isırgan otu taze iken cilde temas etmemelidir. Aksi takdirde yakıcı özelliği vardır. Bunun dışında genel olarak ısırgan otu zararları yoktur. Çok fazla kullanıldığında mide bulantısı ve ishal yapabilir. Çok nadir görülen yan etkileri arasında terleme de vardır. Bunun dışında herhangi bir yan etkisi olmayıp kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışın.

İlginizi çekebilir: Keten Tohumu Faydaları

youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx