Hayvanlar Alemi

Kediler Neden Kusar ve Kusar Gibi Ses Çıkarır?

Reklamlar

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir yapıya ve sindirim sistemine sahiptirler. Onların sağlığı için çeşitli hastalıkların belirtilerini tanımalı ve kediler neden kusar, bilmeliyiz.

Evcil hayvanlar, sahipleri için tam anlamıyla kendi çocuklarından farksızdırlar. Onların yaşadıkları herhangi bir sorunda, sahiplerinin kendi çocuklarıymış gibi telaşlanmaları ve üzülmeleri onlara karşı duydukları derin sevginin belirtisidir.

Günümüzde pek çok kişi evcil hayvan sahiplenmektedir ve onları hayatlarına ortak etmektedir. Bu durum insanların bireyselleşen dünyada, arkadaş olarak hayvan dostlarını seçmelerinin sonucunda ortaya çıkmıştır. Günümüzün monoton hayatlarında, robotlaşan insanlardan uzaklaşarak, sosyalleşmenin tek yolu evcil hayvan dostlarımızdan geçmektedir.

Reklamlar

Kediler ve köpekler günümüzde en çok sahiplenilen evcil dostlarımız arasındadır. Bunun sebebi bu canlıların ev yaşamına ve insan varlığına alışık olmalarıdır. Tarih boyunca yine bu ikilinin, insanların en yakın dostları olarak evlerinde ve hayatlarında yer aldıklarına sık sık şahit oluyoruz.

Kediler, köpeklere kıyasla çok daha narin ve hassas canlılardır. Minik bedenleri büyükçe kalpleriyle hemen her yerde öne plana çıkan bu canlılar öylesine akıllı ve özeldir ki; tarihte onlara tanrı sıfatını atfeden toplumlar dahi mevcuttur.

Kediler, ne yazık ki hastalıklara kolay kapılabilen canlılardır. Vücut dirençleri ve bağışıklıkları, naif olan kediler, ömürleri boyunca birçok hastalıkla karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu sebeple;

Evcil hayvan sahipleri genellikle hayvan dostlarının kustuklarına ve öğürdüklerine tanık olmuşlardır. Kedi sahipleri diğer hayvan sahiplerine göre daha fazla bu durumu yaşamaktadır.

Reklamlar
Kedilerin kusması tehlikeli midir?
Kedilerin kusması tehlikeli midir?

Kedilerin kusması tehlikeli midir?

Duruma göre değişmekle birlikte kedilerin kusması tehlikelidir. Ancak bazı istisna durumlar mevcuttur. Bütün aşıları yapılmış olan kedilerin ve düzenli sağlık muayenesi olan kedilerin kusması genellikle tüy yumağı çıkarmalarındandır. Kediler vücutlarını yalayarak temizlediğinden dolayı içinde tüy yumağı biriktirir. Belli dönelerde bu tüy yumağını kusmak suretiyle dışarı atarlar. Bundan dolayı bu kusma olayı tehlike arz etmemektedir.

Kediler kusarken nasıl ses çıkarır?

Kedi dört ayağının üzerinde otururken büzüşüp yere yaklaşır. Kafasını ileri geri oynatarak “guk guk” diye sesler çıkardıktan sonra mırıldanmaya benzer bir ses çıkarır biraz çığlığa benzer bir ses eşliğinde midesindekileri dışarı çıkarır.

Kedilerin kusmasının nedenleri nelerdir?

Kediler neden kusar sorusunun pek çok farklı cevabı ve nedeni olabilir. Bu sebeplerden bazıları tehlikesiz olsa bile bazıları ileri ki günlerde büyük sorunlara yol açabilecek türden hastalıkların belirtileri olabilmektedir. Bu nedenle kedilerde kusma görüldüğünde bir veterinere muayene ettirmek çok önemlidir.

Kediler Neden Kusar Ve Kusar Gibi Ses Çıkarır? Sorusuna cevap olarak;mama değişikliği yapılması, vücudun daha önce yemediği ve alerjik reaksiyonda bulunabilecek tehlikeli yabancı besin tüketimi, kedi parazitleri, tüy yumağı, mide tıkanması, hormonsal değişikler ve duygusal problemler olarak yanıt verilebilir.

1. Mama Değişimi

Minik dostumuzun, mamasında sık sık değişiklikler yapıldığında midesinde çeşitli sorunlar oluşabilmektedir. Özellikle kuru mama ile beslenmeye alışmış olan bir kedinin yaş ve ıslak mamaya geçildiğinde kusması oldukça sık görülmektedir. Bu durum kediler kedilerin kusmasına temel dayanak oluşturmaktadır. Eğer kediniz birkaç kez daha yaş mama yediğinde aynı tepkiyi veriyorsa onu alışık olduğu tarzda mamayla beslemeniz iyi olacaktır.

2. Yabancı Besin

Bazen kedi dostlarımız tıpkı biz insanlar gibi yemek konusunda bazı kaçamaklar yapabilir. Ancak bu kaçamaklar bizdekilerden farklı olarak sadece sağlıksız değil, hiç yenmeyecek şeyleri de sırf merak ettikleri için yemeleridir.

Kedilerin tüketebilecekleri bazı bitki türleri veya herhangi bir cisim, Kediler Neden Kusar Ve Kusar Gibi Ses Çıkarır? Sorusuna yanıt olabilmektedir. Bu gibi bir durumda hemen bir veterinere konu hakkında danışmak son derece önemlidir.

Kedi Paraziti
Kedi Paraziti

3. Kedi Paraziti

Kediler, diğer evcil hayvanlara göre daha zayıf bir bağışıklık sistemine sahiptirler. Özellikle sindirim sistemi bağışıklığı kediler için adeta zayıf nokta olarak adlandırılabilir. Örnek olarak kediler pirelendiklerinde sürekli kaşındıklarından dolayı kaşıdıkları bölgede yaralar açabilirler. Bu yaraları daha sonra iyileştirmek için yaladıklarında bu yaradaki mikroplardan dolayı çeşitli enfeksiyonlara maruz kaldıkları gözlemlenmektedir.

Sindirim sistemi son derece zayıf olan kedilerin dışkılarında kurcuk veya parazit gözlemlenebilir. Bu durum Kediler Neden Kusar Ve Kusar Gibi Ses Çıkarır? Soruna başka bir yanıt olabilmektedir.

Bazı durumlarda ise tedavi amaçlı verilen parazit karşıtı ilaçlar kedi dostlarımızda yan etki yaparak kusmaya yol açabilmektedir. Bu gibi bir durumda tekrardan veteriner desteğine başvurulmalı ve bilgi alınmalıdır.

4. Tüy Yumağı

Kediler, özelliklerini yansıtan muhteşem tüylerle bezenen kürkleri muhteşem canlılardır. Atalarımızın da söylediği gibi, büyük başın derdi de büyük olur. Bu güzel tüyleri temizlemek için yalayan kedilerin, kırılan ve kopan tüylerini yutmaları midelerin birikmesine neden olur. Tükürme yetisine sahip olmayan kedilerde bu durum Kediler Neden Kusar Ve Kusar Gibi Ses Çıkarır? sorusuna başka bir yanıt olabilmektedir.

Tüy yumağını yutması nedeniyle kedi dostunuzun kusmasını önlemek amacıyla düzenli olarak kedi fırçasıyla tüylerini tarayabilir ve özel şampuanlar sayesinde tüy dökülmesi problemine çözüm bulabilirsiniz.

5. Mide Tıkanması

Zaman zaman kedi dostlarımız çeşitli yabancı cisimleri merak duygularından dolayı yutmak gibi davranışlarda bulunabilirler. Zaten hassas olan sindirim sistemlerine zarar verebilecek olan bu cisimler aynı zamanda Kediler Neden Kusar Ve Kusar Gibi Ses Çıkarır? Sorusuna da cevap olabilmektedir.

Yabancı cisimlerin sindirilemeyip midede kalması ve sindirim sistemini bozması hayati bir takım ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Bu nedenle mide tıkanması durumunda hemen bir veteriner ile irtibata geçilmelidir.

6. Hormonlar

Kusma olayında bazen metabolik ve hormonsal hastalıklar da öne çıkmaktadır. Böbrek yetmezliği, karaciğer problemleri ve tiroit bezinin fazla veya az çalışması gibi problemler kedilerde kusmaya yol açmaktadır. Bunların yanı sıra yüksek stres gibi durumlar da kusmaya sebep olabilmektedir.

7. Depresyon

Kediler, son derece naif ve hassas karakterlere sahip canlılardır. Onlara karşı hassas ve sevecen olmak, onlara sürekli ilgi göstermek ve oynamak onların zihinsel sağlığı açısından çok fazla önem taşımaktadır. Ona sevgi gösterilmediğini düşünen ve ilgilenilmeyen kedilerde oluşan üzüntü ve stres Kediler Neden Kusar Ve Kusar Gibi Ses Çıkarır? Sorusuna başka bir yanıt olabilmektedir.

Kedi kusması tedavisi
Kedi kusması tedavisi

Kedi kusması tedavisi nedir? Kusan kediye ne iyi gelir?

Kusma, kediler için son derece kritik ve aynı zamanda normal bir belirti olabilir. Bu nedenle kusma belirtisi görüldüğünde durumun neyden kaynaklandığını anlamaya çalışırken hemen bir veterinere başvurmak en iyi yoldur.

Akut kusma gibi normal durumlarda kedi dostunuza birkaç saat mama vermeyerek midesinin dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Yine az miktarda fakat sık sık su içmelerini sağlayarak da kedi dostlarınızın kendilerini daha iyi hissetmelerini ve kusmadan dolayı oluşacak su kaybını minimize edebilirsiniz.

Kusmayı engelleyici ilaçlar

Yine yaygın olarak kullanılan tedaviler arasında yer alan ilaçlar, kusmayı durdurmaya veya azaltmaya yöneliktir. Bu ilaçlar sayesinde karın rahatsızlığı giderilir ve kedinizin yeniden yemesine ve rahatlamasına yardımcı olur.  Antiemetiklerin, yani zehirlenmeye karşı kullanılan ilaçların yanında ek olarak bir ağrı kesici ilaç eklenerek kedinizin rahatlaması sağlanabilir. Aynı zamanda veterinerin gerekli gördüğü zamanlarda antibiyotikler de reçeteye eklenebilir.

Serum

Kusan kedi büyük miktarda sıvı kaybı yaşayabilir. Veteriner kontrolünde veteriner gerekli gördüğü zaman kedi dostumuza serum takviyesi yaparak vücudun su miktarını arttıracaktır.

İlginizi çekebilir: Yavru Kediler Üşür Mü?

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx