Pratik Bilgiler

Döküm Tencere mi Granit Tencere mi?

Reklamlar

Günümüzde mutfaklar genellikle farklı yiyecek türlerini pişirmek için çeşitli pişirme ürünleriyle donatılmıştır. Eviniz için tencere seçerken, granit tencere takımı ve döküm granit tencere setlerini tanımak ve sizin için en güvenli tencere setinin hangisi olduğuna karar vermek önemlidir. Eski tencere setlerinizin yerini alabilecek yapışmaz, sağlıklı ve dayanıklı seçenek mi arıyorsunuz? O halde döküm granit tencere ve granit setler arasındaki farklara göz atalım.

Döküm Tencere ile Granit Tencere Arasındaki Farklar Neler? 

Döküm tencerelerde asidik yiyeceklerin pişirilmesi uygun değildir. Çünkü asit dökme demir ile reaksiyona girerek gıdanın rengini daha koyu hale getirir ve hatta tadını değiştirir. Döküm tencerelerin bakımı granit tencerelere göre daha zordur. Döküm tencerelerin kulpları pişirme sırasında çok ısınır. Ayrıca döküm tencere seti granit tencere setine göre daha uzun ömürlüdür. Döküm tencereler ısıyı daha uzun süre tutar. Çünkü demir çok yüksek hacimsel ısı kapasitesine sahiptir, yani bir kez ısındığında sıcak kalır. Bu yüzden et ürünlerini pişirmek için bu ürünler daha idealdir. Ayrıca ısıyı tutma özelliği, et ve sebzelerin sululuğunun korunmasına yardımcı olur. Döküm ürünler granit ürünlere göre daha ağırdır. Düştüğünde zemine zarar verebilir veya sert bir şekilde bırakıldığında seramik ve cam ocak üstlerini çatlatabilir.

Granit tencere, döküm tencere ile karşılaştırıldığında temizlemesi ve kullanımı kolaydır. Ayrıca granit tencere seti paslanmaz çelik bir taban içerdiğinden döküm tencere gibi paslanmaz. Döküm tencere ve tavalar, imalat sürecinde yer alan ek işçilik nedeniyle daha pahalıdır. Döküm tencere kullanılarak demir alımı artırabilir. Çünkü tavadan ve tencereden gelen demir, yemek pişerken yemeğe geçer. Granit tencereler; çelikten veya karbon çelikten yapılmış ve daha sonra porselen emaye ile kaplanmış bir çekirdekten üretilir. Döküm tencereler ise demir-karbon alaşımlarından oluşur. Ayrıca döküm ürünler uzun süre dayanacak şekilde üretilir. Döküm pişirme ürünleri eşit ısı dağılımında granit pişirme ürünlerine göre daha etkilidir. Bu yüzden lezzetli ve sulu yemeklerin kolay ve zahmetsizce pişirilmesini sağlar.

Reklamlar
Hangi Tencere Daha Sağlıklı?
Hangi Tencere Daha Sağlıklı?

Hangi Tencere Daha Sağlıklı?

Seçmeniz gereken tencere seti granit mi yoksa döküm mü, olacak sorusunun cevabını sağlıklı olup olmadığına göre verebilirsiniz Granit tencereler kurşun ve kadmiyum gibi zararlı kimyasallar içermez. Bu yüzden yüksek asitli yemekleri pişirirken veya saklarken sızmadığı için güvenlidir. Ancak döküm tencereler, özellikle domates ve diğer asitli yiyecekleri pişirirken eser miktarda demir de sızdırabilir. Yani yemeğe demir ekler. Modern granit pişirme ürünleri de, yaygın olarak bilinen herhangi bir zararlı madde içermez. Döküm granit tencere seti yemekleri yağsız olarak pişirmenizi sağladığı için oldukça sağlıklıdır. Ayrıca döküm granit pişirme ürünlerinin yapısında bulunan maddelerin yemeğe geçme durumu söz konusu değildir.

Granitin Özelliği Nedir?

Granit; evlerde, ofislerde veya başka herhangi bir yapıda çeşitli kullanımı nedeniyle en iyi bilinen ve yaygın olan taş çeşitlerinden biridir. Mutfak ve banyo tezgahı, pişirme ürünleri, merdiven basamakları, fayans ve bina kaplamaları gibi alanlarda kullanılabilir. Granitin sert yapısı onu çizilmelere ve ufalanmaya karşı dirençli hale getirir. Tencere ve tava gibi çok sıcak nesnelerin neden olduğu hasara da karşı koyabilir. Granitin estetik görünümü mutfak ve banyo tezgahlarında en çok aranan özelliklerden biridir. Doğal bir taş olarak, herhangi bir alana lüks ve incelik katan birçok tasarıma sahiptir. Granitin sertliği ve doğal direnci, temizliğini ve bakımını çok kolaylaştırır. 

Granit tencere seti fiyatları; setin içindeki parçaların sayısına, büyüklüğüne ve kalitesine bağlıdır. Karaca granit tencere setleri ile mutfağınızda sağlıklı ve dayanıklı tencereler kullanmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Uzun ömürlü, estetik ve kolay temizlenebilen tencere seti arıyorsanız, tercihinizi Karaca granit tencere setlerinden yana yapabilirsiniz. Karaca granit tencere setlerini hemen inceleyebilir ve yemeklerinizi bir adım öteye taşıyabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx