Cilt Bakımı

Göz Altı Kırışıklıkları Giderme Yöntemleri

Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Reklamlar

Göz altı kırışıklıkları, genel olarak yüzümüzde tespit ettiğimiz ilk yaşlanma belirtileridir. Aslında, yirmili yaşlarımıza girer girmez gözlerimizin etrafındaki ince çizgilerin görünümü oluşabilir. Göz altı kırışıklıklarının oluşmasının birkaç nedeni vardır bunlardan bazıları farkına bile varmadan doğrudan kontrol edebiliriz.

Kırışıklıklar yaşlanmanın kaçınılmaz bir parçasıdır ancak yaşlanma sürecini geri püskürtmek için yapabileceğimiz şeyler var. Gözlerinizin altındaki kırışıklıkların ve ince çizgilerin olası nedenlerini anlamak, daha fazla hasarı önlerken onları tedavi etmenin en iyi yollarını keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Neler Okuyacaksınız? →

Göz altı kırışıklıkları neden olur?

Göz altı kırışıklıklarının ve ince çizgilerin neden ortaya çıktığını öğrenmeden önce öncelikle göz altı derisinin yapısını incelememiz gerekir.

Reklamlar

Gözlerinin altındaki deri son derece incedir. Yaşlandıkça cildiniz kolajen kaybeder. Bu doğal bir olaydır. Bununla birlikte, bu etki özellikle gözlerinizi çevreleyen hassas ciltte belirgindir ve yüzünüzde fark edebileceğiniz ince çizgilerin veya kırışıklıkların ilk görünümü ile sonuçlanır. Gözleri çevreleyen derideki elastikiyet kaybı, şişkinlik ve koyu halkalar gibi diğer istenmeyen özelliklere de katkıda bulunabilir. Öyleyse neden gözlerinin altında ince çizgiler veya derin kırışıklıklar var? En yaygın nedenler şunlardır.

Göz altı kırışıklıkları neden olur
Göz altı kırışıklıkları neden olur

Güneşe Maruz Kalma

Güneşe maruz kalma, özellikle göz çevresinde kırışıklıklara neden olabilir. UVA ışınlarından uygun koruma olmadan kendinizi sık sık güneş ışığının yoğun olduğu saatlerde dışarıda bulursanız, güneş hasarı nihayetinde ince çizgiler ve kırışıklıklar şeklinde birikmeye başlayacaktır.

Yüz İfadeleri

Tekrarlayan yüz ifadeleri de göz bölgesinde çizgi ve kırışıklıklara neden olabilir. Gözlerinizi kıstığınız her seferde – örneğin gülümserseniz veya bir şeyi daha net görmeye çalışırsanız – derinin altında bir oluk oluşur. Yaşlandıkça kollajen üretimi yavaşladığından, göz çevresindeki cilt sonunda yerine geri dönme yeteneğini kaybeder. Böylece kırışıklıklar oluşmaya başlar.

Sigara ve Elektronik Sigara

“Sigara içen kişinin dudak çizgileri”, buhar çıkaran veya sigara içen birinin ağzının çevresinde oluşan ince çizgileri tanımlayan bir terimdir. Ancak bu alışkanlık göz altı kırışıklıklarına da katkıda bulunur. Nikotinin cilde kan akışını engellemesine ek olarak, dumanı gözünüzden uzak tutmak için yapabileceğiniz göz kısmaları da yaşlanma belirtileri üretebilir. 

Reklamlar

Gözlerinizi Ovmak

Yorgun olduğunuzda gözlerinizi ovuşturmaya meyilliyseniz, durmak için bilinçli bir çaba gösterin. Göz altı cildinin ince ve narin olduğunu unutmayın. Alışkanlıkla göz çevresindeki alanı ovalamak cildi çok fazla gerebilir, bu da elastinin parçalanmasına ve çizgi oluşumuna neden olabilir.

Sırtüstü Uyumamak

Yanınızda veya midenizde uyuyanlarınız için, cildinizde istediğinizden daha erken kırışıklıklar yaşıyor olabilirsiniz. 2012 yılında yapılan bir araştırma, yüzünüz yastığa dayalı olarak uyumanın kaz ayağı gibi yüz kusurlarına yol açabileceğini buldu.

Susuz Cilt

Susuz kalmış cilt, su eksikliğinden kaynaklanan geçici bir durumdur. Keskinlik ve gerginlik hissinin yanı sıra, susuz kalmış cildin diğer bir yaygın semptomu, özellikle göz çevresindeki daha belirgin çizgilerdir.

Genetik faktörler

Genleriniz fiziksel yaşlanmanın başlangıcını ve ciddiyetini belirleyebilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, genellikle dış dünyaya (yüzünüz gibi) maruz kalan cildin dış ve çevresel faktörlerden daha fazla etkilendiğini belirtmek önemlidir.

Göz altı kırışıklıklarını önlemek için öneriler
Göz altı kırışıklıklarını önlemek için öneriler

Göz altı kırışıklıklarını önlemek için öneriler

Göz altı kırışıklıklarının ve ince çizgilerin sayısını artırmak istemiyorsanız, o bölgedeki hassas cildi pürüzsüz ve esnek tutmak için aşağıdaki önlemleri alın.

Güneş Kremi ve Diğer Aksesuarlarla Kendinizi Koruyun

Güneş kremi, muhtemelen her gün kullanabileceğiniz en etkili yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünüdür. Plajda sıcak yaz günleri için ayırmayın. UV ışınları, bulutlu günlerde bile yıl boyunca mevcuttur. Gözlerinizle doğrudan temastan kaçınarak güneş kremini göz kapaklarınızın üzerine ve çevresine nazikçe uygulayın. Her iki ila üç saatte bir SPF’yi yeniden uygulamayı unutmayın. Özellikle güneşli günlerde, çabalarınızı bir çift UV korumalı güneş gözlüğü ve geniş kenarlı bir şapka ile tamamlayın.

Cildinizi Nemli Tutun

Kuru cilt ile ilişkili kuruluğu ve ince çizgileri önlemek için özellikle göz çevrenizde uygun bir nemlendirici kullanın. Ayrı bir göz kremi daha fazla nemlendirme sağlayabilir, ancak bazı insanlar için seramid içeren iyi formüle edilmiş bir nemlendirici, ince çizgileri ve kırışıklıkları uzak tutmak için de işe yarayabilir.

Gözlerinizi Dinlendirin

Kendinizi uzun süre ekrana bakarken bulursanız, gözleriniz uğruna kendinize bir mola verdiğinizden emin olun. Bu, gün boyunca bilgisayardan, televizyondan veya akıllı telefondan uzakta kısa molalar vermek kadar basit olabilir. Daha fazla konfor için, göz yorgunluğundan kaynaklanan şişkinliği ve tahrişi azaltacak serinletici göz maskeleri ile kendinizi şımartın.

İyi Alışkanlıklar Edinin

İster sigara için ister gözlerinizi sürekli ovun, bu alışkanlıkların gözlerinize ve cildinizin geri kalanına yapabileceği etkilere dikkat edin. Bazen küçük değişiklikler zamanla önemli sonuçlara yol açabilir.

Göz Altı Kırışıklıkları İyileştirilebilir

Belli bir noktadan sonra ince çizgileri ve kırışıklıkları tam olarak silemeyebilirken, aktif bileşenlerin doğru kombinasyonu ile onları yumuşatabilirsiniz. Bu arada, günlük alışkanlıklarınıza dikkat ederek ve cilt bakımına eksiksiz, bütünsel bir şekilde yaklaşarak daha fazla istenmeyen çizgiyi yönetebilir ve önleyebilirsiniz. Uygun tedavi ve önleyici tedbirler, doğal olarak zarafetle yaşlanmanıza izin verecektir.

Göz altı kırışıklıkları nasıl giderilir
Göz altı kırışıklıkları nasıl giderilir?

Göz altı kırışıklıkları nasıl giderilir?

Göz altındaki ince çizgileri kozmetik prosedürler ve yüz bakımları kullanarak tedavi etmenin yolları da vardır. Bunlar bir dermatolog veya eğitimli bir estetisyen tarafından yapılmalıdır. 

Kimyasal peeling

Ölü cilt hücrelerini temizlemek ve yeni hücre büyümesini desteklemek için yüze kimyasal peelingler uygulanabilir. Kimyasal peelingler derin kırışıklıkları tedavi edemez veya sarkan cildi sıkılaştıramaz ancak gözlerinizin etrafındaki ince çizgilerin görünümünü azaltabilir.

Dolgu maddeleri

Yüzün görünümünü “dolgunlaştırmak” için gözlerin altındaki veya etrafındaki cilde dermal dolgular enjekte edilir. Dolgular geçicidir ve çoğu ürün size altı aydan iki yıla kadar süren sonuçlar verir. Bu kategoride iyi bilinen iki tedavi Restylane ve Juvéderm’dir.

Mikro dermabrazyon

Mikrodermabrazyon, cildinizi pul pul dökmek için kullanılan popüler ve minimal invaziv bir prosedürdür. Elmas uçlu el aleti, bu tedavi için genellikle gözleriniz gibi hassas cilt bölgelerinde kullanılan bir alettir. Mikrodermabrazyon, donuk, ölü cilt hücrelerinden kurtulur ve basıncın uygulandığı cilt bölgesine dolaşımı destekler.

Lazerler

Lazerler, göz altı çizgileri ve kırışıklıkların tedavisi olarak giderek daha popüler hale geliyor. Bu amaç için çeşitli lazer tedavileri mevcuttur. Fraksiyonel lazerler, kolajen ve elastin üretimini uyarmak için cilde mikroskobik delikler açarak çalışan bir seçenektir.

Microneedling

Microneedling, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltan, giderek daha popüler hale gelen bir tedavidir. Bu işlem sırasında ciltte delikler açmak için minik iğneler kullanılır, bunu cilt kremi veya serum uygulaması takip edebilir. Cilt iyileştikçe kolajen uyarılır, ince çizgileri ve cildin dokusunu iyileştirir.

Botoks 

Gözlerin altındaki hedeflenen kaslara az miktarda Botoks enjekte edilerek bölgenin gevşemesine neden olarak kırışıklık görünümü azaltılır. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne (AAD) göre, çoğu insan sonuçları sadece üç ila yedi gün içinde görüyor ve üç ila dört ay boyunca kırışıklıkların görünümünde önemli bir azalma yaşıyor.

Göz altı kırışıklıklarına ne iyi gelir
Göz altı kırışıklıklarına ne iyi gelir

Göz altı kırışıklıklarına ne iyi gelir?

Göz altındaki ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmada etkili olan birkaç bileşen vardır. Etkili, eksiksiz bir işlem için diğer aktif maddelerin bir kombinasyonunu içeren ürünleri arayın.

Retinol

A vitamini türevi olan retinol, ölü cilt hücrelerinin dönüşümünü hızlandırarak daha pürüzsüz bir cilt elde edilmesini sağlaması nedeniyle kırışıklıkları tedavi etmek için en çok beğenilen cilt bakım bileşenlerinden biridir. Retinol, saf A vitamini (Retin-A olarak da bilinir) kadar güçlü değildir, ancak bu onu hassas ciltler dahil tüm cilt tipleri için daha uygun hale getirir.

Retinolü cilt bakımı rutininize dahil ederseniz, olası pigmentasyonu ve daha fazla güneş hasarını önlemek için dışarı çıkarken düzenli olarak güneş kremi kullandığınızdan emin olun, çünkü bu bileşen cildi ışığa duyarlı hale getirebilir.

Argireline

Argireline, popüler Botox ile benzer şekilde işlev gören, ancak Scientific Reports’un Ağustos 2018 sayısındaki bir makaleye göre daha güvenli bir alternatif olarak kabul edilen kısa zincirli bir peptiddir. Argireline peptidini yaratan şirket olan Lipotec SAU’ya göre, araştırmalar sadece bir haftada ifade kırışıklıklarının görünümünü azaltabildiğini ortaya koydu.

CoQ-10

Koenzim Q-10 (CoQ-10), yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerinde de yaygın olan bir besindir. Genellikle besin takviyesi olarak alınır, ancak balıkta, ette ve ıspanak ve brokoli gibi yeşil sebzelerde de bulunabilir. 2017’de yapılan bu gibi araştırmalar, CoQ-10’un belirgin yaşlanma belirtilerini, özellikle de kırışıklıkları ve mikro yüz çizgilerini azaltabileceğini gösteriyor.

Deniz yosunu

Deniz yosunu, sağlığı destekleyen biyoaktif bileşikler bakımından zengindir. Bu vücudun içi ile sınırlı değil. Bu biyoaktif bileşikler ciltte de olumlu sonuçlar verebilir. Marine Drugs’da yer alan bir 2018 çalışması, deniz yosunu gibi deniz yosununun yeterli yaşlanma karşıtı ve antioksidan özellikler sağlama potansiyelini araştırdı.

Göz altı kırışıklıkları için krem ​​önerileri
Göz altı kırışıklıkları için krem ​​önerileri

Göz altı kırışıklıkları için krem ​​önerileri

İlk önce göz çevresindeki cildin daha yaşlı görünmesinin bir nedeni şudur: Bu hassas bölge gerilmeye ve sarkmaya karşı hassastır, bu nedenle yüzünüzün diğer bölgelerinden daha hızlı olgunlaşır ve kırışıklıklar oluşur.

Bu nedenle, genç bir cilde sahip olmak sizin için önemliyse, günlük olarak bir göz kremi kullanmak çok önemlidir. Mesele şu ki, mevcut binlerce seçenek var ve içindekiler listesinde neye bakılacağını bilmek zor olabilir. Ne arayacağınızı bilseniz bile, faturaya uyan bir şeyi takip etmek yorucu olabilir. 

Bu yüzden işi sizin için yaptık ve kırışıklıklar için etkili bir göz kreminde tam olarak ne olması gerektiğini ve denenecek en iyi tezgah üstü satın alımları öğrenmek için birkaç dermatologla konuştuk.

Kırışıklıklar, şişlikler ve koyu halkalar için en iyi yaşlanma karşıtı göz kremi nasıl seçilir?

Göz kremini yaşlanmayı geciktirici yapan nedir? Cilt tipiniz veya tonunuzdan bağımsız olarak aranacak birkaç önemli bileşen vardır.

Hyaluronik asit: Ciltte doğal olarak bulunan hyaluronik asit, cildi nemlendirmeye ve dolgunlaştırmaya yardımcı olan suyu çeker. Çoğu zaman, göz altı kırışıklıkları kuruluğun bir sonucudur ve hyaluronik asit iyi çalışır ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Esas probleminiz hidrasyonsa, kuru ciltler için bu göz kremlerine bakın.

Peptidler: Bakır peptidler, polipeptidler ve oligopeptidlerin cilde nüfuz ettiği ve hyaluronik asit ve kollajen oluşturmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bu yapısal proteinler, hücreleri ve dokuları yapıştırıcı gibi bir arada tutarak kırışıklıkların görünümünü azaltır.

Retinol: Bu A vitamini türevi, kolajen üretimini uyarır ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olmak için hücre yenilenmesini destekler. Göz altındaki cilt çok hassas olduğu için, konuştuğumuz dermatologlar nispeten düşük retinol konsantrasyonlarına sahip önerilen ürünlerle konuştular.

Güneş kremi: Uygun koruma olmadan, UV ışınları kolajeni parçalar ve cildinizi yaşlandırır. Ne yazık ki, SPF’yi göz kremlerinde bulmak zor olabilir, bu nedenle gerekirse yüzünüze güneş kremi ekleyin!

Antioksidanlar: C ve E vitaminleri, ferulik asit ve meyve özleri, UV ışınları veya kirleticilerden kaynaklanan oksidatif stresi azaltmaya yardımcı oluyor. Antioksidanlar ayrıca ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü de iyileştirir.

İster derin kırışıklıkları yumuşatmak için bir şey, ister ince çizgileri düzeltmek ve koyu halkaların görünümünü azaltmak için bir ürün arıyor olun, işinize yarayacak bir şey bulacaksınız.

SkinCeuticals A.G.E. Eye Complex

SkinCeuticals uzun süredir piyasada göz altı kırışıklık ürünlerinin arkasında çok fazla araştırma var. Bu göz kremi, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için gereken her şeyin iyi bir karışımına sahiptir: antioksidanlar, peptidler ve güneş kremi.

Kremsi dokusu, yorgun gözlerinizi yumuşatır ve rahatlatır. Olgun görünen göz altı bölgeniz, yıllar öncesine göre daha parlak ve daha sıkı görünür. Göz altı bölgesinde kullanacağınız tek tedavi bu…

Neutrogena Hydro Boost Eye Gel-Cream

Bu nemlendirici göz kremi, göz altlarınız için yeterince naziktir ve cildi dolgunlaştırmak ve nemlendirmek için hyaluronik asit içerir. Derin cilt katmanlarından ve hatta havadan nem çekmek için bir sünger gibi davranıyor.

Neutrogena Hydro Boost Eye Gel-Cream
Neutrogena Hydro Boost Eye Gel-Cream

Çok kuru bir iklimlerde göz çevresi kuruması, çatlaması, kaşınması, tahriş olması ve deli gibi yanmasıyla ilgili sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Gözleriniz kızarabilir ve gözle görülür şekilde deforme olurlar. Bu göz kremi bu tür sorunları çok kısa bir zamanda iyileştirir.

RoC Retinol Correxion Eye Cream

Göz çevresinde aşırı kırışıklıklar olanlar, retinol göz kremi düşünebilirler. Hassas göz altı cildi üzerinde çok sert olmadan koyu halkaları, şişlikleri, kaz ayaklarını ve kırışıklıkları en aza indirdiği için bu nemlendirme seçeneği harikadır.

Eğer bu kremi günlük olarak uygulamaya istekliyseniz, sonuçları kısa sürede göreceksiniz. İnce çizgilerimde ve kırışıklıklarımda gerçek bir azalma olduğunu yeni fark etmeye başlarsınız. Ayrıca kaşların arasındaki çizgiler ve kırışıklıklar da kısa sürede iyileşir. Sonuçlar gerçekten etkileyici! Reçetesiz retina kremlerinin işe yarayacağını gerçekten düşünmeyebilirsiniz ama bu krem yanıldığınızı kanıtlayacak.

Colorescience Total Eye 3-in-1 Renewal Therapy SPF 35

Çoklu görevli ürünleri seviyoruz ve bu üç şey: bir kapatıcı ve güneş kremi ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Gözler çabuk yaşlanıyor, bu yüzden kapatıcı olarak kullanıldığında, o bölgede bol miktarda SPF güneş koruyucu elde ediyorsunuz.

Bu göz altı kremi, göz altındaki koyu halkaları ve morlukları kapatır. Göz altındaki kırışıklıkları ve ince çizgileri giderir. 

OLEHENRIKSEN Banana Bright Eye Crème

Bu kült favori göz kremi, hücre hasarıyla savaşan, çizgileri azaltmak için kolajen üretmeye yardımcı olan ve cildi aydınlatan bir antioksidan olan C vitamini ile aşılanmıştır. Kolajen ile güçlendirilmiş nemlendirici formül, koyu halkaların görünümünü en aza indirerek yüzü anında canlandırır.

Olay Regenerist Retinol 24 MAX Night Eye Cream

Bu eczane göz kremindeki retinol, niasinamid (bir B3 vitamini formu) ve peptid karışımı, onu koyu halkalar, ince çizgiler ve donuk görünümlü cilt için bir kazanan yapar. Bu zengin formülün sadece bir noktası, iyi dinlenmiş bir görünüm için cildi pürüzsüzleştiren ışıltı sağlar.

Ürünün mükemmel bir tutarlılığı var. Cilde çabuk emilir ve göz çevresine çok fazla nem sağlar. İnce çizgileriniz ve kırışıklıklarınız kullandıktan sonra daha pürüzsüz görünür. Kalitesi, çok daha pahalı göz kremlerine eşdeğer. 

Neutrogena Rapid Wrinkle Repair Eye Cream

Bu formül aynı zamanda hücre yenilenmesini hızlandırmak ve ince çizgileri, kırışıklıkları ve kaz ayaklarını etkili bir şekilde ortadan kaldırmak için retinol içerir. Aynı zamanda ekstra nem sağlamak ve cildi dolgunlaştırmak için hyaluronik asit içerir. İnce çizgiler sihirli bir şekilde kayboluyor! 

SkinCeuticals Physical Eye UV Defense SPF 50

SPF bir göz kreminde çok önemli olsa da, bir tane içeren bir formül bulmak zor olabilir. SkinCeuticals’ın bu hayranlık uyandıran ürünü, güneşin zarar görmesini önlemek için SPF 50, nemlendirmek için seramidler ve eşit cilt tonu için parlak bir renk tonu içerir. 

SkinCeuticals Physical Eye UV Defense SPF 50
SkinCeuticals Physical Eye UV Defense SPF 50

Bu, göz çevresindeki güneş kremi söz konusu olduğunda pek çok sorunu çözüyor. Güneş kremi terle veya yanlış uygulama yoluyla gözlerinize girebilir ve ardından birkaç saat boyunca yanma hissi yaşayabilirsiniz. Bu ürün göz çevresini hiç tahriş etmez, yakmaz veya ağırlaştırmaz. İpek gibi devam eder ve ayrıca göz çevresinde hafif bir koruma sağlar. 

Fresh Black Tea Age-Delay Eye Concentrate

Bu zengin krem, göz altı bölgenizde kuruluğa yatkınsanız bir rüyadır. Cildiniz ince çizgiler ve doku, şişkinlik ve koyu halkalarla mücadele etmek için antioksidanlarını içecektir. Ağır hizmet formülü, ciltte ultra besleyici ve kremsi bir his uyandırır ve bunu harika bir gece seçimi yapar.

Bu göz kremi bir oyun değiştiricidir. Piyasadaki en pahalı göz kremlerinden bazılarını kullanmış olabilirsiniz. Ertesi gün bir değişiklik göreceksiniz. Günün geri kalanında cildinizi pürüzsüz ve sıkı bıraktı.

Kiehl’s Facial Fuel Eye De-Puffer

Hafif formül, göz altındaki koyu halkaları, ince çizgileri ve torbaları gözle görülür şekilde azaltır. Kafein kan damarlarını daraltarak fazla sıvının atılmasına yardımcı olur ve göz altı şişkinliğini en aza indirgemek için hızla hidratlanır.

Bu tek kelimeyle harika bir küçük ürün. Uygulaması çok kolay ve gerçekten işe yarıyor. Sonuçlar hemen görünür ve yorgun gözlerin tazelenmiş hissetmesini sağlar. Ayrıca, bu anında kaldırma jellerinin bazıları gibi kurumuş bir film bırakmaz. Küçük boyutu seyahat için harikadır.

Supergoop! Bright-Eyed 100% Mineral Eye Cream SPF 40

Kafein ve geniş spektrumlu SPF ile zenginleştirilmiş bu yaşlanma önleyici göz kremi, hassas göz bölgesini korurken ince çizgileri ve şişlikleri düzeltir. Güneş kremi için bile batma, yanma veya tahriş gerekmez!

Şimdiye kadar her zaman göz altı güneş kreminden kaçınmış olabilirsiniz. Ayrıca, biraz renk tonu vardır, bu nedenle biraz doğal gitmek istediğiniz bir gün veya daha az makyaj gerektiren gündüz dış mekan eğlencesi için mükemmeldir. Artık gözlerinizin altına daha az makyaj yapabilirsiniz. Daha az katman, daha az zaman. 

EltaMD Renew Eye Gel

Antioksidanlar, peptidler ve nemlendirici bileşenlerin bir karışımını içerdiği için bu koyu lekelere ve kırışıklıklara karşı savaşan göz kreminin hayranıdır. Ayrıca, yüzün herhangi bir yerinde kullanılabilen iyi bir antioksidan ve anti-enflamatuar olan niasinamide de sahip. Düzenli kullanım sonucunda bu göz altı kremi, gözlerinizin altındaki deri dokusunda bir farklılık fark edeceksiniz. Gerçekten de sabah ve gece gözünüzün altı ipek gibi olacak.

Lumière Bio-Restorative Eye Cream

Bu göz kremi, dermatologlardan bir onay damgası aldı. Cildi dolgunlaştıran hyaluronik asit, şişkinlikle savaşmak için kafein ve Neocutis’e özgü kırışıklıkla savaşan peptidler ve antioksidanların bir kombinasyonu olan PSP adlı bir bileşen içerir. Yaklaşık iki hafta kullandıktan sonra görünüşümde bir fark olduğunu bildiren pek çok kullanıcı var. Bu ürün, göz altındaki koyu halkalar, göz altı torbaları ve morlukları iyileştirir.

3 Dakikada Göz Altı Kırışıklıklarına Kesin Çözüm

Aveeno Absolutely Ageless Eye Cream

Gözlerin altında torbalar veya kırışıklıklardan muzdaripseniz, Aveeno’nun göz kreminden başkasına bakmayın. Antioksidan ve vitamin açısından zengin kompleksi, cildin esnemesine ve şekle geri dönmesine yardımcı olmak için ciltteki elastini uyarır. Bu göz kremi, göz çevresini yağsız ve esnek tutmada etkilidir ve gün boyu sürer. 

Dermalogica BioLumin-C Eye Serum

Yoğun krem hissini sevmiyorsanız, şanslısınız demektir. Dermalogica’nın kokusuz, ipeksi serumu ciltte hafif bir his verirken nem artışı sağlar. C vitamini kompleksi aynı zamanda benzersiz bir peptit içerir, böylece yaşlanma karşıtı gücü iki katına çıkarırsınız.

Kızarıklığa eğilimli hassas bir cildiniz varsa, bu krem hiç hassasiyete neden olmaz. Ayrıca gözlerinizin etrafında bazı ince çizgiler varsa, onları yumuşatır. Gündüz nemlendiricinin altında güzelce devam eder. Cildiniz çok taze ve sağlıklı görünür. Bu yüzden gün içinde makyaj yapmaya gerek yoktur.

First Aid Beauty Eye Duty Triple Remedy A.M. Gel Cream

Çoğu göz kremi gece uygulanmak üzere yapılır, ancak bu hafif formül özellikle gündüz makyaj altında kullanılmak üzere tasarlanmıştır böylece gün boyunca cildi besleyebilir. Tahriş edici maddeler içermez, ince çizgileri en aza indirmeye ve derinlemesine nemlenmeye yardımcı olan peptidler ve bitki özleri içerir, böylece cildiniz ipeksi bir pürüzsüzlük sağlar.

Göz altı bölgenizde aşırı kuruluktan muzdarip iseniz, bu ürünü deneyebilirsiniz. İnanın hiç pişman olmayacaksınız. Kapatıcı gibi makyaj ürünlerini göz altında kullandığınızda cakey hale geliyorsa ve kuruluktan pul pul dökülmeye başlıyorsa bu göz altı kremi imdadınıza yetişebilir. Bu ürünü kullandıktan sonra kısa sürede iyileştirir. Çok yağlı olmadan doğru hidrasyon karışımıdır.

Peter Thomas Roth Vital-E Microbiome Age Defense Eye Cream

Peter Thomas Roth’un bu göz kremi, cildi aydınlatmak, hidrasyonu artırmak ve zararlı serbest radikallere karşı korumak için özel bir antioksidan karışımı, zencefil kökü özü ve hyaluronik asit içerir. Dahası, şişkinliği azaltmak için kafein içerir.

Peter Thomas Roth Vital-E Microbiome Age Defense Eye Cream
Peter Thomas Roth Vital-E Microbiome Age Defense Eye Cream

Bu ürünün büyük bir fark yaratması için fazla şeye ihtiyacınız yok. Nemlendirici kremlerin altına her gün ve gece sürebilirsiniz ve bir haftalık kullanımdan sonra sonuçları görmeye başlarsınız. Gözlerimin altındaki koyu lekeler, ince çizgiler, kırışıklıklar ve donukluk fark edilir şekilde aydınlanır.

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Bitkisel Çözüm

Yaşlanma süreci çok doğaldır ve herkes bu aşamayı kendi hızıyla geçirir. Genelde yaşlanma süreci otuzlu yaşların sonlarında başlar, bu, kırışıklıklar, ince çizgiler, saçlarda grileşme ve koyu halkalar gibi yaşa bağlı değişiklikleri fark etmeye başladığınız zamandır. İnsanların karşılaştığı en yaygın iki sorun, gözlerin altındaki kırışıklıklar ve koyu halkalardır çünkü göz altındaki cilt, yüzün geri kalan kısmındaki cilde göre çok incedir. Göz altı derisi çevreye, kimyasallara ve UV ışınlarına karşı daha duyarlı olduğundan incelir ve elastikiyetini kaybeder. Yüzde yaşlanma belirtilerini gösteren ilk bölgedir, bu nedenle göz altı özel bakım ve dikkat gerektirir.

İlginizi Çekebilir : Moringa Yağı Ne İşe Yarar?

Pandemi bizi vururken, sürekli evden çalışma ve Netflix’te vakit geçirme yüzünden koyu halkalara ve kırışıklıklara yol açtı. Televizyon ve dizüstü bilgisayar ekranlarından gelen yapay ışık cildi kurutur ve kolajeni parçalar. Bu nedenle göz altı bölgesi yıpranmış görünür ve biri havanın altında görünebilir. A vitamini özü retinoidleri, antioksidanlar ve kolajen içeren cilt kremleri kırışıklıkları azaltmaya ve hatta cilt tonunu değiştirmeye yardımcı olabilir. Tıbbi tedavi aramadan önce, koyu halkaları ve kırışıklıkları tedavi etmek için ev ilaçlarını denemelisiniz.

Yumurta beyazı yüz maskesi

Yumurta beyazı, magnezyum cildi detoksifiye ettiği ve temizlediği için vücudunuz için harika olan magnezyum içerir. Üstelik yumurta akı cildi birbirine çekecek ve daha pürüzsüz görünmesini sağlayacaktır.

Yumurta akı yüz maskesi hazırlamak için, köpüklü olana kadar bir yumurta akını çırpmalısınız. Yüzünüzün rahat olduğundan emin olun ve yumurta akını yüzünüze uygulayın. Yüz maskesinin kurumasına ve ikinci bir kat sürmesine izin verin. Maskeyi on beş dakika açık tutun ve ardından sabun ve suyla yıkayın. Bu işlemi haftada birkaç kez tekrar etmelisiniz.

Aloe vera jeli

Aloe Vera’nın harika antioksidan özellikleri vardır ve birçok temel vitamin ve mineral içerir. Aloe Vera bitkisinin antioksidan özellikleri arasında yüksek konsantrasyonda A vitamini, C vitamini, E vitamini ve B12 vitamini bulunur. Bitki ayrıca cilde iyi gelen folik asit ve kolin içerir.

Aloe vera jeli
Aloe vera jeli

Taze bir aloe vera yaprağını kesin ve yaprağın içindeki jeli sıkın. Yüzünüze uygulayın ve gece boyunca açık bırakın. Sabah yüzünüzü soğuk suyla durulayın.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı cildi beslemek için kullanılabilir. Kırık cilt dokularının yeniden bağlanmasına yardımcı olabilecek yüksek miktarda E vitamini ve linoleik asit içerir. Bu, kırışıklıkların ve kaz ayaklarının görünümünü geciktirecektir. Uyumadan önce her gece gözünüze sızma hindistan cevizi yağı sürün. Birkaç damla hindistan cevizi yağını kullanın ve yağı cilde nazikçe sürün.

Limon eksfoliyatörü

Limon, cildinizi canlandırmak için bir peeling görevi gören yüksek miktarda sitrik asit içerir. Limon suyu ölü deri hücrelerini etkili bir şekilde temizler ve daha genç görünmenize yardımcı olur. Kaz ayaklarınıza taze limon suyu sürün, on dakika bekletin ve yüzünüzü soğuk suyla durulayın. Bu işlemi her gün birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Salatalık dilimleri

Salatalık, B5 ve B6 vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca yüksek miktarda niasin, riboflavin ve tiamin içerirler. Bu vitamin ve besinler cildi yatıştırır ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Bir yere uzanın ve her gözün üzerine ince bir dilim salatalık koyun. Salatalığı yaklaşık on dakika gözünüzün üzerinde bekletin. Bu ilacı günlük cilt bakımı rejiminize ekleyin.

Salatalık dilimleri
Salatalık dilimleri

Bal ve yoğurt maskesi

Bal cildi nemlendirir ve bakterilerin atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildinizin yumuşak kalmasını sağlamak için bir antioksidan görevi görür. Yoğurttaki laktik asit cildi pul pul dökerek cildinizin sıkı ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olur. Eşit miktarda bal ve sade yoğurdu bir kasede karıştırın. İkisini birlikte karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Maskeyi on dakika açık bırakın ve ardından soğuk suyla durulayın.

İnce çizgiler ve kaz ayakları kaçınılmazdır, ancak bazı basit doğal ev ilaçları ile yaşlanma sürecini yavaşlatabilirsiniz. Cildinizin genç ve güzel görünmesini sağlamak için pahalı kozmetik ürünler almanıza gerek yok, yüzünüze doğal tedaviler uygulayarak harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Doğal içerikler ayrıca cildiniz için bazı kozmetik ürünlerde bulunan sert kimyasallardan daha iyidir.

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Maske Tarifleri

Yaşlandıkça göz altı kırışıklıkları kaçınılmaz olarak ortaya çıkmaya başlar. Ancak kötü yaşam tarzı seçimleri, beslenme alışkanlıkları ve uyku düzenleri onları daha da kötüleştirebilir. Gözlerinizin altındaki kırışıklıkların daha da kötüye gitmesini önlemek için neler yapabileceğiniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi okumaya devam edin.

Neyse ki, işte göz altı kırışıklıklarından nasıl kurtulacağına dair bazı yöntemler. Bunlardan bazıları özellikle uykudan mahrum kaldığınız ve stresli olduğunuz günlerde kullanışlıdır.

Kahve çekirdeği ile yüz maskesi

Hem kahve hem de kakao tozu, serbest radikal hasarına karşı savaşan antioksidanlar açısından zengindir. Tozu her gün uygulamak cildin antioksidanları emmesine ve kırışıklıkları azaltmasına yardımcı olur.

Eşit miktarda kahve tozu ve kakao tozunu karıştırın. Balı karıştırarak bir macun hazırlayın. Bu maskeyi, göz altına ve yüze uygulayın ve on beş dakika bekletin. Yüzünüzü yıkayın ve yumuşak bir havluyla hafifçe kurulayın. Her gün tekrarlayın.

Hindistan cevizi yağı ve zerdeçal yüz maskesi

Hindistan cevizi yağı, cildi korumak için gerekli olan bol miktarda E Vitamini içerir. Paket, esas olarak kırışıklıkları uzak tutmak için cildi nemlendirerek çalışır.

Bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağına bir tutam zerdeçal ekleyin. İyice karıştırın ve bu maskeyi kırışıklıklara ve yüze uygulayın ve yirmi dakika bekletin. Cildi su ile durulayın. Hindistan cevizi yağı ile birlikte biraz badem veya papatya yağı da kullanılabilir. Günde bir kez yapın.

Zeytinyağı masajı

Zeytinyağı, cildin nemli kalmasına yardımcı olduğu için göz altı kırışıklıklarını tedavi etmek için en nazik ev ilaçlarından biridir. Ayrıca cildi sağlıklı tutan antioksidanlarla birlikte E ve K vitamini ile doludur. Kırışıklıklara biraz zeytinyağı sürün. Cildinize yağ ile nazikçe masaj yapın ve on dakika bekletin. Cildinizi su ile durulayın ve kurulayın. Düzenli olarak tekrarlayın.

Yoğurt ile yüz maskesi

Yoğurt, cildin pul pul dökülmesine ve alttan sağlıklı yeni dokunun büyümesine yardımcı olan zengin bir alfa-hidroksi asit (AHA) kaynağıdır. Bu, cildi pürüzsüz ve kırışıksız tutar. Bu yüz maskesi aynı zamanda cildi nemlendirir.

Yoğurt ile yüz maskesi
Yoğurt ile yüz maskesi

Bir macun yapmak için yoğurt, bal ve birkaç damla gül suyunu bir cam kasede karıştırın. Bu maske yüze ve göz altlarına sürün ve yirmi dakika bekletin. Yüzünüzü soğuk suyla durulayın ve yumuşak bir havluyla kurulayın. Günde bir kez bu maskeyi yapın.

Aloe vera yüz maskesi

Aloe veranın besleyici özellikleri, kırışıklıkları tedavi etmede ve cildin pürüzsüzlüğünü geri kazanmada oldukça etkilidir. Cildi koruyan ve genç kalmasına yardımcı olan E ve C vitaminleri ve beta-karoten bakımından zengindir.

Bir cam kasede iki yemek kaşığı aloe vera jeli, bir yemek kaşığı yoğurt ve dört yemek kaşığı salatalık suyunu karıştırın. Bu maskeyi göz altına ve yüze uygulayın ve on dakika nazikçe masaj yapın. Yirmi dakika bekletin ve suyla durulayın. Günde bir kez bu maskeyi yapın.

Salatalık yüz maskesi

Salatalığın gözler üzerinde harika bir serinletici etkisi vardır ve göz çevresindeki kan akışını kolaylaştırır. Zayıf kan akışı, genellikle onları şişkin ve karanlık gösterebilir. Antioksidanlarla yüklü olduğundan cildi korur ve cildin elastikiyeti için çok ihtiyaç duyulan kolajen üretimini iyileştirir.

Salatalık püresini biraz yoğurtla bir cam kasede karıştırın. Bu maskeyi, göz çevresine ve kırışıklıkların üzerine uygulayın. Cildinize soğuk suyla durulayın. Haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

Papaya ve ballı yüz maskesi

Bu yüz maskesi, derin kırışıklıklar ve göz altı torbaları için harika bir çare. Papaya, cildi besleyen ve koruyan ve aynı zamanda kırışıklıkları azaltan besinlerle doludur.

Bir cam kasede bir papaya dilimini balla ezin ve iyice karıştırın. Göz çevresine, kırışıklıklara ve yüzün geri kalanına uygulayın. Bu cilt maskesini yirmi dakika bekletin ve ardından cildinizi soğuk suyla durulayın. Haftada bir veya iki kez bu maskeyi tekrarlayın.

Havuçlu yüz maskesi

Havuç sadece yediğinizde cildiniz için harika olmakla kalmaz, aynı zamanda yüz maskesi olarak uyguladığınızda da harika sonuçlar verir. A vitamini ve antioksidanlarla yüklü havuç yüz maskesi cildi korumaya ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur.

Birkaç dilim havucu yumuşayana kadar kaynatın. Yumuşak havuçları balla ezin ve bir macun yapın. Bu maskeyi göz çevresine uygulayın. Havuç yüz maskesini on dakika bekletin ve durulayın. Haftada birkaç kez tekrarlayın.

Hint yağı masajı

Hint yağı uygulamasının, kolajen üretimini teşvik ederek cildin elastikiyetini geliştirdiği bulunmuştur. Kolajen, cildin elastikiyetini korumak ve kırışıksız kalmak için gerekli bir proteindir. Hint yağı ayrıca cildi nemlendirir ve kan dolaşımını destekler.

Bir pamuğu hint yağına batırın ve göz çevresine uygulayın. Nazikçe masaj yapın ve bir gece kalmasına izin verin. Uyandığınızda cildinizdeki hint yağını yıkayın. Haftada bir veya iki kez bu işlemi tekrarlayın.

Avokado yüz maskesi

Avokado, A ve E Vitaminleri bakımından zengindir ve cildi nemlendirmek, kolajen üretimini iyileştirmek ve cilt sağlığını iyileştirmek için mükemmeldir.

Avokadoyu bir püre haline getirin. Bu püreyi yüze ve göz çevresine uygulayın. Yirmi dakika bekletin ve soğuk suyla yıkayın. Avokado yağı da işe yarıyor. Haftada bir veya iki kez bu maskeyi tekrarlayın.

Muzlu yüz maskesi

Yüze muz maskesi sürmek, A vitamini, C vitamini ve E vitamini bakımından zengin olduğu için cildi nemlendirmeye ve beslemeye yardımcı olur.

Muzlu yüz maskesi
Muzlu yüz maskesi

Muzu ezin ve ince bir macun haline getirin. Bu maskeyi yavaşça göz çevresine sürün ve on beş dakika bekletin. Cildinize soğuk suyla yıkayın. Bu maskeyi her gün tekrarlayın.

Çemen yüz maskesi

Çemen otu, cilt kırışıklıklarını ve göz altı koyu halkalarını tedavi etmek için eski bir çaredir. İnce bir macun yapmak için biraz çemen yaprağını biraz suyla ezin. Çemen otu maskesini göz çevresine sürün ve on dakika bekletin. Yüzünüzü soğuk suyla durulayın ve yumuşak bir havluyla kurulayın. Haftada bir kez bu maskeyi yapın.

Süt tozu yüz maskesi

Süt tozu, ölü deri hücrelerini soyan laktik asit ve alfa hidroksi asitler açısından zengindir. Elastikiyetini ve pürüzsüzlüğünü geri kazandıran sağlıklı cilt dokusunun büyümesini teşvik eder.

Bir maske yapmak için süt tozunu, balla veya gül suyuyla karıştırın. Süt tozu maskesini göz çevresine sürün ve yirmi dakika bekletin. Cildinizi ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx