Hayvanlar Alemi

Kedilerin Veteriner Bakımı

Reklamlar

Bu yazımızda sizlerle kedilerin veteriner bakımı hakkında her şeyi paylaşacağız. Genellikle kedinin aşı zamanı geldiğinde, kapsamlı bir fiziki muayene yoluyla kedinize biraz daha derinlemesine ve uzman bir bakış açısı kazandırmak, kedinin sağlığı için oldukça önemlidir.

Kedilerde yıllık veteriner muayenesi
Kedilerde yıllık veteriner muayenesi

Kedilerde yıllık veteriner muayenesi

Veterinerde yapılacak tam bir kedi muayenesi, sağlıklı olduğundan emin olmak istiyorsanız oldukça önemli bir konudur. Aslında periyodik olarak yapılmalıdır, evcil hayvanın rutininin bir parçası haline gelmelidir.

Kedilerin veteriner bakımı ne kadar sürede bir yapılmalı? Kedi sağlığı için senede bir kere veteriner kontrolü şarttır.

Reklamlar

Bu nedenle, düzenli veteriner kontrolü ile kediniz için aşağıdaki bir dizi muayene yapılacaktır.

Sıcaklık ölçümü (Ateş Ölçümü)

Kedilerin veteriner bakımında vücut sıcaklığının ölçülmesi (Ateşinin ölçülmesi), hayvanda olası bir hastalığın tanımlanması için temel, ilk adımdır. Bununla birlikte, bir kedinin normal sıcaklığı, insanlarınki ile uyuşmadığını bilmek gerekir, kedilerin sıcaklığının bizimkinden biraz daha yüksektir. Ayrıca kedinin sıcaklığı makattan tespit edilir. Endişelenmeyin çünkü hayvanda ağrı veya rahatsızlık yaratmaz.

Kedilerin normal vücut sıcaklığının 38.5 derece civarında olması gerektiğini ve ateşin genellikle iltihaplanmaya karşı fizyolojik bir tepki olduğunu bilmenizde fayda var.

Deri ve Kürk Sağlığı Kontrolü
Deri ve Kürk Sağlığı Kontrolü

Deri ve Kürk Sağlığı Kontrolü

Kedilerin veteriner bakımında sağlık sorununu ilk bakışta tespit etmek için, hayvanın sağlığının ana göstergesi olan deriye ve özellikle tüylere bakmanız yeterlidir.

Reklamlar

Sağlıklı bir hayvan olmak için, kedinin tüylerinin parlak, dayanıklı olması ve pürüzlü olmaması, derisinin temiz, yağlı ve hatta çatlamamış olması gerekir.

Çoğu durumda, kedilerde deri ve tüy sorunları yetersiz beslenmeden kaynaklanır. Genellikle kalitesiz tahıllara ve düşük proteine ​​dayalı bir beslenme buna neden olur. Bu durumda doktorunuz size uygun mama konusunda tavsiyede bulunacak ve olası yağ asidi bazlı takviyelerin alımı için en iyi tavsiyeyi verecektir.

Kulakları kontrol etmek

Çeşitli kontroller arasında kulak kanalının gözlemi kaçırılamazdır. Bariz enfeksiyonları ve alerjileri tespit etmek oldukça kolaydır, ancak zor olan kulak kanalının derinliklerine bakmaktır.

Enfeksiyonlar ve aynı zamanda sadece aşırı kulak kiri içinde gizlenebilir. Bu durumlarda, veteriner size kulakları nasıl temizlemeniz gerektiğini gösterecek ve enfeksiyon belirtileri varsa herhangi bir ilaç yazacaktır.

Kalbin ve akciğerlerin kontrol edilmesi
Kalbin ve akciğerlerin kontrol edilmesi

Kalbin ve akciğerlerin kontrol edilmesi

İnsanlarda olduğu gibi, kedilerde de uzmana gözükmek, stetoskop kullanarak akciğerleri ve kalp seslerini dinleyerek göğsün gözlemlenmesini içerir.

Normal olmadığında kalp ritmini dinlemek, kalbin elektriksel aktivitesini değerlendirmek için bir EKG ve kedinin durumunu belirlemek için kalbin büyüklüğünü ve şeklini değerlendirmek için röntgen veya ekokardiyografi ile takip edilebilir.

Karın kontrolü

Karın kontrolü rutin bir kontroldür ve çoğu zaman sürprizlerle doludur. Hayvan severlerin çoğu, dört ayaklı arkadaşlarının hasta olduğunu, tek normal böbreği olduğunu, hamile olduğunu, mesane taşları olduğunu bilmezler.

Bu nedenle vücudun sadece dışını değil, içini de gözlemlemek gerçekten önemlidir.

Ağız muayenesi
Ağız muayenesi

Ağız muayenesi

Kedilerde ağız hijyeni, çok önemli bir husus olmakla birlikte evcil hayvanlarda da en çok ihmal edilen konudur.

Ağız boşluğu, enfekte diş etleri, dişler arasına sıkışmış nesneler, diş çürükleri, tümörler ve diğer hastalıklar gibi sorunları gizleyebilir.

Ne yazık ki, bu durumlarda, genellikle kediler rahatsızlık belirtileri göstermediğinden, hayvanın çektiği acıyı anlamak zordur. Periyodik diş ve ağız tedavisi, hayvanın sağlığını geliştirecektir.

Gözlerin Kontrolü

Kedi gözlerindeki en yaygın problemler, polen, toz ve bitkilerle temastan kaynaklanan basit tahrişlerdir. Bununla birlikte, göz sağlığını kontrol etmek özellikle yaşlı kediler için önemlidir.

Bu oküler değerlendirme ile kataraktın erken oluşumunu tespit etmek mümkündür, kornea yüzeyinde herhangi bir nebulizatör tespit edilebilir ve çevredeki oküler yapıların iltihabı değerlendirilebilir.

Pençe ve Tırnak Kontrolü
Pençe ve Tırnak Kontrolü

Pençe ve Tırnak Kontrolü

Son olarak kedinin patileri ve tırnakları hafife alınmamalı, periyodik olarak muayene edilmelidir. Hayvanın kolay idare edilemediği durumlarda uzun tırnaklar bir uzman veya veteriner hekim tarafından kısaltılmalıdır.

Bu yazımızda kedilerin veteriner bakımı hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Sorularınızı ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Singapur Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx