Saç Bakımı

Saç Neden Beyazlar? Genç Yaşta Saç Beyazlamasının 5 Nedeni?

Reklamlar

Saçların beyazlaması büyük oranda yaşlılık belirtisi gibi görünüyor olsa da bazı durumlarda erken yaşlarda da saçların beyazladığı bilinmektedir. Erken yaşlarda saçları beyazlayan kimseler açısından en merak edilen konuların başında saç neden beyazlar? Sorusu gelmektedir ve erken yaşta saç beyazlamasının pek çok farklı sebebi olabileceği belirtilmelidir.

Genç Yaşta Saçları Beyazlatan 5 Neden

Bu bağlamda genç yaşta saç beyazlaması tedavisi konusunda kullanılabilecek efektif yöntemler olduğu gibi bu yöntemler sonucunda etkili bir tedavinin gelişebilmesi adına gözlemlenen saç beyazlamasının genetik faktörler sebebiyle ortaya çıkmamış olması gerekmektedir.

Genç yaşta saç beyazlaması aynı zamanda bazı hastalıkların belirtisi olabilme özelliğine sahip olduğundan bu tarz durumlarda bulunanların uzman hekimler tarafından muayene edilmesi ve durumun temel sebebi hakkında fikir sahibi olunması da tavsiye edilir.

Reklamlar
Saç Neden Beyazlar?
Saç Neden Beyazlar?

Saç Neden Beyazlar?

Öncelikli olarak saç beyazlamasının nedenleri kapsamında bir değerlendirme yapılırsa saç beyazlaması sorunlarının genel hatlarıyla yaşlanmaya bağlı, genetik faktörler ve diğer çevresel faktörlerin etkisiyle olmak üzere 3 farklı şekilde kategorize edilmesi gerektiği görülecektir.

Bu kapsamda saç neden beyazlar? Sorusunun olası yanıtları genel perspektifle şu şekilde sunulabilir:

 • Yaşlanmaya bağlı sebepler
 • Gerçekleşen ani travmalar ya da şok ve benzeri durumlar
 • Yüksek oranda stres ve kaygı
 • Duygu durum bozuklukları kapsamında duygu halinde ani ve sert değişiklikler
 • Düzensiz beslenme ve uyku düzeninin sağlanmaması
 • Yetersiz beslenme
 • Tiroid ve hipofiz bezi bozuklukları
 • Zararlı alışkanlık tüketimi
 • Kalsiyum ve D vitamini eksikliği
 • İlaç kullanımı
 • Güneş ışınlarının olumsuz etkileri

Dolayısıyla genç yaşta saç beyazlaması veya normal işleyen süreç içerisinde saçların olağan renklerini kaybetmesi durumları temel olarak bu sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Genç Yaşta Saç Beyazlamasının 5 Nedeni
Genç Yaşta Saç Beyazlamasının 5 Nedeni

Genç Yaşta Saç Beyazlamasının 5 Nedeni

İşte genç yaşta saç beyazlamasının 5 nedeni:

Reklamlar

Genetik Faktörler Sebebiyle Erken Yaşta Saç Beyazlaması

Erken yaşta saç beyazlaması konusunda büyük oranda çoğunluğu oluşturan faktör genetik sebeplerdir. Genetik etki nedeniyle bazı kimselerin erken yaşta saçlarının beyazlaması mümkün olduğu gibi bu genetik faktörlerin etkisi büyük oranda kalıcıdır.

Genetik faktör sebebiyle erken yaşta saç beyazlaması probleminin anlaşılabilmesi adına kullanılabilecek en temel yöntem ailenin genetik geçmişine bakılmasıdır. Bu bağlamda anne, anane, baba, babaanne ya da dedelerden birinde erken yaşta saç dökülmesi sorunları gözlemleniyorsa, yaşanan problemlerin büyük oranda sebebinin genetik faktörler olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Bununla birlikte genetik faktörler nedeniyle gerçekleşen durumların tedavi edilebilmesi adına kullanılabilen özel yöntemler bulunmaktadır. Bu özel yöntemler dışsal etkilerden kaynaklanan erken yaşta saç beyazlaması tedavisine göre biraz daha zorluklar içeriyor olmakla birlikte kesin çözüm önerileri sunma konusunda da önemli ölçüde yüksek vaatlerde bulunmaz.

İlginizi çekebilir: Esmer Kadınlar İçin Saç Rengi Önerileri

Aşırı Üzüntü ve Yoğun Duygu Durum Bozuklukları

Bilineceği üzere üzüntü, stres, kaygı, endişe gibi duyguların aşırı miktarda yaşanıyor olması pek çok hastalığın tetikleyicisi konumundadır. Bununla birlikte duygu durum bozuklukları, yani herhangi bir duygudan diğer duyguya geçişin ani ve hızlı gerçekleşmesi durumlarında da bazı hastalıkların ortaya çıktığı bilinmektedir. Erken yaşta saç beyazlaması sorunu da bu iki faktöre göre ortaya çıkabilmektedir.

Erken yaşta saç beyazlaması probleminin büyük oranda ortaya çıktığı sebepler arasında yer alan yoğun üzüntüler, aşırı stres gibi durumular saçların sahip oldukları pigmentin önemli ölçüde etkilenmesine neden olabilir. Dolayısıyla erken yaşta bu tarz sorunlar ile karşı karşıya kalmamak adına aşırı stres ya da üzüntü gibi durumlardan uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Werner Sendromu Sebebiyle Erken Yaşta Saç Beyazlaması

Wener Sendromu halk arasında erken yaşlanma problemi olarak bilinmektedir ve bu sendromun gözlemlendiği kimseler yaşlılık belirtilerini normalde olması gereken dönemlerden daha erken zamanlarda yaşamaktadır. Kalıtsal bir hastalık olma özelliğine sahip olan Werner Sendromu, yaşanan erken yaşta saç beyazlaması sorunlarının da temel sebebi olarak görülebilmektedir.

Bu sendromun komplikasyonlarının ortaya çıktığı dönemler çoğunlukla ergenlik sonrası büyüme çağı olmakla birlikte bazı durumlarda daha ileri yaşlarda da gözlemlenebilir. Sendromun gözlemlendiği ve ilk bulgularının ortaya çıktığı döneme kadar normal gelişimini sürdüren bireyler, sendromun etkisiyle erken yaşta saç beyazlaması sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Zararlı Alışkanlıkların Etkisi

Sigara ve alkol pek çok sağlık sorununu tetikleme konusunda oldukça belirleyici bir faktördür. Bu sebepten dolayı özellikle genç yaşlarda zararlı alışkanlıklardan uzak durulması gerekir. Zararlı alışkanlıkların olumsuz olarak etkilemesine karşın pek çok kimse açısından bilinmeyen bir diğer durum da erken yaşta saç beyazlaması sorunlarıdır. Dolayısıyla erken yaşta başlayan saç beyazlamasının sebeplerinden biri de zararlı alışkanlıkların göstermiş olduğu olumsuz etkiler olabilir.

Güneşin Yol Açtığı Etkiler 

Genç yaşta saç beyazlaması kapsamında önemli etkisi bulunan bir diğer faktör de güneş ışınlarıdır. Güneş ışınları her ne kadar vitamin bakımından oldukça faydalı bir içeriğe sahip olsa  da bazı durumlarda olumsuzluklara da sebep olabilmektedir. Güneş ışınlarının sahip olduğu zararlı içerikler nedeniyle genç yaşlarda saçların beyazlaması ve güneş ışınına yoğun şekilde maruz kalınması durumunda pigment kaybı yaşanması olasıdır.

Dolayısıyla genç yaşta saç beyazlaması sorunları ile karşı karşıya kalanlar geçmişe dönük sorun hikayelerini incelediğinde güneş merkezli bir hikayeye rastlıyorsa bu durumun temel sebebi güneşin yaymış olduğu Ultra Viyole ışınları olabilir. Çözüm için bitkisel ürünler ya da diğer tedavi yöntemlerinin kullanılması efektif bir sonuç alınmasını sağlayabilir. 

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı? adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Saç Beyazlaması Neden Olur? Evde Tedavisi Nasıl Yapılır? adlı video da ilginizi çekebilir.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx