Saç Bakımı

Maya ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Saç bakımı yapan kadınlar, maya ile saç bakımı nasıl yapılır diye araştırma içine girmişler. Mayanın iyileştirici özelliği ile saç bakımında kullanıldığı biliniyor. Ekmeklere kıvam verdiği gibi saçlara da güç ve canlılık katıyor.

Özellikle mutfaklarımızın vazgeçilmesi olan maya ile saçlara çok etkili maskeler yapıldığını biliyor musunuz? Bu yazıda size maya ile saç bakımı nasıl yapılır ve maya ile yapılan saç bakımı maskeleri hakkında bilgi veriyor olacağız.

Maya İle Saç Bakımı Maskesi Ne İşe Yarar?

Mayanın içeriğindeki vitamin ve mineraller kan dolaşımını arttırır. Metabolizmayı harekete geçirerek saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlar. Folik asit içerdiğinden saçı dışardaki zarar verici etkenlerden korur. Ve içindeki aminoasitler de saç tellerini güçlü ve esnek hale getirir. Maya, saç dökülmesinin en iyi çözümlerinden biridir.

Reklamlar
Maya İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Mayanın Saça Faydaları

Mayanın cilde çok faydası olduğu gibi saçlarımıza da çok faydası vardır. Saçlarımızın dökülmesini azaltarak sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlıyor. Mayanın içindeki B5 vitamini vardır. Bu vitamin sayesinde saçlarımızın sağlıklı olması için gerekli olan keratinin oluşmasını sağlıyor. Saç dökülmesini önlemek, saçlarımızın daha gür olmasını sağlamak ve saçlarımızın daha sağlıklı görünmesini sağlamak keratinin faydalarındandır.

Maya Maskesi
Maya Maskesi

Saç İçin Maya Maskesi Kullanımı

Mayanın saç sağlığı için ne kadar önemli olduğunu yazımızda anlatmaya çalıştım. Maya ile saçlarınızı canlandırmak ve daha sağlıklı olmasını istiyor fakat nasıl kullanacağınız konusunda sorularınız varsa şimdi maya ile yapılacak saç maskeleri tarifleri yazımızın devamında..

Saç dökülmesinin önüne geçen, saçlarımızı güçlendiren ve gürleştiren, kepeği ve kaşıntıyı gideren, parlaklık ve canlılık Maya Maskesi Tarifi

Maskemiz için gerekli olan malzemeler, yarım su bardağı Kefir (tercih edeceğiniz kefir normal ve kuru saçlarınız varsa yağlı kefir, eğer yağlı saçlara sahipseniz yağ oranı düşük kefir kullanılmalıdır), 1 adet yaş  maya, 1 tatlı kaşığı Bal.

Reklamlar

Gelelim maskemizin hazırlanışına; malzemeler iyice  karıştırılır. Maskemiz 20-40 dakika sıcak bir yerde (kaloriferin üstünde, mutfakta sıcak su üstü), köpük oluşana kadar iyice bekletilir. Karışım hazırlandıktan sonra, öncelikle saç diplerine sürülüp kalan kısmını da saçlarınızın tamamına tarak kullanarak eşit olarak dağıtmalısınız. Saçlar streç veya havlu ile güzelce  kapatılır. Maske yaklaşık 40 dakika kadar saçlarınızda bekletilir. Bekleme süresi dolunca da saçlarını yıkayabilirsiniz ancak suyun ılık olmasına dikkat edelim.

Peki Bu Maske Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Saçlarımızda aşırı bir dökülme oluyorsa bu maskeyi 10 gün boyunca her gün kullanabilirsiniz. Sonra da haftada 1 ya da 2 kez uygulamaya devam edilebilir.

Yaş Maya Maskesi
Yaş Maya Maskesi

Kuru Saçlar İçin Besleyen ve Nemlendiren Mayalı Maske Tarifi

Yağlı saçlara sahipseniz yağı az olan kefir kullanın. Şayet normal veya kuru saç tipiniz varsa yağlı kefir tercih etmelisiniz. Ayrıca 50gr yaş maya kullanmanız gereken diğer malzemelerden biridir.

Maskeyi hazırlamak için öncelikle yaş öncelikle yaş mayanın içine göz kararı kefir ekleyip akışkan bir krema gibi olana kadar güzelce karıştırın. Maskemiz uygulamaya hazır hale geldikten sonra karışımı önce saç diplerine sonra da saç uçlarına tün saçınıza güzelce sürün. Saçınızı havlu ya da streç film ile örtün. Maskeyi saçınızda bekletme süreniz 60-70 dakikayı geçmemelidir. Süre dolunca saçınızı yıkabilirsiniz daha önceki maske de bahsettiğimiz gibi suyun ılık olmasına dikkat edin.

Besleyici ve kuvvetlendirici Maya ile Saç Bakımı Maskesi Tarifi

Maske için yarım paket yaş mayanın yanında 1 tatlı kaşığı süt ve yine aynı ölçüde badem yağı ve buğday yağının yanında 1 adet yumurta sarısı kullanılır.

Maskemizi hazırlamak için ilk olarak mayayı ılık sütün içinde iyice eritmelisiniz. Maya 1 saat sıcak bir yerde beklemelidir. Yumurta sarısını, badem ve buğday yağlarını iyice karıştırıp bain-marie usulü ile ısıtınız. Yumurtalı karışımın içine maya ve süt ile elde ettiğiniz karışımı ekleyiniz.  Maskemiz hazır; uygulamak için öncelikle saç diplerinize sonra saç uçlarınıza bütün saçınıza maskeyi yediriniz. Saçlarınızı havlu ya da streç film ile sararak 1,5 – 2 saat saçınızda bekletiniz. Süre dolduktan sonra saçınızı ılık su ile güzelce yıkayınız.

Saç Büyümesinde Etkili Yaş Maya Maskesi Tarifi

Maske yarım paket yaş maya ile 2 çay kaşığı kaşığı ılık su, aynı ölçüde soğan suyu, hint yağı ve dulavrat otu yağı ile biraz tuz kullanılır.

Maskemizi hazırlamak için; öncelikle yaş mayayı ılık suyun içinde eritin. Mayayı 30 – 60 dakika sıcak bir yerde bekletin. Daha sonra mayanın içine soğan suyunu, diğer yağları bir tutam tuzu ilave edin. Bu karışımı önce saç diplerine, sonra saç uçlarınıza tüm saçınıza iyice yedirin. Saçlarınızı streç film ya da havlu sarın. Maskeyi saçınızda 1 saat kadar bekletiniz. Süre dolunca saçınızı ılık bir su ile yıkayınız.  

İnce Telli Saçlar İçin Kullanılan Yaş Mayalı Maske Tarifi

Tam paket yaş maya ile 2 çay kaşığı ılık su ve aynı ölçüde toz şeker kulanacağız.

Maskemizi hazırlamak için; öncelikle yaş mayayı ılık suyun içinde eritin, mayanın içine şekeri de ekleyin. Bu karışımı iyice karıştırıp mayanın kabarması için biraz bekletin. Mayayı saçlarınıza uygulamanız için mayanın kabarmaya başlamasını bekleyin. Kabarınca da maskeyi saç diplerinizden saç uçlarınıza doğru yedirin. Saçlarınızı streç film ve havlu ile kapatın. Maskeyi yaklaşık 1 saat saçınızda bekletin. Saçınızı ılık su ile saçlarınızı iyice yıkayınız. Eğer isterseniz hazırlamış olduğunuz bu maske gece boyunca da saçınızda kalabilir.

İlginizi çekebilecek içerik: Karanfil ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Ballı, Besleyici Maya Maskesi Tarifi

Malzeme olarak 1 adet yaş maya, bal, biraz ılık su kullanacağız.

Maskemizi hazırlamak için; yaş mayayı ve balı ne kadar kullanacağınızı saçınızın durumuna göre belirleyerek eşit miktarlarda alıp iyice karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı 1 saat bekletiniz. Maskenizi önce saç diplerinize daha sonra saçlarınızın tamamına güzelce yedirin. Saçlarınızı streç film ya da havlu ile kapatın. Maskeyi yaklaşık 1-1,5 saat bekletiniz. Daha sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayınız. Eğer isterseniz hazırlamış olduğunuz bu maske gece boyunca da saçınızda kalabilir.

Saç Uzatmak İçin Kullanılan Maya Maskesi Tarifi

Yarım paket yaş mayanın 1 yumurta sarısı ve dul avrat otu gibi malzemelerin yanında birkaç damla bitki çayı ilave edebilirsiniz.

Maskemizi hazırlamak için; yaş mayayı tercih ettiğiniz ılık bitki çayının içinde eritin. Karışımı sıcak bir yerde 30 dakika kadar bekletin. Karışımı beklettikten sonra karışımın içine diğer malzemeleri de ekleyip iyice karıştırın. Maskeyi saç diplerinden saç uçlarına kadar iyice yedirin. Saçlarınızı streç  ya da havlu ile kapatın. Maskeyi 1-1,5 saat bekletiniz. Sonrasında ılık su ve şampuan ile saçlarınızı yıkayınız.

Saç Köklerini Kuvvetlendirici Maya Maskesi Tarifi

Maskenin hazırlanması için yarım paket yaş mayanın yanında yine yumurta sarısı, seyreltmek için ılık su, besleyicilik için buğday yağı ve biberiye yağı kullanabilirsiniz.

Maskemizi hazırlamak için; öncelikle yaş mayayı ve yumurta sarısını ılık su içinde eritin. Mayayı sıcak bir yerde bekletin. Mayanız yavaş yavaş kabarınca karışımın içine tarifte bahsettiğimiz yağları da ilave edin. Karışımınız tam karışana kadar güzelce karıştırın. Maskeniz ılıkken saç diplerinizden saç uçlarınıza kadar güzelce yedirin. Saçlarınızı havlu ya da streç film ile sarın. Maskeyi saçınızda 1 saat bekletin. Saçınızı ılık su ve şampuan ile yıkayınız.

Kuru Saçlar İçin Bal Ve Zeytinyağlı Maya Maskesi

4 tatlı kaşığı yaş mayayı seyreltmek için yarım çay bardağı ılık süt ve 2 tatlı kaşığı bal kullanıyoruz. Besleyicilik sağlamak için 2 tatlı kaşığı zeytin yağı ilave edin.

Maskenin hazırlanması için elinizdeki malzemeleri güzelce homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Hazırlanan karışımı 20 dakika dinlendirin ve saçınızın tamamına sürün. Saçınızı streç film ile sarın. Maskeyi 40 dakika kadar saçınızda bekletin. Saçınızı şampuanla yıkayın. Kuru saçlara sahipseniz saçınızı nemlendirmek ve dökülmesini engellemek için bu maskeyi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Avokado Yağı Ve Badem Yağlı Maya Maskesi

Yaş maya içerisinde vitamin ve mineral bulundurduğun için cildimize ve saçımıza çok iyi geliyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi keratin oluşumuna katkı sağlıyor. Saç dökülmesine karşı bir de badem yağı ve avokado yağının bulunduğu maske tarifini vereceğiz.

Avokado yağı saçı saç nemini muhafaza eden bir katman oluşturma özelliğine sahiptir ve kolay emilim gösterdiği için maske etkisini hızlıca görürsünüz. Özellikle kuru saçlarda maskenin etkisini görürsünüz. Saçınız pırıl pırıl ve dolgun bir hale gelir. Gelelim maske tarifimize.

Saç Dökülmesine Karşı Yaş Maya Maskesi

Maske için yarım paket yaş maya ve onu seyreltmek için 2 tatlı kaşığı ılık süt kullanacağız. Ardından 2 tatlı kaşığı kadar badem yağını karışıma ilave edeceğiz son olarak 2 tatlı kaşığı avokado yağı.

Maskeyi hazır hale getirmek için; yaş maya, süt eklenerek pürüzsüz hale gelene kadar ezilir. Karışımın içine avokado yağı ve badem yağı ilave edilir. Eşit bir şekilde dağılıncaya kadar karıştırılır. Saç diplerinden saç uçlarına kadar güzelce sürülür. Saçınızı streç film ya da havlu kapatılır. 1 saat beklenir. Süre dolunca saç ılık bir su ve şampuan hatta varsa doğal bir sabunla yıkanarak durulanır.

Begonya Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx