Saç Bakımı

Karanfil ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Karanfil ile saç bakımı nasıl yapılır? Karanfil, hem vücut hem de saç sağlığımız için çok faydalıdır. Anti bakteriyel özelliğe sahip olduğu için ciltteki sivilcelerin giderilmesinde ve cilt lekelerinde kullanılır. Öksürüğe ve strese iyi gelir. İçinde birçok vitamin ve omega 3 ve omega 6 bulundurur. Saça olan faydaları ise saç kökünü besleyerek saçı uzatması saça hacim kazandırması vs.

Karanfil
Karanfil

Karanfil ile Saç Bakımının Faydaları 

Saçın hacim kazanmasını sağlar

Saça hacim sağladığı için en çok saçı ince telli olanlar karanfilin pek çok olumlu etkisini görecektir. Karanfil ile saçınıza bakım yaptığınızda saçınızın daha hacimli göründüğünü fark edeceksiniz.

Saç dökülmesini önler

Saç dökülmesinin düzenli beslenmeme, hormonal hastalıklar, bilinçsiz yapılan diyetler, bazı saç bakım ürünlerindeki kimyasallar ve mevsim değişikliği gibi sebepleri olabilir. Saçınızın neden döküldüğünü bularak nedenini ortadan kaldırarak sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Bitkisel olarak da karanfil ile saçınıza bakım yaparsanız çok faydasını görüp memnun kalacaksınız.

Reklamlar
Karanfil ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Yeni saç oluşumunu hızlandırır 

Karanfil dökülen saçların yerine gelmesi için yardımcı olur. Anti bakteriyel özelliği olduğu için saç köklerinin hava almasını sağlar ve yeni saçların oluşmasını sağlar.

Saçın hızlı uzamasına yardımcı olur

Belirli aralıklarla saçınıza karanfil kürü uygularsanız, saçınızın kısa süre de uzadığını göreceksiniz. Aynı zamanda saçınızın sağlıklı görünmesine de yardımcı olur.

Saça canlılık ve parlaklık kazandırır

Belirli aralıklarla bu kür uygulanırsa pırıl pırıl ve canlı saçlara sahip olacaksınız.

Saçtaki elektriklenmeyi önler 

Saçlarınızın elektriklenmesinden bıktıysanız, pürüzsüz saçlara sahip olmak için karanfil kürünü rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Reklamlar

Yıpranan ve kırılan saçı onarır

Saçımızı uzatmamıza engel olan sebeplerden birisi de saçlarımızdaki kırıklardır. Kırıkların değil bizim saçlarımızı kestirme zamanımızı belirmemizi isteriz. Karanfil kürü, saçlarımızı nemlendirdiği için kırıkların oluşumunu engeller. Saçınıza yüksek ısı uygulamaz karanfil kürünü de belirli aralıklarla saçınıza uygularsanız kırıklarınızın onarıldığını göreceksiniz.

Saça daha kolay şekil verilmesine yardımcı olur

Saçlarının kolayca şekil almasını kim istemez ki? Kısa bir zamanda bakımlı saçlara sahip olmak için karanfil kürünü belirli aralıklarla uygulayarak, saçınız için harcadığınız süreyi azaltabilirsiniz.

Saç köklerini güçlendirir 

Saç kökleriniz güçlü olmazsa hangi bakımı uygulasanız istediğiniz sonucu alamazsınız. İlk olarak saç köklerinizi güçlendirerek işe başlamanız gerekiyor. Bu noktada karanfil kürünü uygulayabilirsiniz.

Saçlarınızın köklerini güçlendirirken sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda saç deriniz bu bakımla nefes alır, saçlarınız kepek, yağlanma ve dökülme sorunlarından neredeyse kurtulmuş olursunuz.

İlginizi çekebilir: Maya ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Karanfil Kürü Nasıl Hazırlanır? 

Karanfil kürünü kullanarak olumlu sonuç almak istiyorsanız belirli aralıklarla kürün uygulanması gerekir. Saçlarınızın canlı, sağlıklı ve gür olmasını istiyorsanız bu kürü bir iki kere değil, her hafta 1 gün uygulamanız gerekir. Çok hızlı bir şekilde faydasını görmek isterseniz kürü uygulamaya başladığınız ilk haftanın her günü saçınıza bu kürü uygulamanız gerekir. Bir haftanın sonunda süreyi azaltarak 2 günde bir kürü uygulayın.

Sonraki hafta 3 günde bir kürü uygulayın. Bir ayın sonun kullanım sıkılığını azaltmış olacaksınız, bundan sonra saçınızın ihtiyacına göre haftada bir kere ya da duruma göre 15 günde bir uygulamaya devam edin.  Bakımın etkisini görmek için kaliteli bir karanfil seçimine dikkat etmelisiniz. Karanfilin görüntüsü kalitesini ele veriyor. Uç kısımları tomurcuklarından daha koyu renk olmalıdır. Yani karanfilin iri boyutlu olanlarını ve açık renk tomurcuklu olanlarını almaya dikkat ediniz.

Aynı zamanda karanfilin kaliteli olduğunu suyun içine atarak da anlayabilirsiniz. Eğer suyun içine attığınızda dibe batmıyorsa bunlar kaliteli olanlardır. Kaliteli karanfil tercih ederek yaptığınız kürün faydasını artırabilirsiniz. Peki karanfil kürleri nasıl hazırlanır?

İşte Evde Kolaylıkla Hazırlayabileceğiniz Karanfil Kürü Tarifleri 

  1. Bir kabın içine 1 litre su koyun içine 1 çay bardağı karanfil ekleyin. Kabın kapağını kapalı olarak 24 saat bekletin. Bekleme süresinin yani 24 saatin sonunda suyu başka bir kaba süzün. Elde ettiğiniz suyu bir gün arayla saçlarınıza uygulayabilirsiniz.
  2. Bir su bardağı suyu kaynattıktan sonra içine 10-15 adet karanfil ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı bir kapta 15 dakika bekletin. Bekleme süresinde kabın kapağı kapalı olmalıdır. Karışımı daha kolay uygulanması açısından bir spreyli şişeye aktarıp o şekilde kullanabilirsiniz. Saç diplerinizden saç uçlarınıza kadar uygulayabilirsiniz. Kullanım sonrası saçınızı yıkamanıza gerek yoktur. Yıkamak isterseniz de 2-3 saat geçtikten sonra yıkamanız daha iyi olur. Eğer gece boyunca saçınızda kalırsa iyice saç derinize etki edeceğinden daha iyi sonuçlar alırsınız.
  3. Saçlarınızdaki kırıklardan kurtulmak istiyorsanız karanfil yağın ve zeytinyağı karışımı kullanabilirsiniz. Bu karışımı haftada bir kez kullanabilirsiniz.
Karanfil
Karanfil

Karanfil ile Saç Gürleştirme Tarifi

Daha gür saçlarınızın olmasını istiyorsanız, yukarıdaki karanfil suyu uygulamasını yapmalısınız. Erkeklerde daha çok ve kalıcı saç dökülmeleri gerçekleştiği için, erkekler bu uygulamayı daha sık yapmalıdır. Aynı zamanda karanfili demleyerek değil, kaynatarak bu yöntemi uygulamalıdırlar. Kaynayan suyun içine karanfil ilave ederek 10 dakika kaynatılmalıdır. Kaynadıktan sonra soğuması beklenip bir kaba alınmalıdır. Sonrasında saç diplerine uygulanmalıdır.

Karanfil Yağı
Karanfil Yağı

Karanfil Yağının Kullanımı ve Saça Faydaları Nelerdir? 

Karanfil saç bakımında önemli yer tutar. Karanfilin tohumu gibi yağı da önemli bir yere sahiptir. Karanfil yağı içinde fosfor, sodyum, potasyum, kalsiyum, hidroklorik asit, demir ve C vitamini bulundurur. Özellikle saç dökülmesi sorununa sahip olanların sorunlarına çözüm olacak bir yağdır. Saçı besler ve oluşacak olan saç kırıklarını önler.

Karanfil Yağının Saça Faydaları

  • Saç köklerinin güçlenmesini sağlar.
  • Saç derisinde oluşan mantar, kaşıntı, kepeklenme gibi sorunlarla mücadele eder.
  • Karanfil yağı saç dökülmesini kısa bir zaman içinde durdurur. Yağın saça etkisi çok fazladır. Bu yüzden direk değil zeytinyağı, badem yağı yada kayısı yağı ile seyreltilerek kullanılmalıdır. İsterseniz karanfil yağını, lavanta yağı ve zeytinyağı ile karıştırıp saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Böylece, hem saçlarınızda oluşacak kırıkları engellemiş olursunuz. Hem de saçınızın sağlıklı olmasına katkı sağlarsınız.

Karanfil Suyunun Faydaları Nelerdir? Karanfil Suyu Saç Çıkarır Mı? 

Yukarıda bahsettiğimiz karanfilin faydaları karanfilin faydaları karanfil suyu için de geçerlidir. Belli aralıklarla karanfil suyu uygulanırsa saç köklerini güçlendirdiği için saç dökülmesine engel olur ve yeni saçların çıkmasını sağlar.

Karanfil Suyu Saç Rengini Açar Mı? 

Saçınızı boyattıktan bir süre sonra saçlarınızda yıpranma ya da saç derinizde bazı sorunlar olabiliyor. Doğal yollarla saçınızı 1-2 ton açabilirsiniz. Karanfil suyunu saçınızın rengini açmak için de kullanabilirsiniz.

Saç Rengini Açmak İçin Karanfil Suyu Tarifi

Gerekli olan malzemeler;  yarım fincan adaçayı, 1 tatlı kaşığı karanfil, 1 çorba kaşığı kına ve 2 fincandır sudur.  Kürümüzü hazırlamak için, adaçayı daha önceden kaynatılmış suya koyulur.  12 saat kadar beklenir. Bir kapta karanfil ve kına karıştırılarak içine adaçayı eklenir.

Karışımın macun şekline gelmesi gerekir.  Saçların temiz saça uygulanması gerekir. Önce saç yıkanır ve kurutulur.  Karışım temiz saça sürülür. Saç diplerinden saç uçlarına kadar yayılmasını tarayarak kolaylaştırabilirsiniz. Saçınızın koyu renk olmasını isterseniz 2 saatten fazla bekletmelisiniz. Eğer saçınızın açık renk olmasını istiyorsanız karışımı saçınızda 30 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Sürenin sonunda saçınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Begonya Instagram hesabı: Begonya Kadın

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx