Saç Bakımı

Vazelin ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Aslında yaralarda kullanılan Vazelin ile saç bakımı yaparak onları güçlendirmek ve eskisinden iyi hale getirmek mümkün. Bu yazımız ile sizlere için pek çok faydalı maske önerisi yapıp saçlarınıza derman olacağız.

Vazelin Nedir?

Robert Chesebrough iflas etmek üzere bir iş adamıyken 1859 yılında petrol kuyularını incelemek için Pensilvanya’ya gittiği sırada vazelini keşfediyor. Parafine benzeyen bu madde yaralara iyi gelmektedir

Numunesini aldığı maddeyi petrolden arındırıp çeşitli deneyler yaparak yaralara iyi geldiğini keşfeden iş adamı 1870 yılında önce farklı bir isim ile bu maddeyi satışa sundu. Önceleri ücretsiz eşantiyon dağıtan iş adamı sonradan Vaseline markasını yaratarak şuan pek çok alanda kullanılan bu ürünün kâşifidir kendisi. Şuan pek çok alanda ve yerde bu ürün kullanılmaktadır.

Reklamlar

Vazelin Ne İşe Yarar?

Vücutta tırnak bakımından tutun daha pek çok alanda ve vücudumuzdaki farklı yerlerde kullanılan vazelin makyaj ve bakım malzemelerinin pahalı olduğu bu dönemde daha uygun fiyatlı bir çeşit olarak evlerimizdeki yerini almaktadır. Parfümün kalıcılığının artırılmasından yaraların iyileşmesine kadar pek çok yerde kullanılan vazelin sayesinde saçlarımıza gözle görülür bakımlar yapabiliriz. Cilde zararı olmayan bu ürün sayesinde doğala yakın bakım maskeleri ve kürleri üretmek mümkündür.

Vazelin ile Saç Bakımı
Vazelin ile Saç Bakımı

Vazelin Saça Sürülür Mü?

Saç bakımı için vazelin çok iyi bir üründür. Kuaförlerde de vazelinin kullanıldığını görebilirsiniz. İçindeki mineral ve yağlar ile saçlarınızı besler ve bakım yapar. Saçlarınızda yıpranma varsa vazelin onarır. Saç dökülmelerini de durdurur. Saç için kullanılan birçok ürünün içeriğinde vazelin vardır.

Vazelin ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç bakım ürünlerinin çoğunda vazelin bulunur. Şampuan, saç kremleri, saç bakımında kullanılan malzemelerin içeriğinde vazelin bulunmasının nedeni vazelinin çok fazla mineral içermesidir. Saçlarınızın kırılmasını önlediği için saç maskesi olarak haftada 2 kere kullanabilirsiniz. Düzenli olarak kullandığınızda sizde farkı göreceksiniz.

Yıpranan saçlarınızı onarak sağlıklı görünmelerini sağlayacaktır. Çok fazla para verip aldığınız saç maskeleri aslında vazelin içerdiğinden vazelin de aynı şekilde rahatlıkla kullanılabilir. Boyama sonucu yıpranan saçlarınız için vazelin maskesi çok iyi bir kurtarıcıdır. Bahsettiğimiz gibi kuaförlerde ve güzellik salonlarında vazelin içerikli yağlarla yapılan maskeler kullanılmaktadır. Sizde vazelin ile maske yaparak uygulayabilirsiniz.

Reklamlar
Vazelin ile Saç Bakımı
Vazelin ile Saç Bakımı

Vazelin Saça Nasıl Uygulanır?

Saç diplerine sürülerek kullanılabilir. Vazelini sıvı hale gelene kadar elimizde yumuşattıktan sonra parmak uçlarınızla saç derinize sürün ve masaj yapın. Nemi hapsetme konusunda çok başarılı olduğu için, saç diplerinize iyi gelecektir pullanma, kepeklenme ve deri hastalıkları gibi sorunlarınız da azalacaktır. Vazelin bir süre saç diplerinizde bekledikten sonra tüm saçınıza vazelini yedirebilirsiniz. Fazla vazelin kullanırsanız saçlarınızdan arınması zor olabilir. Miktarı iyi ayarlamak önemlidir. Haftada bir kullanılabilir. Tüm saçınıza vazeliniz sürüp biraz bekledikten sonra saçınızı şampuan ile yıkayabilirsiniz. Maske olarak kullanmayı tercih edecekseniz, bu uygulama boya düzleştirici gibi zararlı etkilerden saçınızı koruyacaktır.

Eğer saç kırıklarınız için vazelin kullanacaksanız; vazelini elinizde ısıtın sıvı hale geldiğinde saç uçlarınıza güzelce yedirerek kullanın. Elinizde sıvı hale geldiği gibi vazelinin tamamen sıvı hale gelmesi için kabıyla birlikte sıcak suyu içine yerleştirin. İçine su girmemesi için kapağını düzgünce kapatın. Vazelin oda sıcaklığında durduğunda kendiliğinden katılaşarak eski haline dönecektir. Sonrasında da istediğiniz gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bir parça vazelini elinize alıp saçlarınıza uyguladığınızda saçlarınızı kolaylıkla şekillendirebilirsiniz. Böylece dalgalı bir saç elde etmiş olursunuz.

Vazelini sıvı hale getirerek kullanmadığın bir tarağa dökerek tüm saçını tarayabilirsin. Bu sayede saçına eşit olarak dağılmış olur. Haftada bir yapabilirsin. Fakat yağlı saçlar için uygun değildir. Saçınız daha yağlı görünebilir ve saçınızdan çıkarması zor olabilir.

Saçlarda Vazelin Kullanım Önerileri

Saçınızı boyarken; boya alnınıza, yanaklarınıza ve boynunuza bulaşmaması için bu bölgelere ince bir tabaka halinde vazelin sürülürse sizi istenmeyen boya lekelerinden koruyacaktır.

Saç derisindeki kaşıntıların azaltılması için; Kaşıntı saç dersindeki kuruluğa bağlı olarak arttığı için vazelin de içerisindeki mineraller sayesinde saç derisinin nemlenmesini sağladığı için saç derisinde ve saç köklerinde oluşan kaşıntı sorununa çözüm olur.

Saç uçlarındaki kırıklar; bir miktar vazelini saç uçlarınıza sürdüğünüzde kırık saçlarınız nemleneceği için kırık görünümünü azaltır.

Saçlarınızı şekillendirmek için, bir miktar vazelini elinize alarak saçınıza sürüp istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Kirpiklerinize hacimlendirmek ve güç kazanması için vazelin kullanmanız gereken en temel malzemelerden birisidir.

Kırık Uçlar İçin Vazelin Kullanımı

Saçlarımız kullanılan kimyasallardan yada şekillendirmek için yapılan işlemler sonucu kolay bir şekilde kırılır. Saçlarımızdaki kırıklar da saçımızı uzatmamıza engel olur. Bir miktar vazelin ile saçlarınızdaki kırıkların azalmasını sağlayabilirsiniz. Vazelini küçük bir miktarda saç uçlarınıza sürmeniz yeterli olacaktır.

Saç Uzaması İçin Vazelin Kullanımı

Saç derinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olduğu için vazelin, saçınızın uzamasını da hızlandırır. Saç derinize uygulayacağınız vazelin saçlarınızın daha güçlü olmasını sağlar. Böylece saç dökülmeleriniz de azalır. Vazelin kullanımı için; saç derinize az miktarda vazelin sürün. Saç derinize masaj yapın.  Vazelini parmak uçlarınıza alarak saç köklerinize dikkatli bir şekilde masaj yapınız. Saçınızın tamamına sürün ve biraz bekledikten sonra saçınızı yıkayın.

İlginizi çekebilir: Şems Arslan Saç Bakımı İçin Öneriler

Vazelin ile Saç Bakımı
Vazelin ile Saç Bakımı

Vazelin Saçtan Nasıl Çıkar? Yağlılık Nasıl Önlenir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi vazelin kullanmanın riskli yanları da vardır. Saçı yağlı yapabilir ve saçtan arındırılması zordur. Vazelinin saçınızı yağlandırdığını düşünüyorsanız saçınızı normal şampuan ile yıkayıp bol su ile durulayın. 

Vazelin hala saçınızdan tam arınmadıysa, şampuan şişenizin içine az miktar kabartma tozu ekleyip saçınızı yıkarsanız vazelin tamamen çıkacaktır.

Kabaran Saçlar İçin Vazelin Kullanımı

Fön sonrası elektriklenip kabaran saçlar için vazelin eşsiz bir çözümdür. Bir miktar vazelini saçlarınıza nemliyken sürmeniz halinde kabarma gibi sorunların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca vazelin sürülmüş saçlar dalgalı bir şekil de kazanır ve uzun süre bu şekli korur.

Vazelin Kuru Saçları Yumuşatır Mı?

Kuru saçları yumuşatma konusunda vazelin oldukça etkilidir.  Bir miktar vazelini saç diplerine masaj yaparak uygulayın ve uçlarına kadar sürün ancak bu işlemi mutlaka kuru saça uygulamalısınız. Birkaç saat saçınızda kalması için bekletin. Süre sonunda saçlarınızı şampuan ile yıkayın. Saçlarınızın ne kadar yumuşadığını ilk uygulamadan itibaren fark edeceksiniz.

Vazelin Saç Çıkarır Mı?

Vazelin saç derisine düzenli olarak kullanıldığında saç derisini beslediği için saç dökülmelerinin önüne geçer. Saç kökleri beslendiği için sağlıklı saçların çıkmasını sağlar. Eğer saçlarınızda seyrelme varsa vazelini rahatlıkla kullanabilirsiniz. İçeriğindeki mineraller sayesinde saç köklerinizi besleyerek sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar. Ve yeni saç oluşumuna yardımcı olur.

Vazelin Doğal Bit İlacıdır

Çocuklarınıza okullardan bulaşan bit ve sirkeleri yok etmek için vazelin kullanabilirsiniz. Vazelini saç derisine vazelini ovarak yedirin. İnce bir tarakla tarayarak bit ve sirkeleri kolaylıkla temizleyebilirsiniz.  Bu sayede bit ve sirkeler de ölür ve rahatlıkla temizlenir. Saça bol miktarda vazelin sürüldükten sonra streç film ile sarabilirsiniz. Bir süre beklettikten sonra ince uçlu tarakla saçı tarayarak bitlerden ve sirkelerden temizleyin. Doğal bit ilacı olarak çocuklarınızda ve kendinize de rahatlıkla vazelini kullanabilirsiniz.

Vazelin Saça Yapışan Sakızı Temizler

Saça yapışan sakızı temizleme konusunda vazelin çok iyidir. Saça yapışan sakızın üzerine vazelin sürerek 10-15 dakika bekleyin. Sonrasında saçınızı tarayın. Saçınızdan sakız çıkacaktır. Artık saçınızı yıkayabilirsiniz.

Hasar Görmüş Saçlar İçin Tedavi Olarak Vazelin

Vazelin içerdiği mineraller sayesinde yıpranmış, hasar görmüş saçların onarımında önemli bir yer tutar. Aynı zamanda çok karışmış, düğüm olmuş saçların açılması için de vazelini kullanabilirsiniz. Saçınızın durumuna göre vazelini saçlarınızın orta hizasından itibaren saç uçlarınıza kadar uygulayın. 25-30 dakika kadar saçınızda bekletin. Daha sonra saçınızı duralayıp şampuan ile yıkayabilirsiniz.

Begonya Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx