Saç Bakımı

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar

Saç Dökülmesi İçin Esansiyel Yağlar

Reklamlar

Saç dökülmesi yaşıyor musunuz? Bu çok doğal bir süreç… Bilimsel araştırmalara göre, doğum sonrası saç dökülmesi kadınların yüzde 40 ila yüzde 50’sini etkileyebilir. Bu çok fazla insanda var, bu yüzden lütfen sorun olduğunu düşünmeyin ya da yalnız olduğunuzu düşünmeyin. Saç dökülmesinin tek nedeni hamilelik değildir. Bir otoimmün hastalığı olan alopesi, genetik faktörler, ailesel faktörler, ilaç tedavileri, kemoterapi tedavileri ve yaşam tarzı gibi çeşitli nedenler yüzünden de saçlar dökülebilir.

Saçların gürleşmesi için bu sağlıklı ev yapımı saç bakımı yağları ve saç bakım karışımları, saç dökülmesine karşı mücadelede yardımcı olan, saç derisini yeni saçlar çıkması için uyaran ve daha fazlasını sağlayan anti-enflamatuar ve anti bakteriyel özelliklere sahip uçucu yağlarla doludur. Haftada en az iki kez yatıştırıcı ve canlandırıcı bir saç derisi masajıyla birleştirdiğinizde sağlıklı, temiz bir saç derisine sahip olacak ve daha sağlıklı, daha dolgun saçları fark etmeye başlayacaksınız.

Bu yazımızda açıklayacağımız doğal esansiyel yağlar ve esansiyel yağ karışımları saçları besler, saçları gürleştirir, saçların kalınlaşmasını ve parlak hale gelmesini sağlar. Saç büyümesi için bu sağlıklı ev yapımı saç bakım yağları, saç dökülmesine karşı mücadelede yardımcı olan, saç derisini büyüme için uyaran ve daha fazlasını sağlayan antienflamatuvar ve anti bakteriyel özelliklere sahip uçucu yağlarla doludur.

Reklamlar
Saç Dökülmesine En İyi Gelen Yağlar

Uçucu yağların çok sayıda kullanımı vardır, ancak faydaları hakkında daha az düşünülen şeylerden biri saç uzamasını desteklemesidir. Aşağıdakiler, saç uzatma özellikleri için kullanmayı sevdiğimiz uçucu yağların bir listesidir. Ancak hangilerinin diğerlerinden daha yararlı ve üstün olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

En İyi Saç Yağı Nedir?

Piyasada çok sayıda “saç yağı” vardır, ancak yağınızın kullanım amacının ne olduğunu aklınızda bulundurmanız gerekir. Güzellik tezgahında bulduğunuz saç yağlarının çoğu, saç tellerinizin uçlarında duraklama olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Saçınızı yumuşatır ve güçlendirirler, ancak mutlaka köklerde kullanılmak üzere tasarlanmamıştır.

İlginizi Çekebilir : Kimyon Yağı Fadyaları

Yukarıda listelenen uçucu yağların yanı sıra saç deriniz için en iyi saç yağlarından bazıları havuç tohumu yağı, badem yağı, jojoba yağı, üzüm çekirdeği yağı, hint keneviri yağı, kenevir tohumu yağı ve hindistan cevizi yağı içerir. Saç deriniz de dahil olmak üzere ciltte uçucu yağlar kullanırken, bir taşıyıcı yağ kullanmak isteyeceksiniz, ancak iyi olan şey, bunların da kendi saç faydalarına sahip olmasıdır! Bu yağları duştan yaklaşık on dakika önce saç derinize istediğiniz uçucu yağlarla masaj yapabilirsiniz. Ardından saçınızı normal şekilde yıkayın. Bu karışım, saçlarınızın yağlı olmasını engelleyecektir ve ağır saçlara sahip olmanızı önleyecektir.

Reklamlar
Saç Dökülmesi

Sedir ağacı yağı

Sedir ağacı yağı, oksijen dağıtımını destekleyen bir bileşik olan seskiterpenler içerir. Saç derinizde sedir ağacı esansiyel yağı kullanmak saç köklerine giden kan dolaşımını ve kan akışını iyileştirebilir. Bu, daha kalın olan yeni saç tellerinin çıkmasını teşvik etmeye yardımcı olur. Ayrıca, sedir ağacı esansiyel yağının antifungal özellikleri saç derinizin sağlığını da iyileştirebilir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar - Sedir ağacı yağı
Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar – Sedir ağacı yağı

Kekik esansiyel yağı

Kekik esansiyel yağı, uçucu yağlar söz konusu olduğunda güçlü kabul edilir. Bu yağı bir taşıyıcı yağda karıştırın. Saç derisine masaj yapmak için bu ev yapımı saç uzatma yağını kullanmak ve ardından yaklaşık on dakika sonra yıkamak en iyisidir. Sedir ağacı gibi, kekik esansiyel yağı da saç büyümesini teşvik ettiği ve saç dökülmesini önlediği bilinmektedir.

Çay ağacı esansiyel yağı

Çalışmalar, birçok saç uzatma ürününde aktif bileşen olan minoksidil ile birlikte Çay ağacı esansiyel yağının kullanımının tek başına minoksilden daha iyi çalıştığını göstermiştir.

Çay ağacı esansiyel yağı tek başına kafa derisi sağlığı için harikadır! Anti-inflamatuar, anti-bakteriyel ve anti-fungal özellikleriyle kepekle savaşabilir ve saç köklerini çıkarmak için saç derinizi ölü deri hücrelerinden kurtarabilir. Tüm bu faktörler saç uzamasını iyileştirir ve bunu kimyasallar eklemeden kendi saç bakımı yağı serumuma ekliyorum!

Lavanta esansiyel yağı

Farelerde saç uzamasında lavanta esansiyel yağı faydalarını kanıtlayan inanılmaz bir 2016 çalışması var. Uçucu yağlar hakkında herhangi bir şey biliyorsanız, muhtemelen bilimin yüzyıllardır test edilen uçucu yağ iddialarının ampirik çalışmalarına yeni dalmaya başladığını biliyorsunuzdur.

Bu çalışma özellikle önemliydi çünkü sadece jojoba yağında seyreltilmiş yüzde 5 lavanta esansiyel yağının yüzde 3’lük bir minoksil solüsyonu kadar etkili olduğunu göstermekle kalmadı, daha güvenli olduğunu da gösterdi.

Çalışmanın sonunda minoksidil kullanan otopsi yapılan fareler, dalaklarının boyutunda bir artış gösterdi. Yüzde 5 lavanta esansiyel yağı kullanan fareler, kontrol grubundan organ boyutunda bir fark göstermedi.

Lavanta esansiyel yağı, saç derisindeki kan dolaşımını artırırken, anti-bakteriyel özellikleri kafa derisini enfeksiyonlardan uzak tutar, saç ve kafa derisi sağlığını iyileştirirken, minoksilin yan etkilerinin listesinden daha güvenlidir.

Nane esansiyel yağı

Nane esansiyel yağı da saç çalışmalarında umut verici sonuçlar göstermiştir. Yüzde 3’lük bir nane esansiyel yağı çözeltisinin, yüzde 3’lük bir minoksil çözeltisine kıyasla saç büyümesini önemli ölçüde artırdığı görülmüştür.

Nane esansiyel yağı
Nane esansiyel yağı

Nane esansiyel yağı tıkanmış kökleri temizleyip saçları güçlendirirken, nane mentol kalitesinin saç derisine kan akışını uyararak saç uzamasını teşvik ettiği düşünülmektedir.

Biberiye esansiyel yağı

Fareler üzerinde yapılan çalışmaların harika olduğunu düşünüyorsanız, 2015’teki bir insan çalışmasını duymayı seveceksiniz. Erkek tipi kellik olarak da bilinen androjenetik alopesi olan yüz katılımcı günde iki kez kullanılan yüzde 2’lik bir minoksil solüsyonunu karşılaştırmak için katıldı ve bir yüzde 1 biberiye esansiyel yağı da aynı şekilde kullanılır.

Altı aylık kullanımdan sonra, biberiye esansiyel yağı grubu, daha az saç dökülmesi, yeni saç büyümesinde daha yüksek bir artış ve daha az yan etki dahil olmak üzere önemli ölçüde daha iyi sonuçlar gördü. Bu oldukça şaşırtıcı. Biberiye esansiyel yağı, antioksidan ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bunların her ikisi de sağlıklı bir saç derisini desteklerken yeni saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Jojoba yağı

Jojoba yağı en çok doğal saç sebumunuza benzer ve bileşimi cildin derinliklerine nüfuz etmesine izin vermez, bunun yerine bir bariyer görevi gören cildin üstüne oturur ama aslında topikal bileşenlerin emilimini artırır.

Jojoba yağının bu “bariyer” faydaları, onu kepek ve iltihaplanma gibi durumlar için harika bir iyileştirme seçeneği haline getirir ve bu da saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

Hi̇ndi̇stan cevi̇zi̇ yağı

Hindistan cevizi yağının antibakteriyel özellikleri ve besinler böcek ısırıkları, bitler ve kepek gibi sorunlara karşı savaşmaya yardımcı olurken, saç ve saç derisinin bakteriyel ve viral enfeksiyonlardan korunmasına da yardımcı olur.

Saçımız keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Bu nedenle, saçtan protein kaybı (çoğunlukla yıkamadan dolayı zayıf, hasar görmüş saçlara neden olur. Hindistan cevizi yağının protein kaybını azalttığı gösterilmiştir ve araştırmacılar bunu yapan tek yağın bu olduğunu keşfettiler.

Hi̇ndi̇stan cevi̇zi̇ yağı
Hi̇ndi̇stan cevi̇zi̇ yağı

Temel olarak, hindistan cevizi yağı kepeği ortadan kaldırırken parlaklığı ve nemi geri kazandırır ve daha hızlı saç uzamasını ve sağlıklı, güçlü saçları destekler.

Üzüm çeki̇rdeği̇ yağı

Üzüm çekirdeği yağı hafiftir ve yağsızdır, bu nedenle saçı ağırlaştırmaz ancak yine de saç derisini nemlendirir ve aynı zamanda doğal bir ısı koruyucu olur ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

Japonya, Ibaraki’deki Tsukuba Araştırma Laboratuvarlarında yapılan bir araştırma, OPC’lerin (üzüm çekirdeği yağı yüksek miktarda OPC içerir) saç büyümesini nasıl desteklediğini inceledi. Proantosiyanidinlerle tedavi edilen fareler, kontrol grubuna göre yüzde 300 daha fazla saç uzaması gösterdi. Bu, bilim adamlarının üzüm çekirdeği yağının büyümeyi teşvik edici aktivite sergilediğini açıklamasına neden oldu.

Kepek çeki̇rdeği̇ yağı

Saç büyümesini teşvik etmek için en iyi seçim olan kenevir tohumu yağı, Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 gibi yağ asitleri içerir. Yağdaki proteinle birlikte bu yağ asitleri, gama-linoleik asit saçı beslerken saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur. ve keratin oluşumuna yardımcı olarak daha güçlü, daha sağlıklı saçlar elde edilmesini sağlar.

Tatlı badem yağı

Tatlı badem yağı magnezyum bakımından yüksektir, bu nedenle saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Saç dökülmesini önlemek ve saç sağlığını iyileştirmek için haftada birkaç kez saç derinize masaj yapmak harikadır.

Diğer bir büyük fayda, tatlı badem yağının saç tellerinin büyüme döngüsünü teşvik ederek daha kısa sürede daha uzun ve daha kalın görünmelerini sağlayabilir.

Hint yağı

Yüzyıllardır ortalıktayken, hint yağı kesinlikle şu anda büyük bir yükseliş yaşıyor. Yeni saçların çıkması için hint yağı kullanmak harikadır. Anti-mikrobiyal özellikleri saç derinize zarar vermez ve aslında, saç derisini nemlendirdiği, kepeği hafiflettiği ve saçları pürüzsüz ve parlak bıraktığı söylenir. Hint yağı aynı zamanda iltihapla savaşmak için bulunan, saç köklerini sağlıklı tutan ve karşılığında saç büyümesini teşvik eden bir tür yağ asidi olan risinoleik asit bakımından da zengindir.

Cadı fındığı yağı

Taşıyıcı bir yağ olmasa da saç uzatma spreyi toniğimizde alkolsüz cadı fındığı yağı kullanıyorum! Nane özü yağı gibi, cadı fındığı da kan akışını artırır ve saç büyümesini destekler. Ayrıca saç köklerindeki tahrişi azaltabilir, bu da daha sağlıklı bir saç derisine ve engellenmiş saç büyümesine izin verir.

Cadı fındığı yağı
Cadı fındığı yağı

Saç derinize parmak uçlarınızla masaj yapmak, kafa derisini uyarmaya, dolaşımı artırmaya ve gözenekleri tıkayabilecek ölü deri hücrelerini gidermeye yardımcı olur.

Bu sağlıklı ev yapımı saç derisi yağı, nem eklemek ve saç tellerinizi tekrar yoluna sokmak için uçucu yağlarla ve tabii ki yukarıda listelenen taşıyıcı yağlarla doludur. Haftada en az iki kez yatıştırıcı ve canlandırıcı bir saç derisi masajıyla birleştirdiğinizde sağlıklı, temiz bir saç derisine sahip olacak ve daha sağlıklı, daha dolgun saçları fark etmeye başlayacaksınız.

Elinizde bulunan veya size hitap eden taşıyıcıyı ve uçucu yağları karıştırıp eşleştirmekten çekinmeyin. Sadece bir taşıyıcı yağ veya yukarıdakilerin herhangi bir karışımını kullanın, uçucu yağları size hitap eden veya saçınızın ihtiyacı olan şeylere göre değiştirin. 

Saç derisi masajı için ev yapımı saç gürleştirme yağı

Bir çay bardağı jojoba yağını bir cam damlalıklı şişeye ekleyin. İçine on damla nane özü yağı, beş damla biberiye esansiyel yağı, beş damla çay ağacı esansiyel yağı, beş damla kekik özü yağı, beş damla sedir ağacı esansiyel yağı ve beş damla lavanta esansiyel yağı ekleyin. Kapağı karıştırın veya ekleyin ve birleştirmek için iyice çalkalayın. Kullanmak için parmak uçlarınıza birkaç damla saç gürleştirme yağı alın ve eşit şekilde dağıtmak için parmaklarınızı birbirine sürün. Saç derisine parmaklarınızla masaj yapın, ön saç çizgisinden başlayıp boynun altından bitirin. Gerektiği kadar daha fazla yağ uygulayın.

Saç ve saç derisi sağlığını iyileştirebilecek pek çok farklı yağ vardır. Elinizde bulunan veya size hitap eden taşıyıcı ve uçucu yağları karıştırıp eşleştirmekten çekinmeyin.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx