Saç Bakımı

Şems Arslan Saç Bakımı İçin Öneriler

Şems Arslan Saç Bakımı Maskeleri

Reklamlar

Şems Arslan saç bakımı maskeleri ve saç bakımı formülleri, son yıllarda çok trend haline geldi. Özellikle ünlülerin, Şems Arslan’a giderek daha da güzelleşmesi herkesin dikkatini çekti. Pek çok televizyon programına konuk olan Şems Arslan saç bakımı ve cilt bakımı maskeleriyle kadınları güzelleştirmeye devam ediyor. Bu yazımızda ünlü güzellik uzmanının saç bakımı sırlarını sizlerle paylaşacağız.

Şems Arslan Saç Bakımı Karbonat Şampuan Tarifi

Şems Arslan’ın özel formülü karbonatlı şampuanı anlatmadan önce karbonatın saçlara faydalarından bahsetmek gerekir.

Karbonat Saça Faydaları

Saç derinizin doğal pH değerine sıfırlamanıza yardımcı olmak için karbonat ve sirke bazlı saç bakımı kullanabilirsiniz. Bu da kullandığınız ürünlere bağlı olarak,saçlarınızı ve saç derinizi daha asidik veya daha bazik hale getirilebilir. Doğal pH değeriniz asidik tarafta biraz daha fazla olma eğilimindedir, ancak çok yüksek bir pH (normalden daha bazik) saçlarda kırılmaya neden olurken, çok düşük bir pH (normalden daha asidik) saç rengine zarar verir. 

Reklamlar

Daha sonra, saçınızın ve saç derinizin pH dengesinin normal taban çizgisine sıfırlanması, kepek, saç derisi tahrişi, kuruluk ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Kuruluk ve kırılganlık, saç uçlarında kırılmaya neden olduğundan yeni saç çıkmasını engeller ve saçların gür olmasını önler. 

Saç derisi ve saç pH derecesi hafifçe asidiktir ve saç derisinin pH derecesi 5.5’tir ve saç köklerinin pH derecesi yaklaşık 3.7dir. Asit veya alkali karışımı eklemek, saç ve saç derisindeki pH derecesini yeniden dengelemek için harika olabilir. Saçlardaki dengesiz pH seviyesi, saçlarda kırılganlığa ve saç renginin mat olmasına neden olur. Saç derisinde pH dengesizlikleri, saç derisi tahrişi, kepek ve diğer sorunlara yol açabilecek iyi ve kötü bakterilerin dengesini bozabilir. 

Bununla birlikte, saç ve saç derisi pH’ımızı kontrol altında tutmanın yolları vardır. Düşünmemiz gereken en önemli şey foliküller yani saç çıkmasını sağlayan küçük gözeneklerdir. Foliküller, saç derisinde yaşar ve çevrelerindeki değişikliklere karşı oldukça hassastır. Bu nedenle sağlıklı bir saç derisi ortamının korunması saç sağlığı için önemlidir. Foliküller, saç döngüsü olarak bilinen özel bir modelde saç üretir. Bu da yaşamınızda birçok kez tekrarlayan belirli saç çıkması, dinlenme, saç dökülmesi ve yeniden saç çıkması döngüsü oldukça kolay bir şekilde bozulabilir.

Karbonat, saçınızda ve saçınızda dengesiz hale gelen pH seviyelerini ideal seviyeye getirir. Böylece saçlarınız daha güçlü ve gür bir şekilde çıkmaya başlar, saç dökülmesi önlenir, saçlarınızın rengi daha hoş ve parlak görünür. Üstelik saç derisinde oluşan tahriş ve kepekler tamamen yok olur.

Reklamlar

İlginizi çekebilir: Vazelin ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Şems Aslan Karbonatlı Şampuan Tarifi

Karbonatın, saçlardaki mucizesini anlattık. Şems Aslan saç bakımı formüllerinden birisi olan bu karbonatlı şampuan, özellikle ısıl işlem ve kimyasal boyalar yüzünden saçları yıpranan kişilerin saçlarını onarır. 

Bu saç bakımı tarifi aslında doğal ve organik bir şampuandır. Bu yüzden saçlarınızı yıkarken ekstra sabun ya da şampuan kullanmayın. Bu karbonatlı şampuan sayesinde saçlarınız gür hale gelir, yeni saçlar çıkar ve saç dökülmesi engellenir. 

Karbonatlı şampuan sonrası yapacağınız sirke kürü ise saçların parlak ve canlı görünmesini sağlar. Ayrıca saçlarınızı tüm kimyasal maddelerden arındırır.

Bu karbonatlı şampuanı hazırlamak için 1 çay kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sıcak suyu bir kapta iyice karıştırın. Saçlarınızı biraz suyla ıslatarak hafif nemli yapın. Ardından hazırladığınız doğal karbonatlı şampuan ile yavaş yavaş saçlarınızı yıkayın. Ardından parmak uçlarınızla, saç derisine dairesel hareketlerle masaj yapın. Tıpkı şampuanla saçlarınızı yıkar gibi yıkayabilirsiniz. Bu kür, köpürmeye başlayınca birkaç dakika bekletin. Daha sonra saçlarınızı ılık suyla durulayın. Ardından saçlarınızı havluyla hafifçe kurulayın.

İkinci aşamada saçlarınızı öne doğru  atın. Tarak olmadan sadece parmaklarınızla saçlarınızı hafifçe tarayın. Saçlarınızı doğal olarak kurumaya bırakın. Saçlarınızı tekrar geriye atınca, saçlarınızın parlak ve canlı bir görünüme sahip olduğuna tanık olacaksınız. 

Şems Arslan Saç Bakımı Gıda Jölesi Tarifi

Şems Aslan’ın özel karışımı gıda jölesi saç maskesini anlatmadan önce gıda jölesinin saçlara faydalarından bahsetmek gerekir.

Gıda Jölesi Saça Faydaları

Saç, saç derisindeki foliküllerden çıkar. Foliküller temel olarak saçı yerinde tutan ve besleyen kolajen kılıflarıdır. Papilla, folikülü vücudun geri kalanına bağlayan şeydir. Ayrıca kolajenden yapılır. Saç ampulü ise papillanın hemen üstünde bulunur. Papilla, saça yeni saç hücreleri yapmak için besin sağlar.

Saçlarınız matristen büyümeye başlar. Protein hücreleri bölünür ve saç kökünden yukarı doğru itilir. Papilla, hücreler için besin sağlar. Protein hücreleri yukarı doğru itildikçe, keratinizasyon adı verilen bir süreçten geçerler. Saç hücreleri lifli proteinlerle doldurulur ve çekirdeklerini kaybeder. Bu yüzden saç dökülür.

Ölü saç hücreleri biriktikçe, saç folikülden dışarı itilir ve saçlarımız çıkar. Deriden çıkan saçlar sadece dokuma keratin proteinlerinden oluşan bir ipliktir ve yaklaşık % 91 protein içerir. Saç köklerinin yakınında yağ bezleri vardır. Parlak görünmesi veya bazı durumlarda yağlı olması için saçlarımıza yağ sağlayan şey budur.

Güçlü, kalın saçlara sahip olmak istiyorsanız, saç folikülü ve papillanın sağlıklı olması gerçekten önemlidir. Peki folikül ve papilla nelerden yapılmıştır? Kolajen. Kolajen, öncelikle amino asitler glisin ve prolinden oluşan bir protein türüdür. Ayrıca kolajende, jelatin vardır. Yani gıda jölesinin temel maddesi olan jelatin vardır.

Jelatin, daha kolay kullanım için kurutulmuş ve toz haline getirilmiş, sadece kaynatılmış kolajendir. Eskiden insanlar doğal olarak kemik suyu şeklinde çok fazla jelatin yiyorlardı. Bugün artık hayvanların kolajen açısından zengin kısımlarını tüketmiyoruz. Sonuç olarak, kas etinde bulunan ve yeterince kolajen amino asit olmayan amino asitlerin çoğunu alıyoruz. Bu sadece saçlarımız için değil, tüm sağlığımız için de kötü bir haber!

Jelatin tüketerek, kendinize çok ihtiyaç duyulan bir kolajen kaynağı vereceksiniz. Ekstra kolajen saç foliküllerini ve papillaları destekler. Ne kadar büyük ve güçlü olursa, saçlarınız o kadar güçlü ve sağlıklı olur.

Şems Aslan Gıda Jölesi Saç Maskesi

Saçlarınız hasarlıysa ve çok yıpranmışsa bu maske saçlarınıza harika şeyler yapacak. Saçlarınızı daha canlı ve parlak hale getirecek. Üstelik saçlarınızın daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlayacak. Bu maskeyi haftada üç kez düzenli uygularsanız, bir ay sonra değişimi göreceksiniz.

2 yemek kaşığı gıda jölesi ve 7 yemek kaşığı suyu bir cam kasede iyice karıştırın. Burada istediğiniz meyve aromalı jöleyi kullanabilirsiniz ya da sade bir jöle kullanabilirsiniz. Plastik bir kasenin içine bu jöle karışımını alın ve içine 1 yemek kaşığı saç kremini ilave edin. Tüm bileşenleri iyice karıştırın. Fakat bu malzemeleri sırayla eklemeniz önemlidir.

Bu maskeyi, bir saç boyası fırçasıyla saçınızı boyarken yaptığınız gibi saçlarınızı sürün. Saç diplerinizden başlayarak saç uçlarınıza kadar maskeyi saçlarınıza sürün. Bu maskeyi saçlara tamamen sürdükten sonra saçlarınızı toplayın ve bir bone ya da duş başlığını başınıza takın. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Saçlarınızı sadece havluyla kurutun.

Şems Arslan Saç Dökülmesi Soğan Kürü

Şems Aslan’ın özel maskesi olan soğan kürünü anlatmadan önce soğanın saçlara faydalarından bahsetmek gerekir.

Saç Dökülmesine karşı Soğan Kürü
Saç Dökülmesine karşı Soğan Kürü

Soğan Saça Faydaları

Soğan, mantar ve bakterilerle savaşan maddeler açısından zengindir ve saçlarınızı enfeksiyonlardan uzak tutabilir ve saç büyümesini iyileştirebilir.

Yüksek sülfür içeriğine sahip soğan, saçların kırılmasını ve incelmesini azaltır. Kükürt saç köklerinin yenilenmesi için gereklidir. Soğan posası saç köklerinizi besleyebilir ve saç derinizden kaybettiğiniz besinleri yenileyebilir.

Antibakteriyel ve antifungal özellikler saç derisi enfeksiyonlarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur. Daha sağlıklı bir saç derisi saç dökülmesini azaltacaktır.

Doğal ve güçlü antioksidanlar sayesinde soğan, saçların erken beyazlaması ile savaşır. Düzenli kullanıldığında, soğan ezmesi veya soğan suyu sadece saçları beslemekle kalmaz aynı zamanda saçlar için doğal bir parlaklık yaratır. Zaman içinde bu parlaklık, saçlarınız için kalıcı bir özellik haline gelebilir.

Soğan suyu veya posası, keskin olması ve enfeksiyonlarla savaşabilmesi de bit tedavisine yardımcı olur ve saçlarınızı bitlerden korur. Soğan suyu ve yağı, düzenli kullanıldığında saça hacim kazandırır.

Kepek tedavisi için, saç derisini temizlemek için haftalık olarak soğan suyu veya posası kullanılabilir. Soğan posası saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirerek yeni saç çıkmasını sağlar ve saç sağlığını geliştirir.

Şems Aslan Soğan Kürü Tarifi

Şems Aslan saç bakımı kürlerinden birisi olan soğan kürü, saçlara çok yönlü fayda sağlar. Saçları besleyen soğan kürü, saçların canlı, parlak ve gür olmasını sağlar.

Soğan kürünü hazırlamak için 1 tane orta boy soğanı dört parçaya ayırın ve 1 litre suyun içinde soğanı kaynatın. Saçlarınızı banyoda şampuanla yıkadıktan sonra bu özel kürü durulama suyu olarak uygulayın. Bu kürü, saçlarınızda 1.5 saat kadar bekletin. Ardından saçlarınızı ılık suya yıkayın. Soğan haşlandığı için saçlarınızda herhangi bir koku oluşmadığını unutmayın.

Şems Aslan Saç Dökülmesi İçin Kına Maskesi Tarifi

Şems Aslan’ın harika maskesi olan kına maskesi tarifini anlatmadan önce kınanın saçlara faydalarından bahsetmek gerekir.

Kına Saça Faydaları

Kına, eski zamanlardan beri saç bakımı için yaygın olarak kullanılan bir şeydir. Kimyasal içermeyen saç bakım solüsyonları arayanlar, herhangi bir yan etki ve cilt reaksiyonu hakkında endişelenmeden kullanabilirler. Bu şaşırtıcı doğal her derde devaların sunduğu birçok saç bakım faydalarından bazılarına göz atalım.

İpeksi ve parlak saç telleri için kına idealdir. Doğal bir saç kremi olan kına saçınıza parlaklık ve hacim katar ve üzerinde koruyucu bir kalkan oluşturarak daha fazla hasara karşı korur. Ayrıca, nemi ve besinleri de kilitleyerek sağlıklı, parlak saçlara neden olur.

Saçınızın hacimli, parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamak için ayda iki kez kına kullanın. İki fincan kına tozu, 1 bardak amla tozu, 2 yemek kaşığı ebegümeci ve çemen tozu ile karıştırarak bir maske yapabilirsiniz. Bir kasede gerekli miktarda alın ve yoğurt  ekleyerek bir maske yapın. Saçınıza uygulamadan önce karışımı en az 2-3 saat dinlendirin. Saçlarınıza maskeyi uygulayın ve 1-2 saat bekletin. Daha sonra saçlarınızı ılık suyla iyice durulayın. Kalan maskeyi karışımı hava geçirmez bir kapta saklayın ve gerekirse kullanın.

Kına, saç derisinin asit-alkali dengesini sağlar ve hasarlı saç tellerini onarır. Ek olarak, kaşıntı, saç derisi enfeksiyonları ve kepek tedavisinde de kullanılabilir.

Kına, saçları hasara karşı korur ve onarmanın yanı sıra, saç dökülmesini ve diğer saç derisi problemlerini azaltmaya yardımcı olur. Kesinlikle doğal olarak saçlarınızı iyileştirir. 

Yüksek fiyatlı saç ürünleri satın almak yerine, kına, saçlara derin kırmızımsı bir renk verirken daha az saç derisi sorunu ve kepek sorunları ile kalın, parlak saçlar sağlayan çok yönlü bir ilaçtır.

Şems Aslan Kına Maskesi Tarifi

Saçları daha güçlü, sağlıklı, canlı ve parlak hale getiren bu maske aynı zamanda saçlara dolgunluk kazandırır.

1 su bardağı kına, 1 su bardağı siyah çay, 1 su bardağı türk kahvesi, 1 poşet yaş maya, 2 yemek kaşığı tuz, 1 limon suyu ve 1 su bardağı susam yağını bir geniş cam kasede iyice harmanlayın ve kıvamlı bir maske haline getirin. Ardından bu maskenin üzerini bir streç film ile kapatın ve 10 dakika kenarda bekletin. 

Temiz saçlarınızı suyla biraz nemli hale getirin. Bu maskeyi, saç boyası fırçasıyla saç diplerinden saç uçlarına kadar sürün. Ardından saçlarınızı toplayın ve bone ya da duş başlığı ile kapatın. Üzerine bir şal ya da eşarp bağlayın. Bütün gece saçlarınızda bu maskeyi bekletin. Sabah olduğunda saçlarınızı doğal bir şampuanla yıkayın ve ılık suyla durulayın. Saçlarınızı havluyla hafifçe kurutun. Bu maskeyi ayda iki kez yapmak idealdir.

Şems Aslan Saç Çıkaran Maske Tarifi

Eğer saçlarınız cansız, sağlıksız ve zayıfsa üzülmeyin. Bu maske sayesinde saçlarınız dayanıklı, güçlü, sağlam, canlı ve dolgun hale gelir.

Bu maskeyi hazırlamak için bir cam kavanoza 1 su bardağı nar tanesi, 2 bardak ılık su, 1 poşet yaş maya, 1 tatlı kaşığı toz acı biber, 1 yemek kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı hint yağını alın. Ardından tüm malzemeleri tahta kaşıkla karıştırın. Cam kavanozun kapağını kapatın ve kenarda bekletin. Tüm malzemeler tamamen mayalanınca karışımı süzün ve temiz bir sprey şişesine alın. Saçlarınıza, bu karışımdan 10 fıs sıkabilirsiniz. Daha sonra saçlarınızı boneyle kapatın ve 45 dakika bekletin. Ardından saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Bu karışımı haftada iki kez kullanın. 

Şems Aslan Yağlı Saç Bakımı İçin Maske Tarifi

Yağlı saçlardan birçok kişi muzdariptir. Yağlı saçlar oldukça rahatsız edici bir görüntüye sahiptir. Saçların sönük, cansız, yapışık görünmesine neden olur. Üstelik saçların çok çabuk kirlenmesine yol açar. Yağlı saçlar için Şems Aslan saç bakımı maskesini haftada en az bir kez uygulamanız gerekir.

1 bardak buğday nişastası ve 1 çay kaşığı karbonatı bir cam kavanozda iyice karıştırın. Bu maskeyi, banyo küvetine ya da lavaboya doğru eğilerek saçlarınıza ve saç diplerinize sürün. Ardından, bu kuru karışımın tozlarından kurtulmak için saçlarınızı silkeleyin ve tarayın. 3 saat kadar karışımı saçlarınızda bekletin. Ardından bitkisel bir şampuanla saçlarınızı yıkayın. Saçlarınızı havluyla hafifçe kurutun. Saçlarınızı kurutmak için kesinlikle fön makinesi kullanmayın. 

Begonya Instagram hesabı: Begonya Kadın

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx