Sağlık

Belde Sinir Sıkışması Nasıl Meydana Gelir?

Reklamlar

Sinir sıkışması zaman zaman insanların karşılaştıkları rahatsızlıklardan bir tanesi. Bilek ya da dirsek gibi daha çok eklemlerde meydana gelen bu rahatsızlık bazen de belde sinir sıkışması olarak meydana gelmekte. Bel bölgesinde vücudu taşıyan omurgalar bulunduğu için burada meydana gelen bir sinir sıkışması çok daha acı verici ve vücudun hareketini önemli ölçüde kısıtlayan bir durum oluşturacaktır.

Belde sinir sıkışması genellikle belde başlar ve aşağıya doğru diz kapaklarına kadar ulaşan bir acı yaratır. Bunun sebebi ise sinirler üzerinde kendisini taşımasıdır. Bazı durumlarda ayak uçlarına kadar ulaştığı görülmüştür. Ağrının yayılması genellikle tek taraflı olarak görülür. Bir başka deyişle ya aşağıya ya da yukarıya doğru ilerler.

Belde Sinir Sıkışması Belirtileri

Daha önce çeşitli bel rahatsızlıkları geçirenlerde sinir sıkışması gözlemlenmektedir. Bu rahatsızlıklar bel fıtığı, bel kayması, bel kireçlenmesi ve kanal darlıkları. Daha çok orta yaş üstünde görülen bu rahatsızlıklar sinirlerin sıkışmasına sebep olabilir. Bununla birlikte ağırlık kaldırma, mesleki şartlar, daha önce geçirilen ameliyatlar ve genetik sebepler de belde sinir sıkışmasını tetikleyen faktörler arasında gösterilebilir.

Reklamlar

Sinir Sıkışması Nasıl Tedavi Edilir?

Belde sinir sıkışması dünya üzerinde en çok görülen ancak tedavisi de bir o kadar zor olan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bununla birlikte her tedavi de başarıya ulaşmaz. Tedavi sürecinde dinlenmek, beli zorlayan ve tekrar gerektiren hareketlerden kaçınmak gerekirken, ağrı kesici kremler (örneğin: naprosyn plus) gve fizik tedavi uygulamaları uzmanlar tarafından verilir.

Tedavi süreci hastanın yaşına, gün içindeki aktivite seviyesine, sinir sıkışmasının yarattığı etkiye ve sinirlerde bir hasar meydana gelip gelmediğine bakılarak karar verilen bir süreçtir. Bu sürecin ne kadar uzun süreceği ise tedavi sırasında ortaya çıkacaktır. Bazı tedavi süreçleri 6 ay sürerken bazıları ise 10 yıl sürebilmektedir. Tedavi süresinde eğer gerek görülürse bel bölgesine çeşitli aparatlar takılabilir ve uzun süre bu aparatlarla yaşanması gerekebilir.

Daha fazla bilgi için: https://fitnessdergisi.com/

Begonya

Reklamlar
admin

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx