Sağlık

Bitkisel Vertigo Tedavisi

Reklamlar

Vertigo halk arasında baş dönmesi rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Bitkisel vertigo tedavisi nasıl yapılır, vertigonun azaltılması için hangi besinler yenmeli, hangi besinlerden uzak durulmalı gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Bir anda meydana gelen ve hayatınızı olumsuz yönde etkileyen baş ağrıları işlerinizi yapmanızı zorlaştırır. Dinlenme ile geçmiyorsa bir doktora gitmeli bir uzmandan yardım almak en sağlıklısıdır.

Vertigo hastalığı nelerden dolayı meydana gelir, evde vertigo testi nasıl yapılır, böyle bir şüpheniz varsa hangi bölüme gitmelisiniz gibi merak ettiğiniz tüm soruları yazımızda bulabilirsiniz.

Vertigo Nedir?

Vertigo baş dönmesi hastalığı olarak bilinse de tek başına bir hastalık olduğu gibi başka bir hastalığında belirtisi olabilmektedir.

Reklamlar

Çünkü vertigo hastalığı iç kulak ve beyin sisteminin hasar görmesi ile meydana gelmektedir. Eğer hastada vertigo varsa atak geldiği zamanlarda çok şiddetli bir baş dönmesi ve baş ağrısı meydana gelebilir. Vertigo atakları sık sık meydana gelebilir ama çoğunlukla kısa süreli olmaktadır. Fakat kişinin yaşam kalitesini etkilemektedir.

Vertigo Nedir
Vertigo Nedir

Vertigo olup olmadığını teşhis etmek için fiziksel kontrol yapılır. Bunun yanında sinir sistemi ile ilgili testler de istenir.  Vertigo rahatsızlığı bir muayene ile teşhis edilen bir hastalık değildir. Çünkü sadece baş dönmesi hastalığı değildir.

Vertigo rahatsızlığında baş dönmesinin yanında çevrede bulunan eşyaların ve cisimlerin de döndüğü hissedilmektedir. Ve bu rahatsızlığın iki türü vardır.

1-Periferik Vertigo: İç kulak ve vestibüler sinirlerde yaşanan hasardan oluşan vertigo çeşididir.

Reklamlar

2-Merkezi Vertigo: Beyincik ile başlayan sorunların neden olduğu vertigo çeşidi de merkezi vertigo olarak bilinmektedir.

Bitkisel Vertigo Tedavisi

Vertigo tamamen iyileşmese de meydana gelebilecek etkileri azaltmak için bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Vertigo rahatsızlığınız varsa şimdi sayacağımız bitkileri evinizde bulundurmakta fayda vardır.

1) Zencefil

Zencefilin çok faydalı bir bitki olduğunu duymuşsunuzdur. Birçok hastalığa karşı çok etkilidir. Etkili olduğu bir başka alan da vertigodur. Vertigo kendini baş dönmesi sorunu ile belli ettiği için zencefil de bu baş dönmesi ve baş ağrısını hafifletmesi ile bilinmektedir. Yapmanız gereken taze zencefili kaynatıp çayını içmektir. Ya da paket çay olarak zencefil çayı alıp günde bir kere içebilirsiniz. Böylece baş ağrısı ve baş dönmesi sorunlarınız kalmayacaktır.

2) Badem

Badem ağrı kesici özellikte olan ve tansiyonu dengeleyen bir kuru yemiştir. Vertigo hastalığının nüksettiği zamanlarda badem tozu ile hazırlanan sıcak suyu içip baş dönmesinin azalacağını görecekseniz.

3) Elma Sirkesi

Elma sirkesi sağlıktan, temizliğe, cilt bakımına kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Elma sirkesinin ağrı kesici etkisi olduğu için vertigonun oluşturduğu baş dönmesi ve baş ağrısını giderecektir. Yapmanız gereken baş dönmesi başladığında 2 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı sirkeyi karıştırıp yemektir. Bu karışımın baş dönmenizi ve ağrınızı azaltacaktır.

4) Kereviz Suyu

Kerevizin suyu ile baş dönmenize şifa bulabileceğinizi biliyor muydunuz? Yapmanız gereken bir tane kerevizi robottan geçirip suyunu süzmektir. İsterseniz üzerine bir miktar su ekleyip tadını seyreltebilirsiniz. Bu suyu içtiğiniz zaman kereviz hem sağlık durumunuzu iyileştirecek hem de baş dönmenizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bitkisel Vertigo Tedavisi
Bitkisel Vertigo Tedavisi

5) Bektaşi Üzümü

Bektaşi üzümü kolay yetişen ve çok özen göstermeden de büyüyen bir meyvedir. Her derde deva olarak bilinen bu üzüm çeşidi normal üzüme benzemektedir. Ve Haziran ayında olgunlaşır. Çok sayıda hastalığa şifa olan bu üzüm ile baş dönmesi sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre vertigonun en büyük etkilerinden biri olan baş dönmesi sorununa iyi gelmektedir. Yapmanız gereken aktardan Bektaşi üzüm tohumu almak ve ağrınız olduğunda 1 bardak suyun içine bir çay kaşığı bektaşi üzümü tohumu eklemektir. Karışımı bir süre dinlendirdikten sonra bu suyu içebilirsiniz.

Vertigo Olanlar Ne Yemeli Ne Yememeli?

Her hastalıkta olduğu gibi vertigo hastalığında da sağlıksız olan hastalığı tetikleyen bazı yiyecekler vardır. Ve yenmesi önerilen tavsiye edilen besinler vardır. Bu besinlere bir bakalım.

Vertigo Olanlar Ne Yemeli?

Vertigo hastalığında önerilen besinler doğal ve organik ürünler, her sabah yumurta, ceviz, badem, fındık, fıstık, süt, ayran, yoğurt, et, balık ve bol su tüketmelidir. Aslında bu besinler herkesin sağlıklı yaşam açısından da tüketmesi gereken besinlerdir.

Vertigo Olanlar Ne Yememeli?

Sağlık için fazlası zarar olan çay, kahve fazla tüketilmemelidir. Tuzlu yiyecekler yememelidir. Yemeklere ilave tuz ilave yememeli ve dondurulmuş hazır gıdalardan uzak durmalıdırlar.

Vertigo Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

Baş dönmesi sorunu zaman zaman herkeste görülebilen bir sağlık sorunudur. Hastalığınızın vertigo olup olmadığını anlamak için vertigonun bazı belirtilerini sizler için sıraladık. Eğer bu şekilde şikayetleriniz de varsa vakit kaybetmeden doktora gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Vertigo belirtileri şu şekildedir;

 • Baş dönmeniz hafif değil şiddetli ve uzun sürüyorsa,
 • Baş dönmesinin yanında kusma ve halsizlik varsa,
 • Konuşurken zorluk çekiyorsanız,
 • Denge kaybından dolayı yürürken düşme korkusu yaşıyorsanız,
 • Görmeniz normalden farklı ise çift görme ve görme bozukluğunuz varsa,
 • Ellerinizi ve kollarınızı kontrol edemiyorsanız,
 • Vücudunuzda uyuşma ve karıncalanma hissediyorsanız,
 • Gerginlik ve baş ağrısı varsa,
 • Çevrenizdeki eşyalar size hareket ediyor gibi geliyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Bunun yanında evde kendinize uygulayabileceğiniz vertigo testi de şu şekildedir;

İlk olarak odanın içinde kendi etrafınızda 3 tur dönmelisiniz. Ve dik durmaya çalışmalısınız. Durduğunuz anda etrafınızdaki cisimler de dönüyor gibi geliyorsa vertigo olma ihtimaliniz çok yüksek demektir.

Bu testi ayağa kalkmadan oturduğunuz yerden de bu testi yapabilirsiniz. İlk olarak başınızı öne eğip ve başınızı daire çizer gibi döndürmelisiniz. Eğer eşyalar hareket ediyor gibi geliyorsa iç kulak organlarınızda bir sorun olabilir bunun sonucunda da denge problemlerinden dolayı vertigo yaşayabilirsiniz.

Vertigo Neden Olur, Ne Tetikler?

Vücudumuzda iç kulakta yer alan denge organları vücudumuzun dengesini sağlama konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Denge organları sayesinde dik durup kontrollü bir şekilde hareket edebiliyoruz. Ve denge organlarının bulunduğu yer kulaklarımıza çok yakındır. Her iki kulağımızın etrafında labirent adı verilen bir yapı bulunmaktadır. Bu organların dokusunda meydana gelen herhangi bir hasarın sonunda vertigo hastalığı oluşabilir. Yani kısaca denge organlarımız sağlaması gereken dengeyi sağlayamayınca hastada baş dönmesi şiddetli şekilde yaşanır ve yaşam şeklini etkiler.

Bitkisel Vertigo Tedavisi

Vertigoyu tetikleyen sebepler ve vertigonun meydana gelme sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Kulakta bulunan kristaller yerinden oynarsa vertigo hastalığı yaşanır.
 • İç kulakta olması gereken sıvının miktarının değişmesi da bu hastalığın meydana gelmesine neden olabilir. Yani iç kulaktaki sıvı olması gerekenden daha çok salgılanırsa vertigo ile karşılaşılabilmektedir.
 • Vertigonun meydana gelmesinin sebeplerinden birisi de hastanın dışardan bir şekilde virüs almasıdır. Virüs denge merkezini sarsarak vertigonun oluşmasına yol açabilir.
 • Tuz tüketme miktarı da vertigo için önemlidir. Eğer kişi yemeklerine çok tuz ilave ediyorsa vertigo oluşma ihtimali de yükselmektedir.
 • Su vücudumuz için en önemli ihtiyaçlarından birisidir. Eğer çok az miktarda su tüketiyorsanız vücudunuzun dengesi bozulur ve vertigo hastalığı ile karşılaşabilirsiniz. Vücudu susuz kalmış kişilerde vertigo hastalığı daha çok görülmektedir.
 • Kötü alışkanlıklar yani alkol ve sigara her türlü hastalığa yol açabileceği gibi vertigoyu da tetiklemektedir.

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Doktor Bakar?

Vertigo hastalığının tedavisi yapılabilmektedir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon alarak vücudunuzun dengesini bozun durumun tespiti sağlanır. Sonrasında baş dönmesi sorununun yanında meydana gelen ciddi bulantılar için ilaç tedavisi uygulanmaya başlanır.

Vertigo belirtileriniz varsa ilk olarak Kulak Burun Boğaz ya da Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümlerinden birine gitmelisiniz. Doktorunuzun tetkikleri sonucunda hangi bölüm ile deva edeceğinizi öğreneceksiniz. Eğer sorun kulak sıvısından kaynaklanıyorsa doktorunuzun böyle bir sorundan şüphelenmesi durumunda kulak içinden sıvı alınabilir.

Doktorunuz tedaviniz için antibiyotik, ağrı kesici ve mide bulantısını engelleyen ilaçlar verecektir. Vertigo çok düşük ihtimalle beyin tümöründen kaynaklanan şikayetlerden dolayı ameliyat ile tedavi edilebilir. Bu ameliyat ciddi riskli olan kişilere uygulanır. Bir gün boyunca ataklar yaşayan hastalara ise kortizon içeren ilaçlar verilerek hastalığın şiddeti hafifletilebilir.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx