Sağlık

Boyun Ağrısı İçin Doğal Çözümler

Reklamlar

Boyun ağrısı herkeste görülebilen hayatını olumsuz etkileyen bir ağrıdır. Boyun ağrısı için doğal çözümler için yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Boyun ağrısı kadın, erkek, genç yaşlı herkeste zaman zaman görülebilmektedir. Daha çok da masa başı çalışan kişilerde görülür. Ve yaz aylarında klima bulunan ortamda çok zaman geçiren kişilerde de sıklıkla görülür. Boyun ağrısının birçok sebebi vardır.

Sizde de zaman zaman boyun ağrısı oluyor bu sorun için bitkisel ve doğal çözümler arıyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz. Boyun ağrısı için bitkisel çözümler nelerdir bir göz atalım.

İşte sebeplerinden çözümüne kadar boyun ağrısı hakkında bilmeniz gerekenler;

Reklamlar

Tabi ki boyun ağrısı deyip geçmeyin ciddi bir hastalığın habercisi olabileceğini de unutmayınız. Bu sebeple boyun ağrısı şikayetiniz varsa mutlaka bir doktora gitmeyi ihmal etmeyiniz.

Boyun Ağrısı Neden Olur?

Boyun Ağrısı Neden Olur
Boyun Ağrısı Neden Olur

Boyun ağrısının birçok sebebi vardır. Boyun çevresindeki kas ve doku zedelenmesinden ortaya çıkabilecek ağrıların sebepler şu şekildedir;

 • Yanlış şekilde durmak
 • Yastığınızın olması gerekenden yüksek olması
 • Uzun süre bilgisayar kullanımı ve masa başı çalışma
 • Boyun fıtığı
 • Boyun kireçlenmesi
 • Lenf düğümlerinde şişme
 • Şiddetli baş ağrısı, migren
 • Boyun düzleşmesi
 • Omurilik sıkışması
 • Menenjit
 • Stres

Boyun Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Boyun fıtığınız varsa şiddet boyun ağrılarınız ve disklerin sinir baskı yapması bunun sonucunda da bir kola yayılan ağrı ve uyuşma görülebilir. Kesin tespiti için hastanın MR çekilmesi gerekmektedir. MR sonucuna göre alacağı fizik tedavi ve evde yapacağı egzersizler ile kaslar güçlendirilerek ağrının azalması sağlanacaktır.

Boyun Ağrısı İçin Doğal Çözümler ve Bitkisel Öneriler

Boyun Ağrısı İçin Doğal Çözümler ve Bitkisel Öneriler
Boyun Ağrısı İçin Doğal Çözümler ve Bitkisel Öneriler

Boyun ağrısına şifa olması için zeytin, nane, lavanta ve fesleğen yağlarından bir karışım elde edebilirsiniz. Bu karışım ile boynunuza masaj yapıp sonrasın sıcak bir havlu koyarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Reklamlar

Boyun ağrısı için daha çok Uzakdoğu’da kullanılan ancak günümüzde de kullanılan yöntemlerden birisi de akupunktur yöntemidir. Bu yöntemde vücudun belli noktalarındaki sinirlere akupunktur iğneleri batırılarak kan ve lenf dolaşımını iyileştirmesi amaçlanır.

Bir başka yöntem de boynunuzda ağrı olan yeri bulduktan sonra buz ile şok işlemi uygulamaktır. Yapmanız gereken buz küplerini temiz bir havluya sarıp ağrı olan yerde 5 dakika kadar bekletmektir.

Boyun ağrısına içinde sülfat ve magnezyum bulunan epsom tuzu da çok etkilidir. Yapmanız gereken 2 bardak epsom tuzunu bir kasenin içinde ılık su da bekletmektir. Sonrasında bu su ile ağrıyan boyun bölgenize masaj yapmaktır.

Boyun Ağrısına İyi Gelen Doğal Çözümler

Boyun Ağrısına İyi Gelen Doğal Çözümler
Boyun Ağrısına İyi Gelen Doğal Çözümler

Boyun bölgesindeki ağrıyı hafifleten bitkisel çözümler şu şekildedir;

Zencefil

İltihap giderici etkisi olan zencefil ile boynunuzdaki kan dolaşımınız ve kan akışınız artar. Böylece iltihap ve ağrıyı keser. Yapmanız gereke 3 çorba kaşığı zencefili tülbente sarıp sıcak su 30 saniye kadar bekletmektir. Sonrasında da bu tülbenti ılık bir şekilde arı olan bölgenize 15 dakika boyunca koyunuz. Bu yöntemi günde bir kaç kere tekrarlayabilirsiniz.

Elma sirkesi

Elma sirkesinin de iltihap engelleyici ve antioksidan özelliği vardır. Bu sebeple boyun ağrısına iyi gelmektedir. Yapmanız gereken temiz havluya elma sirkesi dökerek ağrı olan bölgenize bu havluyu uygulamak ve birkaç saat bekletmektir. Bu uygulamayı boyun ağrınız geçene kadar tekrarlayabilirsiniz.

Acı biber

Acı biberin içinde kapsaisin adında bir madde vardır. Bu madde sayesinde acı biber boyun ağrılarınıza iyi gelecektir. Yapmanız gereken iki yemek kaşığı zeytinyağını bir cezvede kaynatmak ve içine 1 tatlı kaşığı toz acı biber eklemektir. Karışımı güzelce karıştırın ve bu karışımı ağrıyan kaslarınıza uygulayın.

Lavanta yağı

Boyun ağrısına bitkisel çözüm için kullanılabilecek bir diğer yağ da lavanta yağıdır. Ağrı olan boyun ve omuz bölgenize lavanta yağı sürüp masaj yapabilirsiniz. Lavanta yağı ile ağrı olan bölgeye 10 dakika masaj yapınız. Eğer isterseniz lavanta yağının içine zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı da ekleyebilirsiniz.

Boyun Ağrısına İyi Gelen Fizik Tedavi Yöntemleri
Boyun Ağrısına İyi Gelen Fizik Tedavi Yöntemleri

Boyun Ağrısına İyi Gelen Fizik Tedavi Yöntemleri

Boyun ağrısına fizik tedavi teknikleri çok iyi gelmektedir. Yapacağınız basit egzersizler ile cerrahi müdahaleye gerek kalmadan boyun fıtığınız daha iyi duruma gelecektir. Devamlı masa başında çalışan kişilerde ağır kaldıranlarda ve spor yaparken dikkat etmeyenlerde boyun fıtığı görülmektedir. Gün içerisinde yapılacak basit hareketlerle ile boyun fıtığından kurtulmanız mümkündür.

İzotermik Boyun Egzersizleri

Öne ve Geriye Doğru Germe

Yapmanız gereken yavaş hareketler ile başınızı öne ve arkaya doğru eğmektir. Başınızı öne eğdikten sonra birkaç saniye beklenir ve başlangıç pozisyonuna dönülür. Başlangıç pozisyonuna döndükten sonra bu sefer başınızı arkaya doğru eğip birkaç saniye beklemelisiniz. Hareketlerinizin arasında süre olmasına ve her hareketin birkaç sn.ye sürmesine dikkat ediniz. Hareketi uygulamaya çalışırken zorlanma yaşıyorsanız bırakmalı ya da yarım eğme şeklinde uygulamaya çalışmalısınız.

Sağa ve Sola Doğru Germe

Başınızı yavaş ve yumuşak hareketler ile ilk önce sağa sonra da sola doğru çevirmelisiniz. Her hareket aynı şekilde 1- 2 saniye sürmelidir. Eğer hareketleri yaparken baş dönmesi yaşanırsa hareketlere devam edilmemelidir. Boyun kısmınızda özel rahatsızlıklar varsa ya da tansiyon gibi riskli hastalıklardan biri varsa egzersizleri yapmadan önce fizyoterapistlere danışmanızda fayda vardır.

Üst Trape Kasını Germe

Bu egzersiz diğer egzersizlere göre daha yavaştır ve bekleme süresi de daha kısadır. Başınızı germe işlemi yapılırken başınızı elinizin yardımı ile sağa ve sola doğru yatırmalısınız. Ağrı olan bölgenin gerildiği hissettiğinizde aynı hareket diğer taraf içinde tekrarlamalısınız.

Sağa ve Sola İtme

Başınızı sabit ve dik tutarak sağ eliniz ile başınızı sol tarafa doğru itmelisiniz. Ve başınızın sabit kalması için de ters yönlü şekilde hareket ettirmelisiniz. Sonrasında sol el ile başınızı sağ tarafa doğru itip başınızın sabit kalması için de ters yönlü şekilde hareket ettirmelisiniz. Boyun bölgenize bu uygulamaları yaparken zorlanmamasına ve uygulamanın yumuşak hareketlerle yapılmasına dikkat etmelisiniz. Ağrı hissederseniz bırakmalısınız.

Feridun Kunak’tan Boyun Ağrıları İçin Doğal Krem

Gerekli malzemeler

1 tatlı kaşığı çörekotu yağı

1 tatlı kaşığı kantaronlu ozon yağı

1 tatlı kaşığı at kestanesi yağı

1 tatlı kaşığı ceviz yağı

1 çat kaşığı karabiber yağı

2 çorba kaşığı vazelin

İlk olarak iki çorba kaşığı vazelini sıcak su dolu bir kabın üzerine koyarak erimesini bekleyiniz. Sonrasında bütün malzemeleri cam bir kapta karıştırınız. Ve boynunuzda ağrı yapan yerlere düzgünce uygulayabilirsiniz. Ağrı olan noktaya ister parmaklarınız ile isterseniz de havan yardımı ile ortadaki kemiğin yan taraflarına uygulayabilirsiniz.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun ağrısı sorununun en büyük sebebi duruş bozukluğudur. Bu sorunun önüne geçilmesi için duruş düzenlemeleri ile uygun oturma, yatma ve yürüme gibi duruş düzenlemeleri sonucu boyun ağrılarının gitmesine iyi gelen bir duruş yöntemidir.

Boyun ağrılarınızın azalması gereken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da yastığın yüksekliğidir. Ne çok yüksek ne çok alçak olmalıdır.

Günlük yaşamımızda nerdeyse herkesin yapmış olduğu yanlış bir davranış da birisinin devamlı olarak televizyon, bilgisayar ve telefon gibi aletlerin ekranına bakarken hep başımızı eğmemenizdir. Bu da boyun ağrısının en büyük sebebidir. Televizyon, bilgisayar, tablet gibi aletleri kullanırken ekranın baş hizasında olması en sağlıklısıdır. Bu şekilde boynunuzun aşırı öne eğilmesinin önüne geçilecektir.

Boyun fıtığı sorunundan kurtulmak ve boyun ağrısından kurtulmak için düzenli bir şekilde egzersiz yapılmaktadır. Yapılan egzersizler ile kasların kuvvetlenmesi sağlanacak kas yorgunluğu sebebinden dolayı gelişen ağrıların şiddetini ve sıklığını azaltmaktadır.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx