Hayvanlar Alemi

Kedi Tırmığı Hastalığı Nedir? Kedi Tırmaladığında Ne Yapılmalı?

Reklamlar

Tüm kedi sahiplerinin bazı savaş ve oyun yaraları veya çizikleri vardır, ancak çoğu insan evcil hayvanlarının kedi tırmığı veya kedi ısırığı enfeksiyonuna neden olabilecek bir bakterinin taşıyıcısı olabileceğinin farkında değildir.

Kedi Tırmığı Hastalığı Nedir? Kedi Tırmaladığında Ne Yapılmalı?

Neyse ki, kedi tırmığı hastalığı kulağa kötü gelir ama çoğu zaman bu hastalığa maruz kaldığınızda bunu hissetmezsiniz. Ara sıra kaşıma genellikle bir endişe kaynağı değildir, ancak yine de çiziklerin ve ısırıkların hastalığa yol açmaması için bazı önlemler almanız gerekir.

Kedi tırmığı hastalığı nedir?
Kedi tırmığı hastalığı nedir?

Kedi tırmığı hastalığı nedir?

Evcil kediler, Bartonella henselae adlı bir bakteri için barınma yeri olabilir. Bu, kedinin vücuduna, onu taşıyan pire dışkısını yutarak girer. Bu genellikle kedilerin tüylerini ve kendilerini yalaması veya temizlemesi ile olur. Bakterinin tipik olarak kediler üzerinde hiçbir etkisi olmamasına rağmen, kediler Bartonella bakterisini tükürükleri enfekte olduğu için değil, yarayı kontamine edecek olan pire dışkısı yoluyla çizikler veya ısırıklar yoluyla taşıyabilir. Bu bakteriyel enfeksiyon belirtilerine genellikle “kedi tırmığı hastalığı” veya “kedi tırmığı ateşi” denir.

Reklamlar

Bu hastalığın belirtileri, bakteri insanları enfekte ettiğinde ve bir reaksiyona neden olduğunda ortaya çıkar. Genellikle tırmalama veya ısırık çevresinde veya lenf bezlerinde lokal şişlik, baş ağrısı, yorgunluk ve düşük yoğunluklu ateş olarak belirtiler kendini gösterir.

Çok nadiren enfeksiyon, konjonktivit veya nöroretinite (optik sinir iltihabı) benzer şekilde Parinaud’s oküloglandüler sendromu olarak bilinen bir durum da dahil olmak üzere başka yan etkilere neden olabilir. Ayrıca çeşitli nörolojik bozukluklara yol açan bir beyin hastalığına veya karaciğer ve dalağı etkileyen bir hastalığa da neden olabilir ama neyse ki bu durumlar son derece nadirdir. Hastalar ayrıca nedeni bilinmeyen ateş ile mücadele edebilirler.. Şiddetli bağışıklığı baskılanmış hastalarda şiddetli yayılmış hastalık ortaya çıkabilir.

Kedi beni tırmaladı, ne yapmalıyım? Kedi Tırmığı Hastalığı Tanı ve Tedavisi

Kedi tırmığı hastalığını sadece bir doktor kan testi ile teşhis edebilir. Tedavi genellikle basit bir antibiyotik küründen oluşur, ancak yalnızca bağışıklık sistemi zayıf veya başka hastalıkları olan kişilerde daha etkili olur. Çoğu zaman müdahale etmeye gerek yoktur, ancak bazı olası yan etkilerin ciddiyeti göz önüne alındığında, bu hastalığın belirtileri durumunda her zaman bir doktora gitmenizi öneririz.

Kedi Tırmığı Hastalığını Önleme
Kedi Tırmığı Hastalığını Önleme

Kedi Tırmığı Hastalığını Önleme

En önemli şey, kediyi düzenli olarak uygun koruyucu böcek ilacı tedavilerine tabi tutmaktır, çünkü kedinin kürkünde bulunan enfekte pirelerin dışkısı hastalıktan sorumludur. Araştırmalar, böyle yaparak hastalığı önleyebileceğinizi göstermektedir. Bu korunma enfeksiyonları ve bu bakteriye maruz kalmayı azaltır.

Reklamlar

Ayrıca düzenli pire kontrolleri yapmak tüm hastalık riskleri için önemlidir. Evcil bir kediye bakıyorsanız haftada bir pire kontrolü gerekir ve düzenli olarak kediyi taramak pireleri görmek ve kedinin tüy sağlığı için önemlidir.

Ardından, kedinin sizi tırmalamasına izin vermeyin. Çünkü çizik veya ısırık yoluyla yara oluşur ve daha sonra kontamine olur. Kedinizle oynarken dikkatli olmaya çalışın ve fazla heyecanlanmasına izin vermeyin. Çünkü kediler patilerini istemsizce bazen sevgi gösterisi olarak ta kullanırlar. Onlar aslında sizi severler ama bu hastalık ile geri dönebilir.

Sizi tırmalarsa, etkilenen bölgeyi hemen sabun ve suyla yıkayın ve ardından kaliteli antibakteriyel dezenfektan kullanarak dezenfekte edin, yarayı koruyun ve tamamen iyileşene kadar kediden uzak tutun.

Son olarak evde bakılan kediler genel olarak temizdirler. Bu tırmığı hastalığı daha çok sokak kedilerinden bulaşırlar. Sokak kedilerini severken çok dikkat etmelisiniz. Ayrıca kedi tırmığı hastalığı dışında başka hastalıklara da maruz kalabilirsiniz. Ufak tedbirler her zaman hayat kurtarır.

İlginizi çekebilir: Kedilerin en sevdiği yiyecekler nelerdir?

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx