Hayvanlar Alemi

Kedilerin en sevdiği yiyecekler nelerdir?

Reklamlar

Kedilerin en sevdiği yiyecekler nelerdir? Sorusuna aslında tek bir yanıt var; Et, balık ve tavuk.. Kediler, mutfakta yaşamı son derece zorlaştırabilir. Onları yeni bir yemekle tanıştırdığında, sizi şüpheyle incelerler ve en iyi şefler gibi, fikrini belirtmek için yemeğin kokusunu alırlar ve çoğu zaman itiraz etmeden yemeğin tadına bakarlar. Bu nedenle, onayları olan bir yemek vererek onların güvenini kazanmak en iyi yoldur.

Öncelikler kedilerin en sevdiği yiyeceklere geçmeden önce kedinin beslenme ihtiyaçlarına ve aldığı besinleri neye göre ayırt ettiğine bakalım.

Kedilerin En Sevdiği Yiyecekler Nelerdir ?

Kedinin beslenme ihtiyaçları nasıldır?

Kedinin beslenme ihtiyaçları

Kedilerin en sevdiği yiyeceklere bakacak olursak, kediler seçicidir. Kısacası, zevkler açısından birçok iddiası var. Onun fikri olmadan mamanın markasını değiştirmeye cüret ettiyseniz, büyük bir hata yaptınız demektir.

Kedilerin kendini beğenmiş tavırları arkasında gerçek ihtiyaçlar vardır. Öncelikle, kedi nasıl beslenir? Ona bakalım. Doğada kedi gün boyunca pek çok öğün yemek yer. Kısacası, her zaman taze yiyeceğe sahip olmasını sağlayan küçük avları avlamayı tercih eder.

Reklamlar

Öte yandan, birçok sahip, genellikle tüm gün mama kaplarını dolu bırakır ve kedinin ihtiyaç duyduğu günlük mama tanesi miktarının çok ötesinde mama vermiş olur. Sonuç? Ertesi gün mamalar kuru olacak ve kedi onları küçümseyecek, kedi için iştah açıcı olmayacaktır.

Kedinin dilinde insanlara göre çok daha az sayıda tat tomurcuğu vardır.

Ayrıca, kedilerin bizimki kadar geliştirmedikleri tat alma duyularında da küçük bir sorun vardır. Nedeni basit: bizimkinden çok daha az tat tomurcukları var. Bu onları özellikle hiç tanımadıkları yiyeceklere karşı çok seçici yapar.

Kısacası, onu yemekten kaçınarak çok şüpheli olma eğiliminde olacaklar. Bu, onlara zarar verebileceği için bilmediklerini bir kenara bırakmalarına neden olan bir hayatta kalma içgüdüsüdür.

Reklamlar

Kedinin en sevdiği yemek nedir?

Kedinin en sevdiği yemek nedir?

Et sadece bir kedilerin en sevdiği yiyeceklerden birisi değil, aynı zamanda en çok ihtiyaç duyduğu besindir.

Kedi beslenme konusunda da alışkanlık yapan bir hayvandır. Diyelim ki doğası gereği tam olarak ihtiyacı olanı tercih ediyor ve bu nedenle en sevdiği yemek ettir.

Birçok et türü var ve bu nedenle kedinin hangilerini sevdiğini bilmekte fayda var. Kedinin bir avcı olduğu için çiğ eti çok sevdiğini unutmayın. Ancak çiğ gıda vermenin bir çok tehlikesi vardır. Bu nedenle, kediye pişmiş et vermek her zaman iyidir.

Kediler dana eti, kuzu eti, balık, tavşan ve tavuk veya hindi etini çok severler. Önemli olan pişmiş olarak vermektir. Eğerki dana ve kuzu eti taze ise kediye çiğ olarak güvenle verilebilir. Balık verirken kesinlikle kılçıklarını ayıklamanız gerekir. Hemen ardından kesinlikle çok yağlı olan derisi çıkarılarak servis edilmesi gereken beyaz et veya tavuk, kedilere verilebilir.

Kedilerin en sevdiği yiyecekler

Et kuşkusuz bir kedinin en sevdiği yiyecektir. Çok popüler olan bir diğer yiyecek ise süt ve türevlerinin hemen hemen her çeşididir, özellikle peynir ve yoğurttur. Süt özellikle ana besin olmamalı ve kediye kontrollü verilmelidir. Sütteki laktozu kediler sindiremez.

Öte yandan meyveyi severler ama meyve doğal beslenmenin bir parçası değildir. Bununla birlikte, ölçülü olduğu sürece kedinin yiyebileceği bazı meyveler vardır. Böğürtlen, ahududu ve kızılcık kedilere güvenle verilebilir. Doğada kediler bu meyveleri yerler. Ayrıca birçok vitamin bakımından zengin ve kedi sağlığı için çok faydalı meyvelerdir.

Son Söz

Et olmayan her gıda kedilerin beslenmesinin sadece %10’unu işgal eder. Buradaki konumuz kedilerin en sevdiği yiyecekler ve yukarıda sıraladığımız yiyecekler dışında kediler başka gıdalarda yiyebilir.

Kedinin zevklerinin neler olduğunu göz önünde bulundurarak bazı istisnalar olsa da bazen onları şımartmak gerekir. Kedi neredeyse tamamen etçil bir hayvandır, bu nedenle etsiz yapamaz. Tek önlem, çiğ olarak vermemek ve aşırı yağlı kısımlardan kaçınmaktır.

Daha fazla dikkat, süt ve süt ürünlerinin tüketimini gerektirir. Aşırı tüketimi kedilerde kabızlık ve ishale neden olabilir.

İlginizi çekebilir: Munchkin Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx