Hayvanlar Alemi

Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Golden Retriever özellikleri nedir ve bakımı nasıl yapılır? Halk arasında Golden olarak bilinen bu köpek cinsi itaati, harika kişiliği, çok zeki ve sevimli olması, bunun yanında güzelliği için de en sevilen ve aranan köpeklerden biridir. En karakteristik özelliklerinden biri iyi ve merhametli bir köpek olmasıdır.

Golden köepkleri, farklı olmalarına rağmen genellikle Labrador ile karıştırılır. Bu cinsin kökenlerine, karakterine ve beslenmesi gibi birtakım özelliklerine göz atalım.

Golden Retriever Özellikleri
Golden Özellikleri

Golden Retriever Özellikleri

Golden Retriever uzun ve altın sarısı tüyleri, siyah burnu ile çok şirin ve tatlı bir köpektir. Bu köpeği sahiplenmek istiyorsanız doğru yoldasınız demektir. Sadece ufak cinslere göre boyutları biraz büyüktür.

Reklamlar

Golden köpekleri, öğrenmeye meraklı, akıllı ve eğitilmesi çok kolay bir ırktır. Uykuyu seven bir yapıları vardır ve günün çoğunu uyuyarak geçirebilirler. Bu köpeklere fazla ilgi gösterirseniz şımarabilirler ve isteklerinizi yapmayabilirler. Her ne kadar şımarsalar da asla sorumluluklarını ihmal etmezler.

Golder Retriever özellikleri, arasında yüzmeyi çok sevmeleri ikinci sıraya yazılabilir. Bu köpek ile denize gittiğinizde direk suya atladığını göreceksiniz.

Erkek golden köpekleri, boyu, 56 ila 61 cm, dişilerde 51 ila 56 cm arasındadır. Kiloları ise, erkeklerde 27 ila 36 kg, dişilerde ise 25 ila 32 kg arasındadır. Ortalama, Golden Retriever yaşam süresi 10 ila 12 yıl arasında değişmektedir.

Golden Retriever kökenleri ve tarihi
Golden kökenleri ve tarihi

Golden Retriever kökenleri ve tarihi

Golden köpekleri, aslen, kuş avcılığı için kullanıldığı İskoçya’dan gelmektedir. 16. yüzyılda, varlıklı insanlar arasında Golden köpekleri ile kuş avlama çok yaygındı ve Golden bu görev için mükemmel bir ırktı.

Reklamlar

Silahların ortaya çıkışı ile, avlar daha uzak bir mesafeden vurulmaya başladı. Ancak engebeli arazilerde avlanan kuşları toplamak zor oluyordu. Bu işi nasıl yapacağını bilen zeki, sağlam bir köpeğe ihtiyaç vardı.

Golden retriever, Wavy Coated Retriever, Newfoundland ve Irish Setter ırklarının melezlenmesi ile ortaya çıkmıştır. Zamanla düzenlenen yarışmalarda zeki olmaları ile birincilikler kazanmıştır. Bu sayede dünyanın en popüler köpeklerinden birisi olmuşlardır.

Her ne kadar ismi Golden (Altın rengi) olsa da ilk ataları siyah renktedir.

Golden Retriever fiziksel özellikleri
Golden Retriever fiziksel özellikleri

Golden Retriever fiziksel özellikleri

Çeşitli Golden türleri vardır. Bunları tek tek analiz edelim:

İngiliz Golden Retriever fiziksel özellikleri

Bu Golden türünün namlu (burnu) geniş, kısa ve alnı daha büyük ve daha karedir. Kısa bacakları ve kuyruğu vardır. Gözleri yuvarlak ve koyu, krem ​​veya altın rengi bir kürke sahiptir.

Amerikan Golden Retriever özellikleri

Amerikan tipi Golden, İngiliz Goldenlerinden daha uzun ve atletiktir ve boyu erkeklerde 58 ila 62 cm, dişilerde ise 53 ila 56 arasındadır.

Gözleri badem şeklinde ve daha açık renklidir, bacakları ve kuyruğu ise İngiliz ırkından daha uzundur.

Golden köpekleri, tipik altın rengiyle karşılaştırıldığında, açık altın veya koyu altın rengi bir kaplamaya sahip olabilir. Biri içte hayvanı hem sıcaktan hem de soğuktan koruyan, diğeri ise yıl boyunca üzerine düşen dış ve dalgalı olmak üzere iki kat kürkü vardır.

Golden Retriever Karakteri
Golden Retriever Karakteri

Golden Retriever Karakteri

Bu köpek, av köpeği olarak bilinmesinin yanı sıra rehber köpek, polis köpeği, kurtarma köpeği olarak da bilinir ve başkalarına yardım etmeye yönelik daha birçok işi yapar. Son zamanlarda görme engelli insanlara rehberlik etmeye ve bebek bakıcılığı yapmaya bile başlamıştır. Golden çok zeki bir köpektir. Yavruluk döneminde iyi bir eğitim verilirse bu köpeği markete ekmek almaya dahi yollayabilirsiniz ki örnekleri de vardır.

Agresif bir Golden köpeği hiç görülmedi, bu yüzden ailelerle ve çocuklar ile yaşamak için uygundur. Nezaketi ve kibarlığı, hayatını riske atsa da sevdiklerini korumaya ve onlar için herşeyi yapmaya hazır bir köpektir.

Sizi asla yarı yolda bırakmayacak sadık bir hayvandır. Boyutu nedeniyle geniş bir alana ihtiyaç duyar, ancak çok yönlü karakteri, onu her tür insanla yaşamak için mükemmel bir köpek yapar.

Güçlü zekası ve iyi karakteri nedeniyle onu eğitmek kolaydır.

Golden Retriever Sağlığı
Golden Retriever Sağlığı

Golden Retriever Sağlığı

Golden köpeklerinde bir nesilden diğerine geçen kalıtsal hastalıklar vardır. En yaygın görülen Golden köpeği hastalıkları;

  • Cilt Problemleri,
  • Kalça displazisi,
  • Kanser
  • Dirsek deformasyonları,
  • Kalp hastalığı,
  • Alerjiler
  • Egzama
  • Kulak enfeksiyonları
  • Lyme hastalığı,
  • Nefrit.
Golden Retriever bakımı nasıl yapılır?
Golden Retriever bakımı nasıl yapılır?

Golden Retriever bakımı nasıl yapılır?

Bu cinsin her gün fiziksel olarak aktif olması gerekir. Günde en az iki kere ve minimum yarım saat yürüyüş ve egzersiz şarttır.

Golden köpeğine eğitim ve sosyalleşme imkanı vermelisiniz. Aksi takdirde ne kadar zeki olsada istemediğiniz davranışlar sergileyebilir.İyi bir denge kurabilmesi için zihninin, sosyalleşme ve egzersizle uyarılması gerekir.

Ölü tüyleri gidermek ve tüylerin parlaklığını ve sağlığını korumak için haftada 2 kez fırçalanması gerekir. Ayrıca kulak enfeksiyonlarına yatkınlığı nedeniyle kulaklarının haftada bir temizlenmesi önemlidir.

Golden yavrularının tek kötü özelliği yaşamlarının ilk 5-6 ayında çişlerini tutamamalarıdır. Bu sebeple sık dışarı çıkmak sizin için iyi olacaktır.

Golden Retriever Beslenmesi

Golden köpeğinin özellikleri bakımıyla yemek seçmeyen bulduğu herşeyi yemeye meyilli bir köpektir. Ancak kilo alma sorunu vardır ve sağlığı için kaliteli köpek mamaları ile beslenmesi uygundur. Mama kullanım talimatlarında yaş ve kilosuna göre günlük ne kadar mama vereceğiniz yazmaktadır.

Golden Retriever Fiyatı
Golden Retriever Fiyatı

Golden Retriever Fiyatı

Ne yazık ki, son zamanlarda sokaklar Golden köpekleri ile dolmaya başladı. Golden sahiplenmek isteyen kişiler öncelikle evleri veya bahçelerinin bu köpeklerin bakımı için uygun mu? Buna bakmalıdırlar. Yavru iken sorun olmuyor ama büyüdüğünde bu köpek herkese boyutundan dolayı sorun teşkil ediyor.

Köpek barınakları da Golden Retriever köpekleri ile dolu unutmayın. Ücretsiz Golden sahiplenmek istiyorsanız barınaklara göz atabilirsiniz. Yok ben ücreti ile alacağım diyorsanız, Golden Retriever köpek fiyatı 500 TL ila 1500 TL arasında değişmektedir.

İlginizi çekebilir: Kedilerde iştahsızlık Neden Olur?

Instagram hesabımızı buradan takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx