Cilt Bakımı

Yüz Temizleme Fırçası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Kadınlar cilt bakımı konusunda çok hassaslardır. Cilt bakımı sırasında kullanılabilecek yüz temizleme fırçası nedir nasıl kullanılır gibi merak ettiğiniz soruların cevapların yazımızda bulabilirsiniz. Cilt bakımına çok önem veririler ve sağlıklı güzel bir cilde sahip olmak için cilt bakımı yaparlar.

Yüz temizleme fırçasının cildin yumuşak, lekesiz ve temiz olmasına katkı sağlamak gibi özellikleri vardır. Cildinizi temizleme ürünleri ile temizledikten sonra yüz temizle fırçası ile de cildinize bakımı yaparsanız. Cildiniz daha canlı ve sağlıklı olacaktır.

Yüz Temizleme Fırçası Ne İşe Yarar?

Yüz temizleme fırçası cilt bakımına önem veren ve cilt bakımı rutinlerini uygulayan her kadının setinde bulunmaktadır. Yüz temizleme fırçasının ne işe yaradığı merak konusu olmuştur. Yüz temizleme fırçası ile cildinizdeki ölü hücreler temizlenir ve leke görünümü azalır. Ve sonuç olarak yumuşacık bir cilde sahip olursunuz. Yüz temizleme fırçası ile kısa sürede istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken doğru fırça seçimi ve uygulama biçimidir. Evde cilt bakımını kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Yüz temizleme fırçasının hassas ciltlere uygun ve cildi tahriş etmeyenlerinden tercih edebilirsiniz. Yüz temizleme fırçasının farklı çeşitleri vardır.

Reklamlar
Yüz Temizleme Fırçası Ne İşe Yarar
Yüz Temizleme Fırçası Nedir Ne İşe Yarar

Yüz Temizleme Fırçası Nasıl Kullanılır?

Yüz temizleme fırçasının doğru kullanımı ile istediğiniz sonuca ulaşılabilir. Bu yüzden nasıl kullanılması gerektiğini bilmek çok önemlidir. Yüz temizleme fırçası hem ıslak hem de kuru ciltlere uygulanır. İki yöntemi uygularken de uymanız gereken bazı kurallar vardır. Bunlara dikkat ederseniz sonuçtan memnun kalacaksınız.

Yüz temizleme fırçası cildinize bakım yapmanın dışında cildinize bakım yapmak için de kullanılabilir. Ve cildinizdeki günlük yaşamın toz ve kirinden arındırmak için de kullanabilirsiniz. İki uygulamada da dikkat etmeniz gereken cilt tipine uygun köpük ve ya jel kullanarak yüz temizleme fırçasını uygulamaktır.

Kuru cildinize yüz temizleme fırçası kullanacaksanız fırçayı cildinize çok fazla bastırmadan yuvarlaklar çizerek yüzünüze uygulamalısınız. Eğer bir nokta üzerine çok bastırırsanız fırça cildinizin tahriş olmasına sebep olabilmektedir. Yüz temizleme fırçası ile en çok yağlanan burun ve çene bölgelerine yoğunlaşabilirsiniz.

Islak cilde yüz temizleme fırçası uygulamak için yüzünüzü ıslattıktan sonra yüzünüze yüz temizleme kremi sürmelisiniz. Yüz temizleme kremini çok değil az miktarda uygulamanız daha iyi olacaktır.  Jeli fazla uygulamanız halinde fırça çok köpürebilir. Aynı şekilde yüzünüze yuvarlak hareketler ile fırçayı gezdirmelisiniz. Sonrasında yüzünüzü bol su ile yıkayıp nemlendirmekte fayda vardır. Yüz temizleme fırçası ile cildinizi temizlemek toplamda bir- bir buçuk dakika arasında sürmelidir. Cildinizi temizledikten sonra cildinizi tonikle ferahlatabilir, nemlendiriciyle yumuşatabilirsiniz.

Reklamlar
Yüz Temizleme Fırçası Nedir?

Yüz Temizleme Fırçası Çeşitleri

Yüz temizleme fırçalarının birçok modeli vardır. Bunların bazıları manuel fırçalar ve pille çalışan yüz temizleme fırçalarıdır. Eğer manuel yüz temizleme fırçası kullanırsanız bunun iyi yanı fırçanın kıllarının yumuşak olması ve cildinizi tahriş etmeden uygulanması gerekir. Yüz temizleme fırçanız pil ile çalışıyorsa ıslak kullanım için uygundur. Kullanmadan önce kullanma talimatları kesinlikle okumalısınız. Ve pille çalışan yüz temizleme fırçalarının yedek uçları da vardır. Pil ile çalışan yüz temizleme fırçalarının uçlarını belli aralıklarla değiştirebilirsiniz.

Yüz Temizleme Fırçası Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yüz Temizleme Fırçası Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz Temizleme Fırçası Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz Temizleme Fırçası Dikkat Edilecekler

 • Yüz temizleme fırçası almak istiyorsanız en iyi yüz temizleme fırçasının en önemli özelliği fırçanın kıllarının yumuşak olmasıdır.
 • Hangi tür fırçayı kullanırsanız kullanın önemli olan yüz temizleme fırçasını güzelce temizlemektir. Yüz temizleme fırçanızı su ve sabun ile güzelce yıkamalısınız. Fırçanızı temizlemek için renkli sabun ve kimyasal ürünler kullanmamalısınız.
 • Cildinizi temizlemek için fırçanızın kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Fırça kuruduktan sonra cildinizi tekrar temizlemelisiniz.
 • Cildinizi fırça ile temizledikten sonra su ile yıkamalısınız. Ve ardından nemlendirmelisiniz.
 • Cildiniz tahriş olmasın diye yüz temizleme fırçasını haftada iki günden fazla uygulamamalısınız. Eğer cildinizde tahriş olmuyorsa zararı görmediyseniz haftada üç gün de kullanabilirsiniz. Fazla kullanmanın cildinizi tahriş edeceğini unutmamalısınız.

Yüz Temizleme Fırçası Her Cilt Tipinde Kullanılabilir Mi?

Yüz temizleme fırçası her cilt tipi için kullanılabilir fakat cildi hassas ve cilt hastalıkları olan kişilerin kullanması tavsiye edilir.

Yüz Temizleme Fırçası Cilt Tipleri

Yüz temizleme fırçası kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken çok hassas ve cilt hastalıkları olan kişilerin kullanmasının uygun olmamasıdır. Ciddi bir cilt rahatsızlığınız varsa yüz temizleme fırçası kullanmamanızı tavsiye ederiz. Kullanacaksanız da kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Hasta ve hassas cilde sahip olmayan kişiler korkmadan yüz temizleme fırçası kullanabilmektedir. Yüz temizleme cihazınız doğru seçip doğru bir şekilde cildinize uygularsanız sonuçtan çok memnun kalacaksınız.

Yüz temizleme fırçası ile yüzünüzdeki yağ, kir ve ölü hücrelerden kurtulabilirsiniz. Ölü hücreleri temizlemek için şimdiler yüz temizleme fırçaları kullanılmaktadır. Yüz temizleme fırçasının cildi çok iyi temizlemesi derinlemesine temizliyor olması çok önemlidir. Yüz temizleme fırçaları titreşimli ya da fırçanın kılları sayesinde cildinize masaj yapar ve böylece yüzünüzün kan dolaşımı artar. Bunun sonucunda cildiniz güzel bir şekilde temizlenirken daha canlı ve tazelenmiş görünecektir.

Yüz temizleme fırçasıyla ıslak cilde uygulama ve kuru cilde uygulama yapılmaktadır.

Yüz temizleme fırçası ile ıslak cilde uygulama yaparken;

 • Islak cildinize yüz temizleme fırçası uygulama sırasında yüz temizleme jellerinden faydalanmak gerekmektedir,
 • Yüzünüzü temizledikten sonra ılık su ile yıkamalısınız,

Yüz temizleme fırçası ile kuru cilde uygulama yaparken;

 • Kuru cilde yüz temizleme fırçası uygularken burun ve çene bölgesine ağırlık vermelisiniz,
 • Kuru cilde yüz temizleme fırçası uygularken dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda yüzünüzün bir bölgesinde fazla durmamak ve işlemi nazikçe uygulamaktır. Cildinize bastırmadan gerçekleştirmek oldukça önemlidir.

Yüz Temizleme Fırçalarının Faydaları Nelerdir?

 • Yüz temizleme fırçası cildinizi temizleyerek derinlemesine arındırır.
 • Yüz temizleme fırçası kan dolaşımını hızlandırdığı için canlı bir cilt görünümü sağlar.
 • Cilde peeling etkisi yarattığı için ciltteki ölü deriyi ve pürüzleri temizler.
 • Yüz temizleme fırçası cildinizdeki aşırı yağlanmayı kontrol altına alır. Böylece siyah nokta oluşumunu da önler.

Yüz Temizleme Fırçasını Kimler Kullanabilir?

Yüz temizleme fırçasını yüzünüzde sivilce ve egzama gibi önemli bir rahatsızlık yoksa ya da çok hassas bir cilde sahip değilseniz korkmadan kullanabilirsiniz. Ve bu aşamada önemli olan cildinize uyumlu olan cihazı bulmaktır. Ve cihazı doğru şekilde düzenli aralıklarla cildinize uygulamalısınız. Uygulama sonrasında bebek gibi bir cilde sahip olacaksınız.

Yüz Temizleme Fırçası Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Yüz temizleme fırçasını 2 günde bir cildinize uygulayabilirsiniz. Doğru hareketler ve kuru, ıslak cilde yapılması önerilerini göz önüne almalısınız. Fakat hassas bir cilde sahipseniz haftada bir kullanmanız yeterlidir.

Yüz Temizleme Fırçasını Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüz temizleme fırçaları cildinizi pürüzsüz ve bebeksi hale getirir fakat dikkatli kullanmak oldukça önemlidir. Yüz temizleme fırçası kullanırken çok dikkatli olmazsanız bazı rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde;

 • Aldığınız yüz temizleme fırçası kıllı da olsa silikon da olsa yumuşak olması çok önemlidir. Eğer fırça yumuşak olmazsa cildinizde tahrişe sebep olma ihtimali çok yüksektir.
 • Fırçanın hijyeni de cildiniz için çok önemlidir. Her kullanımdan sonra ürünü sıcak su ile yıkayıp dezenfekte etmelisiniz. Bu yöntem ile bakteri oluşumunun önüne de geçebilirsiniz.
 • Fırça temizliğiniz için kokulu sabunlar ve şampuanlar kimyasal içerdiği için kullanılmamalıdır. Temizliği sadece su ile yapmalısınız.
 • Eğer yüz temizleme fırçanız pil ile çalışıyorsa kullanım talimatını okumadan kullanmamalısınız.
İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx