İsim Anlamları

Muhammed İsminin Anlamı, Fazileti ve Özellikleri

Reklamlar

Muhammed ismi ile ilgili merak edilen o kadar çok soru var ki! Bu içerikte merak edilen, sorulan tüm sorulara yanıt bulabileceksiniz. Muhammed isminin anlamı, özellikleri, ebced değeri, harf analizi gibi bir çok bilginin yanı sıra; Muhammed isminin çocuklara konulması caiz mi, günah mı? Yada faydalı mı? Faydalı ise faydaları nelerdir? Gibi sorulara da yanıt arayacağız. Hadi bakalım Muhammed isminin fazileti nedir?

Muhammed İsminin Anlamı

Muhammed’in isim anlamı; “tekrar tekrar övülmüş, methedilmiş” Anlamına gelir. Öte yandan hoş ve hoşgörülü manasını da içermektedir. Muhammed adı Arapça’dan geliyor. Kur’an-ı Kerim’in birçok bölümünde Muhammed adı geçmektedir. Anlamına bakıldığı zaman övülmüş, methedilen gibi çok değerli anlamlar içermesi bildiğiniz gibi Hz. Muhammed (S.A.V)’in özelliklerini de anlatıyor aslında.

Bilindiği gibi Muhammed adı Peygamberimizin (S.A.V.) adıdır. Toplumun bir bölümünde, Muhammed (Muhammet) olarak biliniyor ve kullanılıyor ancak TDK’da Muhammed isminin doğru yazılışı Peygamberimizin (S.A.V.) adında olduğu gibi “Muhammed” olarak belirtilmektedir.

Reklamlar

Muhammed İsminin Özellikleri

Muhammed İsminin Özellikleri
Muhammed İsminin Özellikleri
 • Muhammed isminin en önemli özellikleri enerjik ve aşırı iş kolik olmalarıdır. Bunların yanı sıra maddi durum ve sağlıklı olmak gibi kavramlara çok dikkat ederler. Genel olarak evine bağlı, evcimen insan sınıfına girerler.
 • Zihinsel ve fiziksel olarak aktif olan ve etkin kalmak isteyen insanlardır. Mümkün olduğunca çok sorunu ele almak isterler. Güçlü bir sezgileri vardır. Hedefleri olan ve hedeflerine ulaşmak için çok çalışan karizmatik insanlardır. Her zaman çevrelerinde farklı insanlar ararlar, sıradanlıkla işleri olmaz. İletişim becerileri oldukça iyidir.
 • Para kazanmada iyidirler ama kazandıkları parayı harcamayı severler. Yaratıcı ve çekingen. Öncelikle içgüdü ve duygularla hareket ederler. Tek başlarına hareket etmeyi severler. Nadir durumlarda şüpheci bir taraf vardır.
 • Nitelikli ve doğal liderdirler. Başkalarından etkilenerek karar almazlar, kendi görüş ve düşünceleri ile hareket etmeyi severler. Sorumluluk ve yükümlülük almaktan çekinmezler. Cesur insanlardır. Ancak bazen, anında karar vermek yerine cesareti dizginlemek, esnek olmak ve başkalarının görüşlerini de değerlendirerek karar vermek faydalı olabilir.
 • Aşkı olması gerektiği gibi, hakkını vererek yaşayan ender insanlardandır. Aşk için yaşarlar ve aşk için ölürler. Özgürlüğe çok düşkündürler ve özgürlükleri için belirledikleri sınırların aşılmasına kesinlikle izin vermezler. Yaşamayı ve hayatı seviyorlar. Olayın farklı yönlerini görme ve değerlendirme yeteneğine sahiptir ve objektif olmak en önemli ve terk edemedikleri özelliklerinden bir tanesidir.
 • Güçlü bir kişilikleri var. Güçlü olmayı severler. Güçlerini nerede ve ne zaman kullanacaklarını bilirler. Başarısız olduklarında, hatalarını anlamak için çok geç kalmazlar. Mükemmeller ve görülmeyi tercih ediyorlar. Düzgün ve planlı bir hayat yaşıyor olmak onlar için çok önemli. Ama sistemli yaşama çabası, bazen onları inatçı insanlar yapabiliyor. Zorlukların üstesinden nasıl gelineceğini bilirler.

Kuran-ı Kerim’de Muhammed İsmi Geçen Ayetler

Muhammed ismi Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in ismi olması nedeni ile Kuran-ı Kerim’de geçmektedir. Ayrıca bu mana ile bakıldığı zaman Peygamberimizin diğer isimleri ile de anılarak Kuran-ı Kerim’de geçtiğini söylemeden geçmeyelim. Muhammed ismi “Muhammed” olarak aşağıda ki ayetlerde yer almaktadır.

 • Al-i İmran Suresi, 144;
 • Ahzab Suresi, 40;
 • Muhammed Suresi, 2;
 • Fetih Suresi, 29;

Olarak 4 ayette yer almaktadır.

Muhammed İsminin Yanına Yakışan İsimler

Muhammed ismi tek başına kullanımı konusunda çekinceler vardır. Bununla alakalı aşağıda ayrıca bilgi veriyor olacağız ancak bu durum nedeni ile Muhammed isminin yanına yakışan isimler de önem kazanmış oluyor.

Bu herkes için değişkenlik gösterebilecek bir durum aslında. Biz de bu nedenle bu konuyu en çok kullanılan ikinci isimleri derleyerek siz değerli ziyaretçilerimizin oylamasına sunarak belirleme yolunu seçeceğiz. Aşağıda ki ankette Muhammed ismi ile birlikte en çok kullanılan isimlerin listesini göreceksiniz ve o isimler arasında sizin favoriniz hangi isim ise ona oy verebilirsiniz. Şimdiden oylamanız için teşekkürler.

Reklamlar

Muhammed ismine en çok yakışan isim hangisi?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Muhammed İsminin Ebced Değeri

Ebced Hesabı, Arap alfabesinde kullanılan bir tarih düşürme ve hesaplama sistemidir. Arap alfabesinin alfabetik sayı sistemini kullanarak kelimelerin sayısal değerlerini hesaplamak için kullanılan bir sistem olarak da tanımlanabilir.

Muhammed isminin Arapça yazılışı “محمّد” şeklindedir. Bu harflerin ebced değerlerini hesapladığımızda ise “Asıl Ebced Değeri: 132, Büyük Ebced Değeri: 314” olarak çıkmaktadır.

Muhammed İsminin Harf Analizi

Muhammed ismi 8 harften oluşmaktadır ve her harfin analizde bir özelliği bulunur. Bu özelliklere göre isimlerin harf analizi yapılmaktadır. Aşağıda ki tabloda Muhammed isminin harf analizini görebilirsiniz.

MTicarete yatkınlık ve yüksek zeka seviyeli kişiliği ifade eder.
UDurgun görünümlü, çok ağır hareket eden, işlerini ağırdan alan bir profil çizen kişilik.
HSakin ve durağan bir kişiliği ifade eder
AAlgılama gücü ve mantık yürütme kabiliyeti yüksek kişiliği temsil eder.
ERuhsal karışıklığı temsil eder, yani üzüntü ve sevinci bir arada yaşayan ve ruhsal gel gitleri olan kişiliği ifade eder.
DÜstün gücü temsil eder, hırslı ve zorluklara direnen kişiliği ifade eder.
Muhammed İsminin Harf Analizi tablosu

Çocuğa Muhammed İsmi Koymak

Peygamber Efendimiz (S.A.V) kendi isminin kullanılması ile alakalı “Benim ismimle isimlenin ama künyemle künyelenmeyin” (Müslim, Edep 1) şeklinde bir beyanda bulunmuştur. Bu konuda temel anlam “Muhammed” isminin çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca olmadığıdır. Ancak “künyemle künyelenmeyin” sözüne karşılık ise İslam alimleri tarafından farklı görüşler belirtilmiştir. Bu görüşlerin neler olduğuna “Buradan” bakabilirsiniz.

Çocuklara Muhammed isminin verilmesi ile alakalı islami bilgi için aşağıda ki videoyu da izleyebilirsiniz.

Muhammed İsmi Hakkında Merak Edilenler

 1. Kuranda Geçiyor mu? Kaç Kez Geçiyor?

  Muhammed ismi Kuran-ı Kerim’de geçiyor ve yukarıda geçtiği ayetleri de belirttiğimiz şekilde 4 ayette geçmektedir?

 2. Bebeklere verilir mi, Caiz mi?

  Peygamber efendimizin (S.A.V) bu konuda beyanı ” çocuklara Muhammed isminin verilmesinde herhangi bir mahsur olmadığı” yönündedir.

 3. Çocuğa Ağır Gelir mi?

  Çocukların Muhammed ismini aldıktan sonra hayatlarını bu isime uygun şekilde yaşamaları gerektiği düşünülerek sorulan bu sorunun cevabı aslında yine yukarıda belirttiğimiz husustur. Muhammed isimli her insan tabi ki doğru ve düzenli bir hayat yaşamalıdır diğer insanlarda olduğu gibi, ancak sadece adı Muhammed olan bir kimse sırf bu isimden dolayı işlediği günahlarda diğer insanlardan farklı değerlendirilmemektedir.

 4. Muhammed İsmi Arapça mı?

  Muhammed isminin kökeni Arapça’dır.

İlginizi çekebilir: Ateş İsminin Anlamı ve Özellikleri

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

1 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
1
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx