Cilt Bakımı

Cilt Tipi Testi Nedir? Cilt Tipi Testi Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Cilt tipi testi, cilt bakımına başlamak için en iyi yerdir. Cilt bakımı rutini belirlemeden önce cilt tipinizi bulmanız çok önemlidir. Daha sonra cilt tipinizin özel ihtiyaçlarına yönelik olarak formüle edilen ürünleri cilt bakım rutinine ekleyebilirsiniz. Bu yazımızda cilt tipi belirleme testindeki soruları cevaplayarak kendi cilt tipinizi belirleyebilirsiniz. Ayrıca evde farklı yöntemlerle cilt tipinizi belirleyebilirsiniz.

Cilt Tipi Belirleme Testi
Cilt Tipi Belirleme Testi

Cilt Tipi Belirleme Testi

Hepimizin cevabına ihtiyacı olan bir soru var: Cilt tipim nedir? Cilt tipleri eşit değildir. Cilt normal, kuru, yağlı, karma, akne eğilimli veya hassas olabilir. Cilt tipinizi bildiğinizi düşünebilirsiniz ancak muhtemelen hiçbir fikriniz yok! Neyle çalıştığınızı bile bilmiyorsanız, cildinizi düzgün bir şekilde tedavi etmek imkansızdır.

Cilt tipinizin tam olarak ne olduğunu kesin olarak belirlemek için aşağıdaki testi yapın. Cildinizin benzersiz güçlü ve zayıf yönleri için özel olarak hazırlanmış yepyeni bir cilt bakımı rutini başlatmanın en iyi yoludur.

Reklamlar

1. Sabah uyandığımda cildimde şöyle bir his oluyor:

 • A. Kuru ve sıkı
 • B. Bir gecede başka bir sivilce daha çıkmış
 • C. Yağlı
 • D. Bazı bölgeleri yağlı, bazı bölgeleri kuru
 • E. Şişmiş
 • F. İyi, her zamanki gibi

2. Öğlene kadar cildim şöyle görünür:

 • A. Nemlendirici sürmeden öncekinden bile daha kuru
 • B. Sivilcenin başka bir kapatıcı rötuşuna ihtiyacı varmış gibi
 • C. Fondötenim tamamen cildimden yok oldu
 • D. Bazı bölgeleri yağlı
 • E. Kızarmış ve lekeli
 • F. Kusursuz

3. Bunu yapmadan yatağa gidemem:

 • A. Zengin bir gece kremi veya yağı cildime uygulamak
 • B. Reçeteli akne ilacımı uygulamak
 • C. Arındırıcı bir temizleyici ürün kullanmak
 • D. Peeling yapmak
 • E. Makyajımı çıkarmak
 • F. Göz maskesi ile uyumak

4. Cilt bakımında vazgeçilmezim:

 • A. Hindistan cevizi yağı
 • B. Retinol
 • C. Yağ emici kağıt
 • D. Yüz fırçası
 • E. Tonik
 • F. Güneş kremi

5. En büyük cilt sorunum:

 • A. Pul pul deri
 • B. Kistik akne
 • C. Parlak cilt ile geniş gözenekler
 • D. Büyük gözenekler
 • E. yumuşak bir ürün bile olsa cildimde sivilce ya da tahrişe neden olması
 • F. Nadiren görülen leke

6. Günlük kullandığım makyaj malzemesi:

 • A. Krem fondöten
 • B. Ağır kapatıcı
 • C. Uzun süre kalıcı fondöten
 • D. Matlaştırıcı fondöten
 • E. Paraben ve sülfat içermeyen ürünler
 • F. Renkli nemlendirici
Kuru Cilt
Kuru Cilt

Çoğunlukla A: Kuru Cilt

Tüm işaretler kuru cildin olduğunu söylüyor. Kuru cilt genellikle gergin, pul pul olur ve kolayca tahriş olabilir. Yağ, sivilcelerin kökü olma eğiliminde olduğundan, sivilceye daha az eğilimli olduğunuzu fark edeceksiniz. Ancak, cildinizdeki yağı artırmanın önemini vurguluyoruz. Günlük cilt bakım rutininize zengin bir nemlendirici eklemeniz gerekir.

Kuru cilt gün boyunca gergin hissedebilir ve gözle görülür bir dökülme yaşayabilir. Kuru cilt büyük ölçüde genetik, yaşam tarzı ve diyet gibi çevresel faktörler, hormonal değişiklikler ve iklimden kaynaklanır. Dehidrasyon aynı zamanda kuru cildin önde gelen bir nedenidir, bu nedenle bol su içmek ve alkol ve kafein gibi diüretiklerden kaçınmak cildinizin nasıl hissettiği ve göründüğü konusunda önemli bir fark yaratabilir.

Nazik, aşındırıcı olmayan bileşenlerle günlük eksfoliasyon, cildin doğal yağlarını çıkarmadan cilt hücrelerinin yenilenmesini artırmaya yardımcı olur. Ek bir ölü deri tabakası olmadan, serumlar ve tedaviler daha kolay emilir. Kuru ciltler için en iyi nemlendiriciler, suyu çekme ve doğrudan cilt hücrelerine verme yetenekleri nedeniyle hyaluronik asit (genellikle içeriklerinde sodyum hiyalüronat olarak listelenir), gliserin ve yosun gibi deniz aktif maddeleri içerenlerdir. Skualen ve kamelya yağı da dahil olmak üzere yumuşatıcılar, cildinizi eşit ve etkili bir şekilde pürüzsüzleştirmeye ve nemlendirmeye yardımcı olur.

Akneye Meyilli Cilt
Akneye Meyilli Cilt

Çoğunlukla B: Akneye Meyilli Cilt

Tüm işaretler sivilceye meyilli bir cildiniz olduğunu söylüyor. Bu, tüm cilt tiplerinin en belirgini gibi görünse de, bu sonuçları tek bir sivilce ve kusursuz bir cildiniz olabilir. Sık sık büyük, kistik şişlikler fark ederseniz, akne eğilimli olarak kabul edilebilirsiniz. Cildiniz ve saç deriniz el ele gittiği için bunlar sivilcenin iki şaşırtıcı göstergesidir. Hormonlarınız her yerde yağ üretimini tetikler ve hormonlar özellikle genç kızlarda yüksektir. Ancak, her yaşta sivilce sorunu yaşayabilirsiniz. Hastalarımın çoğu, yağ içeren ürünler kullanırken kistik şişlikler almaya meyillidir. Bunun yerine, yağsız temizleyiciler ve nemlendiriciler tercih edin ve salisilik asit içeren bir şeyle yıkayın. Proactiv+ Teen Kit gibi bir benzoil peroksit tedavisini tercih edebilirsiniz.

Reklamlar
Yağlı Cilt
Yağlı Cilt

Çoğunlukla C: Yağlı Cilt

Tüm işaretler yağlı bir cildiniz olduğunu söylüyor. Yüzünüzü yıkadıktan sonraki bir veya iki saat içinde cildinizin özellikle parlak olduğunu fark edeceksiniz. Eğer bir gençseniz, her iki doktora göre bu oldukça normaldir. Aşırı aktif yağ bezleri normalden çok daha fazla yağ salgılar. Yani stresli veya terliyseniz veya sadece hormonalseniz, yağ bezlerinizin bulunduğu yerlerde yüksek yağ üretimi fark edebilirsiniz. Bu, sırt ve göğüs bölgeleri de dahil olmak üzere farklı kişilerde farklı noktalarda sivilcelere neden olabilir. Parlaklığı uzak tutmak için yağsız ürünler kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Fazla yağ çoğu zaman gözenekleri tıkayabilir. Ancak mutlu haber şu ki, yağlı cilt daha doğal neme sahip olduğu ve kırışmaya daha az eğilimli olduğu için daha genç ve esnek görünüyor. Günlük enzimatik pul pul dökülme, hücre yenilenmesini teşvik etmek ve gözeneklerde sebum birikmesini önlemek için gereklidir. Nazik bir fiziksel eksfoliyatör (dermiste küçük yırtılmalara neden olabilecek ezilmiş fındık veya tohum gibi aşındırıcılar kullanmayan) cildinizin tonunu ve dokusunu dengelemek için de yararlıdır.

Yağlı cilt ayrıca, sivilce iyileştikten sonra ciltte koyu lekeler bırakan bir sorun olan (iltihap sonrası hiperpigmentasyon) eğilimlidir. Eksfoliasyon, cildin en üst katmanlarını parlatarak ve yeni hücreleri ortaya çıkararak bu koyu lekelerin hafifletilmesine de yardımcı olacaktır. Orta ila şiddetli akne sorunu olanlar, iyileşmeyi hızlandırmak ve gelecekteki lekeleri önlemek için antibakteriyel bileşenler içeren bir eksfoliyatör kullanmayı düşünmelidir.

Karma Cilt
Karma Cilt

Çoğunlukla D: Karma Cilt

Tüm işaretler, karma bir cilde, yani yeni normal cilt tipine sahip olduğunuzu söylüyor! Karma cilt, tüm cilt tipleri arasında gerçekten en yaygın olanıdır. Yağ bezlerinizin en yaygın olduğu bölgelerde cildinizin en yağlı ve eksik olduğu bölgelerde kuru olduğunu fark edeceksiniz.

Karma cilde sahip kişiler genellikle yanaklarında kuruluk yaşarlar, bu da çok ağır olmayan ancak en çok ihtiyaç duyulan yerde nemi tutacak kadar yeterli bir nemlendirici bulmayı önemli hale getirir. Karma cilde sahip olanlar, yanaklarında sivilce oluşumuna eğilimli değildir ve iyi nemlendirilmiş bir T bölgesine sahip olma eğilimindedir. Nazik, günlük pul pul dökülme, T bölgesi ve yanak bölgelerini dengede tutmak için de önemlidir. Jel benzeri bir dokuya sahip nemlendiriciler daha hızlı emilir ve sivilcelere neden olma olasılığı daha düşüktür. Küçük bir miktarla başlayın ve cildi aşırı nemlendirmekten ve strese sokmaktan kaçınmak için gerektiği kadar artırın.

Karma ciltlerde yaygın bir hata olan aşırı temizlikten kaçınmaya çalışın. Bunun yerine, yüzünüzü günde iki kez yıkayın ve cildinizin en kuru olduğu bölgelere yalnızca hafif, yağsız bir nemlendirici uygulayın. Ayrıca temizleyicinizdeki pH dengesine dikkat edin. Dengeleme için daha asidik bir pH seviyesi daha iyidir. Ayrıca Clarisonic gibi bir yüz temizleme fırçasına yatırım yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Hassas Cilt
Hassas Cilt

Çoğunlukla E: Hassas Cilt

Tüm işaretler hassas bir cildiniz olduğunu söylüyor. Egzama, astım, çamaşır yıkama alerjisi veya rozaseadan muzdaripseniz, hassas bir cildiniz var demektir. Birçok ürünü kullanırken yanma hissi yaşıyorsanız, muhtemelen hassas bir cildiniz var.

Hangi bileşenlerin iltihaba ve tahrişe neden olduğunu belirlemek önemli ölçüde zaman ve çaba gerektirdiğinden hassas cildi sağlıklı tutmak zor olabilir. Bu süreci kolaylaştırmak için bir seferde yalnızca bir yeni formül veya ürün tanıtın. Bu kural hem cilt bakımı hem de kozmetik için geçerlidir. Yeni bir formülü bileğinizin iç kısmında yama testi, yüzdeki olası reaksiyonları en aza indirmenin mükemmel bir yoludur. Cildinizde herhangi bir alevlenme belirtisi yoksa, yüzünüzde kullanmadan önce formülü kulaklarınızdan birinin arkasındaki alana uygulayın.

Formülleri tahriş edici ve hassaslaştırıcı olmayan ve parabenler, sentetik kokular, mineral yağlar, sülfat deterjanlar, ftalatlar, üre, DEA veya TEA içermeyen etiketler arayın çünkü bu bileşenler kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir.

Cildinizin bir ürüne tepkisini test etmek için, günde birkaç kez boynunuzun yanına küçük bir miktar sürün. Herhangi bir kızarıklık fark etmezseniz, yüzünüzde kullanmaya devam etme şansınız var demektir. Hipoalerjenik etiketli markalara bağlı kalın ve cilt sıkıntılarınız dinlenmelidir.

Normal Cilt
Normal Cilt

Çoğunlukla F: Normal Cilt

Tüm işaretler normal bir cildiniz olduğunu söylüyor. Bu muhtemelen en az görülen cilt tiplerinden biridir, bu yüzden kendinizi şanslı sayın! Normal cilde sahip insanlar çok seyrek olarak sivilceler fark edecek ve hemen hemen her ürünü kullanabilirler. Gözeneklerinizi tıkanmamış ve cildinizi pürüzsüz tutmak için glikolik pedler kullanmanızı tavsiye ederiz.

Evde Cilt Tipi Testi Nasıl Yapılır?

Evde Cilt Tipi Testi Nasıl Yapılır?

Cildinize bakmanın en önemli adımı, belirli cilt tipinizi ve belirli olumsuz hava koşullarına veya mevsim farklılıklarına nasıl uyum sağladığını anlamak ile başlar. Cildiniz, kalbiniz, akciğerleriniz, karaciğeriniz ve diğer hayati organlarınız kadar karmaşık ve zeki, vücudunuzun en büyük organıdır. Aşırı yağlılık için önerilmiş olsalar bile, çok sert temizleyiciler ve bakımlar kullanmak, cildinize gerçekten daha fazla yağa ihtiyaç olduğu sinyalini gönderebilir. Tersine, çok kalın veya ağır nemlendiriciler uygulamak, doğal yağ üretiminin azalmasına neden olarak daha da kuru cilt ile sonuçlanabilir. Cildinizin özel ihtiyaçlarını öğrenmek için zaman ayırmak, cildi dengeleyecek ve daha sağlıklı, daha parlak bir cilt elde etmenizi sağlayacak doğru seçenekleri seçmenize yardımcı olacaktır.
Her insanın cildi benzersizdir, ancak cildinizin en çok neresine uyduğunu belirlemenize yardımcı olabilecek birkaç yaygın cilt tipi vardır. Üç ana cilt tipi genellikle yağlı, karma ve kuru olarak adlandırılır. Evde cilt tipinizi belirlemenin iki kolay yolu vardır.

1. Çıplak yüzünüze bakarak cilt tipinizi belirleme yöntemi

Yüzünüzü hafif bir temizleyici ile iyice temizleyin ve nazikçe kurulayın. Cildinize hiçbir cilt bakım ürünü, kozmetik ürünü ve makyaj ürünü kesinlikle uygulamayın. Otuz dakika sonra yanaklarınızı, çenenizi, burnunuzu ve alnınızı herhangi bir parlaklık açısından inceleyin. Otuz dakika sonra, özellikle gülümserseniz veya başka bir yüz ifadesi yaparsanız, cildinizin renginin koyulaşıp koyulaşmadığını değerlendirin. Cildiniz gergin hissediyorsa, cildiniz muhtemelen kurudur. Burnunuzda ve alnınızda gözle görülür bir parlaklık varsa, cildiniz büyük ihtimalle karmadır. Alnınızın ve burnunuzun yanı sıra yanaklarınızda da parlaklık varsa, büyük ihtimalle yağlı bir cildiniz var.

2. Yağ emici kağıt ile cilt tipinizi belirleme yöntemi

Bu yöntem çok daha hızlıdır ve genellikle yağlı ve kuru cilt tipleri arasında mükemmel bir fark yaratır. Yüzünüzün farklı bölgelerine hafifçe yağ emici kağıdı temas ettirin. Ne kadar yağın göründüğünü belirlemek için kağıdı ışığa doğru tutun. Kağıt çok az yağ aldıysa veya hiç yağ almadıysa, büyük olasılıkla kuru cildiniz var. Kurutma kağıdı alın ve burun bölgelerinde yağ gösteriyorsa, cildiniz karmadır. Son olarak, kurutma kağıdı yağla doygunsa, yağlı bir cilde sahip olmanız çok olasıdır.

Garnier Cilt Tipi Testi

Garnier cilt tipi testini yaptıktan sonra, markanın her cilt tipine özel olarak üretilen cilt bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Daha fazla içerik için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx