Sağlık

Doğal Yollardan Enerji Yükseltme Yolları

Doğal Yollardan Enerjinizi Yükseltme Yolları ve Yöntemleri

Reklamlar

Doğal yollardan enerji yükseltme yolları pek çok insanın merak ettiği bir konudur. Özellikle yoğun çalışan insanlar, gece çalışan insanlar için doğal yollarla enerjilerini yükseltmek isterler. Hepimiz yoğun iş hayatından ve koşuşturmalardan dolayı enerjimizi yükseltmek istiyoruz. İşte doğal yollardan enerji yükseltme yolları…

Güneş Işığı Alın
Güneş Işığı Alın

Güneş Işığı Alın

Her gün güneşle kaliteli zaman geçirin! Yaklaşık on beş dakika maruz kalmanız önerilir, ancak güneş kremi kullandığınızdan emin olun. Havuç tohumu yağı harika bir doğal SPF sağlar.

Daha uzun ve daha soğuk kış günleri yaşayan iklimlerde, genel sağlık için çok önemli ve faydalı olan doğal D vitaminini tüketiyor. D Vitamini eksiklikleri, mevsimsel duygudurum bozukluğu veya depresyonun başlangıcı dahil olmak üzere ruh sağlığını etkiler, tiroid sorunlarını etkiler (bu da yorgunluğa neden olabilir) ve genel enerji seviyesini etkiler (özellikle vegan veya vejeteryansanız).

Reklamlar

Özellikle yaz aylarında güneşlenmeyi hedefleyin veya UV ışıklı bir masa lambasına yatırım yapın. Eksiklikleri sağlamak için laboratuvar çalışmaları için birincil bakım sağlayıcınızla görüşün. Reçetesiz satılan D vitamini ve/veya D vitamini içeren gıdaları artırmak, eksikse enerji yükseltmeye destek de sağlayabilir.

Yeterli Uyuyun
Yeterli Uyuyun

Yeterli Uyuyun

İyi bir gece uykusu almayan kişiler, ertesi günü kaliteli ve verimli bir şekilde geçiremezler. İyi bir gece rutini oluşturmak, yalnızca sabah rutininizi iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda gün boyunca yorgunluğu da giderir. Gün içinde enerjinizi gerçekten yükseltmek istiyorsanız, güne nasıl başlayıp bitirdiğinizle ilgili gerçekçi hedefler ve alışkanlıklar oluşturmanın zamanı geldi. İyi bir gece rutini oluşturmak için lavanta veya papatya gibi sakinleştirici çay tüketebilirsiniz. Lavanta gibi sakinleştirici uçucu yağları yastığınıza damlatabilirsiniz. Uzun bir banyo veya sıcak bir duş alarak topraklanma işlemi yapabilirsiniz.

Endişeyi Yok Edin
Endişeyi Yok Edin

Endişeyi Yok Edin

Optimal rahatlama için vücudumuzdaki doğal melatoninin artmasına izin vermek için ışıkları/sesi/herhangi bir dış uyaranları azaltın. Bu, yatmadan en az kırk ila altmış dakika önce gezinmeyi durdurmak, telefonunuzu uzaklaştırmak, televizyonu kapatmak, harici uyaranlardan veya parlak ışıklardan kaçınmak ve telefonunuzu “Rahatsız Etmeyin” moduna geçirmek anlamına gelir.

Endişe veya kaygı nedeniyle uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, yatmadan önce günlük tutmayı ve sizi ayakta tutan şeyi beyin boşaltmayı deneyin. Kontrol edebileceğiniz ve kontrol edemediğiniz şeylerin bir listesini oluşturun ve şimdilik her şeyi akışına bırakın ve sadece sabahları bunun için endişelenin. Şimdilik, duraklamanıza ve dinlenmenize izin verin.

Reklamlar

Bir uyku saati belirleyin ve buna bağlı kalın! Her gece en az sekiz saat uyumaya çalışın. Hala mücadele ediyorsanız, destek için doktorunuza ulaşın.

Fiziksel Aktivite Yapın
Fiziksel Aktivite Yapın

Fiziksel Aktivite Yapın

Fiziksel aktivite ve egzersiz yapmak ve hatta yoga gibi dikkatli hareketler yapmak, gün boyunca enerjiyi artırmaya gerçekten yardımcı olabilir. Birçok insan ayrıca düzenli fiziksel aktivitenin sadece gün boyunca ruh halini ve enerjiyi artırmakla kalmayıp, aynı zamanda geceleri uykuyu desteklemeye yardımcı olduğunu da fark eder.

Eğer egzersiz yapmıyorsanız veya spor yapmıyorsanız, dans etmek, yoga yapmak gibi hoşunuza giden bir fiziksel aktivite bulmaya çalışın! Egzersiz yapmak, spor yapmak ve/veya yoga gibi terimler çok göz korkutucu veya göz korkutucu görünüyorsa, onları “fiziksel aktivite” veya “dikkatli hareket” olarak yeniden çerçevelendirin.

Kafeini Azaltın
Kafeini Azaltın

Kafeini Azaltın

Bunu kimin duyması gerektiğini bilmiyorum ama kafein ve şeker alımını azaltmak aslında uzun vadede enerjinizi artırabilir.

Müşterilerle kafein alımları hakkında sık sık konuşuyorum. Ülkemizde kafeinli ürünlerin aşırı tüketimi normaldir yani, 7/24 kafelerimiz var! Ancak gün ortasında enerji düşüşü aslında kafein alımınızdan kaynaklanabilir. En sevdiğiniz filtre kahve veya çay fincanına sadıksanız, bir günde tüketebileceğiniz maksimum kafein sınırını belirlemenizi öneririm. Ayrıca, gün boyunca enerjiyi ve ayrıca geceleri uyku veya uykusuzluğu etkileyebileceğinden, gecenin geç saatlerinden sonra kafein önermiyorum.

Ayrıca kahvenize krem ​​şanti gibi gereksiz şeker veya süt ürünleri eklememeye çalışın. Soğuk çaylara ve diğer gazlı içeceklere ve hatta çikolatalı şekerlere ve içlerine kafein eklenmiş reçetesiz satılan ilaçlara dikkat edin ve özellikle yatmadan önce bunlardan kaçının. İyi bir gece uykusunun enerjik ve verimli bir günü destekleyeceğini unutmayın. Ve lütfen enerji içeceklerini bırakın!

Aromaterapi ve Uçucu Yağlar Kullanın
Aromaterapi ve Uçucu Yağlar Kullanın

Aromaterapi ve Uçucu Yağlar Kullanın

Gün boyunca turunçgiller, nane ve greyfurt gibi esansiyel yağlara odaklanmayı veya ruh halinizi artırmayı deneyin. Uçucu yağ rollerball karışımlarını aromatik olarak da kullanabilirsiniz. Bu doğal enerji artırıcılar, özellikle bir günde dördüncü Zoom toplantısında gün boyunca enerjinizi artırabilir.

Saf dereceli esansiyel yağlar kullandığınızdan ve cilt üzerinde topikal olarak kullanıyorsanız hindistan cevizi yağı veya tatlı badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeniz gerekir.

Kendinizi Besleyin
Kendinizi Besleyin

Kendinizi Besleyin

Bu, hepsinden en önemli bir ipucu, ancak birinin bunu okuması gerekiyor! Günde en az üç öğün yemekle vücudunuzu yeterince beslemeniz gerekir.

Öğün atlıyor ve kendinizi daha yorgun hissediyorsanız, bunun nedeni vücudunuzun açlık modunda sınırda olmasıdır, bu da bir sonraki öğünün (besinlerin) ne zaman geleceği belli olmadığı için vücuttaki enerji ve besinleri korumaya başlayacağı anlamına gelir. Özellikle kendinizi beslediğiniz tek şey sağlıksız, ağır, hızlı, yağlı, kızarmış, işlenmiş ve sağlıksız yiyecekler ise, bu kesinlikle gün boyunca enerjinizi etkileyecektir. Ek olarak, bazı ilaçlar ve zihinsel veya tıbbi durumlar gün içinde uykusuzluğa veya yorgunluğa neden olabileceğinden günlük alımınızı denetleyin.

Nefesinize Odaklanın
Nefesinize Odaklanın

Nefesinize Odaklanın

Bu son ipucu, yukarıdakilerin tümünü özetliyor. Gün boyunca ne yaparsanız yapın, kendinize, nefesinize odaklanmanız gerekir. Suda yüzmek veya doğada yürüyüş yapmak gibi fiziksel aktivite yoluyla elementlere bağlanmak, gün boyunca enerjinizi artırabilir. Ev veya ofis alanınızdaki enerji ve hava kalitesini iyileştirmeye yardımcı olmak için bitkileri evinizde aloe vera, bambu ve kaktüs de tutabilirsiniz. Toprak anadan doğal enerjiyi artırmak için gerçekten bağlanmak için ellerinizi veya çıplak ayaklarınızı çim veya toprağa koyun. Enerjinizi, stres seviyenizi, fiziksel sağlığınızı ve zihinsel sağlığınızı desteklemek için yüzdürme terapisi veya kriyoterapi gibi şifa ve kişisel bakım rutininize alternatif uygulamalar ekleyin.

Dışarıdan öğelerle bağlantı kurarken, aynı öğelerin içimizde de aktığını kabul edin. Gün boyunca enerjinizi sezgisel ve kasıtlı olarak artırmak için bu fizik bağlantısını kullanın. Tek yapmanız gereken dışarı çıkmak, içeri girmek, nefes almak ve bağlantı kurmak.

Eğer zorlanıyorsanız ve biraz desteğe ihtiyacınız varsa, bir profesyonelden destek almaktan çekinmeyin. Nasıl daha fazla enerjiye sahip olacağınıza dair yukarıdaki ipuçlarını uygulamaya çalışın ve zamanla enerjinizin ve uyku rutininizin büyük ölçüde arttığını görebilirsiniz.

Alışkanlıklardaki değişimin zaman aldığını unutmayın. Bir gecede olmayacaklar. Bu nedenle, günlük enerjinizi doğal olarak artırmak için çalışırken tutarlı olun, sabırlı olun, şefkatli olun ve açık fikirli olun! Namaste!

Doğal Yollardan Enerji Yükseltme Yolları adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Bunun yanı sıra, öz bakımınıza dikkat ediyorsanız, Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz!

Begonya Kadın’ı Instagram’dan takip etmeyi unutmayın: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx