Sağlık

Gelişmiş Tüp Bebek Tedavileri ile Çocuk Sahibi Olmak Çok Daha Mümkün

Reklamlar

Gebe kalmak için mücadele ediyorsanız veya başarı şansınızı artırmak istiyorsanız, tüp bebek tedavisi sizin için belki de tek seçenek olabilir. Tüp bebek (IVF), bir kadının yumurtalarının bir laboratuvarda döllendiği ve ardından kadının rahmine aktarıldığı bir süreçtir. Bu süreç genellikle önceki doğurganlık tedavisi yöntemleri başarısız olduğunda veya çift çocuk istediğinde ancak kısırlık için belirgin biyolojik nedenleri olmadığında kullanılır. İzmir tüp bebek tedavileri yönünden Türkiye’nin diğer şehirlerine göre de avantajlı bir şehirdir. Öyle ki Türkiye’deki ilk başarılı tüp bebek uygulaması Ege Üniversitesi hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Ancak her tüp bebek uzmanı aynı başarı ve deneyime sahip olmayabilir. Tüp bebek tedavisi üzerinde en çok çalışma yapılan tedavilerden biridir. İlk şart olarak bir tüp bebek uzmanı çiftler ile beraber olan çalışmasında başarılı olmak için tüm bu gelişmeleri yakından takip etmesi gerekir.   

Tüp Bebek Tedavisinde Önemli Noktalar

Tüp bebek her zaman başarılı olmasa da kısırlık için en sık kullanılan tedavilerden biridir. Doktorunuzun uygun desteği ve rehberliği ile bu prosedürle hamile kalma şansınız yüksektir. İşte tüp bebek hakkında hatırlanması gereken bazı önemli noktalar;

  1. Halk arasında gebe kalma yöntemi olarak yumurta ile spermin bir araya getirilmesi işlemlerinin hepsine tüp bebek tedavisi ismi verme eğilimi vardır. Ancak bu genelleme ayrıntılara inildiğinde farklılıklar gösterir. Klasik tüp bebek tedavisi kliniğimizde olduğu gibi İzmir tüp bebek tedavi klinikleri içinde neredeyse hiç uygulanmamaktadır. Mikroenjeksiyon (ICSI) olarak adlandırılan tedavi artık çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için neredeyse uygulanan standart bir uygulamadır. Klasik tüp bebek tedavisinde yumurta etrafına bırakılan spermlerden birinin hücre zarını girip döllenmeyi gerçekleştirilmesi beklenirken, mikroenjeksiyon yönteminde yumurtayı döllenme için sperm özel aletler ile yumurtanın içine enjekte edilir. Bu sayede yeteriz sayıda kaliteli ve hareketli sperm sayısı olsa dahi çok az sayıda iyi sperm ile döllenme gerçekleştirilme olasılığı artar.
  2. Tüp bebek tedavi süreci çiftleri ilgilendiren bir süreçtir. Tüp bebek uzman doktorları hem erkek hem kadının doğurganlık sorunlarını otaya koymak için pek çok test ile tedaviye başlar. Bu testler başta sperm sayısından kadın için hormon seviyelerinin kontrolüne kadar detaylı testleri içerir.
  3. Tüp bebek tedavisi halk arasındaki sözel bahislerde birbirine çok benzer olarak anlatılsa da her çift için özeldir. Hem erkekte hem kadında pek çok farklı tipteki sorun tüp bebek tedavisinin genelleştirilmesine izin vermez. Hangi yardımcı üreme teknolojisi yönteminin (ART) çift için en uygun olacağını belirledikten sonra, doktor çiftler için bireyselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturur.
Hazırlık ve Hazırlık Sonrası Dönem
Hazırlık ve Hazırlık Sonrası Dönem

Hazırlık ve Hazırlık Sonrası Dönem

Tüp bebek tedavisi, kadın ve erkekten uygun sperm ve yumurta elde edilmesine odaklanan ve çiftlere göre değişen bir hazırlık dönemi ile başlar. Tüp bebek uzmanınız doğru kalitede ve sayıda sperm ve yumurtaya sahip olduğunuzu gördüğü anda ise hazırlık dönemi tamamlanır. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra tüp bebek uzmanı mikroenjeksiyon yöntemi ile rahim dışında yumurtayı sperm ile döllenmesini sağlar. Sperm ile döllenmiş ve artık bir embriyo olarak adlandırılır. Bu embriyolardan uygun olanları kadının rahmine tekrar aktarılır. Embriyolar, bir kadının vücudundaki asidik ortamda hayatta kalabilecek kadar olgun olmalıdır.

Reklamlar

İzmir tüp bebek tedavisi kliniği olan Op. Dr. Nurettin Ersöz İnce Kadın Doğum ve Tüp Bebek Kliniği’mizde tüp bebek tedavisi olarak uygulanan mikroenjeksiyon (ICSI) tedavisi belli aşamaları içerir. İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) olarak adlandırılan ve kısaca mikroenjeksiyon yöntemi olarak adlandırdığımız bu yöntem dünyada kısırlığı tedavi etmek için en başarılı yardımcı üreme teknolojisi (ART) olarak bilinmektedir. Tek bir spermin döllenmesi için doğrudan bir yumurtaya enjekte edilmesini içerir. ICSI tedavisinin aşamalarının bir özeti aşağıdadır:

  1. Yumurtalık uyarımı: ICSI tedavisindeki ilk adım, kadının yumurtalıklarını birden fazla yumurta üretmesi için uyarmaktır. Bu genellikle gonadotropinler gibi doğurganlık ilaçları kullanılarak yapılır.
  2. Yumurta alımı: Yumurtalar olgunlaştığında, kadının yumurtalıklarından transvajinal yumurta alımı adı verilen küçük bir cerrahi prosedürle alınırlar.
  3. Sperm hazırlama: Erkeğin spermi toplanır ve enjeksiyon için hazırlanır. Bu, spermi diğer sıvılardan ayırmayı veya spermi konsantre etmeyi içerebilir.
  4. Döllenme: Tek bir sperm seçilir ve mikropipet adı verilen bir mikromanipülasyon cihazı kullanılarak doğrudan yumurtanın merkezine enjekte edilir.
  5. Embriyo kültürü: Artık embriyo olarak adlandırılan döllenmiş yumurta bir kuluçka makinesine yerleştirilir ve birkaç gün büyümesine ve bölünmesine izin verilir.
  6. Embriyo transferi: Embriyo transferi adı verilen bir işlemle embriyolar kadının rahmine transfer edilir. Bu genellikle döllenmeden 3-5 gün sonra yapılır.
  7. Hamilelik testi: İşlemin başarılı olup olmadığını belirlemek için birkaç hafta sonra bir hamilelik testi yapılır.

ICSI tipik olarak in vitro fertilizasyon (IVF) tedavisinin bir parçası olarak gerçekleştirilir. Düşük sperm sayısı, zayıf sperm hareketliliği veya spermle ilgili diğer sorunlar nedeniyle kısırlığı olan çiftler için önerilebilir. Daha önce başarısız klasik tüp bebek tedavi yöntemi denemiş çiftler için de kullanılabilir.

Doğru bir Tüp Bebek Kliniği Nasıl Seçilir?

Doğru tüp bebek ve doğurganlık kliniğini seçmek göz korkutucu bir iş olabilir, ancak sizin ve aileniz için en iyi kararı verebilmek için araştırmanızı yapmanız önemlidir. Türkiye ve İzmir’de bugün birçok farklı tüp bebek kliniği ve merkezi vardır. Her biri kendine özgü hizmet ve destek setleri sunmaktadır. Herhangi bir karar vermeden önce kliniğin başarı oranlarını ölçmek ve güvenlik protokollerini değerlendirmek önemlidir. Ek olarak, bazı klinikler sizin için uygun olabilecek teknolojik araçlar ve tedaviler sunar.

Finansman seçenekleri söz konusu olduğunda, bir tedavi planına karar vermeden önce tüm seçeneklerinizi dikkatlice tartmanız önemlidir. Bazı klinikler düşük maliyetli tedaviler sunarken, diğerleri daha pahalı yöntemler sunabilir. Kliniğin tedaviye yaklaşımlarını kişiselleştirmesini isteyip istemediğinizi veya daha standart tedavileri tercih edip etmeyeceğinizi düşünmek de önemlidir. Her pahalı tedavi başarılı, her uygun fiyatlı tedavi başarısız olacak demek değildir. Asıl başarıyı yakalayan tüp bebek uzmanınızın size odaklanabilmesi, sorunları doğru ortaya koyması ve çiftlerin de bu tedaviyi kabul edebilecek mantaliteye sahip olarak tedaviye başlamasıdır. Tüp bebek tedavisinde asıl kriter vazgeçmeden tekrar edebilmektir. Her başarısızlıktan sonra moral motivasyonu kaybetmeden yapılacak denemeler ile başarı yüzdesi doğal olarak artacaktır. Yine başarısız olmak da doğal kabul edilmeli ve her sonuçta uzman doktorunuzun önerileri dinlenmelidir.

Reklamlar
Tüp Bebek Tedavisinin Yararları ve Riskleri
Tüp Bebek Tedavisinin Yararları ve Riskleri

Tüp Bebek Tedavisinin Yararları ve Riskleri

Tüp bebek, bebek oluşturmak için iki farklı kişiden sperm ve yumurta kullanan bir süreçtir. Sperm bir erkeğin testislerinden toplanırken, yumurtalar kadının yumurtalıklarından toplanır. Bu iki parça daha sonra bir bebek oluşturmak için kadının rahmine implante edilmeden önce in vitro (vücudun dışında) birleştirilir.

Tüp bebek tedavisini çocuk sahibi olmanın bir yolu olarak kullanmanın birçok faydası vardır. Her şeyden önce, IVF, bu süreçte ortaya çıkan düşük komplikasyon sayısı nedeniyle çoğu doktor tarafından güvenli kabul edilir. Ayrıca gebe kalma açısından çok başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Tüp bebek ile gebe kalan tüm bebeklerin yaklaşık%85-90’ı sağlıklı doğacaktır. Bu, başarı oranı%50 civarında olan doğal gebe kalma gibi diğer yöntemlerle olumlu bir şekilde karşılaştırılır.

Tedavinin Dezavantajları Nelerdir?

Tüp bebek tedavilerinin ilk dezavantajı, çoğul doğumlar veya yüksek mertebeden katlar (birden fazla çocuk) riskinin artmasıdır. Bu sonuçlar nadir olmakla birlikte, zaman zaman ortaya çıkarlar ve hafife alınmamalıdır. Hem anne hem de baba için tüp bebek tedavisi görmenin yanı sıra yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS) gibi doğurganlıkla ilgili potansiyel komplikasyonlarla ilişkili bazı duygusal etkiler de vardır.

Tüp Bebek Tedavisinin Maliyeti Ne Kadar?

Tüp bebek tedavisinin maliyeti, süresi ve başarı oranları yaş, sağlık geçmişi vb. koşullara bağlı olarak değişir. Ancak ortalama ücretler döngü başına belirlenir. Genel olarak, gebe kalmak için diğer yöntemleri kullanmaya göre tüp bebek tedavisinin birçok avantajı ve yüksek başarı oranı vardır. Bu açıdan bakıldığında tüp bebek tedavisi diğer gebe kalma yöntemlerine göre çok daha az maliyetli kabul edilebilir. Ancak her tıbbi tedavi gibi doğurganlık tedavisine başlamadan önce tüm seçeneklerinizi doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

İzmir tüp bebek kliniği olan İzmir İnce Kadın Doğum ve Tüp Bebek Kliniği, İzmir tüp bebek uzmanı Op. Dr. Nurettin Ersöz İnce yönetiminde binlerce başarılı gebelik sağlamış ve binlerce doğuma şahit olmuştur. Çiftlere düşen görev ise korunmayı bıraktıktan sonraki 6 ay boyunca hala gebelik gerçekleşmemiş ise vakit kaybetmeden kliniğimiz gibi yetkin bir tüp bebek doğurganlık merkezine başvurmalarıdır. Tüp bebek tedavisinde başarı şansı özellikle kadının yaşı ile doğru orantılıdır. Bu yüzden zaman kaybetmemek tüp bebek tedavisinin başarısı için çok önemlidir.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx