Sağlık

Hipermetrop Tedavisi: Hipermetropta Kaç Numaraya Kadar Tedavi Edilir?

Reklamlar

Hipermetrop tedavisi, uzaktaki nesnelerin görüldüğü fakat yakındaki nesnelerin net bir şekilde görülemediği hipermetroptun giderilmesini ya da belirtilerinin azalmasını sağlayan birtakım uygulamalardır. Bir hastalık olarak değerlendirilemeyen hipermetrop, temel olarak göz kırma kusurlarından bir tanesidir. Göze gelen ışınlar, ağ tabakası arkasında odaklanır. Bu ise yakının net olarak görülememesine neden olur. Hipermetropta farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Gözlük ve lens, sıklıkla tercih edilse de göz kırma sorununu tam anlamıyla çözümlemez. Bununla birlikte cerrahi müdahale, hipermetrobun çok daha etkili bir şekilde tedavisini olanaklı kılar. Peki hipermetrop tedavisinde kaç numaraya kadar ameliyat yapılabilir? Alternatif tedavi seçenekleri nelerdir?

Hipermetrop Tedavisinde Alternatifler Nelerdir?

Hipermetropta ışık doğru yere düşmediği için kişi, yakını net olarak göremez. Hipermetrop tedavisi ise ışığın retina üzerinde doğru yere düşmesini ve kişinin çok daha sağlıklı bir görüş elde etmesini amaçlar. Bu nedenle hipermetropta farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Bunlar genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

  • Cerrahi uygulama
  • Gözlük kullanımı
  • Lens kullanımı

Gözlük ve kontakt lens, hipermetropta kusurları gidermek için sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yer alır. Fakat kalıcı çözüm sunmazlar. Bununla birlikte ameliyat, gözdeki kusuru tamamen gidermek için tercih edilir. Bu nedenle son zamanlarda cerrahi uygulamaya yönelimde artış meydana gelmiştir.

Reklamlar

Ameliyat

Hafif ve orta dereceli hipermetroplarda cerrahi uygulama tercih edilir. Özellikle gözlük ve lens kullanmak istemeyen hastalar tarafından tercih edilen ameliyatta önemli olan, hastanın göz yapısının cerrahi işleme uygun olup olmamasıdır. Hipermetrop tedavisi kapsamında yer alan cerrahi yöntemde, farklı teknikler mevcuttur.

LASK

LASIK, sıklıkla tercih edilen cerrahi teknikler arasında yer alır. Bıçaksız lazer kullanılarak korneanın ön kısmından ince bir tabaka kaldırılır. Alt kısma ise Excimer lazer uygulanır. 18 yaşını doldurmuş ve son 1 yıl içerisinde göz numaralarında değişiklik olmamış hastalarda LASIK yöntemi kullanılabilir. Bu yöntem, halk arasında “göz çizdirme” olarak da bilinir.

Göz İçi Lens İmplantasyonu

Göz İçi Lens İmplantasyonu, cerrahi uygulamada tercih edilen yöntemlerden bir diğeridir. Yüksek numaralı hastalarda genellikle bu yöntem tercih edilir. İris önüne ve arkasına olmak üzere farklı bölgelere lens yerleştirilebilir.

LASEK

LASEK’te korneanın ön kısmında bulunan ince tabaka kaldırılmaz. Excimer lazer işlemi yapılarak göz kusuru giderilir. Bu yöntem çoğunlukla kornea yapısının LASIK ameliyatına uygun olmadığı hallerde tercih edilir.

Reklamlar

PRK

Korneanın üst kısmında bulunan ince doku kaldırılır. Alttaki dokuya Excimer lazer uygulanır.

Gözlük Kullanımı

Kullanımı basit olduğundan sıklıkla hipermetrop tedavisinde gözlük tercih edilir. Fakat derecenin artması, gözlük camlarının da kalınlaşmasına neden olacaktır.

Lens Kullanımı

Gözün üzerini kaplayan kontakt lens, kırma kusurunun giderilmesinde tercih edilen yöntemlerden bir diğeridir. Hijyenik bir şekilde kullanılması, süreç içerisinde herhangi bir sorun çıkmasını engelleyecektir. Fakat kontakt lenste pek çok avantaj bulunmakla birlikte çeşitli dezavantajlara da sahiptir. Hijyen kurallarına uygun kullanılmaması, gözün mikrop kapmasına neden olabilir.

Cerrahi Uygulama Kaç Numaraya Kadar Yapılabilir?

Hipermetrop tedavisinde göz numarası son derece önemlidir. Cerrahi işlem kapsamında 4 dereceye kadar lazerle tedavi yapılabilir. Daha yüksek göz numaralarında göz içi lens implantasyonu tavsiye edilir. Hastanın güvenliği ve görsellik açısından göz içi lens implantasyonu çok daha etkili sonuçlar verir.

Cerrahi uygulama için ilk önce hastanın detaylı bir şekilde muayene edilmesi gerekir. Göz yapısı belirlendikten ve uygun tedavi seçeneğine karar verildikten sonra tedavi aşamasına geçilebilir. Cerrahi uygulamanın sistematik bir şekilde uygulanması, başarılı sonuçlara ulaşılması noktasında son derece önemlidir.

Detaylı bilgi için;https://venividigoz.com

Begonya

admin

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx