Sağlık

Kakao Yağı ile Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Hamilelik döneminde anne adaylarının en çok rahatsız olduğu konuların başında çatlaklar gelmektedir. Kakao yağı ile çatlak tedavisi mümkün mü sorusuna yanıt arayan anne adayları ya da müstakbel annelerimizin doğru yerde olduğunu söyleyebiliriz. Hamilelik sürecinde anne adaylarının özellikle karın bölgesindeki gerilme sonucu ortaya çıkan çatlaklar için pek çok doğal tedavi yöntemi mevcut. Yazımızın konusu olan hamilelik çatlakları tedavisi için kakao yağı kullanımı sıklıkla tercih edilen yöntemlerden birisidir. Yazımızın devamında çeşitli uygulama yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Hamilelik ile beraber anne adaylarının vücudunda pek çok değişim görülmektedir. Bunların başında da karın bölgesinde oluşan çatlaklardır. Hamilelik ve sonrasında sağlıklı bir evlat sahibi olmak en büyük hazinedir. Ama bu dönemde alınan kilolar ve fiziksel değişimler sebebi ile dış görünümüne hassas olan anne adaylarımız bir de hormonal değişimler sebebi ile oluşan çatlaklar konusunda fazlaca hassas olabiliyorlar.

Gebelik çatlaklarının oluşma sebebi cildinizce meydana gelen aşırı ve kısa sürede gerçekleşen gerilmedir. Bu gerilme sonucunda cildin kolojen dokusunda yırtılmalar oluşur ve çatlaklar meydana gelir. Yırtılmalar sonucunda cildinizde kırmızı, açık pembe ya da mor lekeler gibi oluşur. Zamanla bu lekeler gri ve gümüş renge dönüşebilir.

Reklamlar

Çatlaklar sadece hamilelik döneminde oluşmaz. Ergenlik döneminde de aşırı kilo alımı sonrasında çatlaklar meydana gelebilir. Ayrıca cildimizin kalıtsal özelliklerinin de çatlakların oluşumunda etkili olduğunu unutmamak gerekir. Çatlakların oluşma bölgeleri sıklıkla göbek bölgesi, karın bölgesi, bel, kollarımızın iç kısımları, bacak ve kalça bölgesi olarak sıralanabilir. Ayrıca yapılan araştırmalar hamilelerin yüzde 90’nının çatlak sorunundan mustarip olduğu ve mutlaka karın bölgesinde çatlakların görüldüğünü göstermektedir.

Çatlaklara çözüm olması için piyasada faaliyetini sürdüren pek çok kozmetik firması çatlak giderici ya da çatlak oluşumunu engelleyici ürünler üretmektedir. Bunun dışında ülkemizde doğal ve bitkisel çatlak giderici ve engelleyici ürünler geliştiren firmalar da bulunmaktadır. Yazımızda sizlere kakao yağı ile çatlak tedavisi hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Kakao Yağı ile Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kakao Yağı ile Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kakao Yağı ile Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cildinizin kuru olması çatlakların oluşmasına oldukça etkilidir. Dolayısı ile hamilelik döneminde cildinizi nemlendirmeniz ve nemli tutmanız oldukça önemlidir. Kakao yağı en iyi nemlendirici yağlardan bir tanesidir. Kakao çekirdeklerinden üretilen kakao yağı piyasadaki doğal antioksidanlardan birisidir. Oda sıcaklığında katı formda bulunan kakao yağı, cildinize sürmeniz halinde vücut ısınız ile hemen yağ formuna geçecektir. Kakao yağı cildinize temas sonrasında hızlı bir şekilde nemlendirecek, antioksidan özelliği sayesinde ise çatlaklarınızın azalması için yenilenme etkilerini başlatacaktır.

Tüm bu faydalarına rağmen, sadece kakao yağı ile çatlakları oluştuktan sonra yok etmek mümkün değil. Dolayısı ile çatlaklarla mücadele etmek ve oluşumlarını engellemek için gebeliğinizin başlangıcından itibaren cildinizi kakao yağı ile sürekli nemlendirmelisiniz. Kakao yağı ile çatlak tedavisi doktorlarca da önerilen bir alternatif yöntem olmasına rağmen bazı kişilerde alerjen reaksiyonlar görülebilir. Dolayısı ile kakao yağı kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı, görüşlerini almalısınız. Kakao yağının çatlak tedavisi dışında kolesterol düşürme, cilde canlılık verme, eklem bölgelerindeki kireçlenmeyi önleme gibi farklı alanlarda da kullanılabilir.

Reklamlar
Kakao Yağı Nasıl Sürülmeli
Kakao Yağı Nasıl Sürülmeli

Kakao Yağı Nasıl Sürülmeli?

Ciltle temas ettiği anda eriyen kakao yağı günde 3-4 defa çatlak oluşan ve oluşma ihtimali bulunan bölgelere sürülmelidir. Daha öncede söylediğimiz gibi gebeliğin ilk aylarından itibaren kakao yağı kullanmaya başlarsanız çok daha az çatlak oluşacaktır. Karın, bel, göğüsler ve kalça gibi çatlakların sık görüldüğü bölgelere hafif bir baskıyla dairesel hareketlerle sürebilirsiniz. Kakao yağını sadece hamilelik sırasında değil tüm hayatınız boyunca doğal bir nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

Bizi Youtube’de takip edin: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx