Cilt Bakımı

Terleme Neden Oluşur? Terleyen İnsanlar Banyo Yapmak Yerine Neden Duş Almalı?

Terleme İle Başa Çıkmak İçin Duş Alın

Reklamlar

Terleme, özellikle yaz mevsiminde milyonlarca insanda görülür. Çoğu insanın alınlarını silmeye ihtiyaç duyduğu yerde, dışarısı sıcakken ter bezleri amansız bir şekle dönüşebilir. 

Eğer çok terleyen biriyseniz, yaz aylarında düzenli olarak vücudunuz bir petrol kulesi kadar kaygan hale gelir, bu yüzden uzun zamandır gerektiği kadar duş almanın savunucusuyum. Doğru koşullar altında nadiren duş almak tamamen havalı olsa da, terleme yaşayan insanlar normal bir insan gibi görünmek için daha sıcak aylarda tam tersini yapmak zorundalar.

Ancak günde birkaç kez banyo yapmak, en iyi ihtimalle gereksiz, en kötü ihtimalle de su israfı ve cildinize yapılan bir saldırıdan bahsetmiyorum bile. Bu amaçla, eğer sık sık terleyen bir insansanız, banyo yapmanızı değil duş almanızı tavsiye ederim ve evet, arada oldukça fark var.

Reklamlar
Terleme
Terleme

Duş almak, en azından bazı açılardan kısmen boş vakittir. Duş alırken, sıcak suyun ve sağlam su basıncının keyfini çıkarabilirsiniz. Durulama tamamen pragmatiktir ve vücudunuzdaki en son sağanak yağıştan sonra muhtemelen cildinize giren aşırı bakterilerden kurtulmanızı amaçlar.

Duş alma gerçekten zevkli bir aktivite değil. Duş almak istediğiniz için değil, ihtiyacınız olduğu için yaptığınız bir şey. Bu amaçla, duş alma kısa ve öz olmalıdır. Hayal kurmak yok, yeni sabunlar ve peeling yöntemleri keşfetmiyorsunuz çünkü duş alma, hasar kontrolünden biraz daha fazlası. Sıcak veya soğuk suyla duş alabilirsiniz, ancak duş alma süreniz iki ila üç dakikadan uzun olmamalıdır.

Duş almanın güzelliği, sistemi kötüye kullanmadığınız sürece bunu istediğiniz kadar tekrarlayabilmenizdir. Belirli bir günde iki defadan fazla duş almanız gerekmez. Duş almanın arkasındaki itici güç su tasarrufu yapmaktır, bu nedenle durulama rejiminizin toplam etkisi, tam bir duşun etkisine eşit olmalıdır, ancak aşırı derecede hoşgörülü olmamalıdır.

Çok terlememek için nasıl duş almalı?
Çok terlememek için nasıl duş almalı?

Çok terlememek için nasıl duş almalı?

Daha önce de belirtildiği gibi, durulama pragmatik bir ritüeldir. Kendinizi temizlemek için duş alıyorsunuz, başka bir şey değil. (Teorik olarak, bu teknik olarak banyo yapmak için geçerlidir). Duşa girin ve kendinizi sabunla ovalayın ya da cildinizi tahriş etmekten endişe ediyorsanız ve vücut kokunuz yoksa sabun bile kullanmayın. Sahilden gelen kumlarla dolu değilse veya bir süredir yıkamadıysanız muhtemelen saçınızı şampuanlamanıza gerek yoktur. Güzel bir soğuk duş alma, vücut ısısını düşürmenin de harika bir yoludur.

Reklamlar

Duş alma mevsimsel bir uygulamadır ve yalnızca çevre ve ter bezleriniz göz önünde bulundurularak çok dikkatli kullanılmalıdır. Çok sık duş almak cildiniz için kötü olabilir ve cildinize çok fazla sabun sürmek aslında sizin için iyi olan bakterileri öldürebilir. Aynı şey, sadece ihtiyacınız olduğunda yapmanız gereken şampuanlama için de geçerlidir.

Dışarıdaki son derece terli kardeşlerim için hepinizden yaz boyunca günde iki kez duş almayı denemenizi rica ediyorum. Ne de olsa duş almak, dünya için – hassas teninizden bahsetmiyorum bile – başa çıkamayacağı kadar fazla olabilir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bunun yanı sıra, Güneş Kremi Nasıl Seçilir? adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bizi Instagram’dan da takip edebilirsiniz: Begonya Kadın

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx