Sağlık

Kandaki Oksijen Oranı Nasıl Artırılır? Oksijen Bombardımanı Nedir?

Reklamlar

Oksijen vücudumuzun yakıtıdır. Kandaki oksijen oranı nasıl artırılır sorusunun yanıtı ile sizlere daha sağlıklı bir bünyenin anahtarını vermek istiyoruz. Kanımızdaki oksijen oranı azaldıkça zindeliğimiz, metabolizma hızımız başta olmak üzere pek çok işlevimizde yavaşlamalar meydana gelecektir. Yazımız ile yaşam tarzınıza dikkat ederek daha iyi bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz.

Oksijen Hayat Demektir

Oksijen vücudumuzun doğal olarak ihtiyaç duyduğu bir elementtir. Zihinsel ve ruhsal bütünlüğümüzü korumak, hayatta kalmak ve enerji dolmak için en doğal kaynaktır. Oksijen olmadan hayat olması mümkün değildir. Oksijen sayesinde vücudumuz çalışır, kalbimiz atar, dolaşım sistemimiz randımanlı işlevini yerine getirir. Gelin sizlerle basit öneriler ile nasıl kandaki oksijen oranını artırabiliriz konusu ile yazımıza giriş yapalım.

Nefes Alarak Güne Başlayın

Uyandığınızda alacağınız derin bir nefes en iyi başlangıçtır. Uyandığınızda yaklaşık 2 dakika boyunca derin nefes almanız vücudunuzun çalışmaya başlaması için en iyi yöntem olacaktır. Nefes antrenmanları ve doğru nefes alma taktikleri bilmek oldukça önemlidir. Öncelikle nefes antrenmanı yapacağınız odanızı havalandırın. Ardından sırt üstü şekilde yere uzanın, 2 defa burnunuzdan ve ağzınızdan nefes alın. Nefes alışınızı ve verişiniz aynı ritimde ve hızda olmalıdır. Bu egzersiz sonrası enerji kazandığınızı göreceksiniz.

Reklamlar
Kandaki Oksijen Oranı Nasıl Artırılır
Kandaki Oksijen Oranı Nasıl Artırılır

Taze Havayı İçinize Çekmeyi Unutmayın

Kandaki oksijen oranını artırmak için taze havayı içinize çekmelisiniz. Bazen bunun için rutininizi bozmanız gerekebilir. Otobüste ara durakta inerek temiz havayı içinize çekebilir, 1durak mesafesi yürüyebilirsiniz ya da arabanızı bir arka sokağa bırakarak evinize biraz da olsa yürüyerek temiz havayı içinize çekebilirsiniz. Burada önemli olan bir miktar hareket ederek temiz havayı içinize çekmektir.

Yeme İçme Alışkanlıkları Oldukça Önemlidir

Sağlıklı ve düzenli yemek yemek oldukça önemlidir. Bundan bahsetmemizin önemi doğru bir oksijen diyeti ile enerjinizi yükseltebilirsiniz. Meyveler, yeşil sebzeler, fındık ve ceviz gibi yemişler ile vücudumuz taze hava dolacaktır. Bunların dışında fast food tarzı yemekler, fazla pişmiş yemekler, yağlı yemekler ve beyaz ekmekten uzak durmanız gerekiyor. Oksijence zengin gıdalar tüketmeniz cildinizin gençleşmesine ve ışıldamasına da yardımcı olacaktır.

Zihnen Kendinizi Açık Tutun

Çalışma hayatında ve mesai saatleri içinde taze havayı sürekli alarak kendinizi zinde tutmalısınız. Asansörler ve basık alanlarda hava az olur. Dolayısı ile bu tarz alanlarda uzak durmanız önemlidir. Asansör yerine merdivenleri tercih etmeniz sizler için hem egzersiz hem de kan dolaşımınızı hızlandıracak bir eylem olacaktır. İş yerinizde toplantılar arasında camları açabilirsiniz ya da cam kenarına giderek temiz hava alabilirsiniz.

Tüm gün sandalyede oturmanız gerekiyorsa sandalyenizde gerinme hareketleri yaparak kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca ara sıra mola vermek de size iyi gelecektir. Tüm bu yapacaklarınız kandaki oksijen miktarı nasıl artırılır sorusuna cevap olabilecek aktivitelerdir. Aslında basit ama etkili yöntemler ile zinde kalmanız mümkün.

Reklamlar
Su Tüketimi
Su Tüketimi

Su Tüketimi Çok Önemlidir

İnsan vücudunun 4’de 3’ü sudan oluşmaktadır. Bu sebepten su insan hayatı ve devamlılığı için çok önemlidir. Vücudumuzdaki hücreler büyümek ve eklemlerimiz de yağlanmak için suya ihtiyaç duymaktadır. Oksijenin vücudumuzdaki faydalarını tam anlamıyla görmek için ihtiyacımız olan tüm su gereksinimini karşılamamız elzemdir. Tüketilecek suyun mutlaka arıtılmış ve temiz su olması gerekmektedir.

Alkol Tüketimini Azaltın

Alkol vücudumuzdaki suyu kurutan bir sıvıdır. Dolayısı ile alkol alındığında vücudumuzdaki su azalacak aynı şekilde oksijen seviyemizde azalacaktır. Yani sağlıklı bir vücuda ve yüksek oksijen seviyesine sahip olmak istiyorsak alkol tüketimini azaltmamı oldukça önemlidir.

Karbondioksit Alımından Kaçının

Karbondioksit miktarının çok olduğu kapalı ortamlarda kalmak kanımızdaki oksijen seviyesini azaltacak ve dolayısı ile kan akışımız yavaşlayacak, metabolizmamız güçsüzleşecektir. Kapalı ortamlarda uzun süre kalmamaya özen gösterin ve sık sık kapalı alanları havalandırın.

Kandaki Oksijen Oranının Artmasının Faydaları Nelerdir?
Kandaki Oksijen Oranının Artmasının Faydaları Nelerdir?

Kandaki Oksijen Oranının Artmasının Faydaları Nelerdir?

 • Vücudunuzun enerji miktarını artırır. Oksijen vücudumuzun enerji ihtiyacının yüzde 90’ının karşılamaktadır.
 • Oksijen beyin işlevlerinin doğru yerine getirilmesinde katkı sağladığı için hafızamızın gelişmesine yardımcı olur
 • Kan basıncını düşürür
 • Sindirim sisteminizi ve hücre metabolizmanız hızlandırır
 • Kronik yorgunluk hissinin önüne geçer ve kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olur
 • Odaklanmanızı sağlar
 • Bağışıklık sistemi ve sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar
 • Kalp atışlarının düzenlenmesine ve kalp krizi riskinin azaltılmasına yardımcı olur
 • Baş ağrısı ve türevlerinin oluşumunu azaltır
 • Saç köklerini güçlendirir, cildi güzelleştirir
 • Kandaki oksijenin temizlenmesini sağlar, vücudunuzun dayanıklılığını artırır.

Kandaki Oksijen Miktarı Neden Artırılmalıdır?

Oksijen yaşınıza ve yaşam şartların bağlı olarak stres ve benzeri sorunlarla baş etmenizde için gerekli enerjiyi size sağlayacaktır. Vücudunuzdaki oksijen seviyesi azalırsa vücudunuzda aşağıdaki belirtiler görülebilir.

 • Vücudunuzda güçsüzlük
 • Aşırı derecede yorulma ve kendini bitkin hissetme
 • Dolaşım ve sindirim sistemlerinde bozukluk
 • Kas ağrıları ve kaslarda güçsüzlük
 • Baş dönmesi ve hafıza kaybı
 • Depresyon ve davranış bozuklukları
 • Bağışıklık sisteminin direncini kaybetmesi
 • Akciğer problemleri,
 • Uykuda düzensizlik ve rahatsız gecelerin yaşanması

Kandaki Oksijen Miktarını Artırmak İçin Masa Başı Aktiviteleri

İş yaşantısında hepimiz stres dolu dakikalar yaşıyoruz. Bu çalışma saatlerinin uzunluğundan kaynaklanıyor. Saatlerce aynı yerde oturma ve hareketsiz kalma durumu oluştuğu için vücudumuz oldukça etkileniyor. Yazımızın bu bölümünde iş yerinde kanıdaki oksijen miktarını artırmak için gerekli olan ve yapılması uzmanlar tarafından önerilen bazı egzersizleri sizlere aktaracağız. Bu sayede vücudunuzdaki oksijen oranı artacak ve rahatlayacak. Aşağıdaki egzersizler sonrası mutlaka 10 saniye dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Kandaki Oksijen Miktarını Artırmak İçin Masa Başı Aktiviteleri
Kandaki Oksijen Miktarını Artırmak İçin Masa Başı Aktiviteleri

Boyun Hareketi

Oturma pozisyonunuzu her zaman dik durumda tutun. Boyun kasları gerdin ve dik olmalıdır. Ardından geniş daireler yaparak egzersizinizi yapn. Bu sayede hem kaslarınız hareket eder hem de kan dolaşımınız arttığı için oksijen miktarınız artar.

Sırt Hareketleri

Sandalyede dik pozisyonda oturun. Kollarınızı omuzlarınızdan ön tarafa doğru itin. Bu sırada sırtınızın dik olmasına özen gösterin.

Gövde Hareketleri

Sandalyenizde dik oturun. Bir kolunuzu yukarıya doğru kaldırın. Başınızın üzerinden yana doğru belinizden itibaren esneme hareketleri yapın. Belinizi fazla zorlamamaya özen gösterin.

Göğüs ve Ön Omuz Hareketleri

Sandalyenin ön kısmında oturun. Ellerinizi arkanıza alın ve sandalyenin sırtından tutun. Sırtınızın diz göğsünüzün ise dışa doğru olmasına özen gösterin.

Omuz ve Boyun Hareketleri

Sandalyenizde dik durum ve kollarınızı serbest bırakın. Omuzlarınızı kulaklarınıza doğru çek bırak hareketi yapın.

Kol Esnetme Hareketleri

Sandalyenizde dik oturun ve ellerinizi kalçalarınızın yanına koyun. Avuç içlerinizi sandalyenin üzerinde ve parmak uçlarınız geriye doğru olsun. Vücudunuzun üst bölümünü ellerinizi kaldırmadan sandalyenin arkasına doğru yaslayın.

Göğüs Hareketleri

Ellerinizi göğüs üstünde avuç içleri birbirine bakacak şekilde birleştirin. İki elinizi birbirine doğru iterek kaslarınızı sıkın.

Bel Hareketleri

Sandalyenizde dil pozisyonda oturun. Belinizden başlayarak üst vücudunuzu sandalyenin arkasına doğru döndürüp elleriniz ile sandalyenin arkasını tutun. Bu hareketler yapılırken göğüs dışarıda ve sırtınız dik pozisyonda olmalıdır.

Ayak Bileği İçin Hareketler

Sırtınızı sandalyenize yaslayın. Bacağınızı ise diğer bacağınızın üzerine atın. Ayak bilekleriniz ile ufak daireler çizin. Bu sayede ayak kaslarınız ve ayak bileği kaslarınız çalışacaktır.

Bacak Hareketleri

Sandalyede oturun, ardından bir bacağınızı düz bir şekilde uzatın. Dizinizi bükerek bacağınızı yukarı ve aşağı hareket ettirin. Bu hareketi 1-2 dakika kadar yapıp diğer bacağınıza geçin.

Üst Gövde İçin Hareketler

Ayakta yüzünüzü duvara doğru dönün. Kollarınızı omuz genişliğinde açın ve ellerinizi duvara doğru yaslayın. Dirseklerinizi bükerek duvara yaklaşın, elleriniz ile duvarı iterek kaslarınızın çalışmasını sağlayın.

Günlük hayatta vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en büyük enerji kaynağı oksijendir. Vücudumuzun oksijen ihtiyacını, kaslarımızın sağlığını ve metabolizmamızın çalışmasını sağlamamız gerekmektedir. Aksi halde vücudumuz yorgun ve bitkin düşecektir. Gün içinde hareket etmeyi, egzersiz yapmayı ve evinizi havalandırmayı asla ihmal etmeyin, yürüyüş yapın, sağlıklı beslenin ve vücudunuzun ihtiyacı olan oksijeni karşılayın. Kandaki oksijen oranı nasıl artırılır yazımız ile sizlere yardımcı olmak istedik. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

YouTube Kanalımız Abone Olabilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx