SağlıkBeslenme

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren En İyi D Vitaminleri

En İyi D Vitaminleri Nelerdir?

Reklamlar

En iyi D vitaminleri, bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir. Pandemi yayılmaya devam ettikçe, giderek daha fazla bilgi yüzeye çıkıyor. Neyse ki, son birkaç aydır yayılan gerçekten iyi haberler var. Mutlaka bir tedavi veya aşı kadar etkili olmasa da kesinlikle bizlerin COVID virüsünden korunmasına yardımcı olacak bir şey.

Eylül ayında yapılan araştırmalar, D vitamini takviyesi almanın ciddi COVID vakalarına yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olacağını göstermiştir. Bu, özellikle koyu tenli veya çok fazla güneş ışığına maruz kalmayan kişiler için yararlı olacaktır.

Bunun nedeni aylardır yapılan gözlemsel çalışmalar, ciddi vakaları olan COVID hastalarının da düşük D vitamini seviyelerine sahip olduğunu gösterdi. Tek şey, D vitamininin gerçekte ne yaptığını tam olarak belirlemek zor.

Reklamlar

Bununla birlikte, D vitamini kesinlikle bu noktada hepimize yardımcı olabilecek bir şeydir ve bu konuda yardımcı olmak için alabileceğiniz en iyi D vitaminleri takviyelerinin bir listesini hazırladık.

Kaliteli D Vitamini Takviyeleri Ne İşe Yarar?
Kaliteli D Vitamini Takviyeleri Ne İşe Yarar?

Kaliteli D Vitamini Takviyeleri Ne İşe Yarar?

Vitaminler genel olarak aynı görünse de, her biri hakkında bir takım ayırt edici özellikler vardır. Bunları bir doktorla tartışırken daha da fazlasını bulacaksınız. Biz de bunu yaptık ve aşağıdaki kriterlere göre alabileceğiniz en iyi D vitamini takviyelerini bulduk.

Saflık – En iyi vitaminler, üreticiden alınan vitaminlerin kalitesi ve saflığı konusunda sıkı standartlara sahip olacaktır. Bu, etkiyi zayıflatacak veya tüketici için anlamsız olacak ek bir şey olmamasını sağlar.

Besinler – Bu D vitamini olmasına rağmen, bu takviyelere dahil edilmiş başka besinler de vardır.

Reklamlar

Doğal – Bir vitamin olmasına rağmen, birçok şirket dolgu maddeleri, yapay tatlandırıcılar veya renkler gibi gereksiz malzemeler koyar. Bu takviyelerin hiçbiri yok.

Güvenilir – Doktorlar ve diyetisyenler gibi sağlık uzmanları bu ürünleri önermektedir.

Designs for Health Liposomal D Supreme

Sıvı formdaki en iyi D vitamini takviyelerinden biri, Designs for Health’den Lipozomal D Supreme’dir. Lipozomlar, D vitamini ve diğer besinler için taşıyıcı olarak kullanılan küçük yağ küreleridir. Bunlar her türlü takviyede kullanılır, ancak bunları bugünlerde en çok sıvı formlarda bulacaksınız.

Ancak lipozomal kullanıyor olması, şirketin karışıma diğer vitaminleri dahil edebileceği anlamına geliyor. Bunu da K1 ve K2 vitaminlerini ekleyerek yaptılar. Bunun önemli olmasının nedeni, K ve D vitaminlerinin vücudunuzda birlikte çok iyi çalışmasıdır. Bu, sıradan bir D vitamini takviyesi almaktan çok daha iyi olan D vitamini yönünden gelişmiş bir etki elde edeceğiniz anlamına gelir.

Pure Encapsulation’s D3
Pure Encapsulation’s D3

Pure Encapsulation’s D3

Kapsül başına en iyi yüksek doz için Pure Encapsulations D3’ten başkasına bakmayın. Her kapsül 10.000 IU D3 vitamini içerir. Bu, D vitamini açısından ciddi derecede düşük olanlar içindir. Bununla birlikte, çok fazla D vitaminine sahip olmak bazı sorunlara neden olabilir, bu nedenle bunu almayı düşünüyorsanız, önce sağlık uzmanınıza ya da doktorunuza danışın.

Pure Encapsulation, hipoalerjenik ve glütensiz vitaminler sağlayan güvenilir bir marka olduğundan bu sağlam bir seçenektir.

Now Vitamin D3

Alternatif bir ek arıyorsanız, Now Foods markası dikkate alınması gereken mükemmel bir ek markadır. Daha önce de belirtildiği gibi, bu ek akılda belirli kişiler için tasarlanmıştır, bu yüzden bunları almadan önce sağlık uzmanınıza danışın. Bunu Pure Encapsulations yerine neden seçebileceğinize gelince, bütçesi kısıtlı olanlar için daha iyi.

Carlson Super Daily D3

Sıvılar vitamin alımı için daha iyi olduğundan, çocuklar için en iyi seçeneklerden biri sıvı bir seçenektir. Akla gelen bir marka, diğerleri arasında köklü bir marka olan Carlson’s. Her paket, bir yıl boyunca harika kılan 365 damla içerir. Aynı zamanda GDO’suz, süt ürünleri içermez, vejetaryen ve aromasızdır.

Now Vitamin D3 Supplement Chewables
Now Vitamin D3 Supplement Chewables

Now Vitamin D3 Supplement Chewables

Çiğnenebilir ürünler, insanların vitaminlerini nasıl almayı sevdikleri konusunda başka bir seçenektir. Bunların üstesinden gelmek daha kolay olsa da, çiğnenebilir ürünlerle ilgili en büyük sorunlardan biri, birçoğunun içinde şeker içermesidir. Onları yemenizi sağlayabilirken, vitaminlerdeki şekerle ilgili sorun, şekerin çok yüksek olması ve hiç fayda görmemeniz veya çok az fayda sağlamasıdır. Şeker yemekten farksızdı.

Neyse ki, Now Foods çiğnenebilir vitaminler, tatlandırıcı yönü aşmanın benzersiz bir yolunu buldu. Doğal vanilya ve nane aromalarının yanı sıra şeker alkolleri olan ksilitol ve sorbitol kullanırlar. Tatlılar ama vitamin yönünden ödün vermiyorlar.

Unutulmaması gereken tek şey, şeker alkolleri olduğu için bunun bazı küçük sindirim sorunlarına yol açabileceğidir. Mide rahatsızlığı veya ishale neden olabilir. Büyük miktarlarda tüketiyorsanız bu olur. Bir tablet 1.000 IU D3 içerdiğinden bu noktaya gelmemelisiniz.

Nordic Nature Vitamin D3 Gummies

Sakızlar, hem yetişkinler hem de çocuklar için sevilen başka bir seçimdir, ancak çok fazla şekerin bulunduğu çiğnenebilir yiyeceklerle aynı sorunlarla karşılaşırlar. En fazla D3 vitamini ve daha düşük şeker isteyenler için Nordic Naturals’ın şekersiz D3 vitamini sakızını deneyin. Now Foods’ın çiğnenebilir ürününe benzer şekilde, bu, ksilitol ve meyve ve sebze suyu ile tatlandırılır.

SmartyPants Prenatal Complete

D vitamini alanında yapılan ilginç bir gelişme, hamile veya emziren kadınların geçmişte birçok doktorun önerdiğinden daha fazla D vitaminine ihtiyaç duymasıdır. Geçmişte günde 600 IU D vitamini alınması tavsiye ediliyordu. Şimdi uzmanlar hamile kadınlar için günde en az 4.000 IU öneriyorlar. Emziren kadınların 6.400 IU’ya ihtiyacı olabilir.

Bu daha yüksek ihtiyaç nedeniyle, doğum öncesi D vitamini takviyeleri almak akıllıca bir karardır, çünkü gün boyunca bu D3 seviyelerini korumak hamile ve emziren kadınlara ve çocuklarına birçok fayda sağlayabilir. Yararlı olan böyle bir ek, Smarty Pants markasındandır. Bu vitaminler C, D3, Çinko, Demir içerir ve glutensizdir.

Bluebonnet Earth Sweet Liquid
Bluebonnet Earth Sweet Liquid

Bluebonnet Earth Sweet Liquid

Vitamin damlaları sadece çocuklar için değil, yetişkinleri de düşünen birçok kişi var. Bu, çiğneme alışkanlığı olmayanlar veya hap almak istemeyenler için harika bir seçenektir. Bu veya sadece sıvıların sağlayabileceği vitaminlerden daha iyi sonuçlar arıyorsunuz. Yetişkinler için iyi olduğunu bulduğumuz bir seçenek, Bluebonnet’ten gelen sıvı D3 vitaminidir. 5000 IU D3 vitamini içerirler. Soya içermez, glüten içermez, GDO’suz, Koşer olan bu ürün süt ürünleri içermez.

Thorne Research Vitamin D3 Drops

Göz önünde bulundurabileceğiniz yetişkinler için bir başka alternatif takviye ise Thorne Research’ten. Thorne, Terapötik Ürünler Derneği (TGA) tarafından onaylanan güvenilir bir ek markadır. TGA, Avustralya Sağlık Bakanlığı tarafından işletilen bir düzenleyici kurumdur.

Bunun iyi bir alternatif olmasının nedeni, bu damlaların K2 vitamini içermesidir. Daha önce bahsedildiği gibi, K vitamini faydalıdır çünkü D vitamini ile sinerji oluşturur. IU 2 damla için 1.000 iken, K vitamininden diğer damlalardan alamayacağınız ekstra etki avantajını elde edersiniz.

Doctor’s Best Vegan D3
Doctor’s Best Vegan D3

Doctor’s Best Vegan D3

D vitamini pazarındaki bir diğer büyük gelişme de veganlar için bol miktarda kalite seçeneği sunuyor. Piyasadaki en büyük sorun, piyasadaki birçok D3 takviyesinin balık veya koyun yünü içeriklerini kullanmasıdır. Veganların yaşam tercihi hayvanlardan elde edilen hiçbir ürünü tüketmemek olduğu için bunun bir faydası olmuyor. Ortaya çıkan bir vitamin ergokalsiferoldü. D vitamininin maya veya mantardan gelmesi bir ilerleme olsa da, sorun bu vitaminlerin kaliteli D vitamini üretiminde etkili olmamasıydı. Neyse ki, birçok şirket öne çıktığı kadar veganların bu konuda endişelenmesine gerek yok. Kaliteli D3 vitamini sağlayan ve vegan bulduğumuz bir markadır.

Kapsüllerinin ana bileşeni, bir bitki D3 vitamini kaynağı olan vitamin D3’tür. Bu bitki kaynağı aynı zamanda Birleşik Krallık Vegan Topluluğu’ndaki kayıtlı üyeler tarafından sürdürülebilir bir şekilde hasat edilmektedir. Ayrıca, kaliteli olduklarından emin olmak için klinik deneylerden de geçmiştir.

Birçoğumuz bir süre bu pandemi ile uğraşacak olsak da, sağlığınız şimdi her zamankinden daha önemli. Bol seçenekli bu takviyelerin tümü ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve COVID’ye yakalanmayı önleyebilirsiniz. Ya da en azından, enfekte olmanız durumunda onunla başa çıkmak için çok daha fazla ürün elinizde olsun. Pandeminin ötesinde, D3 vitamini kemikleri, kalbi, akciğerleri ve daha fazlasını güçlendirmek gibi bir dizi başka sağlık yararı sağlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren En İyi D Vitaminleri adlı yazımızı faydalı bulduysanız, Spora Yeni Başlayanlar için İpuçları ve Öneriler adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Begonya Instagram: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx