Spor

Spora Yeni Başlayanlar için İpuçları ve Öneriler

Reklamlar

Daha önce spor yapmamış ve egzersizin her türlüsüne uzak olan kişiler için spor çok zor bir aktivite olarak görülebilir. Spora yeni başlayanlar için ipuçları ve önerilerimizi okuduktan sonra ise disiplinli bir biçimde spor yapmanın detaylarını öğrenip çok daha rahat olabileceksiniz. Bu yazıyı araştırıp bulmuş olduğunuza göre, egzersizlere başlamak için ilk adımı çoktan atmış bulunuyorsunuz. Öncelikle sporla içi içe bir yaşama adım atarken unutmamanız gereken ilk husus, belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için asla aceleci olmamanız ve motivasyonunuzun düşmesine izin vermemektir. Bu kısa dipnotun ardından egzersiz programlarına yeni başlayan kişiler için hazırladığımız tavsiyelere göz atabiliriz.

Spora Yeni Başlayanlar için İpuçları ve Öneriler

  • Hedef Belirlemek
  • Gerçekçi Hedeflere Odaklanmak
  • Spor Kıyafetleri Edinmek
  • Isınma ve Esneme Egzersizleri Yapmak
  • Beslenme Düzenini Gözden Geçirmek
  • Egzersiz Programı Hazırlamak
  • Çeşitli Spor Aksesuarlarından Faydalanmak

Hedef Belirlemek

Sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat sürdürebilmek için hiçbir zaman geç değildir. Hayatınızın geri kalanında daha hareketli bir yaşam tarzını benimsemek istiyor fakat nasıl ve nereden başlayacağınızı bir türlü kestiremiyorsanız öncelikle hedefinizi belirlemelisiniz. Spora başlama amacınızın tam olarak ne olduğunu belirlemeli ve bu yönde ilerleme kaydetmelisiniz. Önceliğiniz kilo vermek mi, sıkı bir vücuda sahip olarak fit bir görünüm kazanmak mı, sadece haraketli bir yaşam için spor yapmak mı, yoksa kas kütlenizi artırıp kaslı bir vücuda sahip olmak mı? Bu seçeneklerden hangisi size yakın geliyorsa, hedefi bu yönde tutmalı ve egzersiz programınızı ona göre şekillendirebilirsiniz. Böylece yanlış egzersizler yaparak ne vakit kaybeder, ne de kendinizi yorarsınız.

Gerçekçi Hedeflere Odaklanmak

Büyük bir hevesle başladığınız spor yaşamınıza aynı hızla veda etmemek için mutlaka gerçekçi hedeflere odaklanmalısınız. Bugüne kadar hiç spor yapmamış biriyseniz elbette ki bir anda maraton koşucusu olamaz veya kaslı bir vücuda sahip olamazsınız. Aynı şekilde spora başlar başlamaz ilk haftadan 10 kilo verebileceğinizi düşünmek sizi büyük bir hayal kırıklığına uğratabilir. Spor yapmak belirli bir disiplini gerektirir ve bu disiplin içerisinde, hedeflerinize küçük adımlarla başlamalısınız. Amacınız ister kilo vermek, ister kaslı bir fiziğe sahip olmaksa egzersiz programınızı zamana yaymalı ve sabırla sonucu beklemelisiniz. Unutmayın ki, her şey küçük bir adımla başlar ve gerisi çorap söküğü gibi arkasından gelecektir.

Reklamlar
Spor Kıyafetleri Edinmek
Spor Kıyafetleri Edinmek

Spor Kıyafetleri Edinmek

Spora yeni başlayan biriyseniz kendinizi motive etmek için yeni ve renkli spor giysileri satın alabilirsiniz. Evde ya da açık alanda egzersiz yapacak olmanız fark etmeksizin, öncelikle kaliteli ve esnek tabanlı bir spor ayakkabıya sahip olmalısınız. Egzersiz yaparken sakatlanmalara yol açmamak için her spor türüne göre üretilmiş spor ayakkabılar pek çok mağazada mevcut durumda. Bunun dışında egzersiz yaparken rahat hareket etmenizi sağlayacak tayt, eşofman ve çeşitli spor aksesuarlarını kullanmanız hem motivasyon açısından, hem de fiziksel açıdan sizi rahatlatır.

Isınma ve Esneme Egzersizleri Yapmak
Isınma ve Esneme Egzersizleri Yapmak

Isınma ve Esneme Egzersizleri Yapmak

Egzersiz yapmaya karar verdiğinizde unutmamanız ve kesinlikle yok saymamanız gereken temel hususlardan biri, mutlaka ısınma ve esneme egzersizleri yapmanızdır. Yeterli derecede ısınma hareketleri yapmadan spora başlamanız halinde sonu sakatlanamaya kadar varabilecek olumsuzluklar yaşayabilirsiniz. Isınma hareketleri, vücudu egzersiz yapmaya hazırlayan ve verimli sonuç almanızı sağlayan hareketlerdir. Aynı şekilde esneme hareketleri de spor bitiminde mutlaka uygulanmalıdır. Aksi takdirde egzersiz sırasında yoğun olarak çalışmış olan bölgelerde birkaç gün sürebilecek kas ağrıları yaşamanız kaçınılmazdır.

Beslenme Düzenini Gözden Geçirmek

Spor yapmaya başladıktan sonra tüm beslenme düzeninizi gözden geçirmeli ve yepyeni bir sisteme geçmelisiniz. Egzersize başlarken amacınız kilo vermekse zaten bu değişikliği gerçekleştirecek ve sağlıklı beslenmeye başlamış olmalısınız. Kaslı bir vücuda sahip olmak için spora başlayacaksanız eski beslenme alışkanlıklarınızı değiştirip, protein ağırlıklı gıdalara yönelmelisiniz. Kasların gelişmesi ve büyümesi için fazla oranda proteine ihtiyaç duyulmaktadır, bu nedenle hem kilo verirken, hem de vücut geliştirirken karbonhidrattan uzaklaşarak sofranızda bolca protein kaynağı olan besin ve içeceklere yer vermelisiniz. Tüm bunların yanında mutlaka su tüketimini artırmalısınız. Spor yaparken vücuttan çok miktarda su atıldığı için giden suyun yerine kesinlikle yenisini eklemeniz gerekir.

Egzersiz Programı Hazırlamak

Spora yeni başlayanlar için önemli tavsiyelerde bulunduğumuz yazımızda bir diğer önemli madde ise, mutlaka bir egzersiz programı hazırlama gerekliliğidir. Nasıl bir program uygulayacağınıza karar veremiyorsanız, bu alanda uzman bir kişiden yardım alabilir ve onun yönlendirmeleri ile hareket edebilirsiniz. Şayet kendi programınızı kendiniz hazırlayacaksanız unutmamanız gereken nokta, birden ağır egzersizleri uygulamaya başlamamanızdır. Egzersize yeni başlayan birinin haftanın üç günü ve yarımşar saatlik egzersizlerle başlaması ve zamanla bu süreyi artırması yeterlidir. Ağırlık ekipmanları veya kendi ağırlığı ile spor yapacak kişilerse mutlaka egzersiz yapılan günün ertesinde kendine mola vermeli böylece yırtılan kas ve liflerin kendisini onarması için yeterli zamanı tanımalısınız.

Reklamlar
Çeşitli Spor Aksesuarlarından Faydalanmak
Çeşitli Spor Aksesuarlarından Faydalanmak

Çeşitli Spor Aksesuarlarından Faydalanmak

Egzersize yeni başlayacak kişilerde heyecan yaşanması gayet normal bir durumdur. Spor yaparak veda edeceği kiloları ya da kazanacağı kas kütlesini hayal etmek, hoş bir motivasyon aracı olabilir. Bunun yanında, küçük ama işlevse teknolojik cihazlarda bu dönemde en büyük moral kaynağınız olacaktır. Spor esnasında nabız atışınızın ne kadar olduğunu gösteren ve kaç adım atarak ne kadar kalori yaktığınızı hesaplayan akıllı cihazlardan temin edebilirsiniz.

Spora Yeni Başlayanlar için İpuçları ve Öneriler hakkındaki yazımızı beğendiyseniz Yazın Sıcak Havalarda Koşarken Bilinmesi Gerekenler hakkında yazdığımız yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Yeni yayınlanan videolarımızdan haberdar olmak için YouTube kanalımızı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx