SağlıkSpor

İp Atlamak Kilo Verdirir mi, Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

İp atlamak yıllardan beri sokak aralarında küçük çocukların oynadığı ve bazen yetişkinlerinde dahil olduğu eğlenceli, aynı zamanda aktif bir oyun aracıdır. Tek kullanım maksadının oyun oynanmak olmayan ip atlama oyunu veya egzersizi, birçok profesyonel sporcunun antrenman rutinlerinde yer alır. İp atlama egzersizi, dünya genelinde uygulanan, oldukça verimli bir egzersiz aracıdır. Spora başlamadan önce her sporcu muhakkak ip atlar ve hem ısınmak için hem de koordinasyonunu sağlamak için bu tekniğe başvurur.

Herkesin kolaylıkla yapabileceği, küçük büyük fark etmeksizin; eğlenirken sağlıklı kalabileceği ve vücudumuza faydalı bir çalışmadır. Birçok farklı atlama seçenekleri vardır. Bunlar; Normal atlama, tek ayak ile atlama, çapraz atlama, ters atlama gibi çeşitli varyasyonlara sahip ip atlama egzersizi, aynı zamanda basit ve çabuk öğrenilebilen bir oyun ve spor aracıdır.

Bisiklet, koşu, yüzme gibi çeşitli kardiyo egzersizler sınıfında olan ip atlama, vücuttaki tüm kasları çalıştırdığı için ve vücut ısısını yükseltmek için oldukça verimli bir egzersiz çalışmasıdır. Düzenli ip atlayarak; dayanıklılığınız ve vücut direncinizin artmasını sağlayabilir, ayrıca metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını ve fit görüntüye ulaşmanız için bu egzersizi yapabilirsiniz. İp Atlamak Kilo Verdirir mi, Faydaları nelerdir? Soruları gündemimizi meşgul ederken, ip atlamanın faydalarını ve kilomuza ne gibi etkisi var birlikte inceleyelim.

Reklamlar
Günde bir saat ip atlamak
Günde bir saat ip atlamak

Günde bir saat ip atlamak ayda kaç kilo verdirir kaç kalori yaktırır?

İp atlamak tek başına kilo vermenizi sağlayamaz ama sağlıklı bir beslenme düzeniniz varsa ve düzenli olarak egzersiz ya da spor yapıyorsanız, ip atlayarak daha fazla kalori harcayabilir ve metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Kilo vermenin ilk kuralı kalori açığı yaratmaktır. Ne kadar az kalori alır ve öğünlerinizi düzenlerseniz ya da ne kadar çok kalori harcarsanız, o kadar fazla kilo verebilirsiniz ve fit görünebilirsiniz.

Ortalama kilo kategorisinde bulunan bir yetişkin, ip atlayarak 1 dakikada 10-25 kalori, 15 dakikada 250-300 kalori yakabilir. Kısa sürede çok kalori harcamanızı sağlayan bir egzersiz olduğu için, ip atlayarak metabolizmanızı hızlandırabilir ve zayıflama sürecinizin finalini erkene alabilirsiniz. Kaslarınızın daha sıkı ve güzel görünmesine de yardım ettiği için, kilo verme sürecinizde ip atlayarak daha fit görünebilirsiniz. Bu şekilde günlük rutin haline getireceğiniz ip atlama egzersizini hem eğlenerek hem de spor amaçlı yaparak bir ayda ortalama 8 kiloya kadar yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Tekrar belirtmekte yarar var, yapacağınız ip atlama sporunun yanında dengeli beslenme ve ekstra yapacağınız başkaca egzersizleri yanına katarak bu sürece daha fazla katkı yapabilirsiniz.

Zayıflamak için günde ne kadar ip atlamalıyım?
Zayıflamak için günde ne kadar ip atlamalıyım?

Zayıflamak için günde ne kadar ip atlamalıyım?

Hesaplama yapmak aslında kilo verme sürecinde size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Nasıl her gün tartılmanın psikolojik etkisi oluyorsa kalori hesabı yapmanın da psikolojik bir baskısı olacaktır. Siz siz olun başlamış olduğunuz kilo verme serüvenine gözünüzü kapatın. Dengeli beslenmenin önemli olduğunu ve vücudun hangi besini istediğini ya da hangi besini istemediğini bilirseniz, yapmış olduğunuz ip atlama sporunun etkisini her geçen gün daha fazla görürsünüz. Ama sizlere ortalama bir insan vücudunun günde kaç adet ip atlaması gerektiğinin küçük bir hesabını yapalım.

Basen ve bel bölgesini çalıştırmakla meşhur olan ip atlamak, günde 20 dakika yapılması kaydıyla haftada 1 kiloya kadar yağ yakabilirsiniz. İp Atlamak Kilo Verdirir mi, Faydaları nelerdir? Sorusunun bir de faydalarına bakalım. İp atlamak kilo verdirdiği kadar vücudumuza başka neler katıyor inceleyelim.

Reklamlar
 • Kan akışını hızlandırır ve kalbe daha fazla kan pompalar, bu sayede hızlanan kanı pompalamak için vücudumuz daha fazla enerji harcamaya başlar. İşte bu olay metabolizmanın hızlanmasıdır.
 • Ayaklardan başlayarak omuzlara kadar bütün kaslarımızı çalıştırır. Yüzmek kadar etkisi olan ip atlama egzersizi kaslarımızın çeviklik kazanmasını sağlar.
 • Farklı atlama şekilleri olduğundan vücudun denge noktasını geliştir ve daha koordinasyonlu olmamızı sağlar.
 • Metabolizmamızın hızlanmasından dolayı oluşan enerji yakımı akciğerlerimizin kapasitesini arttırır ve akciğerlerimizi de sürece ortak eder.
 • Özellikle basen ve karın kaslarınızın daha sıkı olmasına yardımcı olur.
 • Harcanan enerji sayesinde ve sinir sistemlerimizin ip atlama sürecinde etkin rol oynamasından dolayı boşalan sinirlerin yerine stressiz ve rahat bir psikolojik durum ortaya çıkar.
 • Omurga yapısının daha dik ve doğal halde olmasına yardımcı olur.
Evde ip atlanır mı?
Evde ip atlanır mı?

Evde ip atlanır mı?

İp atlamak olarak bildiğimiz ve kilo vermek adına nasıl bir süreç izleyeceğimizi bilmemiz gerekiyor. Bu doğrultuda ip atlamadan önce nasıl ip atlanır onu tam anlamıyla bilmemiz gerekiyor. Gelin hep birlikte öncelikle ip nasıl atlanır kısaca inceleyelim ve püf noktalarını tekrar gözden geçirelim.

Kilo vermek için sokakta çocukların atladığı ip atlama tarzından çok, daha professonel ve teknik bilgilerle atlamak kilo vermek için daha iyi olacaktır. İp Atlamak Kilo Verdirir mi, Faydaları nelerdir? Gibi soruları artık aklımızdan çıkaralım ve bütün gücün bizde olduğunu unutmadan sadece hedefe odaklanalım. Biliyoruz ki artık kilo vereceğiz ve bunu basit ve etkili bir yolla yapacağız.

 • Öncelikle, kaliteli bir egzersiz ipi, altı kaymayan bir spor ayakkabı ve geniş, kapalı bir mekan ise iyi havalandırılmış olması önemli bir mekana ihtiyacımız var.
 • Atlama ipinizin boyun kendinize göre ayarlayın. Bunun teknik olarak yapımı şu şekilde; ipin ortasına ayağınız ile basın, daha sonra omuzlara kadar getirin. Bu seviye sizin boy ayarınızdır.
 • İp atlamaya başlamadan önce dik durun ve vücudunuzu serbest bırakın.
 • Kollarınızı iki yana açın ve avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde konumlandırın.
 • İpi arkanıza alın ve sadece ama sadece bileklerinizi hareket ettirerek ipi çevirin. Kollarınızla yapacağınız çevirme işlemi sizin hemen yorulmanıza ve çabuk pes etmenize sebep olacaktır. Buna asla izin vermeyin.
 • Atlarken tek sekme hareketi yapın. Çok az veya çok fazla zıplamayın. Bileklerinizle büyük daireler çizmeden ipi çevirin.
 • Parmak uçlarınızda zıplamaya çalışın.
 • Her şey biranda olmaz, 40 saniye atlayın 30 saniye dinlenin. İlerleyen süreçte atlama sürelerini uzatıp dinlenme sürelerini kısaltabilirsiniz.
 • Bu şekilde 4 ya da 8 set olacak şekilde her gün muhakkak yapın.

İlerleyen süreçte daha fazla ip atlama konusunda yetkinlik ve hız kazandığınızda, ip çevirme ve sıçrama arasındaki senkronizasyonu kurduğunuzda uzun süreli ve farklı ip atlama tekniklerini uygulayabilirsiniz.

Her gün ip atlasam ne olur?

Her gün ip atlamak size hiçbir zarar vermez aksine sıkılaşmanızı ve kilo vermenize destek sağlar. Günlük bir rutin haline getirdiğiniz ip atlamayı 15 dakika boyunca yaparsanız vücudunuzda bulunan günlük ödemleri atarsınız. Kondisyon arttırmaya yarayan bu spor türü, her gün yapılması durumunda vücut direncini arttıracak ve bağışıklık sisteminizin eskisinden daha iyi olmasını saplayacaktır.

Aynı zamanda psikolojik olarak da rahatlatan bu spor her sabah yapılacak olan 15-20 dakikalık sabah sporuyla güne daha dinç ve daha enerjik başlamanızı sağlayacaktır. İp Atlamak Kilo Verdirir mi, Faydaları nelerdir? Soruları kafanızı her kurcaladığında istikrarlı bir şekilde her gün yaptığınız ip atlama egzersizi, kilo verdikçe bu soruları kendinize sormanıza engel olacaktır.

İlginizi çekebilir: Evde Yapabileceğiniz Göğüs Dikleştirme Egzersizleri

Begonya Kadın YouTube kanalımıza da abone olarak bize destek verebilir, ilgi çekici içeriklerimizi takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin/videos

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx