Sağlık

Evde Yapabileceğiniz Göğüs Dikleştirme Egzersizleri

Reklamlar

Kadınlar bu dünyaya, bir düzen bir renk katmak için gelmişlerdir. Hepimiz kadınlara muhtacız; önce annemize sonra sevdiğimiz aşkla bağlandığımız hayat arkadaşımıza. Herkesin bir sorunu olduğu gibi kadınlarında sorunları vardır. Bu sorun bazen umursanmasa bile bazen de kafamıza çok takılıp gece uykularımızı kaçırmaktadır. Bu sorunun adı göğüs sarkması.

Göğüs sarkması vücudumuza giren yağların göğüslerde birikmesi olayıdır. Bazı yaş gruplarında bu yağlanma biyolojik bazı süreçlerden sonra gelişir. Annelerin, özellikle çok çocuklu annelerin genel şikayetleri arasında gözükse de bu her kadının başına gelebilecek ama korkulacak kadar kötü olmayan bir tür doğal süreç. Birçok kadın göğüs sarkmasından endişe ediyor fakat tam olarak ne yapacağını, nasıl bir önlem alması gerektiğini veya doktora gitmekten çekiniyor ya da bilmiyor. Belki de Göğüs sarkmasına karşı önlem alan ve bunları düzenli uygulayan çok az kadın var.

Göğüslerimiz yağ tabakasından oluştuğu için er ya da geç sarkacakları gerçeği ile karşı karşıyayız olabiliriz. Fakat onları elimizden geldiğince koruyabilir, bakabilir ve bu sarkma süresini olabildiğince uzatabiliriz. Evde Yapabileceğiniz Göğüs Dikleştirme Egzersizlerini, üstelik bunu yapmak için sadece göğüs estetiğine veya ekstra hazırlanan kürlere ihtiyacımız yok, göğüs sarkmasını önleyici doğal yöntemler de bulunmuyor değil. Göğüs büyütme ameliyatı, silikon veya implant gibi operasyonları düşünseniz de yöntemleri ve risk durumlarını çok iyi araştırmanız gerekiyor.

Reklamlar
Göğüsleri toplamak için ne yapmalıyız?
Göğüsleri toplamak için ne yapmalıyız?

Göğüsleri toplamak için ne yapmalıyız?

Öncelikle göğüslerimizin neden sarktığına bir bakalım. Göğüs sarkmasının birçok nedeni var. Bunların başında hızlı bir şekilde ve kısa aralıklarda kilo alıp vermek, hormonal ve doğal bazı değişimler, çok sıcak su altında banyo yapmak ve uzun süre güneşlenmek ve güneşe bir şekilde maruz kalmak geliyor. Göğüs sarkmasının en önemli nedenlerinden biri de sağlığımıza her zaman zarar veren sigara içme alışkanlığı. Sigaranın içeriğindeki nikotin, kan hücreleri vasıtasıyla, cildimize ulaşan oksijeni engelliyor, bu da ciltte yaşlanma ve sarkmalara sebep oluyor. Şimdi gelelim neler yapabileceğinize. Her şeyin doğal olanı makbuldür sözünü yıllardır hepimiz duymuşuzdur.

Evde Yapabileceğiniz Göğüs Dikleştirme Egzersizleri de bulunmuyor değil ancak bu söz sarkık göğüslerinizi kapsıyor mu? Tabiki de hayır. Uzman doktorların uzun süredir yapmış olduğu araştırmalar göğüs sarkmalarının sebeplerini ve çözüm önerilerini herkes ile paylaşıyor ve korkularınızın kaybolmasına vesile oluyorlar. Göğüsleri sarkan bazı kadınlar, sarkık göğüsler için özel tasarlanmış olan sütyenleri veya göğüs toplayıcılarını kullanıyor. Belli bir yere kadar bu önlemler işe yarasada, asıl meseleyi kökten halletmediğiniz sürece içiniz rahat etmeyecektir.

Göğüs sarkıklarını önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler var;

 1. Dengeli beslenmek ve vücudumuzda ki fazla yağ ve ödemden kurtulmak
 2. Spor yapmak veya günlük rutin yürüyüşler ve egzersizler yapmak
 3. Bazı doğal kürleri uygulamak

Bu 3 madde, göğüs sarkıklarını engellemede doğal olarak yapılan önlemler.

Reklamlar

Ayrıca göğüsleri toplamak için doğal yöntemler haricinde, cerrahi müdahalelerde mevcut. Estetik ameliyatları artık kısa süreli müdahaleler halini aldı. Şunu unutmamak lazım sarkmamış göğüsler spor ile sarkması engellenebilir. Ancak sarkmış olan göğüslerin toparlanması için cerrahi müdahaleden başka bir yol bulunmamaktadır.

İlk önce göğüs ameliyatına uygun olup olmadığınızı kontrol ettirmeniz gerekiyor. Göğüs dikleştirme ameliyatına uygun bir aday olup olmadığınızı anlamak için basit bir yöntem vardır. Göğüs ucu, memenin göğüs duvarı ile birleştiği çizgiyle aynı hizada bulunuyor ise, altına inmişse ya da göğüs başınız tamamen aşağıya bakıyorsa, göğüs dikleştirme ameliyatına uygun bir adaysınız demektir. 

Sarkık göğüs sporla toplanır mı?
Sarkık göğüs sporla toplanır mı?

Sarkık göğüs sporla toplanır mı?

Maalesef hayır. Sarkık göğüslerin cerrahi küçük bir operasyondan başka bir çözümü bulunmuyor. Ama yine de hayatınızda yapacağınız küçük bazı değişikliklerle sarkmaların üstesinden gelebilirsin.

 • Spor en önemlisi, göğüsleri ve bu bölgedeki kasları canlandırıp, harekete geçirip diri tutacak birçok egzersiz var. Bunların arasında en etkili ve eğlenceli olanlarından biri yüzme.
 • Kalsiyum, C Vitamini ve protein bakımından zengin yiyeceklerle beslenmeniz, sağlığınız ve vücudunuz için oldukça önemli. Bu besinler cildin sıkılaşmasını sağlayarak hem deri altı toksinleri atıyor hem de göğüs sarkmasını da geciktiriyor.
 • Sıcak suyla yıkanmak göğüs sarkmalarının sebeplerinin en önemlisi diyebiliriz. Eğer yapabiliyorsanız her gün göğüslerinize soğuk şok masajları yapın ve zeytinyağı ile ovun. Buz, göğüslerde ki hücreleri harekete geçirerek göğüslerin diri kalması için çok etkili bir tedavidir. Bu masajı yaptıktan sonra göğüslerinizi tam saran sıkı bir sütyen giyin ve bir saat bu şekilde uzanıp dinlenin.
 • Duruşunuzu düzeltin. Göğüsleriniz eğer ki aşağıya doğru sarık olursa yer çekiminin gücüyle zaman içerisinde daha da esneyecektir.
 • Daha önceden de belirttiğim gibi spor en önemli şey, ancak dengeli beslenmekte spor kadar önemli, ani kilo alıp vermek göğüs sarkmalarının baş nedeni, o yüzden beslenmenize dikkat edin. Sporu günlük rutin haline getirin.
Evde göğüs kası nasıl yapılır?
Evde göğüs kası nasıl yapılır?

Evde göğüs kası nasıl yapılır?

Göğüs kaslarımızı şekle sokmanın en basit yolu evde aletsiz bir şekilde göğüs kası egzersizleridir. Bu hareketler ile göğüs kaslarımız çok fazla hacimlenmeyecektir. Eğer böyle bir amacınız var ise spor salonuna giderek orada daha ağır kilolarla daha tekniksel çalışmalar yapmamız gerekmektedir. Son yıllarda covid-19 küresel pandemisinin yayılması ile evde spor yapmak daha da yaygınlaştı ve yeni yeni teknikler ortaya çıkmaya başladı.

Daha doğal daha düzgün bir göğüs sahibi olmak isteyen hem kadın hem erkekler. Evde yapabileceğiniz ve hepinizin bildiği şınav hareketini her gün yaparsak istediğimiz sonucu alabiliriz. Çok farklı şekillerde yapılan şınav hareketi mevcuttur. Evde Yapabileceğiniz Göğüs Dikleştirme Egzersizleri nasıl yapılır gelin hep birlikte bakalım.

 • Yay kasma hareketi; Ileriye ve geriye doğru tekrar tekrar yay hareketi yaparak göğüslerin etrafındaki cildi sıkılaştırmaya ve göğüslerinizdeki hücreleri hareketlendirmeye de yardımcı olursunuz. Böylece göğüslerini bir süre sonra yapılan hareketlere göre dikleşmeye başlayacaktır. En iyi sonuçu alabilmeniz için günde en az 3 kez 10 ileri ve 10 geri olarak şekilde ya da kendinize göre ayarladığınız bir plan dahilinde bu hareketi tekrarlayın.
 • Şınav hareketi; Geleneksel olarak şınav çekmek ön kol, arka kol ve göğüs kaslarını çalıştırdığı için sarkmaları önleyecektir. Düzenli olarak bu hareketin yapılması sonucunda sarkmaların büyük ölçüde azaldığı gibi göğüs bölgesinde belirgin bir dikleşmede olacaktır. Bu hareketi yaparken dizlerinizin bükük olmamasına dikkat ediniz. Ya da bükük olarak da şınav çekebilirsiniz. Amacınız göğüslerinizi dikleştirmek ise sadece vücudun üst bölgesini çalıştırmanız sizin için yeterli olacaktır. Her gün 15 dakika boyunca bu hareketi tekrarlayabilirsiniz ve setler arası 30 saniye dinlenebilirsiniz.
 • Ağırlık kaldırmak; Günlük olarak ağırlık kaldırmak, göğüslerin sarkmasına engel olduğu gibi sıkılaşmasına ve dikleşmesine de yardımcı olur. Bu konuda en iyi egzersiz hareketine başlamadan önce sırt üstü yatın. Her iki elinize de ağırlık alın ancak vücudunuzun kaldırma oranına göre ağırlık seçiniz. Ellerinizi ağırlıklarla birlikte havaya göğsünüze dik hizaya kaldırın. 3-4 saniye kadar sayın ve eski konumunuza dönün. Bu hareket günde 15-20 dakika tekrarlamanız yeterli olacaktır. Ayrıca başlarken hafif ağırlıklarla başlayın hafif ve sık tekrar, yavaş yavaş ağırlığı arttırın. Aniden çok ağır kaldırarak kaslarınızı zorlamayın.

Göğüs dikleştirme egzersizleri işe yarıyor mu?

Evde Yapabileceğiniz Göğüs Dikleştirme Egzersizleri gerçekten de işe yarıyor. Yıllarca bu egzersizler konusunda bu şekilde araştırmalar yaparak göğüs dikleştiren insanlar bulunmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz hareketleri yaptığınız zaman göğüslerinizin dikleştiğini hissedeceksiniz.

İlginizi çekebilir: Sudafed Şurup Nedir?

Begonya Kadın YouTube kanalımıza da abone olarak bize destek verebilir, ilgi çekici içeriklerimizi takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin/videos

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx