Sağlık

Sudafed Şurup Nedir? Sudafed Şurup Ne İşe Yarar?

Reklamlar

Sudafed Şurup genel olarak burun tıkanıklığını gideren bir ilaçtır. Bu yazımızda Sudafed Şurup nedir, Sudafed Şurup ne için kullanılır, Sudafed Şurup ne işe yarar, Sudafed Mavi Şurup ne için kullanılır, Sudafed Şurup kullanmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir, Sudafed Şurup prospektüs nasıldır, Sudafed Şurup kaç yaş için ve Sudafed öksürük şurubu mu gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Sudafed Şurup Nedir?

Sudafed (psödoefedrin) Şurup, burun pasajlarındaki kan damarlarını küçülten bir dekonjestandır. Genişlemiş kan damarları burun tıkanıklığına (burun tıkanıklığı) neden olabilir. Sudafed Şurup, burun ve sinüs tıkanıklığını veya östaki tüpleri adı verilen iç kulaklarınızdaki sıvıyı boşaltan tüplerin tıkanıklığını tedavi etmek için kullanılır. Sudafed Şurup, bu ilaç kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

Sudafed Şurup Nedir?
Sudafed Şurup Nedir?

Sudafed Şurup Ne İçin Kullanılır?

Eğer burnunuz tıkalıysanız ve rahatlama arıyorsanız, Sudafed Şurup yardımcı olabilecek bir ilaçtır. Sudafed Şurup, soğuk algınlığı, saman nezlesi veya üst solunum yolu alerjilerinden kaynaklanan burun ve sinüs tıkanıklığını ve basıncını hafifletmeye yardımcı olur. Tıkanıklığınızı gidermek için bu ilacı güvenle kullanmak için bilmeniz gerekenler…

Reklamlar

Sudafed Şurup Ne İşe Yarar?

Sudafed Şurup ana aktif bileşen, psödoefedrin (PSE) olarak adlandırılır. Bu bir burun tıkanıklığı gidericidir. PSE, burun pasajlarınızdaki kan damarlarını daraltarak tıkanıklığı giderir. Bu, burun pasajlarınızı açar ve sinüslerinizin boşalmasını sağlar. Sonuç olarak, burun geçişleriniz daha net olur ve daha rahat nefes alırsınız.

Sudafed PE ürünleri psödoefedrin içermez. Bunun yerine, fenilefrin adı verilen farklı bir aktif bileşen içerirler.

Sudafed Mavi Şurup Ne İçin Kullanılır?
Sudafed Mavi Şurup Ne İçin Kullanılır?

Sudafed Mavi Şurup Ne İçin Kullanılır?

Psödoefedrin içeren bu ilaç, enfeksiyonun (soğuk algınlığı, grip gibi) veya diğer solunum hastalıklarının (saman nezlesi, alerji, bronşit gibi) neden olduğu tıkalı burun ve sinüs ağrısı/basıncının geçici olarak giderilmesi için kullanılır. Psödoefedrin bir dekonjestandır (sempatomimetik). Şişliği ve tıkanıklığı azaltmak için kan damarlarını daraltarak çalışır. Bu ilaçla kendi kendinize tedavi ediyorsanız, ne zaman doktorunuza veya eczacınıza danışacağınızı bilmek için üreticinin ambalaj talimatlarını dikkatlice okumanız önemlidir.

Öksürük ve soğuk algınlığı ürünlerinin altı yaşından küçük çocuklarda güvenli veya etkili olduğu gösterilmemiştir. Doktor tarafından özellikle belirtilmedikçe bu ürünü altı yaşından küçük çocuklarda kullanmayın. Uzun etkili tabletlerin/kapsüllerin on iki yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmez. Ürününüzü güvenli bir şekilde kullanmak için doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Bu ürünler soğuk algınlığını iyileştirmez veya süresini kısaltmaz ve ciddi yan etkilere neden olabilir.

Reklamlar

Ciddi yan etki riskini azaltmak için tüm dozaj talimatlarını dikkatlice izleyin. Bu ürünü bir çocuğu uyutmak için kullanmayın. Aynı veya benzer dekonjestanları içerebilecek diğer öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları vermeyin. Doktor veya eczacınıza öksürük ve soğuk algınlığı semptomlarını gidermenin diğer yollarını sorun (yeterince sıvı içmek, nemlendirici veya tuzlu burun damlası/sprey kullanmak gibi).

Sudafed Şurup Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler
Sudafed Şurup Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Sudafed Şurup Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Psödoefedrin almadan önce, bu maddeye alerjiniz varsa veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz. Ayrıca, diğer sempatomimetiklere (efedrin, fenilefrin gibi) karşı olumsuz reaksiyonlarınız olup olmadığını da doktorunuza söyleyiniz. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Aşağıdaki sağlık sorunlarından herhangi birine sahipseniz, bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza sorun: diyabet, belirli bir göz rahatsızlığı (glokom), kalp sorunları (kalp krizi, göğüs ağrısı, kalp yetmezliği gibi), hızlı/düzensiz kalp atışı, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm), idrar yapma zorluğu (büyümüş prostat nedeniyle olduğu gibi).

Bu ilaç başınızı döndürebilir. Alkol başınızı daha fazla döndürebilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri tüketmeyin ya da normalden daha az tüketin.

Ameliyat olmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünleri (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler, özellikle hızlı/düzensiz kalp atışı, baş dönmesi, idrar yapma sorunları, uyku sorunları veya kafa karışıklığı gibi bu ilacın yan etkilerine karşı daha duyarlı olabilir.

Çocuklar bu ilacın etkilerine, özellikle de huzursuzluğa karşı daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Psödoefedrin anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuzla riskleri ve faydaları tartışın.

Sudafed Şurup Prospektüs

Bu şurubu altı ila on bir yaş arasındaki çocuklara, günde üç ila dört kez birer ölçek verebilirsiniz. On iki yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde ise günde üç ya da dört kez ikişer ölçek bu şurubu içebilirsiniz.

Sudafed Şurup Kaç Yaş İçin?

Bu şurubu altı yaş ve üzeri çocuklarda kullanabilirsiniz.

Sudafed Öksürük Şurubu Mu?

Evet, bu şurup solunum yolu tıkanıklıklarından dolayı oluşan öksürüğü iyileştirir.

İlginizi çekebilir: Bactrim Şurup Ne İşe Yarar?

Begonya Kadın YouTube kanalımıza da abone olarak bize destek verebilir, ilgi çekici içeriklerimizi takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin/videos

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx