Sağlık

Bactrim Şurup Ne İşe Yarar? Bactrim Şurup Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Bactrim Şurup, enfeksiyonu iyileştirmek için mikroorganizmaların oluşmasını ve büyümesini engeller. Bu yazımızda Bactrim Şurup nedir, Bactrim Şurup muadili nelerdir, Bactrim Şurup ne işe yarar, Bactrim Şurup kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Bactrim Şurup nasıl kullanılır ve Bactrim Şurup yan etkileri nelerdir gibi çeşitli merak edilen konuları ele alacağız.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Bactrim Şurup Nedir?

Bactrim Şurup genel olarak pnömoni, bronşit, idrar yolu, kulak ve karın enfeksiyonları gibi çeşitli bakteriyel enfeksiyon türlerini tedavi etmek için kullanılan bir kombinasyon ilacıdır.

Bactrim Şurup Nedir?
Bactrim Şurup Nedir?

Bactrim Şurup, doktorun önerdiği şekilde alınması tavsiye edilen reçeteli bir ilaçtır. Daha iyi etki sağlamak için yiyeceklerle birlikte ve belirli bir zamanda alınmalıdır. Aşırı dozda vücudunuza zararlı etkileri olabileceğinden önerilen dozdan fazlasını tüketmeyiniz. Bir dozu atlarsanız, hatırladığınız anda onu alınız. Tam bir iyileşme sağlamak için kendinizi daha iyi hissetseniz bile tedavi tamamlanmalıdır.

Reklamlar

Bactrim Şurup mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, iştahsızlık, baş ağrısı gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Bu tür yan etkilerin üstesinden gelmek için sağlıklı ve dengeli beslenmek ve bol sıvı içmek tavsiye edilir. Yan etkilerden herhangi biri şiddetlenirse, derhal doktorunuza başvurun. Bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra herhangi bir alerjik reaksiyon (kızarıklık, kaşıntı, şişlik, nefes darlığı vb.) yaşarsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Bu ilacı almadan önce, karaciğeriniz veya böbreklerinizle ilgili herhangi bir sorununuz varsa doktorunuza söylemelisiniz. Ayrıca, herhangi bir sağlık durumu için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuza bildirin. Hamile veya emziren kadınlar da almadan önce doktora danışmalıdır. Bu ilaçla aşırı baş dönmesine neden olabileceğinden alkol almaktan kaçının. Genellikle araç kullanma yeteneğinizi bozmaz, ancak sizi uykulu veya baş dönmesi yapıyorsa araç kullanmamalısınız. İlaca karşı bilinen bir alerjiniz varsa, bu ilacı kullanmaktan kaçınmalı ve doktorunuza danışmalısınız. İlacın etkili bir şekilde çalışması için tedavi sırasında uygun şekilde dinlenmeniz önerilir.

Bactrim Şurup Muadili
Bactrim Şurup Muadili

Bactrim Şurup Muadili

 • BACTRIM 200/40 mg süspansiyon 100 ml
 • BACTRIM 30 tablet {Deva}
 • BACTRIM 400mg/80 mg 5 ml 1 ampül          
 • BACTRIM 400mg/80 mg IV enj. çöz.içeren ampül    
 • BACTRIM FORT 20 tablet {Deva}  
 • CO-TRIPIRIM 5 ml 1 ampül  
 • COTRIVER 100 ml süspansiyon                    
 • COTRIVER 30 tablet             
 • COTRIVER FORT 20 tablet             
 • KEMOPRIM 100 ml süspansiyon      
 • KEMOPRIM 30 tablet           
 • KEMOPRIM FORT 20 tablet
 • METOPRIM 30 tablet
 • METOPRIM 400 mg/ 80 mg 30 tablet                       
 • METOPRIM 5 ml 200 mg 100 ml süspansiyon          
 • METOPRIM 5 ml 200 mg 100 ml süspansiyon { Biofarma }  
 • METOPRIM 800 mg/ 160 mg FORT 20 tablet                     
 • METOPRIM FORT 20 tablet            
 • MIKROSID 100 ml süspansiyon                    
 • MIKROSID 30 tablet            
 • MIKROSID FORT 20 tablet             
 • SEPTRIN 30 tablet    
 • SEPTRIN FORT 20 tablet                 
 • SEPTRIN IV 5 ml 10 ampül   
 • SEPTRIN PED. 100 ml şurup
 • TRIFEN 100 ml sus.              
 • TRIFEN FORT 800/160 20 tablet                 
 • TRIMOKS 30 tablet
 • TRIMOKS FORT 20 tablet               
 • TRIMOKS PED. 100 ml süspansiyon
Bactrim Şurup Ne İşe Yarar?
Bactrim Şurup Ne İşe Yarar?

Bactrim Şurup Ne İşe Yarar?

Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara bakteriyel enfeksiyonlar denir. Bu ilaç genel olarak bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Bactrim Şurubu, farklı bakteriyel enfeksiyon türlerini tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotiktir. Bactrim Şurubu, bakterilerin büyümesini durdurarak çalışır. Akciğer, boğaz, idrar yolu, kulak ve midenin bakteriyel enfeksiyonlarında etkilidir. Tüm bakterilerin öldürüldüğünden emin olmak için kendinizi daha iyi hissettiğinizde bile reçete edildiği sürece almaya devam etmeniz önerilir. Erken durdurmak, enfeksiyonun geri gelmesini ve tedavi edilmesini zorlaştırabilir.

Bactrim Şurup Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu ilacı her dozdan önce iyice çalkalayın. Özel bir ölçüm cihazı ya da kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu ayarlayamayacağınız için yemek kaşığı kullanmayın. Bu ilacı doktorunuzun önerdiği şekilde bir bardak su (240 mililitre) ile ağızdan alınız. Mide rahatsızlığı oluşursa, yiyecek veya sütle birlikte alınız. Doktorunuz aksini önermediği sürece, olası böbrek taşı oluşma riskini azaltmak için bu ilacı alırken bol miktarda sıvı içiniz. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye verdiğiniz cevaba bağlıdır.

Reklamlar

En iyi etki için bu antibiyotiği eşit aralıklarla kullanmanız önerilir. Hatırlamanıza yardımcı olması için bu ilacı her gün aynı saatte alınız.

Belirtiler birkaç gün sonra yok olsa bile, reçete edilen miktar ve doz bitene kadar bu ilacı kullanmaya devam edin. Çok erken durdurmak, bakterilerin yeniden oluşumuna ve sürekli çoğalmasına neden olabilir ve bu da enfeksiyonun nüksetmesine neden olabilir.

Hastalığınız devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Sülfametoksazolü trimetoprim ile birlikte bu şurubu almadan önce, sülfa ilaçlarına veya trimetoprim alerjiniz varsa veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, bazı kan rahatsızlıkları (porfiri, folat vitamini eksikliğine bağlı anemi gibi), trimetoprim veya sülfa ilaçlarının neden olduğu kan hastalıkları geçmişi hakkında bilgi verin. vitamin eksikliği (folat veya folik asit), şiddetli alerjiler, astım, kemik iliği işlevinde azalma (kemik iliği baskılanması), belirli bir metabolik bozukluk (G6PD eksikliği), düşük aktif tiroid, mineral dengesizlikleri (yüksek potasyum veya düşük sodyum seviyesi gibi) varsa doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, canlı bakteri aşılarının (tifo aşısı gibi) de çalışmamasına neden olabilir. Doktorunuz size söylemediği sürece bu ilacı kullanırken herhangi bir aşı/aşı yaptırmayın.

Ameliyat olmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünleri (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve güneş lambalarından kaçının. Dışarıdayken güneş kremi kullanın ve koruyucu giysiler giyin. Güneşte yanarsanız veya cildinizde kabarcıklar/kızarıklıklar olursa hemen tıbbi yardım alın.

Şeker hastalığınız varsa, bu ürün kan şekerinizi etkileyebilir. Kan şekerinizi belirtilen şekilde düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Düşük kan şekeri semptomlarınız varsa hemen doktorunuza söyleyiniz (yan Etkiler bölümüne bakınız). Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Yaşlı yetişkinler, özellikle cilt reaksiyonları, kan bozuklukları, kolay kanama/morarma ve yüksek potasyum kan seviyesi olmak üzere bu ilacın yan etkilerine karşı daha duyarlı olabilir.

AIDS’li hastalar, bu ilacın yan etkilerine, özellikle cilt reaksiyonlarına, ateşe ve kan hastalıklarına karşı daha duyarlı olabilir.

Bu ilacın, doğmamış bebeğe olası zararları nedeniyle hamilelik sırasında özellikle beklenen doğum tarihine yakın kullanılması önerilmez. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Sağlıklı bebeklere herhangi bir zararı bildirilmemesine rağmen, bu ilacın hasta veya prematüre olan veya belirli rahatsızlıkları (sarılık, yüksek kan bilirubin seviyeleri, G6PD eksikliği) olan bebekler üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Bu nedenle, bu koşullara sahip bebekler için emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Bactrim Şurup Nasıl Kullanılır?
Bactrim Şurup Nasıl Kullanılır?

Bactrim Şurup Nasıl Kullanılır?

Bactrim Şurubu, iki antibiyotiğin bir kombinasyonudur: Sülfametoksazol ve trimetoprim. Bu antibiyotikler, bakterilerin bakteri çoğalması için gerekli bir besin olan folik asit üretmesini engelleyerek çalışır. Birlikte enfeksiyonunuzu etkili bir şekilde tedavi ederler.

Bu ilacı doktorunuzun önerdiği doz ve sürede alınız. Kullanmadan önce talimatlar için etiketi kontrol edin. Bir ölçü kabı ile ölçün ve ağızdan alın. Kullanmadan önce çalkalayınız. Bactrim Şurubu yemekle birlikte alınmalıdır.

Bactrim Şurup Yan Etkileri

Bactrim Şurubun yaygın yan etkileri arasında mide bulantısı, kusma, deri döküntüsü ve alerjik reaksiyon vardır. Çoğu yan etki herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmez ve vücudunuz ilaca uyum sağladıkça kaybolur. Devam ederse veya onlar için endişeleniyorsanız doktorunuza danışın.

İlginizi çekebilir: Aklovir Krem Nedir?

Begonya Kadın YouTube kanalımıza da abone olarak bize destek verebilir, ilgi çekici içeriklerimizi takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin/videos

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx