Sağlık

Aklovir Krem Nedir? Aklovir Krem Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Aklovir Krem genel olarak antiviral özelliklere sahip bir ilaçtır. Bu yazımızda Aklovir Krem nedir, Aklovir Krem nedir ne için kullanılır, Aklovir Krem ne işe yarar, Aklovir Krem fiyatı ne kadar, Aklovir Krem zona için kullanılır mı, Aklovir Krem sivilce için kullanılır mı, Aklovir Krem ne için kullanılır, Aklovir Krem kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve Aklovir 5 Krem nasıl kullanılır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Aklovir Krem Nedir?

Aklovir topikal (cilt için) krem, herpes virüsünün neden olduğu çeşitli belirtileri tedavi etmek için kullanılan bir antiviral ilaç türüdür. Aklovir topikal krem, dudaklardaki ve yüzdeki uçukları iyileştirmek için uygulanır. Aklovir topikal merhem, ayrıca genital herpes lezyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Herpes için tam bir tedavi yoktur ve Aklovir krem gelecekte semptomların oluşumunu engellemez. Aklovir topikal krem, bu ilaç kılavuzunda bahsedilmeyen çeşitli amaçlar için de kullanılabilir.

Aklovir Krem Nedir Ne İçin Kullanılır?
Aklovir Krem Nedir Ne İçin Kullanılır?

Aklovir Krem Nedir Ne İçin Kullanılır?

Aklovir topikal (cilt için) krem, herpes virüsünden dolayı oluşan cilt belirtilerini tedavi etmek amacı ile uygulanan bir antiviral ilaçtır. Aklovir topikal krem, dudaklardaki ve yüzdeki uçukları gidermek için kullanılır. Aklovir topikal merhem, genital herpes lezyonlarını tedavi etmek için de kullanılan bir üründür.

Reklamlar

Aklovir Krem Ne İşe Yarar?

Aklovir bir antiviral bir krem çeşididir. İki türü olan herpes simpleks virüsüne saldırır ve iyileştirir. Tip 1 herpes simpleks virüsü, genelde ağız çevresinde oluşan uçuklara sebep olur. Ayrıca genital herpes vakalarının yarısına da neden olan bir virüstür. Tip 2 herpes simpleks virüsü ise genellikle sadece genital herpes’e neden olur. Bazen uçuklara neden olabilir.

Aklovir krem, herpes simpleks virüsünü öldürmez, ancak çoğalmasını engeller. Bu, mevcut kabarcıklar üzerinde çok az etkisi olmasına rağmen, daha kötüye gitmelerini önleyebileceği anlamına gelir. Aklovir kremini semptomları görür görmez uygulamaya başlarsanız, semptomların şiddetini ve süresini azaltacaktır. Aklovir krem, uçuk ve genital herpes enfeksiyonlarının tedavisi için reçeteyle satılmaktadır. Uçukları tedavi etmek için bazı markaları reçetesiz de satın alabilirsiniz.

Bu ilaç kullanma talimatında ele alınmayan başka asiklovir müstahzarları da mevcuttur. Diğer asiklovir formülasyonları hakkında daha fazla bilgi için viral enfeksiyonlar için Aklovir krem ve Aklovir göz merhemi adlı ayrı broşürlere bakın.

Aklovir Krem Fiyatı

Bu kremin fiyatı 23.17 liradır.

Reklamlar

Aklovir Krem Zona İçin Kullanılır Mı?

Evet, bu krem zona rahatsızlığını tedavi etmek için kullanılır.

Aklovir Krem Sivilce İçin Kullanılır Mı?

Hayır, bu krem sivilcelerin giderilmesi için kullanılmaz.

Aklovir Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu krem herpes virüsü, zona ve uçukları tedavi etmek için uygulanır.

Aklovir Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Aklovir Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aklovir Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Asiklovir veya valasiklovire (Valtrex) alerjiniz varsa bu kremi kullanmamalısınız.
 • Aklovir topikal krem, on iki yaşından küçük herkes tarafından kullanım için onaylanmamıştır.
 • Bağışıklık sisteminizde (hastalıktan veya bazı ilaçlardan kaynaklanan) bir zayıflık olduysa doktorunuza söyleyiniz.
 • Bu ilacın doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Bununla birlikte, herpes virüsü, doğum sırasında enfekte bir anneden bebeğine geçebilir. Genital herpesiniz varsa, bebeğiniz doğduğunda genital bir lezyonunuz olmaması için hamileliğiniz sırasında herpes lezyonlarını önlemek çok önemlidir.
 • Göğsünüzün üzerinde veya yakınında uçuk lezyonu varsa emzirmemelisiniz.
 • Reçete etiketinizdeki tüm talimatları uygulayın ve tüm ilaç kılavuzlarını, prospektüslerini veya talimat sayfalarını okuyun. İlacı tam olarak belirtildiği şekilde kullanın.
 • Ağızdan almayınız. Topikal olan bu krem sadece ciltte kullanım içindir.
 • Semptomların (karıncalanma, yanma, kabarcıklar gibi) ilk ortaya çıkmasından sonra mümkün olan en kısa sürede aklovir kremi kullanmaya başlayın.
 • Bu ilacı uygulamadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın.
 • Sadece uçuk veya karıncalanma bölgesini kaplayacak kadar krem ​​uygulayın.
 • Genital lezyonları tamamen kaplayacak kadar merhem sürün. Virüsün diğer vücut bölgelerine ve diğer insanlara yayılmasını önlemek için merhem sürerken eldiven veya parmaklarınızı kullanın veya pamuklu çubuk kullanın.
 • Aklovir topikal krem ​​genellikle dört gün boyunca günde beş kez uygulanır. Aklovir topikal merhem genellikle yedi gün boyunca günde altı kez uygulanır. Doktorunuzun dozlama talimatlarını çok dikkatli izleyin.
 • Belirtileriniz hızla düzelse bile, bu ilacı belirtilen süre boyunca kullanın.
 • Oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak bir şekilde saklayın.
 • Eğer kremi sürmeyi unuttuysanız, ilacı mümkün olan en kısa sürede kullanın ancak bir sonraki dozunuzun zamanı yaklaşıyorsa, kaçırdığınız dozu atlayın. Bir seferde iki doz kullanmayın.
 • Aşırı dozda bu kremin kullanımının tehlikeli olması beklenmemektedir. Herhangi biri yanlışlıkla ilacı yutmuşsa acil tıbbi yardım alın.
 • Bu ilacı gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza sokmaktan kaçının. Bu olursa, suyla durulayın. Uçuk tedavisi sırasında ilacı sadece dudaklarınızın dış kısmına uygulayın.
 • Doktorunuz size söylemediği sürece, aklovir topikal krem ile tedavi ettiğiniz alanlarda başka ilaçlar kullanmaktan kaçının.
 • Aklovir topikal krem kullanmak, genital herpesin diğer insanlara geçmesini engellemez. Herpes enfeksiyonları bulaşıcıdır ve aklovir krem kullanırken bile başkalarına bulaştırabilirsiniz.
 • Virüsü başkalarına bulaştırmamak için cinsel ilişkiden kaçının veya lateks prezervatif kullanın. Enfekte bölgelerin diğer insanlarla temas etmesine izin vermeyin. Enfekte bir bölgeye dokunmaktan ve ardından gözlerinize dokunmaktan kaçının. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ellerinizi sık sık yıkayın.
Aklovir Krem Nasıl Kullanılır?
Aklovir Krem Nasıl Kullanılır?

Aklovir Krem Nasıl Kullanılır?

Tedaviye başlamadan önce, paketin içinden çıkan prospektüsü ve basılı bilgi broşürünü dikkatli bir şekilde inceleyin. Aklovir kreminin kullanımı hakkında size daha fazla bilgi verecek ve onu kullanırken yaşayabileceğiniz yan etkilerin tam listesini sağlayacaktır.

Bu kremi günde beş kez uygulayın. Bunu yapmanın en iyi yolu, gün boyunca her dört saatte bir kullanmaktır (önerilen saatler 07:00, 11:00, 15:00, 19:00 ve 23:00). Ovalamak yerine kremi bölgeye sürün. Bu, ağrıya neden olabilecek ve virüsü etrafa yayabilecek kabarcıklara verilen zararı en aza indirecektir.

Kremi enfeksiyonun ilk belirtisinde (örneğin, cildinizin karıncalandığını ilk hissettiğinizde) kullanmaya başlayın ve beş gün boyunca kullanmaya devam edin. Bu genellikle yaranın iyileşmesi için yeterlidir, ancak gerekirse kremi beş gün daha kullanmaya devam edebilirsiniz. Herhangi bir enfeksiyonun yayılmasını önlemek için aklovir kremi kullanmadan önce ve sonra ellerinizi yıkamayı ve kurutmayı unutmayın.

Kremi kullanmayı unutursanız, hatırladığınız anda uygulayın ve normal zamanlarda tekrar kullanmaya devam edin.

Tedavinizden en iyi şekilde yararlanmak için kabarcıklardan etkilenen bölgeleri mümkün olduğunca temiz ve kuru tutmaya çalışın ve kremi uygularken sadece yaralara dokunun.

Aklovir krem, ağzınızda veya vajinanızda veya gözlerinizin yakınında kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Bunun nedeni, vücudunuzun bu kısımlarını tahriş edebilmesidir. Bu alanlardan herhangi birinde yaralarınız varsa, doktorunuzu görmek için randevu almalısınız, çünkü size uygun olan alternatif müstahzarlar reçete edilebilir.

Uçuğunuz olduğunda, kimseyi öpmemeli veya kimsenin yarayla cilt temasına izin vermemelisiniz. Özellikle yeni doğan bebekleri ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri öpmekten kaçının. Hiçbir semptomunuz olmadığında, genellikle bulaşıcı değilsiniz.

Genital herpes simpleks virüsü, kabarcıklar mevcut olduğunda çok bulaşıcıdır. Virüs bulaştırma olasılığı yüksek olduğundan, belirtilerinizin ilk başladığı andan tamamen geçene kadar seks yapmamalısınız.

İlginizi çekebilir: Sistral Krem Nedir?

Begonya Kadın YouTube kanalımıza da abone olarak bize destek verebilir, ilgi çekici içeriklerimizi takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx