Sağlık

Sistral Krem Nedir? Sistral Krem Ne İşe Yarar?

Reklamlar

Sistral krem çoğunlukla alerjik cilt problemlerinde kullanılan bir ilaçtır. Cilt yapısı kişiden kişiye değişiklik gösteren bir dokudur. Kimimiz hassas bir cilde sahipken kimimizin cildi sorunsuzdur. Tabi hassas bir cilde sahipseniz alerjik reaksiyon göstermeniz oldukça yüksektir. Bu tür alerjik reaksiyonlarında Sistral kremler kullanılarak yatıştırılmaya çalışılır.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Sistral kremler sadece alerjik reaksiyonlar için kullanılmamaktadır. Yazın oluşabilecek fazla güneş yanığı, yüzeysel yanıklar, böcek sokması gibi ciltte tahribat oluşturabilecek durumlar için de kullanılmaktadır. Bu yazımızda da Sistral krem nedir? Sistral krem ne işe yarar, Sistral kremin kullanım şekli ve Sistral krem kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri detaylarıyla ele aldık. Şimdi gelin hep beraber inceleyelim.

Sistral Krem Nedir?

Sistral krem hassas ciltlerin sorunu olan alerjik reaksiyonların, döküntülerin, çeşitli sebeplerden oluşabilecek kızarıkların ve birçok cilt problemlerin ortadan kalkması için kullanılan bir ilaçtır. Bunun yanında güneş yanıkları, sivrisinek ısırıkları, soğuk yanıkları, arı sokması, egzama, ürtiker, kaşıntı ve çeşitli sebeplerden oluşabilecek kızarıkları ve tepkileri de tedavi etmektedir. 

Reklamlar

Eczanelerde kolaylıkla temin edebileceğiniz Sistral kremler 20 gramlık veya 40 gramlık tüplerde reçeteli veya reçetesiz alabileceğiniz bir kremdir. Reçetesi yazıldığında devlet tarafından karşılanmaktadır. Tabi yine de cilde sürülen bir ilaç olduğu için doktor kontrolü kullanılmadan kullanılmaması önerilmektedir. Sistral krem genellikle renksiz veya hafif sarımsı bir rengi vardır.

Sistral Krem Nedir?
Sistral Krem Nedir?

Sistral Krem Ne İşe Yarar?

 • Çeşitli cilt problemleri gidermek için kullanılan Sistral kremler birçok alternatifte tercih edilen bir kremdir.
 • Öncelikle hassas ciltlerin en önemli sorunlarından biri olan alerjik reaksiyonları gidermek için kullanılmaktadır.
 • Güneş yanıkları, deniz anası yanıkları ve diğer yanıkların iyileşmesi için kullanılır.
 • Sivrisinek ısırıkları, arı sokması, böcek sokmaları gibi durumlarda oluşabilecek kaşıntı ve kızarıklıkların giderilmesini sağlar.
 • Kurdeşen (ciltte gözlemlenen kaşıntı, döküntü) tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Sistral krem egzama tedavilerinde de kullanılmaktadır.

Sistral Krem Kullanım Şekli

 Öncelikle Sistral krem reçeli de reçetesiz de temin edildiği için doktor kontrolü dışında da kullanılan bir kremdir. Fakat her ilaçta olduğu gibi doktor kontrolü dışında kullanılması doğru değildir.

Günde birkaç defa kullanabileceğiniz bir kremdir. Sorunlu bölgeye ve etrafına masaj yaparak uygulamayı yapınız. Sürdükten sonra soruna bağlı çeşitli hava geçiren bandajlar kullanabilirsiniz. Sistral kremlerin kullanım süresi 1 haftadır. Daha fazla kullanımı önerilmemektedir. Bu kremin 2023 güncel fiyatı 73.75 TL dir.

Sistral Krem Kullanım Şekli
Sistral Krem Kullanım Şekli

Sistral Kremi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sistral kremleri kullanırken ilk dikkat etmeniz gereken durum kullanmadan önce reçeteyi kontrol etmeniz olacaktır. İçerisinde olan maddelere herhangi bir alerjini var olup olmadığına bakım ondan sonra kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer sistral kremin etken maddesine karşı alerjiniz varsa kremi kullanmamanız gerekmektedir.
 • Bir diğer dikkat edilmesi gereken durum ise kremi süreceğiniz bölgede açık yaranın olup olmadığıdır. Eğer açık yaradaki iltihaba dokunarak sürerseniz vücudun diğer bölgelerine de yayarak yaranın büyümesine sebep olursunuz.
 • Az bir miktarda kullanmak sorunlarınızı gidermede çözüm olacaktır. Fazla kullanım aşırı sersemlik veya ağız kuruluğu gibi problemler yaratabilmektedir.
 • Sistral kremler en fazla 1 hafta kullanılmalıdır. Çünkü bu kremler alerjik reaksiyon sonucunda kullanılmaktadır ve birkaç gün içinde etkisini göstermektedir. Eğer ortalama 1 hafta içerisinde sorun ortadan kalkmamış ise muhakkak doktorunuza danışmalısınızdır.
 • Emziren annelerimiz ve hamileler sistral kremler kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
 • Her ilaçta olduğu gibi fazla kullanımda zararlarıyla karşılaşabilirsiniz. Fazla kullanılan sistral kremler tam tersi etki gösterebilirler. Ağız kuruluğu, sersemlik veya daha da fazla yan etkileriyle karşılaşabilirsiniz.
 • Sistral krem kullanırken gözünüze temastan sakının. Kullanılması gerektiği gibi doğru uygulama yapınız.
 • Sistral kremi süreceğiniz bölgenin temiz ve kuru olmasına dikkat ediniz. Kremi sürdükten sonra herhangi bir yıkama işlemi gerçekleştirmeyiniz.
Sistral Kremin Yan Etkileri Nelerdir?
Sistral Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Sistral Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Eğer sistral kremin içerisinde bulunan etken maddesine alerjiniz var ise bu kremi kullanmamalısınız. Alerjiniz olduğu takdirde nefes alamama, solunumda hırıltı gibi ciddi problemler gözlemlenebilir. Bu tür ciddi yan etkilerle karşılaştığınızda kremi kullanmayı bırakıp mutlaka doktorunuza danışınız. Diğer yan etkileri ise karın ağrısı, kurdeşen, dudaklarda, yüzde veya boğazda şişlik gibi problemler gözlenmektedir.

Reklamlar

Bu yazımızda sizlere cildimize çeşitli problemlerden dolayı kullandığımız Sistral kremlerin detaylarını ele aldık. Herkesin en az bir kere yaşadığı cilt problemleri tadımızı kaçırıp günlük yaşantımızı aksatmış olabilir. Böyle durumlarda doğru uygulama ve doğru ilaç kullanımı oldukça önemlidir. Siz yine de doktor kontrolü olmadan herhangi bir ilaç veya krem kullanmayı tercih etmeyiniz. Varsa yorumlarınızı ve sorularınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilir: Çene Kilitlenmesi Belirtileri Nelerdir

Begonya Kadın YouTube kanalımıza da abone olarak bize destek verebilir, ilgi çekici içeriklerimizi takip edebilirsiniz.

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx