SporSağlık

Basen Eritmek İçin Nasıl Beslenmeliyiz ve Hangi Egzersizleri Yapmalıyız?

Reklamlar

Hemen hemen her kadının vücuduyla ilgili tek sorunu basenlerdir. Genç veya ihtiyar, kilolu veya zayıf olması fark etmeksizin maalesef basenler tüm kadınların korkulu rüyası durumunda. Kimi zaman hareketsizlik, kimi zamansa yanlış beslenme nedeniyle basenler olması gerekenden daha fazla genişleyebiliyor ve hiç de istenmeyen görünümlere sebep olabiliyor. Evet, o veya bu şekilde basenlerimiz genişledi ve belki de en sevdiğimiz kot pantolonun içine sığamaz olduk. Peki, bunun bir çaresi yok mu?

Elbette ki çaresiz değilsiniz ve bazı beslenme alışkanlıklarını değiştirip sağlıklı beslenerek, bunun yanı sıra bazı egzersizleri günlük rutinin içerisine ekleyerek bu sıkıntıdan kurtulmanız mümkün. Basen eritmek için nasıl beslenmeliyiz ve hangi egzersizleri yapmalıyız gibi sorular sizlerin de kafasını meşgul ediyor olabilir, tam da bu sebeple hazırladığımız yazımızda basenleri eritmek için nasıl beslenmek gerektiği ve aynı zamanda bu süreci egzersizlerle birlikte nasıl desteklenmesi ile ilgili bilgi ve önerileri paylaşacağız. Öncelikle basen neden oluşur ve basen oluşumunu engellemenin yöntemlerinden biraz bahsedip, sonrasında basenleri eritmek için nasıl bir beslenme metodunun benimsenip hangi egzersizlerin bu konuda etkili olacağından söz edelim.

Basen neden oluşur?
Basen neden oluşur?

Basen neden oluşur? Bu durumu engellemenin bir yolu var mı?

Maalesef basenler her kadın için kabus gibi durumlardadır. İster istemez kilo alındığında ve yağlar vücutta depolanmaya başladığında ilk adresleri basen bölgesi oluyor. Ve bunun en büyük nedeni fazla yağ ve şeker tüketiminin gerçekleşiyor olması. Metabolizma hızı kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir ve vücut dışarıdan aldığı kalorinin daha fazlasını yakamadığı zaman bunları yağ olarak vücutta depolamaya başlar. Bu depolama adresi erkeklerde göbek olarak karşımıza çıkarken, kadınlarda ise basen bölgesinde yoğunlaşıyor.

Reklamlar

Hazır ve yağlı yiyecekler, sağlıksız beslenme ve bunların üzerine hareketsiz bir yaşam eklendiğinde ister kilolu isterse zayıf olsun kadınların basenlerinde kendine yer buluyor. Henüz egzersiz ve diyet ile bölgesel ve daha doğrusu basenlere yönelik bir zayıflama yöntemi bulunamadığı ve bu mümkün olmadığı için yapılabilecek en doğru hareket; sağlıklı beslenmeye dikkat etmek ve hayatınızdan ufak yürüyüşlerle dahi olsa sporu eksik etmemek.

Basen eritmek için nasıl beslenmek gerekir?
Basen eritmek için nasıl beslenmek gerekir?

Basen eritmek için nasıl beslenmek gerekir?

Şu kadar diyet yaptım, bu kadar spor yaptım fakat yine de şu basenlerimi eritemedim diye düşünenlerdenseniz üzülmeyin, yalnız değilsiniz. Beslenme alışkanlıklarınızda gerçekleştireceğiniz ufak fakat büyük etkiler yaratan değişiklikler sayesinde basenlerinizin kısa sürede erimesini sağlayıp, çok daha sağlıklı ve mutlu olarak yaşamınıza devam edebilirsiniz. Öncelikle tüm bildiklerinizi bir kenara bırakarak kendinize yepyeni bir beslenme programı hazırlamaya kendinizi inandırmalısınız. Birazdan paylaşacağımız egzersizlerle birlikte uygulayacağınız beslenme programını düzenli bir biçimde uygulayıp, bu programı bir hayat biçimi haline getirdiğiniz takdirde basen sorunundan sonsuza dek kurtulabileceksiniz.

Karbonhidratlı gıdalardan uzak durun

Kabul ediyoruz ki en lezzetli yiyecekler yağ ve karbonhidrat oranı yüksek olan gıdalar arasında bulunuyor. Fakat belirgin bir basen sorunu yaşıyorsanız karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durmanız ve bu durumu bir yaşam biçimi haline getirmelisiniz. Unlu mamuller, patates kızartması, beyaz pirinç ve yüksek oranda karbonhidrat içeren meyvelerde buna dahildir.

Doymuş yağ içeren besinleri mutfağınızdan çıkarın

Vücutta biriken yağların toplandığı basenler ne yazık ki en zor eriyen bölgelerden biridir ve alınan fazla yağ miktarı kadınlarda direkt olarak basenlerde yer edinir. Bu sebeple basenleri eritebilmek için oluşturduğunuz yeni beslenme programında mutlaka doymuş yağ içeren besinlerden kaçınmalısınız. Hazır gıdalar, kızartmalar, dondurulmuş ve işlenmiş şarküteri ürünlerinden uzak durup, bunların yerine yemek ve salatalarda zeytinyağı kullanmalı ve protein ağırlıklı beslenmelisiniz.

Reklamlar

Sebze ve protein ağırlıklı besinlere sofranızda yer açın

Kilo vermeyi ve basenlerdeki fazla yağlardan bir an önce kurtulmayı amaç edinmişseniz sofranızda her öğün sebze bulundurmalısınız. Her türlü yeşillik, çiğ ve haşlanmış sebzeyi kahvaltıdan itibaren öğünlerinizde bolca kullanmanız halinde hem kilo verme sürecini hızlandırır, hem de basenlerden kurtulmayı kolaylaştırabilirsiniz. Protein ağırlıklı fakat tavuğun ve balığın yağsız kısmını akşam yemeklerinde salata ile birlikte tüketerek sağlıklı ve basenlerin olmadığı bir yaşama doğru kapılarınızı açabilirsiniz.

Kesinlikle şekerden uzak durmalısınız

Sağlıklı yaşamın en büyük düşmanlarından olan şeker ve şekerli gıdalardan mutlaka uzak durmalısınız. Fazla miktarda alınan şeker, daha sonradan yağa dönüşmekte ve basenlerde toplanarak kötü bir görünüme sebep olmaktadır. Çay ve kahveyi şekersiz içmeli, asitli ve şekerli içeceklerden sakınmalı aynı zamanda muhteviyatında şeker bulunan tüm besinleri hayatınızdan çıkarmalısınız.

Bol su tüketmeli ve alınan tuz miktarını azaltmalısınız

Basenleri eritmek ve çok daha düzgün bir forma sahip olabilmek için beslenme düzeninizle ilgili yapmanız gereken bir başka değişiklik ise gün içerisinde bol su tüketmek ve gıdalarla birlikte alınan tuz oranını azaltmaktır. Fazla tuz tüketimi vücudun su tutmasına ve gereksiz şişliklere neden olmaktadır. Su ve tuz tüketimini dengelemeyi başardığınız takdirde hem sağlıklı bir biçimde kilo verebilir, hem de basenlerinizden rahatlıkla kurtulduğunuzu görebilirsiniz.

Basenleri eritmek için hangi egzersizleri yapmalıyız?
Basenleri eritmek için hangi egzersizleri yapmalıyız?

Basenleri eritmek için hangi egzersizleri yapmalıyız?

Sağlıklı bir bedene sahip olabilmek ve de bir bölgesel yağlanma problemi olan basenleri eritebilmek için sadece sağlıklı beslenmek yeterli olmuyor ne yazık ki. Paylaştığımız sağlıklı beslenme tüyolarının yanı sıra mutlaka hareketli bir yaşamı benimsemeli ve egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Şunu söylemeliyiz ki, hem sağlıklı beslenir hem de bu durumu doğru egzersizlerle pekiştirmeniz halinde basenlerden kurtulmamanız için hiçbir neden bulunmuyor. Kendinize ve bedeninize gün içerisinde ayıracağınız kısa sürelide olsa vakit ayırarak önereceğimiz egzersizlerle birlikte basenlerinizi kısa sürede eritebilirsiniz.

Yürüyüş, yürüyüş ve yine yürüyüş

Hem basen hem de kilo problemi yaşayan kişiler için önereceğimiz egzersizlerin en başında bol bol yürüyüş yapmak geliyor. Bacak ve kalça bölgesinin çalışmasını sağlayan yürüyüş ile basenlerinizi eritebilirsiniz. Elbette ki gerçekleştireceğiniz yürüyüş mutlaka belirli bir tempoda olmalı ve mağaza vitrinlerini izliyormuş edasında olmamalıdır. Burada amacımız basenleri eritmek ve vücudu şekle sokmak olduğu için hızlı bir tempoda yürümeli ve yürüyüş süresini kademeli olarak artırmalısınız.

Squat egzersizini alışkanlık haline getirmelisiniz

Basen eritmek için yapılması gereken egzersizlerden bir diğeri ise kolayca yapabileceğiniz squat egzersizidir. Kalça ve bacak kaslarını yoğun bir şekilde çalıştıran ve aynı zamanda yağ yakmayı hızlandıran squat egzersizini düzenli olarak uygulamanız halinde basenlerinizde gözle görülür bir erime ve incelme olduğunu görebilirsiniz.

Side lunge
Side lunge

Side lunge egzersizi ile basenleri kısa sürede eritebilirsiniz

Side lunge (yan hamle) egzersizini düzenli olarak uygulamanız halinde basenlerinizi kısa süre içerisinde eritebilirsiniz. Lunge egzersizinin yan tarafa doğru yapılan şekli olan side lunge egzersizini yapmak için düz bir şekilde ayakta durup, ayaklarınızı kalça genişliğinizden biraz daha fazla olacak şekilde açmalısınız. Ve bu pozisyonda iken önce sağ tarafa bir sonrakinde ise sol tarafa doğru yan adım atarak iyice çömelmelisiniz.

Basenleri eritmek için bacak kaldırma hareketini sık sık tekrarlayabilirsiniz

Basenleri eritmek için yapılabilecek etkili egzersizlerden bir başkası olan bacak kaldırma hareketini gün içerisinde sık sık tekrarlayabilirsiniz. Egzersiz matı veya düz bir zeminde dirseklerinizin üzerine yan olarak uzanıp bacağı yavaşça yukarıya doğru kaldırıp birkaç saniye beklemeli ve indirmelisiniz. Bu egzersizi her iki bacak içinde uygulamalı ve hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

Basen eritmek için ne yemek gerekir?
Basen eritmek için ne yemek gerekir?

Basen eritmek için ne yemek gerekir?

Pek çok kadının yaşadığı bir sağlık sorunu olan basenleri hızlı bir şekilde eritmek için hangi besinlerden uzak durulması gerektiği ve hangi egzersizlerin yapılması gerektiğinden bahsettik. Peki, hangi besin ve içecekleri bolca tüketirsek basenlerimizi çok daha hızlı eritebiliriz? Bazı besin ve içeceklerin yağ yakmayı kolaylaştırdığı ve çok daha hızlı kilo vermeye yardımcı olduğu araştırmalarla kanıtlanmış durumdadır. Aynı zamanda birçok beslenme uzmanı da, belirli gıdaların kilo vermeyi desteklediği görüşünü benimsiyor.

Basen Eritme Yöntemleri / Hangi Egzersizleri Yapmalıyız?

Yağ yakmayı ve dolayısıyla basenlerin kolayca erimesini sağlayan içeceklerin en başında yeşil çay gelmektedir. Günde iki fincanı geçmemek kaydı ile tüketilecek olan yeşil çay sayesinde metabolizma hızlandırılıp, yağ yakma hızlandırılabilmektedir. Bunun yanı sıra düzenli olarak limon ilaveli su ve greyfurt suyu içilmesi de yağların daha çabuk parçalanması ve basen bölgesinin incelmesinde etkili olan bir içecek olarak karşımıza çıkıyor.

Basen eritmek için ve bu süreci hızlandırmak için tercih edilmesi gereken besinler arasında ise; haşlanmış yumurta, yağsız tavuk ve kırmızı et ile ızgarada pişirilmiş balık bulunmaktadır. Ayrıca pek çok diyet listesinde yer alan ve içerisine zerdeçal, pul biber ve zencefil ilave edilmiş yoğurt tüketerek de basenlerden kısa sürede kurtulabilme şansına sahipsiniz.

Plank Hareketi Zayıflatır Mı? adlı yazımız da ilginizi çekebilir. Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın!

Deniz Solmaz

Merhaba Deniz ben. Bundan sonra bende buradayım, kadına ve yaşama dair keyifli yazılarda buluşmak dileğiyle.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx