Sağlık

Mukotik Şurup Ne İşe Yarar? Mukotik Şurup Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Mukotik Şurup genel olarak solunum yollarında biriken mukus ve mukozaların dışarı atılması için kullanılan bir ilaçtır. Bu yazımızda Mukotik Şurup nedir, Mukotik Şurup ne işe yarar, Mukotik ne şurubu, Mukotik Şurup ne için kullanılır, bu şurup ne için kullanılır, Mukotik Şurup nasıl kullanılır, Mukotik Şurup kullananlar yorumları nelerdir ve ayrıca kadınlar kulübü yorumları nelerdir gibi sorulara cevap bulacağız.

Uyarı
ÖNEMLİ! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Mukotik Şurup Nedir?

Mukotik Şurup, mukusun parçalanmasına ve incelmesine yardımcı olmak için kullanılan ve hava yollarından temizlenmesini kolaylaştıran bir ilaç sınıfıdır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kistik fibroz ve aşırı mukus ve prodüktif öksürük ile belirgin soğuk algınlığı gibi diğer farklı hastalıkları gidermek ve tedavi etmek amacı ile kullanılır. Ayrıca solunum yolu tıkanıklıklarını gideren bu şurup genel olarak farklı formlarda da satışa sunulur.

Mukoaktif ajan türleri arasında balgam söktürücüler, mukolitikler, mukoregülatörler ve mukokinetik bulunur ve bunlar genellikle ağızdan alınır veya bir nebülizör aracılığıyla solunur. Bu Şurup, tutarlı ve düzenli bir şekilde alındığında en iyi sonucu verir.

Reklamlar

2024 yılında Mukotik Şurup fiyatı 55.33 TL. dir.

Mukotik Şurup Ne İşe Yarar?
Mukotik Şurup Ne İşe Yarar?

Mukotik Şurup Ne İşe Yarar?

Akciğerlerde aşırı mukus üretimi – genellikle KOAH’ta veya bazen alt solunum yolu enfeksiyonunda görülür – hava geçişlerini kaplayan kadeh hücrelerinin hem sayısında hem de boyutunda artışa neden olan iltihaplanma nedeniyle oluşur. Goblet hücreleri normalde bir koruma şekli olarak mukus salgılarken, örneğin KOAH’ta aşırı üretim pasajları tıkayarak nefes almayı zorlaştırabilir.

Bu birikimi temizlemenin bir yolu, mukolitik adı verilen oral veya nebulize bir ilaçtır. Mukotik Şurup, salgılardaki kimyasal bağları çözerek ve onları daha kolay öksürmek için parçalayarak çalışır.

Sağlık uzmanınız ve doktorunuz, kalın mukus semptomlarınıza önemli bir katkıda bulunuyorsa, bir Mukotik Şurup kullanmanızı önerebilir veya reçete edebilir. Genel olarak, yalnızca bir mukolitik alırsınız ve bunlar genellikle kısa süreli kullanılır, ancak bazı kişilerin durum tekrar ederse tekrar tekrar bu şurubu alması gerekir.

Reklamlar

KOAH tedavisi için mevcut bakım standardının bir parçası olarak görülmese de, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı için Küresel Girişim (GOLD) tarafından yayınlanan 2017 kılavuzları, ilaçların inhale kortikosteroidleri alamayan kişilerde yararlı olabileceğini öne sürüyor. Elde taşınan inhalerlerde zorluk çekenler için de yardımcı olabilirler.

Uzun süreli kortikosteroid kullanımının güvenliğiyle ilgili endişeler göz önüne alındığında, steroid kullanımına bakılmaksızın alevlenme riskinin yüksek olduğu ileri KOAH’ta Mukotik Şurup’un uygun olabileceği yönünde öneriler olmuştur. Bu durumlarda, bu şurup alevlenmelerin sayısını azaltmaya yardımcı olabilir ve yaşam kalitesinde bir miktar iyileşme sağlayabilir.

Mukotik Ne Şurubu?

Karbosistein aktif maddesi içeren Mukotik Şurup, mukolitikler adı verilen bir ilaç türüdür. Bu şurup, balgamı (mukus veya balgam olarak da adlandırılır) öksürmenize yardımcı olur. Balgamınızı daha az kalın ve yapışkan hale getirerek çalışır. Akciğerlerinizi etkileyen kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve kistik fibroz gibi hastalıkları tedavi eder. Ayrıca öksürük, solunum yolu tıkanıklıkları ve iltihabını giderir. Bu şurup sadece reçeteyle alınabilir.

Mukotik Şurup Ne İçin Kullanılır?

Bu şurup, solunum yollarında biriken mukusu dışarı çıkartmak için kullanılır. Solunum yolu tıkanıklığı, öksürük, KOAH, sekretuar orta kulak iltihabı ve kulak nezlesinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Mukotik Şurup Nedir Ne İçin Kullanılır?

Akciğerlerinizde mukus (balgam) oluşur. Mukolitikler sınıfına ait bu ilaç, mukusu daha az kalın ve yapışkan hale getiren ve öksürmeyi kolaylaştırır. Uzun süreli (kronik) bir öksürüğünüz varsa faydalıdırlar çünkü ciğerlerinizdeki mukustan öksürmenize yardımcı olurlar. Bir tür öksürük ilacı tanımlamak için kullanılan ‘balgam söktürücü’ terimini de görebilirsiniz. Ekspektoranlar, mukusun kalınlığını veya yapışkanlığını azaltır, böylece öksürükle akciğerden daha kolay çıkarılabilir. Bu şurup, mukus oluşturan moleküllerin yapısını parçalayarak çalışır.

Mukotik Şurup Nasıl Kullanılır?

Bu şurubu iki ila beş yaş arası çocuklara günde dört kez olmak üzere yarım ila bir ölçek vermelisiniz. Bu şurubu beş ila on iki yaş çocuklara günde üç defa olmak üzere iki ölçek vermelisiniz.

Mukotik Şurup Kullananlar

“Merhaba anneler, kızım 3.5 aylık bugün doktora götürdük. Üst solunum enfeksiyon başlangıcı dedi ve Mukotik şurup verdi, yani arada bir öksüren çocuk daha çok öksürmeye başladı. Bu normal mi, bu ilacı kullanan anneler cevap verebilir mi?”

“Ben de kullandım canım ciğerlerinde 3-4 nokta halinde iltihap vardi. Ventolin ve mukotik yazdı çok şükür iyi geldi bize öksürüğü şu anda şiddetlidir ondan fayda görmedin belki de… Biz tam hastalığın şiddetli olduğu an gittik 2-3 gün sonra kesildi öksürük.”

“Bir hafta kullandık sonrasında ben de siz gibi öksürük arttı birde balgamı atamıyodu baya kötü olunca doktora götürdüm tekrar uzun süreli öksürük olduğu için 3 haftayı aşmıştı. Doktor mukotiği kestikten 2-3 gün bak hala öksürüyorsa antibiyotik kullanalım dedi. Bir haftada antibiyotik kullandık. Diş dönemine de denk geldi salyası genzine kaçıp öksürüyodu bir de karmaşık bir dönemdi. 20 güne kesildi dişler de çıktı tabi bu arada.”

“Folkodin ile geçimsizdir. Opiat türevi bu tip bileşiklerle aynı anda kullanılmaması tavsiye edilir.”

“12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlerde: günde 3 kez 2 ölçek. doz aşımı: doz aşımı durumunda en sık görülen belirti gastro-intestinal rahatsızlıklardır. Gastrik lavaj faydalıdır.”

Mukotik Şurup Kadınlar Kulübü

“Merhabalar. Çocuğunuza geçmiş olsun dileklerimi sunmak istiyorum. Ayrıca çocuğunuz için en iyisini ve en doğrusunu öğrenmek sizin de hakkınız. Sizin anlattıklarınızdan ve doktorun verdiği ilaçtan anladığım kadarıyla çocuğunuz soğuk algınlığını iyice kapmış. Bu ilaç bronş salgısının, yani anlayacağınız dilde balgamın yoğunlaştığı ve arttığı durumlarda kullanılıyor. Tabi doktor tavsiye ediyor ve günde kaç defa kullanacağınızı doktorlar söylüyorlar. Balgamlar arttığından bronşlar tıkanabiliyor. Bu açıdan da nefes alıp vermeler zorlaşıyor. Ayrıca orta kulak rahatsızlıklarında da bu ilaç kullanılabiliyor. Ağızdan alınarak kullanılıyor. Ayrıca 12 yaşından küçük çocuklarda da kullanılmıyor. Yan etkileri arasında ise;

Mukotik şurup yan etkileri”​

  • Kusma
  • Bulantı,
  • Yüksek tansiyon,
  • İshal yer alıyor.

Tekrardan geçmiş olsun. Bildiklerim bu kadar. Umarım faydalı olabilmişimdir.

İlginizi çekebilecek içerik: Sipraktin Şurup Ne İşe Yarar?

Faydalı ve güncel içerikler için bizi Instagram adresimizden de takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx