Cilt Bakımı

Güneş Kremi Dosyası: Güneş Koruyucu Kremler Mi Yoksa Spreyler Mi?

Güneş Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reklamlar

Güneş koruyucu, güneş koruyucudur, bu yüzden uygulama şeklinizin gerçekten önemli olmadığını düşünürsünüz, ancak krem ​​veya losyon ve sprey güneş kremi arasında seçim yapmak, onu kullanma olasılığınızı, cildinizdeki kapatıcılık miktarını ve hatta gerçek koruma miktarını bile etkileyebilir. Bu güneş koruyucu gösterisinde hangisinin sizin için daha iyi olabileceğini bulalım.

“SPF 15” etiketli bir güneş kremi, güneşte yaklaşık on beş kat daha fazla zaman geçirmenize izin vermelidir.

Güneş kremi seçmek çok karmaşık bir şey değildir, ancak birden fazla seçeneğiniz olduğunda ve cilt sağlığınız tehlikedeyken sıkışmış hissedebilirsiniz. Coppertone, Banana Boat ve Hawaiian Tropic gibi büyük güneş kremi markalarının çoğu, kremler, losyonlar, jeller, çubuklar ve spreyler dahil olmak üzere her türlü güneş kremini üretiyor. Spreylere karşı kremlere ve losyonlara bağlı kalıyoruz çünkü bunlar en yaygın olarak bulunanlar ve sıklıkla kullanılanlar. İşte ürünlerimize daha yakından bir bakış…

Reklamlar
Krem ve Losyon Güneş Koruyucuları
Krem ve Losyon Güneş Koruyucuları

Krem ve Losyon Güneş Koruyucuları

Çoğu kremsi güneş kremi bir şişe veya tüp içinde gelir ve bunları tıpkı diğer nemlendiriciler veya losyonlar gibi kullanır ve uygularsınız. Kremin veya losyonun cildinize nüfuz etmesini sağlamak zaman alır. Sonrasında kaygan, yağlı eller ve “ağır” bir hisle baş başa kalırsınız. Açık havada olduğum ve çok terlediğim için Banana Boat’ın Sport Performance serisini tercih ediyorum ve belki de bu duyguya alıştım ama tenimde o rahatsız edici ağırlık yok.

Sprey Güneş Koruyucular
Sprey Güneş Koruyucular

Sprey Güneş Koruyucular

Spreyler, uygulama kolaylıkları nedeniyle popülerdir, özellikle de çocuklarına kaçmadan ve oyun oynamadan önce güneş kremi sürmesi gereken ebeveynler arasında. Uygulama bir esintidir, maruz kalan vücut bölgelerinizin her bir bölgesine bir veya iki saniye boyunca biraz püskürtün ve işiniz bitti. Sprey güneş kremleri, uygulama sonrasında ellerinizde yapışkan bir leke bırakmaması ve cildinizde yağlı ve yapışkan filmlerin oluşmasını engellemesi için bonus puan kazandırır.

Hemen, muhtemelen spreylerin çok daha sorunsuz olduğunu düşünüyorsunuz. Ve haklısınız, ancak kolaylık her zaman daha iyi anlamına gelmez. Spreyler kullanışlıdır, ancak dermatologların onlar hakkında endişeleri vardır.

Çoğumuz güneş kreminin önemli olduğunu biliyoruz, ancak bu herkesin onu sürmesi için yeterli değil. Journal of the American Academy of Dermatology’de bu çalışmayı yürüten araştırmacılar, deneklerine neden güneş kremi kullanmadıklarını sorduklarında, aşırı tepkiler yağlılık (genellikle kremlerden kaynaklanan) basit unutkanlıktan ve uygulamanın çok fazla zaman almasından kaynaklandı. Aynı çalışmada, denekler muhtemelen bir sprey kullandıklarını belirtmişlerdir.

Reklamlar

Spreyler uygun olsa da, Tüketici Raporları aslında çocuklarınıza güneş kremi püskürtmemenizi tavsiye etti. Şu anda, ABD Gıda ve İlaç Dairesi hala güneş koruyucu spreyin güvenlik ve etkinliğini, özellikle de dumanları kazara solumaktan kaynaklanan sağlık risklerini araştırıyor. FDA, spreylerin yangın tehlikesi olabileceğini ve alev alırlarsa potansiyel olarak ciddi yanıklara neden olabileceğini belirlemiştir. Bu nedenle, püskürtmeyi veya açık alev yakınında bulunmayı önermezler.

Dahası, Amerikan Dermatoloji Akademisi, sağlık risklerinden daha fazla temizlenene kadar doğrudan yüzünüze püskürtmemenizi tavsiye ediyor. İşte burada devreye krem ​​veya losyon bazlı bir güneş kremi giriyor. Kremsi güneş kremini cildinize masaj yapmak için fazladan zaman ayırmanın avantajı, kişisel tercihim olan Aveeno Protect + Hydrate Lotion Güneş Koruyucu gibi birçok güneş kreminin de nemlendirici olarak işlev görmesidir. Cildim daha kuru olduğu için genellikle birincil nemlendiricimden sonra en son sürüyorum. Bazı insanlar ek nemlendiriciye ihtiyaç duymayabilir ve sadece güneş koruması içeren bir nemlendirici yeterli olacaktır.

İlk başta, yerel hedefimdeki birkaç popüler markanın fiyatlarını ve türlerini karşılaştırmayı denedim, sonra anlamlı bir şekilde karşılaştırmanın gerçekten zor olduğunu fark ettim. Fiyatlar markalara göre değişir, ancak genel olarak maliyet SPF (ve “nemlendirici” veya “suya dayanıklı” gibi diğer özel özellikler) ile birlikte fiyatlar biraz artıyor gibi görünüyor. Aynı SPF ve özelliklere sahip aynı markayı seçmek zorunda kaldım.

Ancak bunlar, losyonlara ve kremlere karşı spreyleri nasıl kullandığınızı bile hesaba katmaz. Buradaki en büyük kafa karıştırıcı değişken, uyguladığınızda gerçekte ne kadar uyguladığınızdır. Bir kılavuz olarak, yüzme kıyafetleriniz üstündeyken tüm vücudunuz için en az otuz gram veya kabaca bir bardak dolusu krem ​​veya losyon güneş kremi kullanmalısınız, ancak çoğumuz sadece yarısından azını kullanıyoruz.

Güneş Koruyucu
Güneş Koruyucu

Normal bir kişinin her uyguladığında yalnızca on beş gram güneş kremi kullandığını varsayarsak, varsayımsal olarak iki yüz gram bir Coppertone Sport kremi şişesinden yaklaşık on altı kullanım yapar. Ama sprey daha zor. En azından günlük kullanımda, aslında vücudumuzdaki buğu miktarını doğru bir şekilde ölçemeyiz. 

Bununla birlikte, iki saniyelik sprey tüm vücudunuzu kaplamayabilir, bu nedenle muhtemelen çok daha fazlasını kullanmanız gerekir. Gördüğünüz gibi, o kadar net değil. Sonuç olarak, krem ​​bazlı güneş kremleri mağaza raflarında daha ucuza bulunabilir, ancak satın aldığınızda ödediğiniz fiyat, uygulama başına maliyet veya genel koruma için toplam maliyet anlamına gelmez.

Kremler daha fazla koruma sağlar çünkü gerçekten ölçebilirsiniz. Güneş kremi faydaları, Güneş Koruma Faktörüne veya güneş kremi etkinliğinin bir ölçüsü olan SPF’ye dayanmaktadır. FDA, minimum SPF 15’i önerir. Bu, birinin güneş yanığının normalden on beş kat daha uzun süreceği anlamına gelir. 

SPF 15, UVB radyasyonunun yüzde 7’sinin cilde geçmesine izin verir. SPF 30, UVB radyasyonunun yüzde 4’ünün cilde geçmesine izin verir. SPF 60, UVB radyasyonunun yüzde 2’sinin cilde geçmesine izin verir.

Açık olmak gerekirse, kapta gerçekten SPF alıp almadığınız, önerilen miktarı gerçekten uygulayıp uygulamadığınıza bağlıdır (çünkü laboratuvar testleri buna dayanmaktadır). Çoğumuz kullanmıyoruz, bu nedenle önerilen SPF 30 miktarının yalnızca yarısını kullanıyorsanız, SPF 15 korumasına sahip olursunuz. En azından kremler ve losyonlarla, tam bir shot bardağını gözünüzün önüne getirmek için daha kolay zamanınız olur ancak spreylerle söylemek neredeyse imkansız. Aslında genel kural, cildinizde eşit bir parlaklık oluşana kadar püskürtmektir.

Ne kadar uzun süre sprey güneş koruyucu püskürtürseniz o kadar fazla koruma elde edersiniz  ancak yine de, yeterince püskürtmeniz gerekir. Oysa kremlerde çok miktarda kullandığınızı bilirsiniz. Ve unutmayın, her iki saatte bir veya yüzdükten ve terledikten sonra tekrar başvurmanız gerekir, bu da maliyet karşılaştırmalarını zorlaştırır.

Sonuçta güneş kremi kullanıyoruz çünkü güneşin UV’lerinden korunmak istiyoruz, bu yüzden spreylerdeki bu “belirsizlik” ve yüzünüze sprey sıkmamanız gerektiği uyarısı, etkililik açısından kremlerin arkasında kalmasına neden oluyor.

Mükemmel bir dünyada, hepimiz mükemmel miktarda güneş kremi kullanır, gerektiğinde yeniden uygularız, her zaman en başta kullanmayı unutmaz ve asla hangi türün daha iyi olduğu konusunda kafamız karışmazdı.

Güneş Kremi Dosyası
Güneş Kremi Dosyası

Ortalama olarak, kullanma eğilimimiz nedeniyle bir spreyden daha az gerçek güneş kremi aldığımızı öğrensek de, insanların daha uygun olduğu için sprey güneş kremi kullanmaya daha istekli olmaları kesinlikle büyük bir mesele. Bir bilimsel çalışmanın işaret ettiği gibi, “aralıklı” güneş kremi kullanımı, örneğin dört günde üç güneş kremi kullanıyorsanız, temiz olduğunuz anlamına gelmez. Yazarlar ve çoğu dermatolog, güneşe çıkacaksanız günlük, alışılmış kullanımı tavsiye eder. Bu nedenle, ne seçerseniz seçin, her gün mutlaka kullanacağınızı seçin. Çoğu insan için bu sprey anlamına gelebilir. Benim için kremsi güneş kremlerime sadık kalacağım çünkü onu her gün sürmeyi alışkanlık haline getirdim.

Ve eğer halledebilirseniz, neden ikisi birden olmasın? Nemlendirici olarak ikiye katlanabilen günlük korumayı başlatmak için kremi kullanabilir ve ardından özellikle sırtınıza ve diğer ulaşılması zor bölgelere hızla yeniden uygulamak için sprey kullanabilirsiniz. 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bunun yanı sıra, bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, Güneş Kremi Nasıl Seçilir? adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Begonya Instagram: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx