Haber

Pilates Malzemeleri ile Eksiksiz Spor Rutinleri

Reklamlar

Pilates son yılların en popüler ve en faydalı egzersizleri arasındadır. Bu yüzden, evinizde ya da spor salonunda pilates yaparken kullandığınız ekipmanları doğru bir şekilde seçmeniz gerekir. Pilates malzemeleri seçerken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi edinmenin tam sırası.

pilates malzemeleri 2

Doğru Denge ve Duruş için: Pilates Topu

Pilates yapmaya başladığınızda edinmeniz gereken ilk malzemeler arasında pilates topu yer alır. Ayrıca, pilates malzemeleri arasında en sık kullanılan malzeme pilates topudur. Bu esnek malzemeyi sağlık topu, spor topu, denge topu ve egzersiz topu isimleriyle de duyabilirsiniz.

Reklamlar

Yoga ve fitness egzersizlerinde de kullanılan pilates topu ile koordinasyon, denge ve duruş hareketlerini kolayca yapabilirsiniz. Diğer yandan genel rehabilitasyon amacıyla da kullanılan bu malzeme pilates malzemeleri arasında özel bir yere sahiptir. Pilates topu satın alırken boyunuzla orantılı olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca, kilonuzu değil boy ölçünüzü göz önünde bulundurmanız gerekir.

Pilates Matı
Pilates Matı

Pilates Matıyla Sert Zeminlerde Güvenli Kullanım

Pilates malzemeleri arasında yer alan bir diğer önemli malzeme ise pilates matıdır. Dikdörtgen şeklindeki pilates matı, pilates minderi olarak da adlandırılan kolayca taşınabilen portatif bir malzemedir. Pilates veya benzer egzersizleri yaparken sırtınızı korumaya yardımcı olan bu malzeme, vücudunuzun dengesini sağlamanız açısından da mutlaka kullanmanız gereken bir malzemedir.

Pilates malzemeleri egzersiz yaparken size yardımcı olacak özelliklere sahip olmalıdır. Sıkıştırılmış ve kauçuk bir malzemeden tasarlanmış olan pilates matı, en az 1.50 cm kalınlığında olmalıdır. Daha ince bir pilates matıyla yeterli korumayı elde edemezsiniz. Pilates minderi terleme esnasında kaymamalı, aşınmaya karşı dayanıklı olmalıdır. Ayrıca, pilates matı vücudunuza masaj yapabilecek şekilde yumuşak bir özelliğe sahip olmalıdır.

Pilates malzemeleri hakkında yanlış bilinen bir konu ise yoga matı ile pilates matının aynı olduğudur. Aslında, yoga matı pilates matına kıyasla daha ince olduğu için sert zeminde kullanmak için uygun değildir. Pilates matı kalın olduğu için sert zemin hareketleri için de uygun bir malzemedir.

Reklamlar
Pilates Çemberi
Pilates Çemberi

Ana Kas Grupları için Olmazsa Olmaz: Pilates Çemberi

Pilates malzemeleri pek çok kası çalıştıran fonksiyonel malzemelerdir. Pilates çemberi ise ana kas grupları üzerinde etkili bir ekipmandır. Karın, göğüs, kol, bacak ve kalça bölgelerindeki kaslarınızı pilates çember ile başarılı bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Kaslarınızı güçlendiren ve vücudunuzun dengede kalmasına yardımcı olan pilates çemberini genelde duruş egzersizlerini yaparken kullanmanız gerekir. Fizyoterapistlerin duruş bozukluğu problemleri yaşayan kişiler için önerdiği pilates çemberi mutlaka kullanmanız gereken pilates malzemeleri arasında yer alır.

Tüm Vücut Egzersizlerinin Kahramanı Pilates Bandı

Fitness bandı, sertlik bandı ve direnç bandı gibi farklı isimlerle de kullanılan pilates bandı esneme, forma girme veya kas geliştirme gibi antrenmanlar için ideal bir malzemedir. Pilates bantlarını kullanarak güç egzersizlerinin yanı sıra çeşitli ağırlık antrenmanları yaparak kaslarınızı etkin bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Pilates malzemeleri arasında önemli bir yere sahip olan pilates bantları aynı zamanda fitness malzemeleri arasında da kademeli bir şekilde egzersizler yapmanıza yardımcı olur. Pilates bandı, aynı zamanda omuz, kol, kalça, gövde, sırt ve karın kaslarını güçlendirmede oldukça etkilidir. 3 farklı direnç seviyesi ile sunulan direnç bantlarında kullanılan renkler koyulaştıkça direnç seviyeleri de artar.

Rahat ve İşlevsel Pilates Kıyafetleri

Pilates malzemeleri genel olarak kolay kullanım özelliğine sahip ürünlerdir. Ancak, pilates yaparken giydiğiniz kıyafetlerin de rahat ve kullanışlı olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece pilates yaparken çok daha iyi verim alabilirsiniz.

Pilates kıyafeti seçiminde önceliğiniz mutlaka ter emici kıyafetler olmalıdır. Bu sayede pilates yaparken kendinizi daha rahat ve daha zinde hissedebilirsiniz. Dolayısıyla tayt, şort, tişört, sweatshirt, eşofman ve çorap gibi pilatese özgü kıyafetleri kullanarak etkili bir şekilde pilates egzersizlerini yapabilirsiniz. Pilates malzemeleri egzersiz performansınızı doğrudan etkileyeceği için uygun malzeme seçimi yapmaya özen göstermelisiniz. Sportive’de bulunan birbirinden kaliteli ürünleri uygun fiyat avantajı ile satın alabilirsiniz.

Ümit Uslu

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx