Sağlık

Travocort krem ne işe yarar?

Travocort Krem Faydaları

Reklamlar

Travocort krem farklı cilt rahatsızlıklarını ve dermatolojik hastalıkları tedavi eden bir ilaçtır. Peki Travocort krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Travocort Krem Nedir?

Dermatofit, maya ve diğer mantar enfeksiyonları için etkili bir topikal ajan olarak bu krem kullanılır. Bu krem ayrıca intertrigo, ayak mantarı, kasık mantarı, saçkıran, pityriasis (tinea versicolor) ve fungal pişik tedavisi için uygulanır.

Travocort Krem Etken Maddesi

Bu kremin aktif maddeleri izokonazol nitrat ve diflukortolon valerat adlı maddelerdir. 

Reklamlar

Travocort Krem İçeriği

Bu kremin aktif maddeleri izokonazol nitrat ve diflukortolon valerat adlı maddelerdir. Bu ilacın yardımcı maddeleri ise beyaz ve yumuşak parafin, sıvı parafin, setostearil alkol, polisorbat 60, sorbitan stearat, disodyum edetat dihidrat ve arıtılmış sudur.

Travocort Deri Kremi Neye Yarar?

Bu ilaç, iltihaplanma, kızarıklık, şişme, ağrı gibi sorun olan cildin mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.

Bu ilaç izokonazol nitrat ve diflukortolon valerat adında iki aktif madde içerir. İzokonazol nitrat cildin mantar hastalıklarını tedavi eder ve diflukortolon valerate cildin iltihaplanmasını baskılar ve kaşıntı, yanma ve ağrı gibi şikayetleri yatıştırır.

Travocort Krem Eşdeğeri

Albacort Krem, Dermo-Rest solüsyon, Fugisid krem, Fuggy krem, Fungoid krem, Funocord krem, İzocort krem, İzosol krem, İzovef krem, Mantazol krem, Oly Plus krem, Tevoral krem, Tinagen deri kremi, Tiozone krem, Tracovol krem, Travazol krem ve Troderm krem bu kremin eşdeğerleridir.

Reklamlar
Travocort krem
Travocort krem

Travocort Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem genellikle mantar enfeksiyonları için kullanılır ancak başka kullanımlar vardır. Bu krem genel olarak yüzeysel mantar enfeksiyonu, ilişkili ekzematöz cilt rahatsızlığı ve ilişkili inflamatuar cilt sorununun tedavisinde de kullanılır.

Bu kapsamlı olmayan bir listedir ve bu kremin başka kullanımları ve faydaları da olabilir. Lütfen bu ilacı, benzer semptomları olan biriyle karşılaştırarak tüketmeyin. Bu ilacı kullanmadan önce lütfen bir doktora veya bir uzmana danışın.

Travocort Krem Faydaları

Yüksek derecede enflamatuar veya ekzematöz cilt sorunlarının eşlik ettiği cildin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının ilk veya ara tedavisi için bu krem uygulanır. Bu krem genel olarak intertrigo, ayak mantarı, kasık mantarı, saçkıran, pityriasis (tinea versicolor) ve fungal pişik tedavisinde etkilidir.

Travocort krem
Travocort krem

Travocort Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İzokonazol nitrat veya diflukortolon-valerat veya bu ilacın diğer bileşenlerinden herhangi birine alerjik (aşırı duyarlı) olanlar bu kremi kullanmamalıdır.
 • Tedavi edilecek bölgede tüberküloz veya sifiliz enfeksiyonu ile ilişkili cilt lezyonları varsa bu kremi kullanmayın.
 • Uçuk, zona veya su çiçeği viral bir enfeksiyonunuz varsa bu kremi kullanmayın.
 • Yüzde kronik bir cilt iltihabı (rosacea), ağız çevresindeki deri iltihabı (perioral dermatit) veya tedavi edilecek bölgedeki aşılamadan sonra cilt reaksiyonu varsa bu kremi kullanmayın.
 • Bu kremi kullanmadan önce doktorunuzla, eczacınızla veya hemşirenizle konuşun. Bu kremi kullanırken cildinizde bakteriyel bir enfeksiyonunuz varsa, doktorunuz bu enfeksiyonu tedavi etmek için bu kreme ek olarak başka bir ilaç reçete edecektir.
 • Bu kremi yüzünüze uygularken gözlerle temas etmesine izin vermeyin. Glukokortikoid içeren topikal ilaçların vücudun geniş bölgelerine veya özellikle oklüzyon altında uzun süre uygulanması yan etki riskini artırır.
 • Uzun bir süre boyunca bir pansumanla kaplı bu kremi uygularsanız veya bu krem göz çevresi bölgesine uygulanırsa glokom adı verilen bir göz hastalığının oluşma riski vardır.
 • Bu krem genital bölgelere uygulanırsa, bazı bileşenleri prezervatif veya diyafram gibi lateks ürünlerine zarar verebilir. Bu nedenle, bunlar artık HIV enfeksiyonu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı kontrasepsiyon veya koruma olarak etkili olmayabilir. Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Başarılı Travocort tedavisi için düzenli hijyen önlemleri gereklidir. Yenilenen enfeksiyonlardan kaçınmak için kişisel çamaşırlarınızı (havlu, iç çamaşırı, yatak örtüsü) günlük olarak değiştirmeli ve kaynatılmalıdır. Ayrıca ayakları yıkadıktan sonra ayak parmakları arasındaki alanı iyice kurutmalısınız, günlük çorap değiştirmelisiniz ve pamuklu çoraplar giymelisiniz.
 • Semptomlar düzelmezse, doktora tekrar danışın. Bulanık görme veya diğer görme bozuklukları yaşıyorsanız doktorunuza danışın.
 • Reçetesiz alınan ilaçlar da dahil olmak üzere başka ilaçlar alıyorsanız veya yakın zamanda aldıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu kremin diğer ilaçlarla etkileşimleri şu ana kadar bilinmemektedir.
 • Hamileyseniz veya emziriyorsanız, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız veya bir bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın. Doktorunuz Travocort kullanımı ile bağlantılı risklere karşı faydaları dikkatlice tartacaktır. Glukokortikoidler, gebeliğin gelişmesi için herhangi bir riskten kaçınmak için gebeliğin ilk üç ayında uygulanmamalıdır.
 • Hamileyseniz, özellikle bir pansumanla kaplı Travocort’u vücudun geniş bölgelerine uygulamaktan veya kremayı daha uzun süre kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu kremin aktif bileşenlerinin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için bir risk göz ardı edilemez.
Travocort krem
Travocort krem

Travocort Krem Kullanma Talimatı

Bu kremi daima doktorunuzun veya eczacınızın söylediği gibi kullanın. Emin değilseniz kontrol etmelisiniz. Bu kremi iki haftadan fazla kullanmayın.

Bu kremi  uygulamadan önce ve sonra daima ellerinizi yıkayın. Bu krem, cildin hastalıklı bölgelerine günde iki kez uygulanmalıdır. Cilt sorunları düzeldiğinde bu kremi kullanmayı bırakın. Genel olarak, tedavi süresi iki haftayı geçmemelidir. Gerekirse, doktorunuz glukokortikoid içermeyen bir mantar önleyici preparat ile bir takip tedavisi önerebilir. Bu özellikle bu krem kasıklara veya genital bölgeye uygulanırsa geçerlidir. Başarılı Travocort tedavisi için düzenli hijyen önlemleri gereklidir.

Çocuklarda ve ergenlerde bu kremi kullanın. İki yaş ve üstü çocuklar ve ergenler bu krem ile tedavi edildiğinde dozun ayarlanmasına gerek yoktur. Bu kremi, iki yaşın altındaki çocuklarda güvenliği hakkında sadece sınırlı veri mevcuttur.

Bir kez çok fazla bu kremi uygularsanız veya bu kremi yanlışlıkla yutursanız, bunun tehlikeli olması muhtemel değildir ancak endişeleniyorsanız doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Unutulan bir dozu telafi etmek için çift doz kullanmayın. Hatırladığınızda, bir sonraki dozu kullanın ve reçete edildiği gibi tedaviye devam edin. Endişeleniyorsanız doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacın kullanımı hakkında başka sorularınız varsa, doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize sorun.

Travocort Krem Yan Etkileri
Travocort Krem Yan Etkileri

Travocort Krem Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi, bu krem de herkeste görülmemesine rağmen bazı yan etkilere neden olabilir. Klinik çalışmalarda aşağıdaki yan etkiler meydana gelmiştir, sıklıklarına göre listelenmiştir.

Bu kremin yaygın yan etkileri arasında uygulama bölgesinde cilt tahrişi veya yanma hissi vardır.

Bu kremin nadir yan etkileri arasında uygulama bölgesinde kızarıklık (eritem) veya kuruluk, çatlak izleri, uygulama bölgesinde kaşıntı veya kabarcıklar (veziküller), bulanık görme vardır. 

Cilde uygulanan Travocort gibi diğer glukokortikoidlerde olduğu gibi, cildin incelmesi (cilt atrofisi), saç foliküllerinin iltihabı (folikülit), artmış vücut kılı büyümesi (hipertrikoz), derideki küçük yüzeysel kan damarlarının genişlemesi (telanjiektazi), ağız çevresindeki cilt iltihabı (perioral dermatit), bu kremin herhangi bir bileşenine karşı duyarlılık, cilt rengi değişikliği, akne ve alerjik cilt reaksiyonları lokal yan etkiler de görülebilir. Bu yan etkilerden herhangi birisi meydana gelirse acil olarak doktorunuza başvurun.

Bu kremin bileşenleri vücut tarafından cilt yoluyla emildiğinden, vücudun diğer kısımlarına başka yan etkiler de (sistemik etkiler) ortaya çıkabilir.

Anneleri yoğun bir şekilde tedavi edilen yenidoğanlarda veya hamilelik sırasında veya emzirme döneminde uzun süre yan etkiler göz ardı edilemez. Örneğin, bebeğin adrenal bezlerinin aktivitesi azalabilir (adrenokortikal fonksiyonun azalması) ve böylece bebeğin hastalığa direnci azalabilir. 

Travocort Krem Prospektüs

Travocort Krem, mikrobiyal enfeksiyonlar, iltihap gibi hastalıkların tedavisinde ve diğer durumlarda endike bir üründür. Travocort Krem, bu ilaç kılavuzunda belirtilmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Travocort Krem, etken maddeler olarak diflucortolone valerate ve isoconazole nitrat içerir. Travocort Krem, iltihaplanmaya neden olan kimyasalları baskılayarak çalışır ve antimikrobiyal aktiviteye sahiptir.

Travocort Krem Gebelikte Kullanılır Mı?

Bu kremi doktor tavsiyesi ile gebelikte kullanabilirsiniz.

Travocort Krem Basura İyi Gelir Mi?

Hayır, bu krem basur için kullanılmaz.

Travocort Krem Hamilelikte Kullanılır Mı?

Bu kremi hamilelik döneminde doktor tavsiyesi ile kullanabilirsiniz.

Travocort Krem Pişik İçin Kullanılır Mı?

Hayır, bu krem pişik üzerinde etkili değildir.

Travocort Krem Sivilce İçin Kullanılır Mı?

Bu krem sivilceler için kullanılmaz.

Travocort Krem Uçuk İçin Kullanılır Mı?

Hayır, bu krem uçuklar üzerinde kesinlikle kullanılmaz.

Travocort krem nedir, ne işe yarar sorularına cevap verdik.

Bizi YouTube da takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx