Sağlık

Tretinoin Krem Nedir? Tretinoin Krem Ne İşe Yarar?

Reklamlar

Tretinoin Krem genel olarak ciltteki sivilceleri ve akneleri gideren ve komple cilt bakımı yapmayı sağlayan bir ilaçtır. Bu yazımızda Tretinoin Krem nedir, Tre Tretinoin Krem ne işe yarar, Tretinoin içeren kremler nelerdir, Tretinoin Krem kullanmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir, Tretinoin Krem nasıl kullanılır ve Tretinoin Krem kullananlar yorumları nelerdir gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Tretinoin Krem Nedir?

Tretinoin topikal (cilt için) sivilceleri ve akneleri gidermek, sivilce izlerini gidermek, cildin yüzeyini yumuşak hale getirmek, ince kırışıklıkların ve benekli cilt renk değişikliğinin görünümünü azaltmak için kullanılır. Tretinoin topikal krem, bu ilaç kılavuzunda belirtilmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

Tretinoin Krem
Tretinoin Krem

Tretinoin Krem Ne İşe Yarar?

Tretinoin, akne veya doktorunuz tarafından belirlenen diğer cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Aslında cilt gözeneklerini temizleyerek işlev yapan bu krem, siyah noktaları da gideren bir üründür.

Reklamlar

Tretinoin kremi, güneş lekeleri, ciltteki yaşlanma belirtileri, ince çizgileri, koyu lekeleri ve kırışıklıkları tedavi eder. Cilde pürüzsüz ve ışıltılı bir görünüm sağlar. Bu krem genel olarak cilt tonunu aydınlatır ve eşitler.  Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesi ile mevcuttur.

Tretinoin Krem Ne İşe Yarar?
Tretinoin Krem Ne İşe Yarar?

Tretinoin İçeren Kremler

Topikal krem, jel veya sıvı olarak mevcut olan tretinoin topikal krem, akneyi tedavi etmek ve yaşlanmanın birçok görsel belirtisini tersine çevirmek için yaygın olarak kullanılan bir retinoid ilaçtır. Tretinoin ayrıca yaygın olarak ATRA veya all-trans retinoik asit olarak da bilinen bir ilaçtır.

Tretinoin kremin en yaygın kullanımı sivilceleri gidermektir. Tretinoin krem, cilt gözeneklerini temizleyerek ve sivilcelerin normalde olduğu gibi gelişmesini önleyerek yüzdeki sivilceleri hızlı ve etkili bir şekilde yok eder. Bu, topikal tretinoini bugün piyasadaki en yaygın kullanılan ve etkili akne tedavilerinden biri haline getirdi.

Akne tedavisinde kullanılmasının yanı sıra, tretinoin yaşlanmayı önleyici bir ürün olarak ve lösemi için oral tedavi olarak kullanılır. Her yıl yüz binlerce insan tarafından kullanılan güvenli, etkili bir ilaçtır.

Reklamlar

Hemen hemen tüm ilaçlar gibi, tretinoin de çeşitli güçlerde mevcuttur ve çeşitli potansiyel yan etkilere sahiptir. Bu kılavuzda, potansiyel bir kullanıcı olarak bilgi sahibi olmanıza yardımcı olmak için tretinoin hakkında gerekli tüm bilgileri ele alacağız.

Tretinoin İçeren Kremler
Tretinoin İçeren Kremler

Tretinoin, başlangıçta akne tedavisi için geliştirilmiş bir retinoid ilaçtır. Bir ilaç olarak 1950’lerin sonlarında geliştirildi ve birkaç yıl sonra tıbbi kullanım için onaylandı. Bugün, tretinoin çeşitli marka isimleri altında satılmaktadır ve dünya çapında jenerik bir ilaç olarak mevcuttur.

Tretinoin en yaygın olarak Retin-A®, Tretin-X®, Refissa®, Renova® ve Avita® olarak satılmaktadır. Uluslararası olarak, Stieva-A® kremi gibi çeşitli ilaçlar tretinoin içerir. Tretinoin birkaç farklı dozaj formunda gelir. En yaygın olarak krem ​​olarak satılır, ancak sıvı bir solüsyon, jel ve jöle olarak da mevcuttur.

Birinci nesil bir retinoid olan tretinoin, kimyasal olarak A vitamini ile ilişkilidir. Tretinoin (ve diğer retinoidler) cilt hücrelerinin gelişme şeklini etkileyerek akne gelişimini azaltabilir ve yaşlanmanın yaygın estetik belirtilerinin çoğunu önleyebilir. Tretinoinin ilginç bir yönü, bilimsel araştırmacıların akneyi nasıl önlediğini tam olarak bilmemeleri, sadece bunu yapmalarıdır.

Tretinoin, cilt yağlarının üretimini etkileyerek çalışır, ancak ilacın çalıştığı kesin süreç şu anda bilinmez. Tretinoin, cildin gelişme şeklini değiştirerek ve yağ seviyelerini azaltarak sivilcelerin yüzde ve vücutta gelişmesini önemli ölçüde zorlaştırır.

Akne için tretinoin kullanan kişiler, belirgin değişiklikler görmeden önce tipik olarak kremi aylarca kullanırlar. Kısa vadede, tretinoin akne iyileşmeden önce akneyi potansiyel olarak daha da kötüleştirebilir (genellikle “tretinoin temizliği” olarak bilinen bir dönem). Bununla birlikte, uzun vadede, tretinoin akne oluşumunu azaltmada ve yüz cildini iyileştirmede oldukça etkilidir.

Birkaç çalışma, tretinoinin akne için etkili bir tedavi olduğunu göstermiştir. 2009’da yapılan bir çalışmada, hafif ila orta arasında değişen aknesi olan on yaş ve üstü randomize katılımcı gruplarına, on iki haftalık bir süre boyunca günlük olarak tretinoin jeli veya terapötik olmayan bir madde verildi.

Tretinoin jel gruplarının (biri yüzde 0,05 oranında tretinoin jeli ve diğeri yüzde 0,1 oranında tretinoin jeli mikroküre kullandı) her ikisi de akne azaltmada kontrol grubuna kıyasla önemli ölçüde daha yüksek düzeyde iyileşme gösterdi, sadece hafif ila orta dereceli ciltle ilgili yan etkiler vardı.

Başka bir çalışmada, yüz aknesi olan katılımcılara, biri tretinoin kremi ve klindamisin yüzde bir jel kombinasyonu olan üç farklı tedaviden biri verildi. On iki haftalık bir süre boyunca, tretinoin krem ​​ve klindamisin yüzde bir jel grubundaki katılımcılar, on iki haftalık tam bir tedaviden sonra, başlangıçtaki 13.70 ± 4.80 yüz cilt lezyonu seviyesinden 1.30 ± 2.95‘e kadar aknede önemli bir azalma yaşadılar.

Çalışmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizi, tretinoin ve klindamisin yüzde bir jel kombinasyonunun benzoil peroksit yüzde 2.5 jel ve nadifloksasin yüzde bir kremden daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor – yüzde bir sivilce için başka bir yaygın tedavidir.

Bununla birlikte, tretinoin krem ​​ve klindamisin yüzde bir jel, kombinasyon halinde kullanıldığında, on iki haftalık çalışma süresi boyunca aknede en büyük azalmayı sağlayan benzoil peroksit yüzde 2.5 jel ve klindamisin yüzde bir jelden daha az etkiliydi.

Akneyi azaltmak ve tedavi etmek için tretinoin kullanmakla ilgileniyor musunuz? Tretinoini sivilce tedavisi olarak kullanma kılavuzumuz, dozaj protokollerinden sonuçlara, olası yan etkilere ve daha fazlasına kadar yüzdeki sivilceleri temizlemek için tretinoin kullanımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsar.

Tretinoin kremi akneyi azaltmanın ve önlemenin yanı sıra yüz derisinin yaşlanmasını önlemek için bir tedavi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Tretinoin, yaşlanma karşıtı bir ilaç olarak geniş çapta incelenmiştir ve maddenin kırışıklıkların gelişimi, güneşe maruz kalma hasarı ve diğer cilt kusurları gibi cilt yaşlanmasının belirtilerini tersine çevirme potansiyeline bakan birkaç çalışma ile kanıtlanmıştır.

Bir çalışmada katılımcılar, biri reçetesiz cilt bakım ürünleri, diğeri ise nemlendirici güneş kremine ek olarak yüzde 0.02 tretinoin kremi alan iki gruba ayrıldı.

Sekiz hafta boyunca, her iki gruptaki katılımcılar, tedaviden sonra daha düşük periorbital kırışıklık alanı fraksiyonu ve genel cilt görünümünde bir iyileşme ile yüz derisi yaşlanmasında önemli bir iyileşme gördüler.

Tretinoin içeren kremler arasında Acnelyse 0.1 Krem Tretinoin, Acnelyse Fort Krem, Clindatre Jel, Etrexin Jel, Isotrexin Jel, Munderm Jel, Tre Krem ve Tretin Krem vardır.

Tretinoin Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler
Tretinoin Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Tretinoin Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Eğer alerjiniz varsa tretinoin topikal kullanmamalısınız.
 • Tıbbi tavsiye olmadan bir çocuğa topikal tretinoin uygulamayın. Bazı tretinoin topikal markaları on sekiz yaşın altındaki kişilerde kullanım için onaylanmamıştır.
 • Egzama veya balık alerjisi (jel balıktan elde edilen bileşenler içerebilir) varsa bu kremi kullanmayınız.
 • Tretinoin topikalinin doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Hamileyseniz doktorunuza söyleyiniz.
 • Bu ilacı kullanırken bir bebeği emzirmek güvenli olmayabilir. Herhangi bir risk hakkında doktorunuza danışınız.
 • Reçete etiketinizdeki tüm talimatları izleyin ve tüm ilaç kılavuzlarını veya talimat sayfalarını okuyunuz. İlacı tam olarak belirtildiği şekilde kullanınız.
 • Daha fazla ilaç kullanmak veya reçete edilenden daha sık uygulamak, daha hızlı çalışmasını sağlamaz ve yan etkileri artırabilir.
 • Bu kremi, ağızdan almayınız. Topikal ilaç sadece ciltte kullanım içindir. Güneş yanığı olan veya egzamadan etkilenen ciltlerde kullanmayınız.
 • İlacınız ile birlikte verilen kullanım talimatlarını okuyun ve dikkatle uygulayın. Bu talimatları anlamadıysanız doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Tretinoin topikal uygulamadan önce ve sonra ellerinizi yıkayınız. Uygulamadan önce, tedavi edilecek cilt bölgesini temizleyiniz ve kurulayınız. Tretinoin topikalini ıslak cilde uygulamak cilt tahrişine neden olabilir.
 • Tretinoin topikalini uyguladıktan sonra en az bir saat tedavi edilen bölgeyi yıkamayınız veya başka cilt ürünleri uygulamayınız.
 • Tretinoin krem kullanıren güneş ışığından kaçınmanız gerekir ve etkili bir güneş kremi ve koruyucu giysi kullanmanız gerekir.
 • Cildinizin iyileşmesi birkaç hafta kadar sürebilir. İlacı belirtildiği şekilde kullanmaya devam edin ve semptomlarınız düzelmezse doktorunuza bildiriniz. Akne tedavisi için topikal tretinoin kullanıyorsanız, durumunuz kısa bir süre için biraz daha kötüleşebilir.
 • Cilt tahrişi şiddetlenirse veya akneniz sekiz ila on iki hafta içinde düzelmezse doktorunuzu arayınız.
 • İşe yaramadığını düşünseniz bile, bu ilacı belirtilen süre boyunca kullanınız.
 • Oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak bir şekilde saklayınız. Kullanılmadığı zaman şişeyi sıkıca kapalı tutunuz.
 • Tretinoin topikal jeli yanıcıdır. Yüksek ısı veya açık alev yakınında kullanmayın. Jel cildinizde tamamen kuruyana kadar sigara içmeyiniz.
 • İlacı mümkün olan en kısa sürede kullanınız, ancak bir sonraki dozunuzun zamanı yaklaşıyorsa, kaçırdığınız dozu atlayınız. Bir seferde iki doz kullanmayınız.
 • Güneş ışığına veya solaryuma maruz kalmaktan kaçınınız. Tretinoin topikal güneş yanığını daha kolay hale getirebilir. Bulutlu bir günde bile dışarıdayken koruyucu giysiler giyiniz ve güneş kremi (SPF 15 veya üzeri) kullanınız.
 • Bu ilacı gözlerinize, ağzınıza, vajinanıza veya burnunuzun kıvrımlarına sokmaktan kaçınınız.
 • Sert sabunlar, şampuanlar, saç boyaları veya kalıcı kimyasallar, saç çıkarıcılar veya ağdalar gibi tahrişe neden olabilecek cilt ürünlerini veya alkol, baharat, büzücü veya kireç içeren cilt ürünlerini kullanmaktan kaçınınız.
 • Doktorunuz size söylemediği sürece, tretinoin topikal ile tedavi ettiğiniz alanlarda başka ilaçlar kullanmaktan kaçınınız.
 • Bu ilacı sadece doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız. Daha fazla kullanmayınız, daha sık kullanmayınız ve doktorunuzun önerdiğinden daha uzun süre kullanmayınız. Bunu yapmak cildin tahriş olmasına neden olabilir.
 • Bu ilaç bir hasta bilgi broşürü ile birlikte gelmelidir. Bu talimatları dikkatlice okuyun ve uygulayın. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorunuz.
 • Bu ilacı rüzgarda yanmış veya güneşte yanmış cilde veya açık yaralara uygulamayınız.
 • Bu ilacı gözlerin veya dudakların içinde veya çevresinde veya burnun içinde kullanmayınız. Uygularken ilacı bu alanlardan uzağa yayınız. Yanlışlıkla bu bölgelere bulaşırsa hemen su ile yıkayınız.
 • Tretinoin uygulamadan önce cildinizi yumuşak bir sabun veya temizleyici ve ılık su ile parmak uçlarınızı kullanarak yıkayınız. Ardından nazikçe kurulayınız. Yüzünüzü sünger veya bezle ovalamayınız. Cildin tamamen kuru olduğundan emin olmak için bu ilacı uygulamadan önce yirmi ila otuz dakika bekleyiniz. Tretinoini ıslak cilde uygulamak onu tahriş edebilir.
Tretinoin Krem Nasıl Kullanılır?
Tretinoin Krem Nasıl Kullanılır?

Tretinoin Krem Nasıl Kullanılır?

Bu ilacın krem, jel veya losyon formunu kullanmak için bu kremi uygulayacağınız bölgeleri çok hafif bir şekilde kaplayacak kadar krem uygulayın ve nazikçe ama iyice ovalayın. Bezelye büyüklüğünde bir miktar krem aslında yüzün tamamını kaplamak için yeterlidir. Losyonu kullanırken nemlendirici kullanmanız gerekebilir.

Bu ilacın sıvı halini kullanmak için parmak uçlarınızı, gazlı bezi veya pamuklu çubuğu kullanarak etkilenen bölgeleri kaplayacak kadar tretinoin solüsyonu uygulayın. İlacı uygulamak için gazlı bez veya pamuklu çubuk kullanıyorsanız, fazla ıslatmaktan kaçının. Bu, ilacın tedavi amaçlı olmayan alanlara girmesini önlemeye yardımcı olacaktır. İlacı uyguladıktan sonra, üzerlerinde kalabilecek ilaçları çıkarmak için ellerinizi yıkayın.

Bu ilacın dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun talimatlarını veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler bu ilacın yalnızca ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz söylemedikçe değiştirmeyiniz.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız doz sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız sürenin uzunluğu, ilacı kullandığınız tıbbi soruna bağlıdır.

Akne için bu kremi kullanırken yetişkinlerde cildin etkilenen bölgelerine günde bir kez yatmadan önce uygulayın. Çocuklarda ise kullanım ve doz doktorunuz tarafından belirlenmelidir.

Tretinoin Krem Kullananlar
Tretinoin Krem Kullananlar

Tretinoin Krem Kullananlar

“Bir A vitamini türevi olan krem. Akne tedavisinde ve anti-aging için kullanılır. Cildin üst tabakasını soyarak yeniler. Uzun süreli kullanımda gerçekten her türlü iz ve kırışıklığın görünümünü azaltmada yardımcıdır. Dikkatli kullanmak gerekir, kremi uygularken güneşe korunmadan çıkmamak çok önemlidir. Bütün yüze mercimek kadar krem yeterli olacaktır, fazlası cildi yakar, kıpkırmızı gezmenize neden olur.”

“Cilt soyucu kremlerden biri. Bundan önce Isotrexin kullanıyordum ama faydasını göremedim. Bunun üstüne doktorum bana bu kremi verdi. Leke problemim olmadığı halde neden verdiğini de bilemiyorum. Eve gelip netten bakınca öğrendim genelde lekeli ciltlere verildiğini. “Neyse doktor bilir iyisini” dedim ve kullanmaya başladım. Ve yandım. Ciddi anlamda yandım süslüler. Cildi resmen soyuyor zaten tamam ama bu krem benim yüzümün (afedersiniz ama) içine etti. Yazılanları okuyup minik minik uyguladım yüzüme. Buna rağmen yanaklarım, çenem tahriş oldu, yandı. Öyle ki nemlendirici bile yakıyordu yüzümü. Fondöten falan zaten süremiyordum hem yakıyordu hem de yüzüm soyulduğundan iğrenç görünüyordu. Ben de daha fazla dayanamayıp bıraktım kremi. (Hametan sürmeseydim yüzüm komple leke olmuştu bu arada)

Geçen yine deneyeyim dedim bu kez 1 gece sürüp 1 gece sürmedim ama yok baktım yine aynı oluyor daha fazla uzatmadan kremi çöpe attım. Benim derim de incedir zaten belki o yüzden o kadar kötü etti yüzümü bilemiyorum. Çok etkili bir krem ama bana yaramadı işte. 2-3 hafta boyunca o soyulmalara tahammül ederseniz karşılık görürsünüz.”

“Anti aging etkisi kanıtlanmış tek etken madde olan saf retinol içeren, bizde genelde akne tedavisinde kullanılan yurtdışında ise genelde genç görünme sevdalılarının favorisi olan krem. Yurtdışında satılan versiyonunun adı retin-a’dır. Ben de yabancı sitelerde retin-a’nın ince çizgileri önlediğine, cilt tonunu ve dokusunu düzgünleştirdiğine dair tonla yorum okuyunca bir gazla gidip bu kremi aldım. Aylardan haziran olmasına ve yaldır yaldır güneşe rağmen dayanamayıp kullanmaya başladım.

Amacım cildimi yavaş yavaş soyarak alttan bebek cildini çıkarmak ve pahalı kimyasal peelinglerin 1 günde yaptığını bu 15 liralık kremle bir kaç ayda yapmaktı. Tabii yabancı bloggerların öğütlerini dinleyerek önce haftada 1 sürmeye başladım. Yavaş yavaş haftada 2’ye ve 3’e çıkardım, en sonunda cildim kremi tam olarak tolere etmeye başlayınca her gün sürmeye başladım. Tabii çok güçlü bir krem, ilk sürüşümde 24 saat falan yüzüm resmen ateşim varmış gibi cayır cayır yandı. 1 ay sonra sonuçlar ağzımı açık bırakan cinstendi. Pürüzsüz bir cilt, daralmış gözenekler, düzgün ve eşitlenmiş cilt tonu. 1 ay yüzümü güneş kremiyle sıvamama ve şapkasız dışarı çıkmamama da değmişti, lekesiz pırıl pırıl bir cilde sahip olmuştum. Tabii yazın ortasına denk getirdiğim ve tatile gittiğim için kullanmayı bıraktım. Geçen ay tekrar başladım ve şimdiden mükemmel cilde ulaşmış durumdayım.

Diyeceğim o ki süslü kardeşlerim bu kremin şakası yok. Bende kısa sürede inanılmaz iyi sonuçlar verdi ve iki arkadaşıma daha tavsiye ettim, onların da bebek cildine sahip olmalarına çok az kaldı. Yabancı bloglarda sonuç almak için en az 4 ay kullanın demişler ama ben hemen sonuç aldım niye bilemiyorum. Lafı çok uzattım biliyorum ama bu tecrübem paylaşılmadan kalmamalı, eğer gözünüzü karartıp saf retinolu deneyecekseniz şu püf noktalarını asla unutmayın:

 • Öncelikle asla her gün sürerek başlamayın, haftada 1-2 kere ile başlayıp cildinize kreme alışması için zaman verin.
 • Asla gündüz veya gün ışığında kullanmayın, mutlaka yatmadan önce ve tercihen kışın kullanın, ve kullandığınız sürece asla en az 30 hatta 50 faktörlü bir güneş koruyucu sürmeden evden dışarı adımınızı atmayın. Bu madde çok önemli çünkü bebek gibi cilde ulaşmaya çalışırken lekeli bir ciltle kalakalmanızı istemem.
 • Kullandığınız sürece cildinizi su bazlı bir nemlendiriciyle her gün hatta günde iki defa güzelce nemlendirin. Cildi oldukça kurutuyor, kuru ciltler iyice nemlendirmeye çok dikkat etmeli, yağlı ciltler ise yeni mat ciltlerinin tadını çıkaracak. Ben bepanthol kullanıyorum nem için.
 • Kullandığınız miktar çok önemli, bir bezelye tanesini bütün yüzünüze yayın, asla daha fazla sürmeyin, daha çok sürmek daha iyi soymaz, cildinizi yakar kavurur.
 • Islak veya nemli cildinize sürmeyin, sürmeden cildi iyice kurulayın, retinol nemli cilde daha iyi nüfuz ediyor, etkisini arttırmak cildinizi daha çok yakabilir.
 • Ve son olarak sabırlı olmanız çok önemli, bir süre pul pul dökülen, belki sivilcelenen, belki de kızaran saçma bir ciltle yaşamanız gerekecek, ama sonraki sonuç resmen hayatınızı değiştirecek.”

İlginizi çekebilir: Ağız Çevresinde Sararma Neden Olur?

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx