Sağlık

Ağrılı Adet Dönemlerine Bitkisel Çözümler

Reklamlar

Bazı kadınlar regl döneminde çok ağrı çekerler. Ağrılı adet dönemlerine bitkisel çözümler ararlar. Bu adet sancıları da özellikle ilk günde daha şiddetli olmaktadır. Daha sonraki günlerde adet sancısı azalsa da ilk günlerde çok şiddetli görülebilir. Bazı kadınlarda da çok uzun süre şiddetli ağrı yaşayabilirler. Bu durumda adet sancısı için bitkisel çözümlerden yararlanılabilir.    

Adet sancısı neden olur?

Her ay yaşanan adet kanaması aslında bebek gelişimi için hazırlanan rahim duvarının döllenme olmadığı için vücut tarafından dışarı atılması ile oluşacaktır. Rahim yani uterus, aslında bir kas dokusudur. Kas dokusunun iç duvarını çevreleyen yumuşak duvarı atmak için kasılmaya başlar.

Prostaglandin hormonu rahmin kasılmalarını tetikler. Adet başlamadan bir kaç gün önce çok yükselir. İlk gününden sonra da azalmaya başlar. Eğer Prostaglandin seviyesi çok yüksekse adet krampları da o kadar şiddetli yaşanacaktır. Bu yüzden adet ağrıları ilk gün daha yoğun hissedilmektedir.

Reklamlar
Adet sancısı neden olur
Adet sancısı neden olur

Adetin özellikle ilk günlerinde hissedilen adet sancılarına primer dismenore denmektedir. Ve aşağıda bahsettiğimiz bazı durumlardan dolayı da adet sancıları yaşanabilir. Bunlar;

Servikal Darlık

Bazı kadınlarda rahim ağzı çok dardır ve adet kanamasını engelleyecek kadar küçüktür. Bu durumda da rahim içinde kan basıncı artacak ve sonrasında şiddetli bir ağrı meydana gelecektir.

Endometriozis

Rahmi kaplayan dokunun uterusun dışına çıkması ve fallop tüpleri, yumurtalıklar veya pelvisi kaplayan diğer dokular üzerine doğru gelişip yerleşmesine denir. Bu şekilde çikolata kistleri oluşabilir ve bunun yanında cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilebilir.

Uterin fibroidleri

Rahim duvarında kas ve fibroz dokudan meydana gelen kötü huylu olmayan sert ve büyük yapıda olan tümörlerdir. Rahim de fibroid sorunu olan kişiler adet görme sırasında daha şiddetli ağrı hissedebilirler.

Reklamlar

Adenomyozis

Adenomyozis rahatsızlığında rahmi çevreleyen doku uterusun kas duvarlarına doğru genişlemeye başlar.

Pelvik inflamatuar hastalık

Cinsel yol ile bulaşan bakteriler bu enfeksiyona neden olur. Ve adet dönemleriniz daha ağrılı geçer.

Adet sancısı belirtileri nelerdir?

Adet sancıları ve adet sancıları ile birlikte görülebilen diğer belirtiler aşağıdaki gibidir;

 • Adet sancılarında özellikle alt karın bölgesinde yoğunlaşan sancılar görülür.
 • Bu ağrılar adetten 1 ila 3 gün önce başlayabilir. Adet başladıktan sonra 24 saat boyunca da en üst seviyeye ulaşır. Sonraki iki ve üçüncü günlerde azalır.
 • Kasıklarda ve bacaklarda ağırlık hissi veren, sürekli bir ağrı hissedilebilir.
 • Ağrı bele yayılabilir ve uyuşukluk verebilir.
Adet sancısı belirtileri nelerdir
Adet sancısı belirtileri nelerdir

Bazı kadınlar bunların yanında aşağıda yer alan belirtileri de gösterirler;

 • Mide bulantısı,
 • Yumuşak dışkılama,
 • Baş ağrısı,
 • Baş dönmesi.

Kimler daha şiddetli adet görme riski altındadır?

 • 30 yaşından küçük bireylerde,
 • Ergenliğe erken yaşta 11 yaşında veya daha erken yaşta girenlerde,
 • Adet döneminde çok kanaması olanlarda,
 • Adet kanama düzenleri çok bozuk olanlar,
 • Ailede adet sancısı yaşayan kişiler olanlar
 • Sigara içenler bu dönemi daha sancılı geçirmektedir.

Adet krampları sonucunda sosyal aktiviteler ve günlük yaşam döngüsü etkilenebilir. Özellikle adetin başladığı ilk gün çok sancılı geçerse işi ve okul gibi aktivitelerin yapılması çok zor bir hal alır. Mesela endometriozis sorunu olan bir kişi çok sancılı bir adet dönemi geçirebilir.

Ağrılı Adet Dönemlerine Bitkisel Çözümler

Adet dönemini çok sancılı geçiren fakat ilaç kullanmak istemeyen kadınlar ağrılı adet dönemi için bitkisel çözümler ararlar. Eğer adet döneminiz yaklaşıyorsa aynı şekilde ağrı yaşamak istemiyorsanız bitkilerden faydalanabilirsiniz. Yazımızda ağrılı adet dönemleri için bitkisel çözümleri paylaşacağız.

Ağrılı Adet Dönemlerine Bitkisel Çözümler
Ağrılı Adet Dönemlerine Bitkisel Çözümler

Adet sancısına bitkisel çözümler nelerdir?

Adet sancısına bitkisel kullanılabilecek bitkiler keten tohumu, maydanoz, papatya çayı, rezene çayı, tarçın, zencefil, kişniş tohumu, lavanta çayı, fesleğen, kırmızı meyve çayları, nane limon çayıdır.

Özellikle son zamanlarda alternatif tıp yani bitkisel çözümlere daha çok yönelinmiştir. Adet sancısı için de ilaç kullanmak adeti kestiği için çok tercih edilmemektedir. Çok sayıda bitki ile kolay bir şekilde adet sancılarından kurtulabilirsiniz. Bu bitkilerin bazılarını ilk defa duyacağınız bazıları da bildiğiniz bitkilerdir ve adet sancısına bitkisel çözümler şu şekildedir;

Keten tohumu

Keten tohumu yağı insanların hayatında çok etkili olan içerik bakımından çok zengin bir üründür. Adet sancısı yaşayan kişiler de keten tohumu ile etkili sonuçlar alabilirler. Keten tohumunun bir diğer faydası da progesteron hormonunun seviyesini dengelenmesidir. Bu yağ ile adet sancılarınızdan kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken adet sanıcınız başladığı anda birkaç çorba kaşığı keten tohumu içmektir. Keten tohumu yağını tek başına yemekte zorlanıyorsanız salatanıza koyabilir ya da yoğurdunuzun içine ilave edebilirsiniz.

Maydanoz

Maydanozun içinde miristik ve apiol gibi bileşenler olduğu için adet sancılarına çok iyi gelmektedir. Maydanoz ile adet döngünüz düzene girebilir. Adet sancısını yoğun yaşayan kişiler tercih edebilir. Yapmanız gereken 1 su bardağı taze maydanoza sıcak su döküp birkaç dakika bekledikten sonra süzüp çay olarak içmektir. Adet döneminin ilk günlerinde yaşanan şiddetli ağrılara karşı günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

Papatya çayı

Papatya çayının rahatlatıcı etkisini bilmeyen yoktur. Rahat uyumak isteyen kadınlar tarafından çok tercih edilmektedir. Bunun yanında adet sancılarına da iyi gelmektedir. Papatya çayının antispazmodik ve iltihap sökücü özelliği olduğu için adet sancısına en etkili bitkisel çözümlerden biridir. Yapmanız gereken 1 bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı kurutulmuş papatyayı koyduktan sonra biraz demlenmesini beklemektir.  İçine bal ve limon ilave edebilirsiniz. Papatya çayını adet döneminiz yaklaşınca içmeye başlayabilirsiniz.

Rezene çayı

Adet sancılarını azaltmanın en etkili yollarından birisi de rezenedir. Adet dönemini daha rahat geçirmek isteyen kadınlar adet dönemi yaklaştığında adet sancısı başlamadan önce bu çayı tüketebilir. Yapmanız gereken kaynamış bardak suya bir tatlı kaşığı rezene tohumu atıp demlendikten sonra tüketmektir. Eğer adet döneminden birkaç gün önce düzenli olarak bu çayı tüketirseniz etkisini daha iyi görebilirsiniz. Kas ağrılarına da iyi geldiği için rezene çayı bebekler için de sıklıkla önerilen bir bitkisel çözümdür.

Tarçın

Tarçın tatlılarda çok tercih edilen lezzet veren bir baharattır. Tarçının adet sancısına çok faydası olduğu pek bilinmemektedir. Ama adet sancılarında çok etkili olan bir baharattır ve ayrıca demir ve kalsiyum açısından zengindir. Adet sancılarının azalmasında çok etkilidir. Yapmanız gereken bir bardak sıcak su içine bir tatlı kaşığı toz tarçın ekleyerek biraz demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. İçine bal ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil sağlık için çok faydalı olduğu gibi adet sancısına karşı da çok etkilidir. Adet sancısı yaşamaları durumunda kadınlar bu sorundan zencefil ile kurtulabilirler. Yapmanız gereken taze zencefili rendelemek ve bir bardak su ilave ederek kaynatmaktır. İçine sonrasında limon ve bal ekleyebilirsiniz. Bu şekilde adet sancılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kişniş tohumu

Kişniş otu adet sancılarına karşı çok etkili olan bitkilerden birisidir. Yapmanız gereken kişniş tohumunu suyun içine atıp kaynatmaktır. Ve kişniş tohumu ile midenizde rahatlayacak ve kramplar da ortadan kalkacaktır.

Lavanta çayı

Adet döneminde çok fazla ağrı çekerseniz uyku düzeninizde de değişiklik olabilir. Bu durumda ağrıların etkisini de daha fazla görebilirsiniz. Adet ağrılarını daha az hissetmek için yapmanız gereken uyuyup dinlenmektir. Bunun için lavanta çayı içebilirsiniz. Lavanta çayı ile vücudunuzu rahatlatıp daha rahat uyuyabilirsiniz. Ve adet sancılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Fesleğen

Adet sancıları için fesleğen çok etkilidir. Yapmanız gereken fesleğeni bir bardak suyun içine atıp kaynatmaktır. Biraz ılındıktan sonra elde ettiğiniz bu çayı içebilirsiniz. Bu çayı adet döneminiz boyunca yapabilirsiniz. Ağrılarınız hafifleyecektir.

Kırmızı meyve çayları

Kırmızı meyve çaylarının da adet sancısının rahatlattığı bilinmektedir. Kırmızı meyvelerin antioksidan özelliği olduğu için ahududu, kuşburnu, kızılcık ve yaban mersini gibi kırmızı meyve çayları adet sancısını rahatlatmaktadır. Eğer bu çayları düzenli olarak içerseniz ağrınız azalacaktır.

Nane limon çayı

Nane limon çayı adet sancısına dolaylı olarak iyi gelmektedir. Eğer bu çayı düzenli olarak tüketirseniz şişkinlik, gaz ve bulantı şikayetleriniz ortadan kalkacaktır. Eğer şişkinlik ve gaz sorununuz olmazsa adet sancınızın şiddeti en aza düşer. Adet dönemlerinizde düzenli bir şekilde nane limon çayı içebilirsiniz.

Adet sancısına bitkisel çözüm olarak tavsiye ettiğimiz yöntemlerin çoğu çok kullanılan yöntemlerdir. Bunlardan birini ya da bir kaçını deneyebilirsiniz. Ağrınız şiddetlenirse bitkisel yöntemlerin denemediklerinizi deneyerek daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx