İsim Anlamları

Merve İsminin Anlamı ve Özellikleri

Reklamlar

Merve ismi Türkiye’de en yaygın kullanılan isimlerden bir tanesi. Herkesin Merve isimli bir tanıdığı kesin vardır. Merve isimli tanıdıklarınız var ancak bu isim hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz. Burada olduğunuza göre sizinde merak ettiğiniz şeyler var. Şimdi merakınızı gidereceksiniz ve merak ettiğinizden çok daha fazlasın öğreneceksiniz.

Bu içerikte Merve isminin anlamı, kişisel (karekteristik) özellikleri, ebced değeri gibi çok fazla merak edilen bilgileri bulabileceksiniz. Üstüne bu isim Kuran-ı Kerim’de geçiyor mu? Çocuklara konulmasında dinen bir sakınca var mı? gibi soruların cevapları ve Merve isminin farklı dillerde yazılışı gibi ekstra bilgilere ulaşabileceksiniz. öyleyse hadi başlayalım.

Merve İsminin Anlamı Ne Demek?

Merve ismi “Mekke’de hacıların yedi kez gidip geldikleri kutsal dağ ve çakıl taşı” anlamlarına gelmektedir. Merve kelime olarak TDK sözlüğünde bulunmamaktadır. Arapça kökenli bir isim olması nedeni ile Türkçe sözlükte yer almıyor ancak Kuran-ı Kerim’de geçiyor. Peki; Merve ismi Kuran-ı Kerim’de ne anlamda geçiyor?

Reklamlar

Merve İsminin Kuran’da ki Anlamı

Merve kelimesi Kuran-ı Kerim’de Bakara 158’de “Gerçekten Safâ ile Merve Allah’ın alâmetlerindendir. Onun için her kim hac veya umre niyetiyle Kâ’be’yi ziyaret ederse, bunları tavaf etmesinde ona bir günah yoktur. Her kim de gönlünden koparak bir hayır işlerse, şüphesiz Allah iyiliğin karşılığını verir, o her şeyi bilir.” şeklinde geçmektedir. Burada ki kullanımı ise Mekke yakınlarında bulunan Merve tepesinden bahsedilmektedir.

Merve İsminin Özellikleri

Merve İsminin Anlamı ve Özellikleri
Merve İsminin Özellikleri
 • Merve isminin en önemli özellikleri enerjik ve aşırı iş kolik olmalarıdır. Bunların yanı sıra maddi durum ve sağlıklı olmak gibi kavramlara çok dikkat ederler. Genel olarak evine bağlı, evcimen insan sınıfına girerler.
 • Aşkı olması gerektiği gibi, hakkını vererek yaşayan ender insanlardandır. Aşk için yaşarlar ve aşk için ölürler. Özgürlüğe çok düşkündürler ve özgürlükleri için belirledikleri sınırların aşılmasına kesinlikle izin vermezler. Yaşamayı ve hayatı seviyorlar. Olayın farklı yönlerini görme ve değerlendirme yeteneğine sahiptir ve objektif olmak en önemli ve terk edemedikleri özelliklerinden bir tanesidir.
 • İç dünyada yaşanan yoğun duyguları dışarıya yansıtırlar. Olayı inceler ve yaşananlar üzerine derinlemesine düşünürler. İş ahlakları çok yüksektir. Sonsuz enerji ile çalışırlar. Bununla birlikte, iş ve özel yaşamı dengelemek konusunda çok iyi sayılmazlar.
 • Hazırcevap, kendini çok iyi ifade edebilen ve çok açık sözlü bir yapıya sahipler. Her zaman hislerine güvenerek hareket ederler ve genelde yanılmazlar. Bir konuda hareket edecekleri zaman önce mantıklarını değil hislerini dinlerler. Enerjik yapıları ile bıkmadan yorulmadan hayatı dolu dolu yaşarlar.

Merve İsminin Ebced Değeri

Ebced Hesabı, Arap alfabesinde kullanılan bir tarih düşürme ve hesaplama sistemidir. Arap alfabesinin alfabetik sayı sistemini kullanarak kelimelerin sayısal değerlerini hesaplamak için kullanılan bir sistem olarak da tanımlanabilir.

Merve isminin Arapça yazılışı “ميرفي” şeklindedir. Bu harflerin ebced değerlerini hesapladığımızda ise “Asıl Ebced Değeri: 340, Büyük Ebced Değeri: 394” olarak çıkmaktadır.

Merve İsminin Harf Analizi

MTicarete yatkınlık ve yüksek zeka seviyeli kişiliği ifade eder.
ERuhsal karışıklığı temsil eder, yani üzüntü ve sevinci bir arada yaşayan ve ruhsal gelgitleri olan kişiliği ifade eder.
RKarar vermekte çoğu zaman güçlük yaşarlar. Sert bir yapıları vardır. Hemen hemen her şey için tereddüt edebilirler.
VKendi içinde yaşadıkları onun için önemlidir. Kendisi dışında ki insanların Dünyası ve yaşadıkları onun için bir şey ifade etmez. umursamaz bir yapıya sahiptir.
ERuhsal karışıklığı temsil eder, yani üzüntü ve sevinci bir arada yaşayan ve ruhsal gelgitleri olan kişiliği ifade eder.
Merve İsminin Harf Analizi Tablosu

Merve İsmi ile Akrostiş

Dizenin ilk harflerini yukarıdan aşağıya okuduğunuzda bir kelime (örneğin, bir ozan veya şiirin adandığı kişinin adı) görünecek şekilde yazılmış bir dizenin herhangi bir parçası akrostiş şiir olarak adlandırılır.

Reklamlar

Akrostiş şiir yazmak çok kolaydır bu sadece Merve ismi için değil tüm isimler için geçerlidir. Hadi Merve ismi için bir akrostiş şiir yazalım.

Maniler dizip şarkılar söylerim
En kötü günümü çok iyi eylerim
Rabbime el açıp dualar ederim
Verileni alır yoluma giderim
Eksik olanı hep O'ndan dilerim

Merve İsmi ile Uyumlu İsimler

Merve ismini ikinci isim olarak kullanacaksanız ister istemez diğer isimle uyumlu olması ve birbirlerinin yanlarına yakışmasını istersiniz.

Aşağıda Merve ismi ile beraber kullanılınca uyumlu olacağını düşündüğüm isimler bulunuyor. Bu isimlerden hangisi Merve’nin yanına yakışıyor? Hadi kararınızı verin ve listeden bir isim seçin. Eğer seçmek istediğiniz isim listede yok ise yoruma yazarak ankete istediğiniz ismin eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Merve ismine en çok yakışan isim hangisi?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Merve İsminin Farklı Dillerde Yazılışı

Merve isminin Arapça Yazılışı : ميرفي
Merve isminin Japonca Yazılışı : メルヴェ
Merve isminin Korece Yazılışı : 메르브 (주)
Merve isminin Çince Yazılışı : 梅尔夫
Merve isminin Osmanlıca yazılışı :مروه
Merve İsminin Farklı Dillerde Yazılışı

Merve İsmi Hakkında Merak Edilenler

 1. Merve ismi ne anlama gelir?

  Merve kısaca “Mekke’de hacıların yedi kez gidip geldikleri kutsal dağ ve çakıl taşı” anlamlarına gelmektedir.

 2. Merve ismi Kuran’da geçer mi?

  Merve Kuran-ı Kerim’de geçiyor. Merve kelimesi Kuran-ı Kerim’de Bakara 158’de Merve Tepesini işaret etmektedir.

 3. Merve tek başına konulur mu?

  Merve isminin tek başına kullanılmasında dinen belirlenmiş bir sakınca yoktur.

 4. Merve ismi caiz mi?

  Merve isminin çocuklarda kullanılmasının dinen bir mahsuru yoktur. Yani Caizdir.

 5. Merve isminin kökeni nedir?

  Merve ismi Arapça kökenlidir.


Türkiye’de Merve İsmi Kaç Tane?

Türkiye’de Merve isminin kullanımı da çok yaygındır. Hem birçok kişinin nezlinde İslami değer taşıyan hem de anlam itibari ile birçok güzel duyguyu çağrıştırmaya devam eden bu isim, yeni doğan kız bebeklerde sık sık tercih edilmeye devam eder. Türkiye’de Merve ismi; 109.348 tane bulunmaktadır. Aynı zamanda Merve isminde olan kişiler, yurt dışında da çok fazla sayıdadır. Bu nedenle, yeni doğan kız bebeklere de sık sık bu ismin verilmeye devam ettiği bilinmektedir.

Merve İsminde Ünlüler

Merve isminde ünlüler şu şekildedir;

Merve Boğulur: Oyuncu

Merve Dizdar: Oyuncu

Merve Altınkaya: Oyuncu

Merve Çağıran: Oyuncu

Merve Oflaz: Oyuncu

Merve Özbey Koçak: Şarkıcı

Merve Özkaynak: Youtuber

Umarım Merve isminin anlamı ile ilgili aradığınız her sorunun cevabını bu içerikte bulmuş olursunuz. Diğer isimlerin anlamları için ” İsim Anlamları” kategorimize göz atmayı unutmayın.

İlginizi çekebilecek içerik: Bade İsminin Anlamı ve Özellikleri

Begonya Kadın Instagram: begonyakadin

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx