Beslenme

Pekmez Kilo Aldırır mı? Kalorisi Ne Kadar?

Reklamlar
Pekmez Kilo Aldırır mı? Kalorisi Ne Kadar?

Pekmez; şeker oranı yüksek bir besindir. Bu nedenle pekmez kilo aldırır mı gibi sorular sıklıkla soruluyor. Pekmez; tadı ve kokusuyla çok sevilen ve tahinle birleştiğinde enfes bir kahvaltılık haline gelen, Anadolu’da sıkça yapılan eşsiz yiyeceklerden biridir. Üzüm, armut ve dut gibi pek çok üründen yapılabilen pekmez; yoğun bir emekle ve uzun kaynatma süreciyle elde edilir. Meyvenin içindeki su miktarı kaynatma esnasında buharlaştığı için; pekmezde meyvenin özü kalır ve bu açıdan çok vitaminli bir besin oluşur. Şimdi pekmezin içindeki maddelere ve kilo aldırma özelliği olup olmadığına bakalım:

Pekmez Kilo Aldırır mı? Kalorisi Ne Kadar? 2024 Pekmez Kilo Aldırır mı
Pekmez Kilo Yapar mı?

Pekmez Kilo Yapar mı?

Pekmez; çok sayıda faydalı malzeme içerir. Pekmezin içinde; kalsiyum, magnezyum, yüksek miktarda demir, potasyum, krom ve pek çok vitamin çeşidi barındırır. B1, B2 ve B3 vitaminlerini barındıran pekmez; kan yapıcı özelliğiyle bilinir.

Pekmez; kansızlık sorunu olanlara çok yararlı olduğu bilinen ve önerilen bir gıdadır. 10 gram pekmez; yaklaşık olarak 1 mg demir ve 40 mg kalsiyum içerir. Pekmez aynı zamanda çok iyi bir enerji kaynağıdır.

Reklamlar
Pekmez Kilo Aldırır mı? Kalorisi Ne Kadar? 2024 Pekmez Kilo Aldırır mı
Pekmezin Kalorisi Ne Kadar?

Pekmezin Kalorisi Ne Kadar?

1 yemek kaşığı olan yaklaşık 10 gr pekmez; ortalama 29 kaloridir. Yüksek kalori oranına sahip olan pekmez; aynı zamanda iyi bir şeker kaynağıdır. Bu nedenle kilo almak isteyenler için ideal bir üründür. Ancak zayıflamak isteyenlerin kısıtlı tüketmesi tavsiye edilir. Kansızlık sorunu olanlar ve kilo almak istemeyenler ise; tamamen pekmez tüketimini kesmek yerine az miktarda tüketmeye özen gösterebilir.

Çünkü bilindiği gibi; vücutta bulunan çok sayıda vitamin ve mineral vardır. Bunlarda eksiklik olduğu takdirde ise; sağlık sorunları ve kilo problemleri oluşma olasılığı yükselir. Bu nedenle; kilo almak isteyenlerin de kilo vermek isteyenlerin de ilk dikkat etmesi gereken nokta, doktor yardımıyla vitamin ve mineral desteğine ihtiyacı olup olmadığını anlamaktır.

Diyette pekmez tüketimi; normal miktara göre azaltılabilir. Tabii uzmana danışılarak oluşturulması gereken diyet düzeni farklılık içerebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir başka husus daha vardır. O da; pekmezin yüksek şeker içeriğinden dolayı, şeker hastalarına fazla önerilmediği yönündedir. Yine bir doktora danışılması çok daha sağlıklı olacaktır. Ancak genel olarak; şeker tüketiminin az olması gerektiği durumlarda pekmez önerilen bir yiyecek değildir.

Pekmez Kilo Aldırır mı?

Pekmez Kilo Aldırır mı?

Pekmez; eskiden bu yana yüksek şeker oranıyla; beyaz şekere alternatif bir besin olmuştur. Bu nedenle diyette olanlara fazla önerilmez. Geleneksel Türk Mutfağı dâhilinde; şeker yerine pek çok tatlıda kullanılmıştır. Bal ile birlikte şekere alternatif doğal gıdaları oluşturur. Bugün hala sağlıklı bir tatlı yapılmak istendiğinde şeker yerine sıklıkla kullanılır. Özellikle son yıllarda artan sağlıklı beslenme akımının da etkisiyle bu geleneksel yiyeceğin kıymeti anlaşılmış ve pek çok yiyecekte kullanılır hale gelmiştir.

Reklamlar

Pekmezin İçinde Neler Var?

Pekmez tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri; yüksek şeker oranına sahip olduğunu bilmek ve tüketiminde günlük sınırın üzerine çıkmamak olmalıdır. Tahin pekmez kilo aldırır mı şeklinde de sorulmakta ve pekmezdeki şeker oranı, tahindeki yağ miktarı kilo aldırma özelliğine sahip olmaktadır. Yine de göz önünde bulundurulması gereken bir nokta; pekmezin kilo aldırma özelliğiyle birlikte, yapay tatlandırıcı ve rafine şekerlere göre çok daha sağlıklı bir ürün olduğudur. Yani diyetteyken dahi; arada tatlı yapmak istenebiliyor. Bu sırada doğal pekmez, diğer yapay şekerlerin yerine rahatlıkla kullanılabilir.
Pekmez; içeriğindeki sayısız faydalı bileşen ve kan yapıcı özelliğiyle, genelde çocuklara sık sık verilen bir gıdadır. Enerji vermesi ve okulda çocuğun dikkatinin artması için de tercih edilir.

Pekmez Kilo Aldırır mı konulu yazımızı beğendiyseniz Patates Kilo Yapar Mı? Kalorisi Ne Kadar? isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx