İsim Anlamları

Bade İsminin Anlamı ve Özellikleri

Reklamlar

Bade, kız çocukları için tercih edilen isimler arasındadır. Bade, birçok edebi metinde şarap anlamında kullanılır. Bade isminin anlamı ve özellikleri, hem divan edebiyatında hem de tasavvuf edebiyatında görülebilir. Bir kişinin ismi onun kimliğinin, kişiliğinin parçası olacağı için ve tüm hayatı boyunca üzerinde etkisi vardır. Bu yüzden uygun ve güzel isim seçmek aileler için oldukça önemli bir konudur. Farsça kökenli bir isim olan Bade Divan edebiyatında geçtiğinde çoğu zaman aşk şarabı anlamına gelirken, tasavvuf edebiyatında kullanıldığında daha çok manevi aşk anlamına gelir.

Bade İsminin Anlamı
Bade İsminin Anlamı

Bade İsminin Anlamı

Bade isminin anlamı;

  • Şarap, içki
  • Tasavvufta aşk
  • Kadeh
  • Manevi aşk
  • Davet etmek, emretmek
  • İnsanı kendinden geçiren ilâhî aşk gibi Bade adının birçok anlamı vardır.

Bade İsminin Kur’an’daki Anlamı 

Bade isminin kur’an’daki anlamı bulunmamaktadır. Dini açıdan herhangi bir anlamı yoktur ve kuranda geçmez.

Reklamlar

Bade İsminin Özellikleri

Bade isminin özellikleri arasında doğuştan lider ruhlu oluşu vardır. Çevresindekileri organize etmeyi ve düzenlemeyi severler. Ayrıca yardımsever ve insanlara ilham verme konusunda yetenekleri oldukça gelişmiştir. Cesaretli ve maceraperest insanlardır. Doğacı ve doğayı seven, doğa ile iç içe olmayı severler. Özgürlüklerine de hayli düşkündürler.

Bade İsminin Ebcet Değeri

Ebcet, diğer bir adı ile sayı sembolizmidir. Bade adının ebcet değeri 12’dir. Bade ebcedine göre esmasına ‘ya Ahad’ denir. Ebcet kelimesi Arap alfabesindeki harflerin kolay ezberlenebilmesi için harflerin birleştirilmesiyle meydana gelen 8 anlamsız kelimenin ilkidir.

Bade isminin Harf Analizi

Bade adının harf analizi ile o kişiye ait karakter analizi yapılabilir. Bunun için Bade adındaki her harfe karşılık gelen karakteristik özelliklere bakmalıyız.

  • B harfi özelliği: sakin, sezgili
  • A harfi özelliği: önder, lojik, lider ruhlu
  • D harfi özelliği: kuvvetli, güçlü
  • E harfi özelliği: ruhsal evreni karışık
Bade İsmi ile Akrostiş
Bade İsmi ile Akrostiş

Bade İsmi ile Akrostiş

Bade ile birçok akrostiş yazılabilir. Özellikle edebiyata düşkün ve şiir severler tarafında da tercih edilen akrostiş yazmak, günümüzde oldukça tercih ediliyor. Bade ismi ile akrostiş;

Reklamlar
Bana hatırlatır seni
Adın gibi güzel
Denize benzeyen o gözlerin
En çok seni özlerim

Bade ile Uyumlu İsimler

Çoğu aile çocuklarının isminin uyumlu olmasını istediği için gibi Bade ile uyumlu isimler şu şekildedir.

Buse, Akide, Azade, Badi, Sade, Yade, Dildade, Behiye ve Gülzade  gibi

Bade Hakkında Merak Edilenler

Bade hakkında merak edilenler başında ilk ne anlama geldiği oluyor. Çoğu kişi için isimlerin dini anlamı oldukça önemli bu yüzden Bade adının Kur’an’da geçip geçmediği de en çok merak edilen sorular arasında. Daha sonra ise Bade’ nin asıl kökeni, yeni doğmuş çocuklarına isim arayan ailelerin merak konusu olmaktadır.

Bade Ne Anlama Gelir?

Bade Osmanlı Türkçesinde sonra anlamına gelirken tasavvufta aşk anlamına gelir. Divan edebiyatının ögelerinden biri olan şarap da bade demektir. Kökeni yabancı bir isim olduğu için ailelerin Bade ne anlama gelir? sorusu sıkça sorulan sorulardan biridir.

Bade Kur’an’da Geçer mi?

Bade Kur’an’da Geçer mi sorusu yeni isim arayışında olan aileler tarafından sıkça aratılan sorulardan biridir fakat Bade Kur’an’da geçmez. Farsça kökenli olan Bade sözcüğü Kur’an-ı Kerim’de yer alan ayetlerde geçmemiştir.

Bade Tek Başına Konur mu?

Bade tek başına konur mu? Sorusu anne ve baba adaylarının isim ararken düşündükleri bir konudur. Oldukça beğenilen ve tercih edilen kız isimleri arasında yer alan Bade tek başına konulabileceği gibi başka bir isimle birlikte de konulabilir. Bu tamamen ailenin tercihine kalmış bir karardır.

Bade İsmi Caiz mi?

Bade İsmi Caiz mi?

Bade adı günümüzde oldukça yaygın olsa da bazı kaynaklarda caiz olmayan isimler listesinde bulunuyor. Bu yüzden Bade ismi caiz mi sorusunun cevabı kesin değildir. Bazı kaynaklarda caiz olmadığı öne sürülmektedir ama diğer kaynaklarda böyle bir bilgiye rastlanmamaktadır.

Bade adının Kökeni Nedir?

Bade adının kökeni Farsçadan gelmektedir. Türkçe değildir.
İsimlerin çocuğun karakterini ve kişiliklerini onlar büyüdükçe çevresine karşı olan tutumlarını etkilediği için günümüzde güzel bir isim bulmak oldukça önemli bir iştir.

Ayrıca yazımızı beğendiyseniz Aysun İsminin Anlamı ve Özellikleri Nelerdir? adlı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Yeni yayınlanan videolarımızdan haberdar olmak için YouTube kanalımızı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx