Reklamlar
Kumaş Türleri

Süprem Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Reklamlar

Süprem kumaş, adı çok bilinmeyen ancak hayatımızın pek çok alanında severek kullandığımız kumaş türlerinden bir tanesidir. Genellikle yazlık kıyafetlerin yapımında kullanılan Süprem, oldukça kaliteli kumaş türleri arasında yer almaktadır. Günümüzde tek bir türden ziyade, materyal ve desenler eklenerek birden fazla süprem kumaş türü elde edilmektedir.

Süprem Kumaş Nedir?
Süprem Kumaş Nedir?

Süprem Kumaş Nedir?

Süprem kumaş, 3 boyutlu dokulu bir kumaş türüdür. Bu nedenle genellikle örme kumaşlar ile karıştırılabilmektedir. Ancak süprem kumaşları diğer kumaşlardan ayırt etmek oldukça kolaydır. Lagos formalarda kullanılan kumaş, süprem kumaştır. Bu kumaş ıslandığı zaman kolay kurumasıyla ön plana çıkar. Özellikle yaz aylarında kurtarıcı kumaşlar arasında yer alır.

Süprem kumaş, uzun yıllardır hayatımızda olan bir kumaş türüdür. Ancak insanlar genellikle ismen bu kumaşı bilmemektedir.  Süprem kumaş özellikleri, bu kumaş hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz için aşağıdaki listede belirtilmektedir.

Reklamlar
  • Süprem kumaş, farklı tür ve desenlerde üretilebilmektedir.
  • Genellikle esneklik payı yüksek olmayan bu kumaşlar, likra kullanılması durumunda daha esnek bir kumaş haline getirilebilir.
  • Süprem kumaşlarda dokuma türü gereği ön ve arka yüz her zaman birbirinden farklıdır.
  • Süprem kumaşlar hem gevşek hem de sık dokumaya girebilmektedir. Ancak bu kumaş türü neredeyse her zaman yaz ayında kullanılır.
  • Bu kumaş türü elde yıkama gerektirmez. Bunun yanı sıra yıkandıktan sonra şekli bozulmaz ve nadiren ütü gerektirir.  
  • Süprem kumaş kolay kurur.
  • Süprem kumaş dayanıklıdır. Ancak bu kumaş türü sürekli çekiştirilirse, geri dönüşü olmayan deformasyonlar meydana gelebilmektedir.
Süprem Kumaş Nerelerde Kullanılır?
Süprem Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Süprem Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Süprem kumaş kullanım alanları pek çok insanın ilgisini çekmektedir. Zira daha önce de bahsettiğimiz gibi bu kumaş yaz mevsimi için idealdir. Bunun yanı sıra yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de kullanılabilmektedir. Bu sayede pek çok giyim ürününde süprem kumaşa rastlamak mümkündür.

Süprem kumaşlar, sanıldığı gibi yalnızca tişört üretiminde kullanılmamaktadır. Özellikle iç giyim ürünlerinde de rahat yapısıyla dikkat çekmektedir. Pek çok kumaş türü iç giyim için uygun değilken, süprem kumaş resmen bu iş için üretilmiştir. Aşağıda yer alan listeye göz atmanız durumunda süprem kumaş kullanım alanları ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

  • Materyal eklemesi yapılmamış süprem kumaşlar genellikle tişört, polo yaka tişört gibi normal kesim giyim ürünlerinin yapımında kullanılır.
  • Süprem kumaşlara likra eklendiği takdirde çorap, tayt, iç çamaşırı yapılabilir.
  • Bunlara ek olarak elbise, etek, süprem gömlek, forma gibi pek çok giyim ürünü yapımında kullanılabilir.

Yukarıda da görüldüğü gibi süprem kumaşlar genellikle giyim ürünlerinde kullanılmaktadır. Nadir olarak ev tekstilinde de süprem kumaşa rastlanabilmektedir. Süprem kumaş kullanım alanları oldukça geniş olsa da, kullanılacak alana uygun olan süprem türü seçilmelidir.

Süprem Kumaş Sağlıklı Mı?
Süprem Kumaş Sağlıklı Mı?

Süprem Kumaş Sağlıklı Mı?

Süprem kumaş kullanmak isteyen bireyler, süprem kumaş zararlı mı ya da süprem kumaş kaliteli mi gibi sorular yöneltmektedir. Süprem kumaşlar oldukça sağlıklı kumaş türlerinden bir tanesidir. Zira yaz aylarında vücudun nefes almasını sağlayan bu kumaş türü, terlemeyi önlememektedir. Ayrıca kumaşın gözenekli yapısı sayesinde ter çabuk kurumakta ve kötü bir görünüm olmamaktadır.

Reklamlar

Süprem Kumaş Yorumları

Süprem kumaş meraklıları en çok süprem kumaş yorumları ve kumaş fiyatları üzerine araştırma yapmaktadır. Süprem kumaşların türüne uygun bir alanda kullanırsanız, alacağınız sonuç mükemmel olacaktır. Süprem kumaşlarını doğru alanlarda kullanan bireylerin yorumları da olumlu şekillenmektedir. Ancak yanlış kullanım olumsuz sonuçları doğurtabilmektedir. Özetlemek gerekirse süprem kumaş alırken kaliteli olduğundan ve doğru alanda kullanacağınızdan emin olmanız tavsiye edilmektedir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca, Basma Kumaş Nedir ve Nerelerde Kullanılır? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın! begonyakadin

Reklamlar

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x