Kumaş Türleri

Süprem Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Reklamlar

Süprem kumaş, adı çok bilinmeyen ancak hayatımızın pek çok alanında severek kullandığımız kumaş türlerinden bir tanesidir. Genellikle yazlık kıyafetlerin yapımında kullanılan Süprem, oldukça kaliteli kumaş türleri arasında yer almaktadır. Günümüzde tek bir türden ziyade, materyal ve desenler eklenerek birden fazla süprem kumaş türü elde edilmektedir.

Süprem Kumaş Nedir?
Süprem Kumaş Nedir?

Süprem Kumaş Nedir?

Süprem kumaş, 3 boyutlu dokulu bir kumaş türüdür. Bu nedenle genellikle örme kumaşlar ile karıştırılabilmektedir. Ancak süprem kumaşları diğer kumaşlardan ayırt etmek oldukça kolaydır. Lagos formalarda kullanılan kumaş, süprem kumaştır. Bu kumaş ıslandığı zaman kolay kurumasıyla ön plana çıkar. Özellikle yaz aylarında kurtarıcı kumaşlar arasında yer alır.

Süprem kumaş, uzun yıllardır hayatımızda olan bir kumaş türüdür. Ancak insanlar genellikle ismen bu kumaşı bilmemektedir.  Süprem kumaş özellikleri, bu kumaş hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz için aşağıdaki listede belirtilmektedir.

Reklamlar
  • Süprem kumaş, farklı tür ve desenlerde üretilebilmektedir.
  • Genellikle esneklik payı yüksek olmayan bu kumaşlar, likra kullanılması durumunda daha esnek bir kumaş haline getirilebilir.
  • Süprem kumaşlarda dokuma türü gereği ön ve arka yüz her zaman birbirinden farklıdır.
  • Süprem kumaşlar hem gevşek hem de sık dokumaya girebilmektedir. Ancak bu kumaş türü neredeyse her zaman yaz ayında kullanılır.
  • Bu kumaş türü elde yıkama gerektirmez. Bunun yanı sıra yıkandıktan sonra şekli bozulmaz ve nadiren ütü gerektirir.  
  • Süprem kumaş kolay kurur.
  • Süprem kumaş dayanıklıdır. Ancak bu kumaş türü sürekli çekiştirilirse, geri dönüşü olmayan deformasyonlar meydana gelebilmektedir.
Süprem Kumaş Nerelerde Kullanılır?
Süprem Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Süprem Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Süprem kumaş kullanım alanları pek çok insanın ilgisini çekmektedir. Zira daha önce de bahsettiğimiz gibi bu kumaş yaz mevsimi için idealdir. Bunun yanı sıra yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de kullanılabilmektedir. Bu sayede pek çok giyim ürününde süprem kumaşa rastlamak mümkündür.

Süprem kumaşlar, sanıldığı gibi yalnızca tişört üretiminde kullanılmamaktadır. Özellikle iç giyim ürünlerinde de rahat yapısıyla dikkat çekmektedir. Pek çok kumaş türü iç giyim için uygun değilken, süprem kumaş resmen bu iş için üretilmiştir. Aşağıda yer alan listeye göz atmanız durumunda süprem kumaş kullanım alanları ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

  • Materyal eklemesi yapılmamış süprem kumaşlar genellikle tişört, polo yaka tişört gibi normal kesim giyim ürünlerinin yapımında kullanılır.
  • Süprem kumaşlara likra eklendiği takdirde çorap, tayt, iç çamaşırı yapılabilir.
  • Bunlara ek olarak elbise, etek, süprem gömlek, forma gibi pek çok giyim ürünü yapımında kullanılabilir.

Yukarıda da görüldüğü gibi süprem kumaşlar genellikle giyim ürünlerinde kullanılmaktadır. Nadir olarak ev tekstilinde de süprem kumaşa rastlanabilmektedir. Süprem kumaş kullanım alanları oldukça geniş olsa da, kullanılacak alana uygun olan süprem türü seçilmelidir.

Süprem Kumaş Sağlıklı Mı?
Süprem Kumaş Sağlıklı Mı?

Süprem Kumaş Sağlıklı Mı?

Süprem kumaş kullanmak isteyen bireyler, süprem kumaş zararlı mı ya da süprem kumaş kaliteli mi gibi sorular yöneltmektedir. Süprem kumaşlar oldukça sağlıklı kumaş türlerinden bir tanesidir. Zira yaz aylarında vücudun nefes almasını sağlayan bu kumaş türü, terlemeyi önlememektedir. Ayrıca kumaşın gözenekli yapısı sayesinde ter çabuk kurumakta ve kötü bir görünüm olmamaktadır.

Reklamlar
Süprem Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Süprem Kumaş Özellikleri

Süprem kumaşın genel özellikleri arasında ilk dikkat çeken özelliği ön ve arka yüzlerinin farklı olmasıdır. Açık ve geniş şekilde veya tüp şeklinde üretilebilen bir kumaş türüdür. Diğer örme kumaşlara göre daha geniş bir genişlik elde etmek mümkündür. Hem boylamasına hem de enine esner, ancak diğer kumaşlara kıyasla en düşük esneme oranlarına sahiptir. 

Örgüsü, tek bir iğne plakasındaki en az bir iğne ve bir iplik hareketinden gelir. Normal örgü, yan yana iki dikiş ve üst üste iki dikişten oluşur. Kumaş tek plaka üzerinde oluşturulduğu için tüketilen iplik miktarı minimumdur. Süprem kumaşın boyutsal kararlılığı düşüktür ve şekil gerildiğinde bozulabilir. Diğer tek iplik örme kumaşlara göre daha az esnek olması nedeniyle vücut hareketlerine uyumluluk azalmıştır. Kumaşın yanlarından arkasına doğru kıvrımlar ve örgünün üst ve altından ön yüzüne doğru da kıvrımlar vardır.

Diğer kumaşlara göre en düşük desenleme imkanına sahip kumaş süprem kumaştır. Kumaş hacminden dolayı nem emici özelliğinden dolayı emiciliği iyidir. İplik koparsa kopan örgüler örgü halkalarının uçup gitmesine neden olur. Kullanılan hammadde aynı kaldığı takdirde örme kumaşın kalınlığı daha düşüktür. İnce, hafif yapılar ve ağır yapılar arasında farklılık gösterir. Esneme özelliğinden dolayı kesim ve dikim problemlidir. Kısmen iç giyim ve yaygın olarak yazlık dış giyim endüstrisinde süprem kumaş kullanılır. Fazla ütü istemez, kırışıklıkları kolayca açılır.

Süprem Kumaş Çeşitleri

Süprem kumaş genellikle spor giyimde, tıbbi giysilerde ve yazlık giyim ürünlerinde kullanılan bir kumaş türüdür. Bunun yanı sıra sıklıkla olmasa da süprem kumaş iç giyim ürünlerinde de kullanılır. Süprem kumaş çeşitleri arasında zımparalı süprem kumaş, ringelli süprem kumaş, likralı ringelli süprem kumaş, buklet süprem kumaş ve simli süprem kumaş vardır.

Süprem Kumaş Terletir Mi?

Süprem kumaş genel olarak nefes alabilen bir kumaş türüdür. Bu yüzden terletme yapmaz.

Beyaz Süprem Kumaş

Beyaz süprem kumaş genel olarak iç giyim ürünlerinde ideal kullanımlar sunar.

Süprem Kumaş Fiyatları

Bu kumaşın metre fiyatı 20 lira ile 40 lira arasında değişir.

Süprem Kumaş Yorumları

Süprem kumaş meraklıları en çok süprem kumaş yorumları ve kumaş fiyatları üzerine araştırma yapmaktadır. Süprem kumaşların türüne uygun bir alanda kullanırsanız, alacağınız sonuç mükemmel olacaktır. Süprem kumaşlarını doğru alanlarda kullanan bireylerin yorumları da olumlu şekillenmektedir. Ancak yanlış kullanım olumsuz sonuçları doğurtabilmektedir. Özetlemek gerekirse süprem kumaş alırken kaliteli olduğundan ve doğru alanda kullanacağınızdan emin olmanız tavsiye edilmektedir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca, Basma Kumaş Nedir ve Nerelerde Kullanılır? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın! begonyakadin

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx