ModaKumaş Türleri

Fresko Kumaş Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Reklamlar

Teknolojinin gelişmesiyle beraber, kullanılan kumaş çeşitleri de büyük bir artış sergilemiştir. Günümüzde klasik kumaş seçeneklerine ek olarak, modern bazı kumaşlar da vardır.

 • Bunlardan bazıları şöyledir;
 1. Fresko Kumaş
 2. Şönil Kumaş
 3. Kanatlı Kumaş
 4. Kadife Kumaş
 5. Cheviot Kumaş
 6. Şifon Kumaş
 7. Chino Kumaş
 8. Krep Kumaş
 9. Şam Kumaşı
 10. Fiberglas Kumaş

Tekstil sektörünün gelişmesiyle beraber hayatımıza giren kumaş seçenekleri, birçok alanda kullanılır. Dolayısıyla çoğu insan farkında olmadan farklı kumaş çeşitlerini giyer. Bunlardan bir tanesi de Fresko kumaştır. Piyasada bu türden üretilen giyim malzemeleri kolaylıkla elde edilebilir.

Ancak dikiş tecrübesine güvenenler ve gerekli malzemelere sahip olanlar, evde de kullanım yapabilir. Ayrıca özel terzilerden de diktirilmesi mümkündür.

Reklamlar
Fresko Kumaş
Fresko Kumaş

Fresko Kumaş Nedir?

Günümüzde çok sayıda kumaş seçeneği olduğu için, insanlar neyin, ne olduğunu bilemeyebilir. Peki, Fresko kumaş nedir?

Kumaşa kırçıllı ya da kumlu renk verebilmek adına muline iplikler kullanılarak dokunur. İsmi İtalyancadan gelmektedir.

Fresko Kumaş Nerelerde Kullanılır?
Fresko Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Fresko Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde her kumaş çeşidi farklı yerlerde, farklı mevsimlerde kullanılır. Bunun temel nedeni hepsinin, her yerde kullanıma müsait olmamasıdır. Aksi takdirde alınan sonuçlarda da keskin düşüşler görülür. Bu nedenle kumaş seçimi kadar, nerelerde kullanılacağı da büyük önem taşır.

Dolayısıyla evde veya özel terzide diktirmek isteyen kişilerin, Fresko kumaş nerelerde kullanılır sorusunun, yanıtını bilmesi önemlidir. Bu kumaş türü, genellikle ceket ve pantolonlarda kullanılır. Özellikleri bakımından şunlar görülmektedir;

Reklamlar
 1. Dolaba asıldığında 1-2 saat gibi az bir sürede neredeyse kırışıksız hale gelir.
 2. Seyahat için idealdir.
 3. Sert bir kumaştır.
 4. Havadar ve nefes alabilen yapıdadır.

Bu nedenle kendinize özel bir takım elbise yaptırmak istiyorsanız, ceket ve pantolonu Fresko’dan seçmek daha iyi sonuç almanızı sağlayabilir. Zira dolaba astığınız takdirde kırışıkların çoğu, kısa sürede giderilir. Böylece acil bir durum olduğunda, neredeyse ütülenmiş gibi bir kullanım görebilir.

Fresko Kumaş Sağlıklı Mı?

Fresko Kumaş Sağlıklı Mı?

Peki, Fresko kumaş sağlıklı mı? Sağlıklı yaşamanın ve hijyenin öneminin arttığı günümüzde, insanlar her anlamda daha sağlıklı mallar kullanmak, besinler tüketmek ister. Bunun bir parçası da kumaşlardır. Zira hiçbir insan sağlığına zararlı olan bir malı saatler boyu giymek istemez.
Bu noktada kullanıcılara da büyük bir rol düşer. Zira Fresko kumaştan elde edilen bir giysinin hijyenik şartlarda kullanılmaması, sağlığınızı tehdit eden bir durumdur. Ancak gerekli önlemleri aldığınız takdirde daha güvenli bir kullanım yapılabilir.
Fresko kumaş nasıl yıkanır da en önemli sorular arasındadır. Zira hatalı yıkama çok dayanıklı bir giysiyi bile kısa sürede tekrar giyilemez hale getirebilir. Piyasada bu kumaştan üretilen çok sayıda giyim seçeneği vardır. Arka taraflarında bulunan etiketlerde nasıl yıkanacağı, suyun sıcaklığı burada yazılıdır.
Eğer uzun yıllar boyunca kullanmak istiyorsanız, bu maddelerin hepsine dikkat edilmelidir.

Fresko Kumaş Yorumları

Peki, Fresko kumaş yorumları nasıldır? Çağımızda birçok kişi herhangi bir malı almadan, daha önce almış ve yorum bırakmış kişilerin görüşlerini merak eder. Zira böylece tüketicilerin ne kadar mutlu olduğu, varsa sorunları tespit edilebilir.

Bu kumaşın yorumları internetten bulunabilir. Sadece Türkiye’de kullanılmadığı için, tavsiye edilen yabancı dilde de araştırma yapılmasıdır. Böylece daha fazla sonuç alınabilir.

Bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx