Kumaş TürleriModa

Atlas Kumaş Nedir? Atlas Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Reklamlar

Moda sektöründe pek çok kumaş kullanılır. Atlas kumaş nedir sorularının cevabını sizler için tüm detayları ile veriyoruz. Bu ilgi çekici ve pürüzsüz kumaş sizlerin de ilgisini çekecek.

Atlas kumaş, gres ve yağlardan dolayı oluşan yoğun kirlenmenin normal olduğu endüstrilerde kullanılmak için ideal bir kumaştır. Yüksek pamuk içeriği, kirin kumaştan giyen kişiye nüfuz etmesini önlemeye yardımcı olurken, polyesterin dahil edilmesi düşük çekme, daha az renk kaybı ve daha iyi dayanıklılık sağlar.

Atlas ipeği harika bir kumaştır. Efsaneler ve hikayeler ile örtülmüş parlak, şaşırtıcı tarihi, birkaç bin yıl öncesine dayanıyor. Lüks kumaş yapmanın sırrı eski Özbekistan’da biliniyordu, kazılarda bulunan en eski ipek kumaş örnekleri M.Ö. 500 yılına kadar uzanıyor. Kumaşın hafifliği göz önüne alındığında ipek fiyatları her zaman yüksek olmuştur, iki kat altın ile ödenmiştir.

Reklamlar

Özbekistan’daki atlas kumaşın kökeni ve gelişimi önemlidir. Antik çağda Buhara, Çin’den Avrupa’ya giden kervan yollarının kesişme merkezlerinden biriydi ve burada ipekböceği yetiştiriciliğinin ortaya çıkması ve daha sonra Margilan’a taşınması şaşırtıcı değil.

Yumuşak, pürüzsüz ve parlak renkli atlas ipeği, Sincan’daki tüm farklı etnik kökenlerden kadınlar tarafından uzun zamandır arzu edilmektedir. Festivallerde, kadınlar genellikle atlas ipeğinden yapılmış elbiseler giyerek şarkı söyler ve dans ederlerdi.

Aslında moda sektöründe özel kıyafetler için Atlas kumaş sıklıkla kullanılır. Bu kumaş ile pek çok şık kıyafet ve önemli tasarımlar elde edilmiş, insanların beğenisine sunulmuştur. Sizlere atlas kumaşın tüm özelliklerini ve yapısını bu yazımız ile aktaracağız. Gelin Atlas kumaş nedir? Atlas kumaşın özellikleri nedir? gibi soruların yanıtlarına geçelim.

Atlas Kumaş Nedir?

Atlas kumaş ince yapılı ipekten üretilmiş ve sık dokunmuş ser, renkli ve parlak olmasının yanında altın ve gümüş tellerle işlenmiş değerli bir kumaş türüdür. Atlas kumaşın eşit parlaklığı yapısal karakteridir. Aynı zamanda da güçlü bir kumaştır. İtalyanca tüysüz ve parlak anlamındaki talise kelimesinin kökeninde gelmektedir.

Reklamlar
Atlas Kumaş Nedir?

Atlas kumaş tarihi yapısı ile 2 bin yıldan fazladır Türkler tarafından kullanılmaktadır. Atlas kumaşın bir diğer adı ise saten kumaştır. Yapısı ile özellikle moda sektörünün vazgeçilmezi olan Atlas kumaş nedir sorunun cevabının yanında diğer kumaşlardan en büyük ayırt edici özelliği olarak eşit parlaklığı bilinir. Atlas kumaş zor bir kumaş türüdür ve bu kumaş ile dikilen kıyafetler dikim hatalarını göstermeye müsait olduğu için usta terciler tarafından kullanılmalıdır. Abiyelerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Atlas Kumaş Özellikler Nedir?

Atlas kumaş parlaklığının yanı sıra sağlamlığı ile de bilinmektedir. Atlas kumaş ipek kumaşları sevenlerin ilk tercihidir. Bu kumaş bir ipek kumaşı çeşidi olarak bilinir. Göz alıcı ve dikkat çekici bir parlaklığı vardır. Bu özelliği ile moda sektöründe dikkat çeken kıyafetlerin üretiminde sıklıkla kullanılır.

Atlas kumaş üretilirken genelde tercih edilen renk aralığı düz renklerdir. Atlas kumaş yapı olarak sert ve dayanıklı olmasına rağmen doku ve dokunuş olarak yumuşak bir hisse sahiptir. Kaliteli ve lüks kıyafetlerin üretiminde sıklıkla tercih edilen bu kumaş, gösterişli kıyafetlerin anahtarıdır.

Atlas Kumaş Nedir
Atlas Kumaş Nedir?

Atlas Kumaş Esnek Mi?

Atlas kumaş az önce de bahsettiğimiz üzer yapısı itibari ile dayanıklı ve sağlamdır. Kırışmaması ve kolay ütülenmesi gibi pratik özellikleri de mevcuttur. Atlas aynı zamanda kumaş yapısı itibari ile esnek yapıda olan bir kumaş türüdür. Bu sayede pek çok kıyafetin üretiminde kullanılabilmektedir. Ancak atlas kumaşın kullanıldığı kıyafetlerin temizlenmesi sırasında bu esneme özelliğinin kaybolması durumları oluşabilir. Dolayısı ile özelliğini kaybetmemesi için yıkama önerilerine uyulması gerekir.

Atlas Kumaş Kilolu Gösterir Mi?

Atlas kumaş, ince, parlak ve saran bir kumaş olduğu için genel olarak vücut hatlarını belli eder. Bu yüzden fazla kilolarınızın olduğu bölgelerde dikkatli bir biçimde kullanılması önemlidir.

Atlas Kumaş Kırışır Mı?

Atlas kumaş, diğer kumaş çeşitlerine göre daha az kırışan bir kumaş türüdür. Bu yüzden atlas kumaşı genel olarak dikkatli bir şekilde kullanıldığı zaman ütü gerektirmez. Atlas ipeğinden yapılan bir elbise ya da eteği ütülemek için üzerine ince bir ütü kumaşı ya da ince bir tülbent yerleştirmeniz ve o şekilde ütülemeniz gerekir. Aksi halde atlas kumaşı çok çabuk bir şekilde zarar görebilir.

Atlas Kumaş Pantolon İç Gösterir Mi?

Hayır, atlas kumaş iç gösteren, transparan bir kumaş değildir. Bu yüzden atlas kumaş pantolon genel olarak iç göstermez. Yine aynı şekilde atlas elbiseler de iç göstermeyen bir dokuma stiliyle üretilir. Bu yüzden atlas ipeği kumaşını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Atlas Çeşitleri Nedir?

Pamuklu Atlas

Doğal atlas çeşitlerinden birisidir. Toplamda 2 çeşit doğal atlas türü bulunur. Diğeri orijinal ipek malzemeden üretilenidir. Pamuk kullanımı kumaşın toplam maliyetini azaltmaktadır ve bu kumaşta ek malzeme olarak kullanılan tek malzemedir.

Krep Atlas

Atlas kumaşın yumuşaklık ve pürüzsüzlük özelliklerini taşıyan türüdür. Polyester ve pamuk karışımı ile oluşturulan kumaştır.

Atlas DuPont

Bu atlas kumaş türü emsallerinden parlaklığının daha fazla olması ile ayrılır. Tüm diğer çeşitlerine göre en parlak olanıdır.

Rus Atlası

Doğal ipekten üretilmiş, yoğun yapılı bir kumaş türüdür.

Streç Atlas

Esnek yapısı ile likralı olarak da adlandırılabilecek bir atlas kumaş türüdür. Kolay kırışmayan ve dar kıyafetlerin üretilmesinde kullanılan bir kumaş türüdür.

Atlas Kumaş Elbise Yorumları

Atlas kumaş ile dikilen elbiseler oldukça dayanıklı olması sebebiyle kadınlar tarafından özellikle abiye ve ışıltılı kıyafetlerinde sıkça tercih edilir. Gömlek ve iç çamaşırlarında da tercih edilen atlas kumaş lüks kıyafetlerin vazgeçilmezidir. Hazır giyim sektöründe yaygın kullanımı ile öne çıkar.

Atlas Kumaş Elbise Yorumları
Atlas Kumaş Elbise Yorumları

Vücut hatlarına tam oturması ve bedeni sarması ile şık kıyafetlerde çokça kullanılır. Balık modeller sayesinde vücudu toparlar ve vücudunuz derli toplu görünür. Pamuklanma ve kırışma gibi olumsuz özellikleri olmayan kumaş ile özel günleriniz için uygun elbise ve kıyafetler bulabilirsiniz.

Piyasada naylon yapılı parlak kumaşlar atlas kumaş adı ile satılmaktadır ancak hepimizin atlas kumaş alırken fiyat ve kumaş kalitesini düşünerek dikkatli satın alım yapmamız gerekiyor. Dayanıklılık özelliği ile uzun yıllar kullanabileceğiniz atlas kumaş ile elbise, iç çamaşırı, gömlek gibi kıyafetlerinde fiyat performans karşılığı alacaksınız.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx